Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Na specjalne ¿yczenie Oskara dajê fotkê której normalnie bym nie zamie¶ci³ . Dzi¶ przy niewielkiej wilgotno¶ci ( kartka papieru przez noc by³a lekko wilgotna) ale wichry chula³y dzielnie co widaæ na fotce . Nale¿y podaæ nr NGC tej gromadki .
http://baxter.superhost.pl/images/Zag/osk.jpg
:roll: ciezka sprawa...przelecialem sporo NGC i nic...
Szukanie pozostawiê mrówkom, pracusiom i nowicjuszom, niestety nie mam na to czasu :roll: a niestety nie pamiêtam tego obiektu z vizualnych obserwacji wiêc po prostu go sobie odpuszczam :salu:
Wczoraj próbowa³em zrobiæ t± gromadkê ponownie aby fotka by³a lepszej jako¶ci ale wiatr targa³ niemi³osiernie teleskopem . Wiêc ma³a podpowied¼ , obszar nieba po³udniowo-zachodni . Bardziej po³udniowy .
Uff poszlo:) Mysle ze to jak dla mnie najtrudniejsza zagadka:)
(Nie liczac Ksiêzycowych)
Wywo³any do tablicy oswiadczam - zagadka mne przerasta!
Poszukajcie w okolicach Altaira :banan:
Pogoda niestety pad³a i nad Wrockiem o³owiane chmury i deszcz . Nie dam rady wiêc zrobiæ lepszego zdjêcia co pomog³o by Wam w odgadniêciu zagadki . Nasza gromadka to Ngc 6755, jak pisa³em znajdziemy j± nieopodal gwiazdy Altair . Jest to rejon obfituj±cy w s³abe gromadki gwiazd i warto tam skierowaæ teleskop . Jako jedyny poprawnie odpowiedzia³ Andrzej (AX). Gratulujê .
Piotrze gratuluje za doskonala zagadke.:brawo:
Nawet po podpowiedzi (znajac Twoje mozliwosci focenia w odpowiednich kierunkach) nie bylo to latwe. Dlugo zastanawialem sie czy ten obiekt to wlasciwie nie jest podobny do innego itp.
Ogolnie mowiac to gromady otwarte sa ciezkie do zgadywania, ja osobiscie wole galaktyki ktore dosc dobrze "pamietam" z wygladu. :mrgreen:
Mam nadzieje ze wraz z nowym teleskopem zagadki beda jeszcze ciekawsze a nam zostanie sie doszkalac na nocnym niebie. :opanie:
Czekam na nastepna zagadke. :mrgreen: :mrgreen:
No wszystko siê zgadza. Ja porównywa³em do takiej fotki referencyjnej (chyba 4x)
http://objekty.astro...cmain/n6755.gifi mi nie przypasowa³o. Jak siê teraz na to patrzê, to musia³bym mieæ du¿o wyobra¼ni, aby j± powi±zaæ z t± zagadk±.
Gratulacje dla axa.
PS Ja uwa¿am, ¿e gromady otwarte z NGC s± prostsze ni¿ galaktyki. W koñcu gromad jest ~530 a galaktyk 6000+.
Mo¿e w sumie dobrze ¿e zdjêcia robiê z miasta i obiekty s± choæ zbli¿one do obrazów w sprzêcie wizualnym . Ta fotka referencyjna Tomka musia³a byæ zrobiona jakim¶ monstrum i pewnie na 4000 mpm :D
Niez³y numer, ta gromadka jest tu¿ obok ocenianych przeze mnie cefeid FN Aql i V1344 Aql, ale jako¶ nie zwróci³em uwagi na jej wygl±d, mimo ¿e wyra¼nie j± widzia³em podczas ocen zmiennych :oops: .
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl