ISS w szkicu! nowo¶æ :) 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Cze¶æ
D³ugo siê na to szykowa³em i uda³o siê... Oto szkic ISSa

Kamera: Pamiêæ fotograficzna :D
Czasy na¶wietlania oczu i mózgu:D : 5x 1s przelotu przez pole widzenia (skupienie siê na kszta³cie)
oraz oko³o 10 sekund ¶ledzenia w polu widzenia (ocena jasno¶ci, odblasków i po¶wiaty)

Stara³em siê jak najbardziej realnie oddaæ to, co widzia³em. Widoczne bardzo jasne "wewnêtrzne" panele s³oneczne, oraz ciemniejsze "zewnêtrzne". Po¶wiata odpowiada rozblaskowi widocznemu w okularze W70 25mm podczas obserwacji. Nierównomierno¶æ po¶wiaty jest przypadkowa - wynik szkicowania, skanowania, obróbki.

Obróbka: GIMP. G³ównie rozmycie po¶wiaty - oko³o 40% maj±ce na celu pozbycie siê widocznej struktury kartki. Rozmycie ISSa - oko³o 10% maj±ce na celu zlikwidowanie widocznych ostrych ¶ladów o³ówka oraz jak najwiêksze podobieñstwo do obrazu widzianego w okularze.
Niestety nie jestem w stanie oddaæ charakterystycznego pomarañczowego koloru zewnêtrznych paneli. Ale jak szkic, to szkic - a nie praca w GIMPie ;)



pozdrawiam



No nie no! Padam na kolana! Po prostu to jest najlepsze ze wszystkich! :) Brawa!

Profesjonalnie! i nawet z po¶wiat± :notworthy: Widzê ¿e siê przyk³adasz.

Te¿ kiedy¶ zabra³em siê za temat, ale szkic zagin±³...

Pojecha³e¶ po bandzie wimmer. Znakomite!



¦wietna robota wimmer! Ja równie¿ obserwowa³em ten dzisiejszy przelot. Chcia³em zrobiæ zdjêcia, niestety do¶æ pó¼no sobie o nim przypomnia³em o i nie zd±¿y³em wych³odziæ synty. Dodatkowo zadanie utrudnia³y przelatuj±ce chmury. Obserwacja siê uda³a, fotki nie. Jutro chyba szykuje siê ciekawszy przelot, bli¿ej zenitu :)
¯yczê pogody i pozdrawiam!

Wimmer, nie ma bata- to¿ to miazga! :) :Beer:

Dziêkujê Wam!

Koledzy i kole¿anki - zapraszam do ogl±dania ISSa. To niesamowity obiekt do obserwacji. Ju¿ przez lornetkê 10x50 mo¿na rozró¿niæ kszta³t paneli s³onecznych!
Przy powiêkszeniu oko³o 50x mo¿na (po lekkim treningu na samolotach) ¶mia³o goniæ ISSa. Owe powiêkszenie pozwala na w miarê intuicyjne ¶ledzenie jego lotu. Powiem Wam, ¿e w moim odczuciu s± na niebie 2 obiekty, przy których odnosimy wra¿enie tego fajnego realizmu. Pierwszy to Saturn, a drugi to w³a¶nie ISS! Piêkne soczyste, pomarañczowe ¶wiat³o odbijaj±ce siê od "zewnêtrznych" paneli powoduje przeniesienie ca³ej si³y grawitacji na nasz± ¿uchwê :D Czasem nawet majaczy struktura ich powierzchni, tak jakby "inaczej" nierównomiernie odbija³y ¶wiat³o.
To jest piêkny obiekt!

Nigdy nie zapomnê jak pewnego wieczoru zaszala³em z powerem na ISS- da³em 200x i udawa³o mi siê utrzymywaæ j± w polu chwilami. Widzia³em takie czarne paski na bateriach s³onecznych ;) Szczegó³ów na niej co nie miara!
A pomy¶leæ jeszcze: tam s± ludzie... :)
Ten post by³ edytowany przez Krawat dnia: 02 October 2008 - 21:30
Ogl±da³em ten dzisiejszy przelot go³ym okiem, z podwórka w wawie, no i w³a¶nie siê zastanawia³em jak by to wygl±da³o ¶ledzone przez teleskop lub lornetkê. No i nawet nie zd±¿y³em zapytaæ a tu szkic i wskazówki. Wielkie dziêki!

Rewelacja!!! widzia³am ten obiekt przez lornetke - swietnie to wyszlo .duzy talent. :notworthy:

Jestem pod wra¿eniem!
(ale jednak pozostanê przy zdjêciach :D )

Wow!!! Ekstra, chyba nikt wczesniej (z forum albo wogóle :D ) siê tym nie zajmowa³ :notworthy:

Dziêkujê Wam wszystkim za s³owa uznania! To dla mnie motor do dalszych dzia³añ!
Rzeczywi¶cie nietypowy ten szkic... Ale pragnê powiedzieæ, ¿e to jeszcze nie koniec. Dzisiaj planowa³em znów napa¶æ na ISSa, ale to chmury napad³y na Wroc³aw :D wiêc lipa... ale:
1. Mam na my¶li u¿ycie filtra #58 green przy kolejnym "jasnym" przelocie ISSa. Filtr ten jak pisa³em w w±tku w dziale "S³oneczne Imperium" odcina sporo blasku i podwy¿sza kontrast - wiêc mam nadziejê prócz blasku paneli zauwa¿yæ modu³y ISSa i przenie¶æ to na papier (a nastêpnie tutaj)
2. Szkoda, ¿e prze³o¿yli STS 125 - pamiêtam poprzednie przeloty ISSa i promu przed cumowaniem. Widaæ wtedy jasny prom nieco w kszta³cie trójk±cika - to by³by (bêdzie!) niez³y szkic !!!!!
3. A i mo¿e ja ich tam napadnê z o³ówkiem w rêce, jak wybior± siê w koñcu naprawiæ tego Hubble'a ;)

tak wiêc, jak to Terminator powiedzia³: "I'll be back" :lol:
Ten post by³ edytowany przez wimmer dnia: 03 October 2008 - 17:38

Te¿ kiedy¶ zabra³em siê za temat, ale szkic zagin±³...
... i siê znalaz³.

By³o to ponad rok temu. Z tego co pamiêtam, tamtego feralnego ;) wieczora rozstawi³em siê ko³o domu z zamiarem szkicowania Jowisza. O przelocie pewnie wiedzia³em ale na pomys³ by naszkicowaæ stacje wpad³em w trakcie jej obserwacji. Szkic nie obfituje wiêc w szczegó³y. Podobnie jak Wimmer rysowa³em chwilê pó¼niej z pamiêci. Zachowa³ siê taki oto kszta³t:




... i siê znalaz³.

By³o to ponad rok temu. Z tego co pamiêtam, tamtego feralnego ;) wieczora rozstawi³em siê ko³o domu z zamiarem szkicowania Jowisza. O przelocie pewnie wiedzia³em ale na pomys³ by naszkicowaæ stacje wpad³em w trakcie jej obserwacji. Szkic nie obfituje wiêc w szczegó³y. Podobnie jak Wimmer rysowa³em chwilê pó¼niej z pamiêci. Zachowa³ siê taki oto kszta³t:


Super!
Jak widaæ jest to "wersja" ISSa przed rozbudow± paneli. W³a¶nie tak kiedy¶ wygl±da³ - jak "muszka", "robaczek". Teraz dosz³y mu wiêksze, zewnêtrzne panele.

...mylê siê?
Ten post by³ edytowany przez wimmer dnia: 03 October 2008 - 20:12
Przez ca³y okres trwania misji, jak na z³o¶æ: chmury, deszcz, deszcz ze ¶niegiem itp. A dzisiaj jak za dotkniêciem magicznej ró¿d¿ki czy¶ciutkie niebo, piêkna przejrzysto¶æ (jak na miejskie warunki), która pozwoli³a zaobserwowaæ ju¿ nieco struktury paneli s³onecznych. Po prostu rewelka.

Zaowocowa³o to tym oto szkicem ISSa i Endeavour'a:
szkic bez ¿adnej obróbki, ostatnio tylko takie preferujê ;)



pozdrawiam

Super szkic Wimmer! Ostatnimi czasy to chyba dopiero druga okazja to zobaczenia ISS i promu w jednym polu widzenia, tak blisko siebie. Ostatnia raz taka sytuacja mia³a miejsce 9 lutego br. Zrobi³em wtedy fotkê na 500 mm ogniskowej moim Panasonikiem FZ18. Kiedy¶ o tym pisa³em, dlatego wrzucê tu tylko linki do fotki i postu. Moje zdjêcie i Twój szkic s± podobne w skali, ale Twoje dzie³o jest o niebo lepsze! :brawo:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=26713
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=277240

Hej!
Szkic z dzisiejszego przelotu ISS nad Wroc³awiem o 22:19. ISS ¶ledzony za pomoc± monta¿u SLT przelatuj±cy prawie idealnie przez zenit. Przyznam, ¿e ³atwiejsze to ni¿ ¶ledzenie rêczne.
SCT 5" + Antares W70 25mm.
Pierwszy szkic - o³ówkiem, skanowany i nie ruszany. Drugi pokombinowany w GIMPie - stara³em siê oddaæ kolor ¶wiat³a na panelach fotowoltaicznych.





Co¶ z³ego dzieje siê z ISSem. Drugi szkic wyra¼nie pokazuje, ¿e z jakiego¶ powodu w³±czyli ¶wiat³a awaryjne :szczerbaty:

Olo, s± takie bakterie co siê nazywaj± "dwoinki", a ten Twój dzisiejszy "bohomaz" ;) to wygl±da jak istna "troinka". :Boink:

Na powa¿nie to, ¶wietna robota jak zwykle zreszt±...

pozdrawiam
Ori

£adnie w lornetce mniejsze tak i panele by³y takie z³ote, ale z monta¿em to ³atwiej ni¿ z rêki


Olo, s± takie bakterie co siê nazywaj± "dwoinki", a ten Twój dzisiejszy "bohomaz" ;) to wygl±da jak istna "troinka". :Boink:

Na powa¿nie to, ¶wietna robota jak zwykle zreszt±...

pozdrawiam
Ori


No. Jakie¶ takie dziwaczne po³o¿enie dzisiaj mia³. Panele wygl±da³y na bardziej "pochylone". A to u niego normalne. Zobaczymy, jak bêdzie wygl±da³ za kilka minut, choæ ¶cigam siê teraz z chmurami. Chcia³em spróbowaæ w powiêkszeniu 96x.

Uda³o siê! :helo:
W koñcu w wiêkszym powerze. 96x. Przejrzysto¶æ kiepska.
Szkic znów o³ówkiem, tym razem tylko rozmyty w GIMPie dla uzyskania podobieñstwa.




Uda³o siê! :helo:
W koñcu w wiêkszym powerze. 96x. Przejrzysto¶æ kiepska.
Szkic znów o³ówkiem, tym razem tylko rozmyty w GIMPie dla uzyskania podobieñstwa.

iss3.jpg


Olo, sorki, ale dla mnie jeste¶ kosmit± i tyle...

To ja z synt± i pod³±czonym aparatem pocê siê jak ¶winia, aby t± potrójn± plamê jako¶ trzymaæ w kadrze, gdy walê na o¶lep seryjne fotki, a ty z 96x powerem obserwujesz i rysujesz ?? Uff... jakby to powiedzia³ Winnetou... skalpy z g³ów ;)

Stary wymiatasz :) Nie mam na Ciebie s³ów

Pozdrawiam

Iro

No niezupe³nie :D
Monta¿ SLT jedzie sam, a ja tylko naciskam guziczki. S± po³o¿one obok siebie, wiêc kciukiem czasem naciskam dwa na raz. ¯adna sztuka, serio. Drug± d³oni± korygujê ostro¶æ, a okiem - patrzê :)
A szkicujê tu¿ po obserwacji przelotu, maj±c w "oczach" nadal ¶wie¿y obraz ISSa. Jednocze¶nie nie da³bym rady.
pozdrawiam

Patrzy³em i wysz³o tak, wszyscy mnie pytaj± jak co¶ naszkicujê czym obserwujê,informujê tylko 10x50 jak na razie, wydajê mi siê ¿e widzia³em panele, ale nie chcia³em przekombinowaæ, z autobino by by³o. B) Za³±czone miniaturki
    l l

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl