Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
W³a¶nie dzisiaj podczas europejskiego tygodnia astronomii i kosmicznej nauki ;), Dr. Judith Croston po raz pierwszy og³asza wyniki najnowszych badañ j±dra naszej galaktyki, a dok³adniej potê¿nych d¿etów plazmy wyrzucanych z j±dra.
Dotychczas te rejony Drogi Mlecznej nie zosta³y tak gruntownie przebadane, zaowocowa³o to zdjêciami o niespotykanej dot±d rozdzielczo¶ci.
http://images.spaceref.com/news/2009/cena_shock_med.jpg
Przemieszczajaca siê z ogromnymi prêdkosciami plazma w d¼etach, napotyka na swojej drodze materiê ¶ródgalaktyczn±, tworz±c charakterystyczny b±bel (fala uderzeniowa). Cz±stki, które oddzia³ywuj± z czasteczkami plazmy osi±gaj± ogromne temperatury i wysy³aj± silne promieniowanie X oraz promieniowanie Gamma, co umozliwia Chandrze "zobaczenie" tych obiektów jako silnie ¶wiêc±cych obszarów. D¿ety "napêdzane" przez supermasywne czarne dziury, poruszaj± siê z predko¶ci± blisk± prêdko¶ci ¶wiat³a (w³a¶ciwie to materia w d¿etach, a nie same d¼ety ;) )
Wiêcej w oryginalnym przecieku -
http://www.ras.org.uk/index.php?option=com...12&Itemid=2Teleskop kosmiczny Chandra (ang. Chandra X-ray Observatory, CXO) to teleskop pracuj±cy w zakresie promieni rentgenowskich wyniesiony na orbitê przez prom kosmiczny Columbia poczas misji STS-93 dnia 23 lipca 1999 roku. Nosi on imiê hinduskiego fizyka pracuj±cego w USA Subrahmanyana Chandrasekhara, który jako pierwszy obliczy³ maksymaln± masê bia³ego kar³a. W sanskrycie s³owo "æandra" oznacza "Ksiê¿yc" lub "jasny".
Prowadzenie obserwacji w zakresie promieni rentgenowskich utrudnia poch³aniaj±ca je atmosfera Ziemi. Teleskopy kosmiczne pozwalaj± na pokonanie tego ograniczenia, co pozwala na obserwacje, bia³ych kar³ów, gwiazd neutronowych oraz czarnych dziur.
http://www.impactlab.com/wp-content/uploads/2008/09/chandra_v1rga_7071.jpg
wyszuka³a dla AF
Ori
Ten post by³ edytowany przez
Ori2711 dnia: 22 April 2009 - 15:39
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl