Ja, Dawid, Tak i CG-5 u Piotra - 04.12.2004 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Dzisiaj po po³udniu zadzwoni³ do mnie Dawid z sakramentalnym pytaniem "I jak?". Oczywi¶cie by³ to sygna³ do obserwacji. Wypi³em kawkê, przebra³em siê i zabra³em ze sob± Takahashi 102, z³±czkê i trzy okularki. Po drodze do Piotra zabra³em te¿ CG-5 i jego w³a¶ciciela Dawida. U Piotra byli¶my oko³o 18.30. Po krótkiej rozmowie wystawili¶my monta¿ i ustawili¶my teleskop. Warunki by³y nieszczególne. Zasiêg go³ym okiem od 3,5 do 4,2 mag. W powietrzu by³a mg³a, zw³aszcza ni¿ej nad horyzontem. Jednakowo¿ nie zra¿eni rozpoczêli¶my obserwacje. Najpierw patrzyli¶my na Plejady. Wygl±da³y jak Plejady wiêc ustawili¶my teleskop na Ha Hi. Z powodu s³abego zasiêgu widok nie by³ jaki¶ szczególny. Ostro¶æ gwiazdek jednak bardzo dobra. Nastêpnie skierowali¶my teleskop na Lutniê i znale¼li¶my epsilony Lutni. Konstelacja ta by³a nie tylko nisko, ale zas³oniêta mg³± i dymem z pobliskiego komina. Jednak gwiazdy bez problemu rozdzielone by³y przy powiêkszeniu 102x, a bardzo wyra¼nie z okularem 5mm - powiêkszenie 164x. Dawid da³ powiêkszenie 65x i stwierdzi³, ¿e epsilony s± równie¿ i w tym powiêkszeniu rozdzielone. Zdaniem moim i Piotra bardziej by³y zlane ni¿ rozdzielone, ale my mamy jednak gorszy wzrok (zw³aszcza ja). Potem pokaza³em kolegom U Orionis - mirydê w gwiazdozbiorze Oriona. Nastêpnie chwila przerwy na herbatkê i potem zabrali¶my siê za Saturna. Najpierw spokojnie z SWA 23mm - poszukiwania ksiê¿yców Saturna. Dalej 102x z LVW 8mm: ³adny widok planety, pas, przerwa Cassiniego. Potem u¿ywali¶my jeszcze orto 6mm, naglera 5mm i orto 4mm. Jednak warunki atmosferyczne nie dawa³y widoków powalaj±cych na kolana. W trakcie obserwacji jeszcze raz okaza³o siê, ¿e lantan daje ciemniejsze obrazy ni¿ np SWA czy zwyk³y ploss. Po godzinie 23 zwinêli¶my sprzêt i pojechali¶my do domu, za¶ Piotr chyba rozpoczyna³ na dobre zmagania z kamerk±.



No to mieli¶cie ciekawy wieczorek astro. Mi nie chcia³o siê dzisiaj ruszyæ czterech liter z domu, a nie du¿o brakowa³o....
Oberwacje praktykowa³em z domu. Po Saturnie, M35, skupi³em siê na ogl±daniu gromadek otwartych w Jednoro¿cu. Jednak ta zdradliwa pogoda nie pozwoli³a na zbyt du¿e atrakcje - zaliczone tylko ngc2264 (3 parki blisko najjasniejszej), 2244 (kilkana¶cie gwiazdek), 2301 (równie¿ kilkana¶cie). Parê innych siê wymsknê³o.
Po 23:00 wsadzi³em lornetkê za pazuchê i poszed³em szukaæ Machholza, ale wróci³em na tarczy. A teraz pozosta³ mi tylko wieniec na £ysym...

Jako¶ tak w³a¶nie dzisiaj nikogo w domu nie by³o!!! Imprezy jakie¶ czy co?
Piotrek S nie odp na smsa - w domu nie obecny.Roberta w domu nie by³o(koma nie mam). Teha na sygna³a tez nie odpowiada³(tel domowego nie mam),Artur mia³ wy³aczony kom(tel domowego nie mam), Grze¶ka na gadulcu nie zasta³em(wys³a³em smsa- odp brak).Edi - brak odp na sygna³y i smsa. Oskar ledwo sie da³ wyci±gn±æ (ale co dziwne bez marudzenia!!!) Za to Piotr - WZOROWA POSTAWA !!! Na moje pytanie o ewentualne obserwacje odpowiedzial pytaniem -To kiedy przyje¿dzamy :) TO JEST TO !!!

Warto bylo sie spotkac i pomêdzic na pogode. A i troche polookali¶my (znów widzia³em najwiecej ksiê¿yców saturna ;) - Rój ca³y :)

Tym razem bez fot.

pozdr
DaVe


Oskar ledwo sie da³ wyci±gn±æ

Ledwo - akurat! Bez ¿adnych problemów by³o panie.



Mea Culpa, ¿e nie sprawdzi³em, kto dzwoni³. :oops: Obiecuje poprawê.

Tak mnie zastanawia czy tej wczorajszej nisko snuj±cej siê mg³y mo¿na siê pozbyæ udaj±c siê gdzie¶ wy¿ej. Wczoraj zala³o te¿ niebo cirrusami, wiêc pewnie by to nie pomog³o, ale na przysz³o¶æ - kto wie. No i jak wysoko - czy wzgórza wokó³ ¦lê¿y/Raduni s± ju¿ wystarczaj±co wysoko, ¿e mg³a bêdzie siê zbieraæ na polach ni¿ej, mo¿e Wzgórza Trzebnickie, a mo¿e dopiero okolice Prze³êczy Walimskiej, ale to juz kawa³ drogi. No chyba, ¿e to w ogóle bezsensu.
Na tej naszej nizinie, to mg³y skoñcz± siê chyba w maju :(

W sobotê nie by³o mnie w domu, bo wyjecha³em na weekend do Bielawy. Fajnie, ¿e siê spotkali¶cie. Gratulujê udanów ³owów. Ja te¿ mogê siê czym¶ pochwaliæ. Poni¿ej króciutki raport.

Poniewa¿ przed po³udniem pogoda by³a nieszczególna, nie zapakowa³em telepa - na szczê¶cie zabra³em lornetê z ¿urawiem.Warunki by³y podobne do tych we Wroc³awiu. Bezchmurnie, ale jaka¶ mgie³ka - Bielawa le¿y w kotlinie.
Ze znanych ju¿ mi obiektów zaliczy³em M38, 36, 37 w Wo¼nicy, a poni¿ej M35, w Byku Plejady (M1 nie uda³o siê), w Orionie M42-3 i wydaje mi siê, ¿e te¿ M78.
Do kolekcji dorzuci³em (po raz pierwszy) M 41, M48 i M50. Niestety jako¶ przegapi³em M46 i 47. Na Machholza i M 79 nie mia³em szans z powodu ograniczonego pola widzenia, a M93 zgasi³ mi ju¿ wschodz±cy ksiê¿yc.
Mam ju¿ do¶æ tej bylejakiej pogody. Gdzie te os³awione krystaliczne zimowe noce?


Gdzie te os³awione krystaliczne zimowe noce?

Jeszcze bêd± Frebert jeszcze bêd±! Pomêczymy jeszcze nasze refraktory i nwetony.

tak.... jakie refraktory i jakie newtony :( ???

DaVe

Jak to jakie: newton 60cm, ED 80 i inne :-)

Co za optymizm! :salu:

Optymizm w pe³ni uzasadniony bo prace nad 61cm posuwaj± siê zgodnie z harmonogramem :salu:

Jak gdyba³, tak zrobi³.
Kto¶ pokaza³ w tym tygodniu mapkê z icmu z czystym w koñcu niebem. Tak siê napali³em, ¿e co by sie nie dzia³o wiedzia³em, ¿e bêde ogl±da³. Kolejne prgnozy nie by³y ju¿ jednak tak optymistyczne - wysokie chmury :(. Ale przyszed³ pi±tek wieczór i widzê, ¿e niebo jest ca³kiem ca³kiem, no to zacz±³em siê przygotowywaæ. Chcia³em pojecaæ do Brze¶cia, ale jak wyszed³em do samochodu o 21:00, to wtedy zobaczy³em wisz±c± mg³ê. Niezra¿ony wsiad³em do samochodu i azymut po³udnie, za Wrockiem jednak wcia¿ to samo. I wtedy przyszed³ mi szatañski pomys³ do g³owy, aby zweryfikowac moje domys³y co do wysoko¶ci, gdzie koñczy siê mg³a. Wiêc od razu z grubej rury - walim na Walim. Mg³a trochê przerzedzi³a siê gdzie¶ w po³owie drogi miêdzy £agiewnikami a Dzier¿oniowem na okolicznych wzgrzach. Ale ja chcia³em lepszych atrakcji i pewno¶ci, ¿e jak siê trochê mg³a podniesie, to nie bêdê sie musia³ pakowaæ. W samym Dz-owie jak pod Wrocem. Mg³a zupe³nie zniknê³a miêdzy Pieszycami a Ro¶ciszowem. Na samej prze³êczy okaza³o siê, ¿e jest inwersja temperatury - tam na dole chwyta³ mróz, tymczasem na górze powiewa³ leciutki ciep³y wiaterek. Z góry by³o widaæ jak piêknie Dzier¿oniow i ¦widnica pod¶wietlaj± mg³ê od do³u. A mg³a koñczy siê parêset metrów poni¿ej mnie. A w górze tylko czyste niebo....
A dalej tutaj http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...p=106318#106318

Teha - szkoda, ¿e siê nie zmówili¶my. W tym samym czasie, z pi±tku na sobotê, by³em kilkaset metrów poni¿ej Ciebie. Za Bielaw±, w cieniu góry "£ysiny" (która ca³kowicie zas³ania ¶wiat³a miasta) biwakowa³em miêdzy 22.00 a 3.00. Wypêdzi³a mnie podnosz±ca siê mg³a.
Zaliczy³em ³±cznie 41 eMek (w tym 10 sztuk - przede wszystkim tych poni¿ej Oriona - po raz pierwszy), jedn± PGC (nr 34697 - towarzyszkê Tripletów M65 i 66), Saturna, Jowisza no i kometê Machholtza.
Mam nadziejê, ¿e nie zabrzmi to jak herezja, ale obiekty Jednoro¿ca, Rufy i Wielkiego Psa nie zrobi³y na mnie szczególnego wra¿enia. No mo¿e za wyj±tkiem M46 - niewielka jasno¶æ, ale du¿e zagêszczenie gwiazdek i przez to silny efekt kontrastu z s±siedni± M47. M79 w Zaj±cu jest super na mocy precedensu jako jedyna gromada kulista w tej czê¶ci nieba.
Tak naprawdê poruszy³ mnie Orion. Nigdy wcze¶niej nie widzia³em go poza miastem - idealnie rozdzielone M42 i 43, monstrualne, ci±gn±ce siê daleko poza centrum z Trapezem skrzyd³a i to seledynowe zabarwienie - dech mi zapar³o.
Najwiêcej za¶ satysfakcji "poszukiwacza dostarczy³y gataktyki Lwa i Wielkiej Nied¼wiedzicy (plus Sówka) oraz M1 w Tau . Obawiam siê, ¿e we Wroc³awiu by³yby nieosi±galne.

W Maratonie Messiera, zdecydowanie prowadzisz. Ja od marca br z³apa³em na Syncie dopiero 82 obiekty. Przedwczoraj z powodu tej mg³y uciek³y mi Panna i Berenika. Gratulacje.

Sprostowanie: w M-maratonie mam 92/110 M

Ja do koñca nie my¶la³em, ¿e tam pojadê. Dopiero w drodze mnie natchnê³o. No to nastêpnym razem wspólnie.
Po-za Wro-c³aw :!: , po-za Wro-c³aw :!:
Je¶li mam porównaæ gromadki i galaktyki, to tez wolê galaktyki. Ale obserwujê, co sprzêt pozwola. A tego pgca te¿ widzia³em. Warto by³o pojechaæ wy¿ej.

PS. Messier Marathon w Syncie, to ju¿ ca³kiem inny Messier - chyba na w³asnej wiêkszej aperturze zacznê liczyæ od pocz±tku :mrgreen:

Za nr pgc sorry - wprowadzi³em trochê niepotrzebnego zamieszania, ale to przez moj± mapkê (preferuje PGC). Oczywi¶cie PGC34697 = NGC3628.

I jeszcze jedno. Na 99 procent wydaje mi siê, ¿e widzia³em galaktyczne towarzystwo M105: ngc3384 i 3389 - trzecie trio we Lwie. Brakuje mi 1 proc. pewno¶ci, bo w trakcie identyfikacji za³atwi³a mnie mgie³ka. Nawet 105-tka rozp³ynê³a siê w swoim tle. Szkoda.

Co do M-maratonu, to pe³ne gratulacje. Wy³owiæ obiekty o jasno¶ci rzêdu 10 mag w lornecie 20x- to sukces. Niektóre z nich ledwo co wyodrêbni³em z t³a przy powiêkszeniu 37x.
Brawo.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl