Deep blue ... zabiæ aureolki 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Fotka z krótkiego achromata potrafi za³amaæ.



W teorii mamy 3 drogi.

1 - filtr
2 - chromacor
3 - waliæ achromat i przesi±¶æ siê na co¶ skorygowanego.

Filtr dzia³a po majmniejszej linii oporu. Tnie fiolet i tyle. Niby sprawa za³atwiona, jest tani, zero probelmu... No chiba jednak nie dokoñca, bo po primo mamy teraz przek³amane barwy (zielenie piêkne) ale to jest ³atwe do obejscia. Pare akcji na suwakach i mamy zieleñ pod kontrol±. Ale mamy tez wyciêta czê¶æ widma. A tego bym nie chcia³. Wystarczy ¿e tne IR, sodówki i inne ¶mieci. Kolejna wyrwa w pa¶mie nie jest mile widziana.

Chromacor dzia³a inaczej, nic nie tnie a jedynie koryguje. Niby cudowna sprawa ale... (ja kzwykle) kosztuje tyle co nie jeden mniej szy EDek i wcale nie tak ³atwo go kupiæ. Po pierwsze nikt tym nie handluje na wiêksza skale a po drugie trzeba go dobrac pod konkretny sprzêt aby dzia³a³ jak trzeba. No i powstaje dylemat czy ratowaæ za tak± kase jakim¶ niepewnym (nie wiadfomo czy dobrym typem) chromacorrem czy nie iwestowaæ w co¶ odrazu skorygowanego... No i jeszcze takie drobiazgi jak szykany jakie moga nas spotkac na fokuserku z racji za³adowania tam kawa³ka kolenej "przelotki" o kolejnym fizycznym rozmiarze.

Przesiadaæ sie na co¶ skorygowanego. No fajnie tylko to masa kasy jest. Mamy EDki, Dublety, triplety i nawet kolejne wielo-lety. Dodatkowo koszt takiego skubañca skorygowañca to nie sama OTA, bo jeszcze trzeba doliczyæ do wielu z nich flattener/reduktor...

No i kwicze bo mi rachunki za setkowy obiektyw zaczynaj± trafiaæ w okolice kompletnie dla mnie niedostêpne.

Jest jeszcze droga czwarta. Zapomnieæ o refraktorach i i¶æ w systemy optyczne wolne od aberracji. No niby tak, ale aby osi±gn±æ sprawno¶æ soczewy, musia³ bym kupowaæ sporo wiêksze lustro (a jak szukamy czego¶ sensownej jako¶ci to to jest równie drogie jak APO po doliczeniu podatków ce³ i trasportu. W dodatku wpadamy w wieksze ogniskowe (bo lustro wiêksze) a to juz nie jest dobry pomys³ dla EQ6. Kurna gdzie sie nie obrócisz to co¶ cie w ty³ek kopie. No dobra. Ma³e APO morduje mnie cen±

http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Ast...mp;p=0_10_1_2_4

ni cholery nie stac mnie.

Niewielki newton przyzwoitej jako¶ci te¿ kosztuje a i ogniskowa odrazu idzie w góre

http://www.orionopti...profession.html

Ale mo¿e jest co¶ bardziej ¶wiat³osilnego? Eeee, bez jaj, na F5 nie moge ostro¶ci ustawiæ to na tym:

http://www.astrosysteme.at/ikreator/asa/cm...tent_63-en.html

nawret jak dolicze robofokusera dam ty³ka... a i tak mnie nie staæ :)

Help! Macie jaki¶ pomys³ na ekonomiczn±, docelow± optyke której ogniskowa nie przekroczy 700mm? No i bardzo wa¿na sprawa, to by w niedalekiej przysz³o¶ci mia³o walczyæ nie tylko do rekreacyjnych fotek ale i do fotometrii.

Bo sie za³ama³em po raz kolejny.



Ja za³adowa³em filtr Fringe Killer i pierwsze testy wypadaj± obiecuj±co. Dalej to nie jest doskona³e ale poprawa jest wyra¼na.
My¶lê, ¿e ciekawym rozwi±zaniem mo¿e byæ ED 102 F/7. Ma ponoæ niez³± korekcjê i cena ok. $1000 nie zabija tak gwa³townie jak innych tej wielko¶ci sprzêtów.
Z tym, ¿e Newton 150/750 chyba jednak wyjdzie sporo taniej, a sprawno¶æ optyczna mimo wszystko bêdzie wiêksza ni¿ refraktora 100.

Hans, ja mniej wiêcej od pó³ roku (odk±d sprzeda³em C6N) czego¶ szukam i powiem Ci, ¿e narazie nie ma NIC co by spe³nia³o moje wymagania (w miarê tanie, ogniskowa do 500mm, dobra korekcja aberry i pola, ja¶niejsze od f/5) :rolleyes: Tak krótkich Newtonów nie ma a jak s± to kosztuj± troszkê du¿o, np E180 ED. Znowu refraktor to musia³by byæ chyba triplet ¿eby jako¶ z t± aberra powalczyæ, no a ¶wiat³o wieksze od f/5 to w refraktorach rzadko¶æ. Do tego dochodzi korekcja pola.

Przekopa³em ju¿ naprawdê sporo sprzêtów, to tak na pocieszenie :) Obecnie ustawi³em sobie górn± granicê cenow± na 2000$, czy tyle uzbieram nie wiem. Pewnie siê wkurzê i dam sobie spokój. Nie ma to jak Tair 4,5/300 :lol:

Jak co¶ znajdziesz to daj znaæ!

To nie takie proste. Jako¶ nie ufam takim filtrom (byæ mo¿e bezpodstawnie) a newton to wbrew pozorom spory koszt, bo trzeba mu zapodac przyzwoity fokuser zdolny do precyzyjnej pracy z ciêzkim sensorem, nowe, dobre LW, zaraz sie oka¿e, ¿e z ca³± t± "mas± dodan±" tuba chiñskiego newtona nie trzyma kolimacji... jak juz to jaki¶ gotowy i przygotowany pod astro-foto newton, a taki potrafi kosztowaæ wiecje niz 1000$ za 150tke... No ale kurna mo¿e ja w b³êdzie i jednak jest co¶, co warto.

Chce maszynkê któr± i pofoce sobie DSy i powalcze z fotometri±. Wystarczy mi, ze sensorami bede wachlowa³... kurna tuby tez musze mieæ dwie?

Pozdrawiam.



Nie lepiej pój¶æ w co¶ wypróbowanego i kupiæ 80ED?
Sam siê zupe³nie odci±³em od astrofoto ;) ale nie gañcie mnie za zabranie g³osu.

Ludzie robi± przepiêkne fotki EDkami. Wiadomo, ¿e zawsze mo¿na mieæ lepiej ale koszty...
Wybór - bujaæ siê z szukaniem bez gwarancji sukcesu czy wybraæ pewniaka?
Latka lec±... ;)

Ja siê na razie co do filtrów jako¶ zdecydowanie nie wypowiem. Jak bêdê mia³ monta¿ to bêdê móg³ spróbowaæ nieco d³u¿szych ekspozycji ni¿ 1s ;)
Na razie widzê, ¿e jest spora poprawa, ale i tak zostaje fiolet. Cudów nie ma i jak chyba raczej siê skupiê na krótkich ogniskowych. Ten Tair 300/4.5 wygl±da bardzo ciekawie, niedrogo i ma skorygowane pole. I eq5 powinien go poci±gn±æ, tym bardziej, ¿e mam aparat z CCD, dla którego 2min na klatkê to jest max.

Polaris, Ale EDziem 80tk± to ja do fotometrii nie mam co startowaæ, bo to za mikre jest... chyba.

Pozdrawiam.


Nie lepiej pój¶æ w co¶ wypróbowanego i kupiæ 80ED?
Sam siê zupe³nie odci±³em od astrofoto ;) ale nie gañcie mnie za zabranie g³osu.

Ludzie robi± przepiêkne fotki EDkami. Wiadomo, ¿e zawsze mo¿na mieæ lepiej ale koszty...
Wybór - bujaæ siê z szukaniem bez gwarancji sukcesu czy wybraæ pewniaka?
Latka lec±... ;)


80ED jest ciemne jak cholera... To jest f/6, przy czu³o¶ci Canona trzeba paliæ foty godzinami, zw³aszcza jak siê my¶li o s³abych obiektach takich jak VdB czy Sharpless'y... A na to nie ma u nas pogody.

Poddajê siê i ju¿ nie za¶miecam.

Czary mary i jest ED za pomoc± dok³adnie dwóch klikniêæ w PS :lol: Za³±czone miniaturki
    l l

Hans, to ja Ci wykluczê jedn± opcjê, chromacor. Podobno nie dzia³a prawid³owo z ogniskowymi F/5. By³ raczej robiony pod refraktory F/8. Do tego dochodzi indywidualny dobór typu pod dan± optykê i zdobycie go gdzie¶..., tylko gdzie :unsure: T± opcjê sobie odpu¶æ. Jak przywieziesz w Bieszczady jakiego krótkiego achromata, mo¿emy chromacora pomêczyæ.


Czary mary i jest ED za pomoc± dok³adnie dwóch klikniêæ w PS :lol:

Jak! Jak!? Jak?

qbanos:
Zdrad¼ nam to software-APO :notworthy:

EDIT:
Przepraszam za OT.
Ten post by³ edytowany przez misiowaty dnia: 13 February 2008 - 12:58

Poddajê siê i ju¿ nie za¶miecam.

Nie nie, mów co my¶lisz! to mi rysuje lepsze pojêcie, niz gdy wszyscy siedz± cicho.


Czary mary i jest ED za pomoc± dok³adnie dwóch klikniêæ w PS :lol:

:) Heh, tylko kurde pojechanie suwakami saturacji po fiolecie nie oznacza, ze mamy ostro¶æ jak z APO :) No ale to w ogóle jasno¶æ pe³na. Wiesz qubanos o co chodzi nie bede na tej mojej kaszaniastej fotce czegokolwiek udowadnia³ , bo ona nieostra sama z siebie :)


Hans, to ja Ci wykluczê jedn± opcjê, chromacor. Podobno nie dzia³a prawid³owo z ogniskowymi F/5. By³ raczej robiony pod refraktory F/8. Do tego dochodzi indywidualny dobór typu pod dan± optykê i zdobycie go gdzie¶..., tylko gdzie :unsure: T± opcjê sobie odpu¶æ. Jak przywieziesz w Bieszczady jakiego krótkiego achromata, mo¿emy chromacora pomêczyæ.

Kurna, czyli pierwsza droga pad³a.

No dobra, zostaj± filtry (chyba te¿ do odstrza³u z marszu) newton dobrej klasy albo jaki¶ ekonomiczny, skorygowany killer na tyle duzy aby siêgn±æ g³êbiej (pewnie nic takiego nie istnieje) Ja ca³y czas mam jeszcze na g³owie ta fotometriê, gdzie korekcja i zasiêg ma du¿e znaczenie.

Pozdrawiam.

Jako¶ astrofotografia to mi siê z ekonomicznymi i dobrymi rozwi±zaniami nie ³±czy ;)

Hans a jakie ¶rednice i ogniskowe Ciê interesuj±?
Moje do¶wiadczenia s± mikre, ale czekam ju¿ tylko na kabelek (relaybox) i bêde stara³ siê jeszcze przed zlotem spróbowaæ co moje maleñstwo naprawde mo¿e (f=310mm, f/4.7).
O aberracji zapomnia³em, ogniskowa ³atwa do guidowania, ale na razie nie poszala³em zbytnio.
Tylko ¿e jak studiuje CDC, to widzê ¿e mam od fleta obiektów, do których taka ogniskowa jest w sam raz.
No ale jeszcze jest za wcze¶nie, ¿eby móc wypowiadaæ siê na temat jego mozliwo¶ci, choæ sieje zamêt takimi postami jak ten :Boink:
Wychodzi na to ¿e ten zlot jest nam baaaardzo potrzebny. :D
Pozdrawiam i ju¿ nie mieszam :Beer:

Nie nie Piotrek :) 1.5 metra ogniskowej nie przejdzie :) Ni cholery. Nie na EQ6 :) Zapomnij :) Do wizuala czemu nie, jezeli to lekka konstrukcja dostosowana do pracy z paralktykiem, ale do foto nie :)

Szukam czego¶ do 700mm co da mi okolice 150-200mm apertury przy ¶wiat³osilnej maszynie, lub jakiej¶ jasnej, dobrze skorygowanej setki lub 120tki refraktora. Górnej granicy kasy nie mam, ale jak mi wyjdzie wydaæ wiele tysiêcy, to nawet jak posprzedaje wszystko co mam, to bede zbiera³ d³u¿szy czas. Przy fotometrii czasy s± krótkie, liczone w sekundach, wiêc wydawa³o by siê, ¿e nie ma problemu i moge posadziæ swoj± krowe (jest w teorii spreparowana pod u¿ycie do astro-foto) ale krow± nie porobie po prostu fotek, które chcia³bym pope³niæ jak mnie najdzie.

A w³asnie , mo¿e krow± robiæ fotometrie, a kupiæ sobie tylko co¶ do astro-foto.... hmmm.... hmmmm.... kurna, musze g³êbiej wryæ siê w te opracowania, ¿ebym sobie samobója nie strzeli³, bo co¶ mi chodzi po g³owie, ¿e tu bardzo precyzyjna kolimacja jest wa¿na, a ta moja ATMowa tuba pod ciê¿kim sensorem w ATMowych obejmach mo¿e byc bezsensem. (i pewnie jest).

Pozdrawiam.

Pzdrawiam.

A nie by³o mowy o ogniskowej 310 mm? Przy F4,7 to daje 66 mm apertury.


A nie by³o mowy o ogniskowej 310 mm? Przy F4,7 to daje 66 mm apertury.

No w³a¶nie :szczerbaty:

Ciekawe jak siê siê taki ma³y WO ma do Taira 300/4.5? Ogniskowa i ¶wiat³o podobne. Z fotek qbanosa wynika, ¿e Tair jest ca³kiem fajnym szk³em. No i od biedy mo¿na go u¿yæ do normalnej fotografii.
Jak na razie ten Tair to jest mój faworyt w kolejce do zakupu. Niby obieca³em sobie, ¿e w tym roku nie kupiê ¿adnego teleskopu ale przecie¿ Tair to nie teleskop ;)

Maleñstwo, nie siêgne tym za g³êgoboko do fotometrii. Tam krótkie czasy, na sensor potem musia³ bym cha³upe zastawiæ. Planuje fotometrie uskuteczniaæ na tym wynalazku:

http://www.sbig.com/sbwhtmls/st7.htm

to z drugiej rêki jeszcze "normalne" ceny ma.

BTW, jak ja tu jakie¶ brednie zak³adam sobie, to prosze mnie czym prêdzej naprostowac.

Pozdrawiam.

To kamerka BW wiêc mo¿esz spokojnie jechaæ na achromacie z filtrami kolorowymi :) Ogniskujesz dla ka¿dej barwy osobno i powinno byæ nie¼le. Chocia¿ ostro¶c nie bêdzie taka jak w APO :)

Ale to by by³a kamerka do fotometrii, fotki spacerowe t³uk³ bym dalej z 300D (bo to ST7 ma mini rozdzielczo¶æ). Problem w tym, ze w fotometrii jednak zale¿y nam na korekcji. To co ty proponujesz to obej¶cie dla fotek "wizualnych".

BTW, ten mój achromat ma strasznie krzywe pole. Ta za³±czona fotka jest po obróbce geometrii, w surówce to wygl±da znacznie mniej ciekawie... znaaaacznie mniej.

Generalnie szukamy optycznego rowi±zania a nie dzia³aj±cego obejscia oróbkowego. Heh qbanos, chyba my nie bedziem mieli tak ³atwo... Koszty zaczynaj± mnie przera¿aæ, buda na obserwatorium z pillarem, sensor, kawa³ek oty, popierdó³ki.... eh

Szukam dalej grala, mo¿e kto¶ co¶ wie, tylko nie chce powiedzieæ :) robim ci¶nienie dalej.

Pozdrawiam.


Maleñstwo, nie siêgne tym za g³êgoboko do fotometrii. Tam krótkie czasy, na sensor potem musia³ bym cha³upe zastawiæ. Planuje fotometrie uskuteczniaæ na tym wynalazku:

http://www.sbig.com/sbwhtmls/st7.htm

to z drugiej rêki jeszcze "normalne" ceny ma.

BTW, jak ja tu jakie¶ brednie zak³adam sobie, to prosze mnie czym prêdzej naprostowac.

Pozdrawiam.


O ile nie bêdziesz foci³/mierzy³ na d³ugich ogniskowych cassegrainami, albo bardzo du¿ymi newtonami i nie potrzebna ci jest obs³uga optyki adaptywnej chyba lepsz± opcj± jest ST-402ME - ostatnio by³ na astromarcie z dwoma zestawami filtrów (LRGB i UBVI) za ~1200$. Niestety nie mam teraz kasy na astro, ³ykn±³ bym (patrz kwestia rozs±dku w w±tku "urzek³a mnie twoja historia" :) )
Ten post by³ edytowany przez bartolini dnia: 13 February 2008 - 16:17
hehe, tylko ST7 to ja ju¿ raz widzia³em na astromarcie za 6 kafli, a to jednak bardziej normalna cena niz 1.2Kilo...

Kurde, tak czu³em ,ze po chwilowym poruszeniu zalegnie cisza ;)

Pozdrawiam.

Dziwisz siê?
Ty jak taka ¿ona co z uporem maniaka szuka czego¶ czego nie wyprodukowali, a jak znajdzie to za cenê rozwalaj±c± bud¿et na kolejne dwa lata ;)


hehe, tylko ST7 to ja ju¿ raz widzia³em na astromarcie za 6 kafli, a to jednak bardziej normalna cena niz 1.2Kilo...

Kurde, tak czu³em ,ze po chwilowym poruszeniu zalegnie cisza ;)

Pozdrawiam.


Tyle ¿e za parê stów raczej jest wersja ST-7E na LPT (transmisja...) z mniej sprawnym chipem (QE~65% zamiast ~80%), czêsto z antybloomingiem (miejszy obszar liniowo¶ci - gorsza do fotometrii), i zwykle bez softu albo z jakimi¶ przedpotopowymi wersjami CCDops i CCDsoft ...

fakt, to by³a cena za ST-7E.

Pozdrawiam.


Ciekawe jak siê siê taki ma³y WO ma do Taira 300/4.5? Ogniskowa i ¶wiat³o podobne. Z fotek qbanosa wynika, ¿e Tair jest ca³kiem fajnym szk³em. No i od biedy mo¿na go u¿yæ do normalnej fotografii.
Jak na razie ten Tair to jest mój faworyt w kolejce do zakupu. Niby obieca³em sobie, ¿e w tym roku nie kupiê ¿adnego teleskopu ale przecie¿ Tair to nie teleskop ;)


Grzybu nie powiem Ci teraz jak siê ma ten WO do Taira, ale s±dze ¿e WO ma lepsz± korekcje aberracji, ale Tair ma na pewno bardziej p³askie pole.
A tym WO te¿ mo¿na robiæ zdjêcia jak teleobiektywem, tylko autofocusa nie masz.
Qbanos bêdziesz na zlocie? :rolleyes:


Grzybu nie powiem Ci teraz jak siê ma ten WO do Taira, ale s±dze ¿e WO ma lepsz± korekcje aberracji, ale Tair ma na pewno bardziej p³askie pole.
A tym WO te¿ mo¿na robiæ zdjêcia jak teleobiektywem, tylko autofocusa nie masz.
Qbanos bêdziesz na zlocie? :rolleyes:


Na którym zlocie? W Bieszczady mam 1000km w jedn± stronê wiêc dziêkujê :) WO na pewno ma lepszê korektê aberracji chrom., Taira trzeba przymykaæ, a i tak j± widaæ. Co do autofocusa to to rosyjskie szkie³ko te¿ go oczywi¶cie nie ma. Zdecydowanie lepiej ostro¶æ ustawiaæ wyci±giem B)


Na którym zlocie? W Bieszczady mam 1000km w jedn± stronê wiêc dziêkujê :) WO na pewno ma lepszê korektê aberracji chrom., Taira trzeba przymykaæ, a i tak j± widaæ. Co do autofocusa to to rosyjskie szkie³ko te¿ go oczywi¶cie nie ma. Zdecydowanie lepiej ostro¶æ ustawiaæ wyci±giem B)

Nie marud¼ ;) GPS mi pokaza³ ¿e masz 886km czyli tylko 100km wiêcej ni¿ ja :D
Pozdrawiam :Beer:

ma byæ tak:

1. ¶wiat³osi³a w okolicach f/3-f/4

2. brak aberracji chromatycznej

3. ogniskowa w okolicach 500 mm

4. ekonomiczna cena

to ja znam odpowied¼ na tê zagadkê: Schmidt

je¶li ma byæ naprawdê tanio to bez p³yty korekcyjnej. Wystarczy diafragma aperturowa w odleg³o¶ci podwojonej ogniskowej, a kamerka wewn±trz tuby w ognisku. Co prawda bêdzie krzywizna pola ale i na to s± sposoby

trzeba "tylko" wystrugaæ lusterko sferyczne plus kawa³ek rurki na tubus i gotowe

pozdrawiam


ma byæ tak:

1. ¶wiat³osi³a w okolicach f/3-f/4

2. brak aberracji chromatycznej

3. ogniskowa w okolicach 500 mm

4. ekonomiczna cena

to ja znam odpowied¼ na tê zagadkê: Schmidt

je¶li ma byæ naprawdê tanio to bez p³yty korekcyjnej. Wystarczy diafragma aperturowa w odleg³o¶ci podwojonej ogniskowej, a kamerka wewn±trz tuby w ognisku. Co prawda bêdzie krzywizna pola ale i na to s± sposoby

trzeba "tylko" wystrugaæ lusterko sferyczne plus kawa³ek rurki na tubus i gotowe

pozdrawiam


Krzywe pole bez p³yty korekcyjnej, du¿a obstrukcja centralna. A z kolei z p³yt± daje brzydkie odblaski :) Zreszt± nie widzia³em, ¿eby który¶ amator tego u¿ywa³. Raczej odpada. Rozwa¿amy Newtony i refraktory. Kto¶ ma jakie¶ inne pomys³y? :szczerbaty:

Na fotometrii sie nie znam, zreszta na astrofoto tez jeszcze nie za bardzo ;). Jednak polecam zwrocic uwage na refraktorek, ktory mam, wlasnie do zabawy w astrofoto. To WO 80/480. Co prawda apertura tylko 80. Cena na astromarcie to < 1k$. Z flattenerem swiatlosila f/4.8 - czyli ogniskowa troche ponizej 500mm. Mam zbyt male doswiadczenie, zeby sam ocenic jakosc tego obiekywu, ale opinie, ktore mozna znalezc sa bardzo zachecajace.


Polaris, Ale EDziem 80tk± to ja do fotometrii nie mam co startowaæ, bo to za mikre jest... chyba.

Pozdrawiam.


Fotometrii czego i czym i po co?

Fotometrii czego?

- egzoplanet.

Czym?

- no w³asnie o tym mówimy, chce monitorowac kilka gwiazd. Z tego co wyczyta³em i wys³ucha³em, najsensowniej bedzie walczyæ czym¶ o dobrej korekcji (nie bêde tu chyba rozpisywa³ siê dla czego , ale jak bêdzie tak potrzeba to why not) i kamer± o wysokim QE (prawdopodobnie czym¶ klasy ST7 XME ale z racji masakrycznej ceny , bede szuka³ za jaki¶ czas innych rozwi±zañ) wszystko na EQ6 (tu paniki nie ma czasy naswietleñ liczone sa w sekundach). Problemem jest jak zwykle kasa. To co¶ czego szukam, bedzie musia³o zapewniæ mi poza korekcj± sensowny zasiêg jednoczesnie nie morduj±c portfela, montazu i nie zmuszajac do wydania fortuny na super wypasiony sensor jak bêdzie mikrej apertury. Jednocze¶nie chcia³bym (ale to nie jest "have to be" tylko "nice to have") aby telepem jaki wybierzemy dawa³o sie smigac jakie¶ sensowne jako¶ciowo fotki niedzielne, takie dla oka.

Po co?

- Bo mnie to krêci, po prostu :) Ideologii na si³e bym nie dorabia³, choæ jakie¶ tam g³êbsze przemy¶lenia mam... choæ to chyba temat na osobny watek.

Pozdrawiam.

Hans, do du¿ego zasiêgu potrzeba Ci ogniskowej a to zapewni± Newtony (tak, ¿eby do tych 20mag zej¶æ). My¶lê, ¿e taki 200/800 albo 200/900 by³by odpowiedni, z korektorem komy oczywi¶cie. Do tego kamera w stylu Artemisa 285 albo ktorego¶ z starszych i mniejszych SBIgów i bêdzie spoko. A do fotek niedzielnych kupisz jaki¶ refraktorek :) Powoli my¶lê, ¿e sam chcia³bym siê zaj±æ takim czym¶ ale to jeszcze nie teraz :)

P.S. GoTo w tym EQ6 masz jak rozumiem?
Ten post by³ edytowany przez qbanos dnia: 14 February 2008 - 16:49
Hans, tutaj jest link do stronki Danielle Gasparri:
http://www.danielega...g/index_eng.htm

Cz³owiek bawi siê w egzoplanety (i nie tylko) newtonem 250f4.8 na czarnym EQ6 z GOTO i sbigiem st-7 :Salut:
Tak¿e w³a¶ciwie ze sprzêtu do uk³adanki tobie brakuje "tylko" kamery :)
Newton zdaje siê zwyk³y skywatcher - jest o nim artyku³ w nowym S&T i widaæ jego setup na zdjêciu.

{mo¿na by skopiowaæ ten post do w±tku o egzoplanetach...}
Ten post by³ edytowany przez bartolini dnia: 14 February 2008 - 17:06
Ja to niby czaje... i taki newton to prawdopodobnie bêdzie moje dzia³o... tylko... no dobra po kolei.

1. Musze wypierdzieliæ papierow± tube i zast±pic wêg³ówk± - kilka tysi.
2. jaki¶ koma prostowacz / reduktor - kilka setek
3. Wypasiony dovetail, bo na tym co mam to tylko kupa ¶miechu by by³a - kilka setek, jak nie tysi...

I wracamy do punktu wyjscia.

Albo gotowy newton, ale z tych wypasionych (150-200mm o ¶wiat³osile F3-F5). Albo jakie¶ APO dla ubogich typu te nowe rurki z Delty:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2cd49a25b15229c

Bo kurna jako¶ mi tak g³upio dwie OTY mieæ, jedn± do fotometrii, a drug± do niedzielnego pstrykania... A ten mój cartoonscope nie nadaje sie do piêknoobrazkowego foto, nie na EQ6. I chyba nie do koñca do fotometrii - ATMowa konstrukcja niepozwalaj±ca na bardzo precyzyjn± kolimacje.

No chyba, ¿e bredze znowu, to prosi³ bym dac wios³em po ³bie pod takim k±tem, ¿eby mnie na dobry azymut nanios³o.

Pozdrawiam.

PS. Goto nie mam w tej chwili, ale to najmniejszy problem, dokupiæ goto do EQ6 to najmniejszy z wydatków jaki mnie czeka.


Ja to niby czaje... i taki newton to prawdopodobnie bêdzie moje dzia³o... tylko... no dobra po kolei.

1. Musze wypierdzieliæ papierow± tube i zast±pic wêg³ówk± - kilka tysi.
2. jaki¶ koma prostowacz / reduktor - kilka setek
3. Wypasiony dovetail, bo na tym co mam to tylko kupa ¶miechu by by³a - kilka setek, jak nie tysi...

I wracamy do punktu wyjscia.

Albo gotowy newton, ale z tych wypasionych (150-200mm o ¶wiat³osile F3-F5). Albo jakie¶ APO dla ubogich typu te nowe rurki z Delty:

Bo kurna jako¶ mi tak g³upio dwie OTY mieæ, jedn± do fotometrii, a drug± do niedzielnego pstrykania... A ten mój cartoonscope nie nadaje sie do piêknoobrazkowego foto, nie na EQ6. I chyba nie do koñca do fotometrii - ATMowa konstrukcja niepozwalaj±ca na bardzo precyzyjn± kolimacje.

No chyba, ¿e bredze znowu, to prosi³ bym dac wios³em po ³bie pod takim k±tem, ¿eby mnie na dobry azymut nanios³o.

Pozdrawiam.


Hans bez dwóch OT bud¿etowo nie dasz rady... najbardziej optymalnie:
-Krowa do wizuala i researchu
-EDek do astrofoto i jako travelerek

i nic taniej nie wykombinujesz ... :unsure:
Ten post by³ edytowany przez bartolini dnia: 14 February 2008 - 17:21
Ale krowe musia³ bym przystosowaæ... ten cartoon tube chyba nie jest za bardzo statyczny kolimacyjnie... ehhh.

Hans, je¿eli zale¿y Tobie tylko i wy³±cznie na fotometrii egzoplanet, najtañszym rozwi±zaniem, jest podobnie jak to uczyni³ Adam Jesion do astrofotografii, skorzystanie z zdalnego obserwatorium. Parametry i tak sam ustawiasz, warunki pogodowe o których w Polsce mo¿emy pomarzyæ.
Ten post by³ edytowany przez krystian_koza dnia: 15 February 2008 - 16:31
Oj poruszy³e¶ problem który nie daje mi spac po nocach.

Wiadomo, najwazniejsza w ca³ym tym kramie bêdzie systematyczno¶æ obserwacji. I tu zaczyna siê ból

Z jednej strony polskie warunki znacznie nam t± systematyczno¶æ katuj± (warunki pogodowe). Ale maj±c w³asn± bude z w³asnym telepem jak tylko mam mozliwosc to poginam (w przysz³osci mozna by siê pokusiæ nawet o jak±s automatyzacje - to kwestia softu, goto w montazu i kawa³ka stacji czasu... a nawet stacji pogodowej jak zapedziæ siê dalej)

Z drugiej strony telep zdalny (odpadaj± problemy kaprysów naszego low-budgetowego sprzêtu, odpada kapry¶nosc pogody, no generalnie odpada masa problemów zwi±zanych z problemami technicznymi i mozliwosciami sprzetu na jaki nas staæ) Pojawia siê inny. Sprawdzaliscie ile tysiêcy dolców kosztuje abonamen kilkuset godzin na takim telepie?

Kurna ja nie uniwersytet, grantu sobie nie przyznam.

Pozdrawiam.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl