Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam
dajcie namiary na schematy monta¿y palalektycznych ??? !!! :) ))
czy z g³owicy fotograficznej która jest odkrecana od statywu po dodaniu 3 nó¿ek w tym jednej wysuwanej ( czego¶ w stylu monta¿u ETX90) mo¿na zrobi¶ prosty monta¿ sledzacy ruchy gwiazd? czy kto¶ kiedy¶ robi³ co¶ takiego?
Je¶li jest to g³owica z mikroruchem a tym bardziej na ¶limacznicach to spokojnie mo¿esz spróbowaæ !!!
Witam
Mam takowe schematy
ale nie jest to napêd elektryczny.
mogê podes³aæ na maila
pozdr
Witam
Ja równie¿ mam schematy. Jakby co proszê o kontakt.
pozdrav.
prawdê mówi±c to ja te¿ by³bym zainteresowany takimi schematami ;)
Witam
no to Bartolo daj mi maila do Ciebie
pozdr
Panowie umie¶æcie te schematy na forum to sko¿ystaj± wszyscy m³odzi adepci Uranii a nie tylko wybrani czy zaufani, to przecie¿ publiczne forum :) :D ;D
witam
nie ma sprawy ;)
schematy owe pochodza od Jerzego Marcinka i udostêpniane s± za jego zgod±!
jest to 7 rysunków w du¿ej rozdzielczo¶ci w JPEG (ok 500-800kb ka¿dy)
oto linki:
http://www.ptma.umcs...l/projekt/1.jpghttp://www.ptma.umcs...l/projekt/2.jpghttp://www.ptma.umcs...l/projekt/3.jpghttp://www.ptma.umcs...l/projekt/4.jpghttp://www.ptma.umcs...l/projekt/5.jpghttp://www.ptma.umcs...l/projekt/6.jpghttp://www.ptma.umcs...l/projekt/7.jpgw razie jakich kolwiek w±tpliwo¶ci praszê pytaæ :D
pozdrówko i ¿yczê mi³ego majsterkowania
Jest to bardzo ciekawa konstrukcja. Szczególnie mikroruchy zapewniaj± doskona³e prowadzenie rêczne z perfakcyjn± dok³adno¶ci±. Niestety trudno by³oby taki monta¿ zautomatyzowaæ. Z pobie¿nych szacunków wynika, ¿e zakres regulacji wynosi ok. 26 stopni w obu osiach co wystarczy na ok. 1.5 godziny obserwacji a w³a¶ciwie na¶wietlania bo z konstrukcji wynika, ¿e jest to do¶æ wyrafinowana wersja g³owicy astrofotograficznej. Dodatkow± wad± systemu mikroruchów jest ich nieliniowo¶æ, która jest najmniejsza w ¶rodkowym po³o¿eniu wodzika i wzrasta w kierunku skrajnych po³o¿eñ. Brakuje te¿ chyba mozliwo¶ci dok³adnego zorientowania monta¿u na biegun. Prawdopodobnie 'z góry 'za³o¿ono konieczno¶æ korekty prowadzenia w obu osiach kosztem uproszczenia konstrukcji.
Zastanawia³em siê kiedy¶ nad adaptacj± mojego AstroPilota do prowadzenia w osi rektascencji takiego monta¿u. Istnieje mo¿liwo¶æ aby nieliniowo¶æ charakterystyki sterowania skompensowaæ poprzez dobór odpowiedniej charakterystyki sterowania w czasie silnikiem napêdowym.
L.J.
Witam
Konstrukcja jest przewidziana do astrofotografii z prowadzeniem tylko rêcznym!
Je¶li chodzi o ustawienie na biegun to t± opciê te¿ przemy¶lano. Posiadamy lunetki biegunowe które montuje siê do statywu i ustawia a potem zak³ada sie g³owicê paralaktyczn±.
pozdrawiam
Mam pro¶bê do Adamo !
Opisz dok³adniej w jaki sposób ustawiæ ten monta¿ na biegun za pomoc± jego mechanizmów reguluj±cych ? Na rysunku 1 widaæ, ¿e ustawienie g³owcy jest sta³e i wynosi ok. 50 stopni na wspawanym wsporniku. Wyobra¿am sobie, ¿e dok³adne ustawienie mo¿na wykonaæ tylko reguluj±c 'na zewn±trz' g³owicy np. statywem. Powstaje jednak problem dok³adnego pionu takiej konstrukcji (który trudno kontrolowaæ) co wniesie zapewne b³êdy ustawienia. S±dzê, ¿e w³a¶nie mo¿liwo¶æ regulacji w osi deklinacji pozwala przy korzystaniu z urz±dzenia do korygowania niedok³adno¶ci ustawienia wzglêdem osi ¶wiata. W moim przekonaniu ten monta¿ nie zas³uguje na miano 'prostego' z racji do¶æ skomplikowanych operacji technologicznych (gwintowanie, spawanie stali i mosi±dzu, frezowanie i toczenie). Jest to znakomita g³owica astrofotograficzna o konstrukcji omijaj±cej kosztowne przek³adnie ¶limakowe.
Jako prosty monta¿ proponujê wykorzystaæ jedn± z istniej±cych konstrukcji Dobsona z napêdem w obu osiach za pomoc± przek³adni mikropaskowej. Zamierzam opisaæ i opublikowaæ tak± konstrukcjê jak znajdê tylko nieco czasu, wiêkszo¶æ elementów na tak± przek³adniê mo¿na kupiæ a te nieliczne czynno¶ci wymagaj±ce specjalnego wykonania polegaj± g³ownie na nieskomplikowanym toczeniu (do tego dochodzi wiercenie i gwintowanie).
L.J.
Witam
Opisz dok³adniej w jaki sposób ustawiæ ten monta¿ na biegun za pomoc± jego mechanizmów reguluj±cych ? Na rysunku 1 widaæ, ¿e ustawienie g³owcy jest sta³e i wynosi ok. 50 stopni na wspawanym wsporniku. Wyobra¿am sobie, ¿e dok³adne ustawienie mo¿na wykonaæ tylko reguluj±c 'na zewn±trz' g³owicy np. statywem. Powstaje jednak problem dok³adnego pionu takiej konstrukcji (który trudno kontrolowaæ) co wniesie zapewne b³êdy ustawienia. S±dzê, ¿e w³a¶nie mo¿liwo¶æ regulacji w osi deklinacji pozwala przy korzystaniu z urz±dzenia do korygowania niedok³adno¶ci ustawienia wzglêdem osi ¶wiata. Tak jak napisa³e¶, regulacjê wykonuje sie nogami statywu i regulacj± w azymucie. W i to w zasadzie wystarcza do dok³adnego ustawienia tak aby bez korekcji zrobiæ zdjêcie np. 30min
np. takie:
http://galeria.astronomia.pl/mglawice/rosetta.jpg
ob 300mm czas 30min
pozdrówko
Piêkne zdjêcie !
Trzeba siê jednak chyba 'narobiæ' przy sprzêcie prowadz±cym. S±dz±c po efekcie chyba warto.
L.J.
Witam
To chyba kwestia wprwy. w zasadzie 30min to mogê prowadziæ bez specjalnego wysi³ku.
Ale na prawdê warto :D
W zasadzie tylko przy mg³awicach i galaktykach warto na¶wietlaæ d³ugie ekspozycje.
W przypadu gromad to nie nie warto bo siê gwiazdy rozlewaja w emulsji.
pozdr
Na podobnej konstrukcji testowalem tez Soligora
200/800 w astrofoto i dalo sie prowadzic. W tym roku
po przerobkach pajaka moze znajde czas na jakies
zdjecia, ale nie wczesniej niz jesienia.
Do ponizszego adresu trzeba dopisac kropke w wyrazie "montaz"(nie dzialaje mi polskie czcionki)
http://astrolm.republika.pl/montaz.htm.
Bez poprawki tez wchodzi.
:o Witajcie
Mo¿e nie bêdzie to pytanie w temacie ,ale te¿ o schemacie .Interesuje mnie budowa prostego i taniego wykonania obserwatorium astromicznego .
Mo¿e ma ktos z was z takie schemaciki .:)???
Piotrek: pytanie brzmi po co Ci obserwatorium skoro nie masz teleskopu?
pozdr
Ma³ek, Nie czytasz postów dok³adnie. Chodzi o proste i tanie obserwatorium!
Ma³ek to fakt ,¿e nie mam teleskopu :-[,ale jestem ciekawy jak mo¿e wygl±daæ taki schemacik (obserwatorium).
Pozdrawiam Piotrek:)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl