Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
...jeszcze perzed II wojn±, by³o Obserwatorium Astronomiczne na Popie Iwanie (obecnie Ukraina) wyposa¿one, o ile dobrze moja siwa g³owa pamiêta, w 30cm astrograf angielskiej firmy Grubb. Czy kto¶ zna powojenne losy tego instrumentu? Kiedy¶ w Uranii J. M. Krainer pisa³ co¶ o historii obseratorium.
Ale od dawna nie ¶ledzi³em tego w±tku...
Refraktor ten obecnie pracuje w obserwatorium Chorzowskim ;D ;D ;D
Janusz serio ???? HEHE pomy¶leæ ,¿e przez niego luka³em :).
Ale ma ponoæ nie najlepiej z³o¿ony Obiektyw (tryplet) bo oryginalna dokumentacja przepad³a Polsce wraz z Ukrain± :'(
Uno: A czy kto¶ próbowa³ sprawdziæ czy ta dokumentacja istnieje gdzie¶ na Ukrainie?
Secudno: strasznie mnie ci±gnie w Czarnohorê, ale nie mam jeszcze odwagi tam skoczyæ.
W tamtym roku mój kumpel by³ w Czarnohorze i porobi³ slajdy obserwatorium na Popie Iwanie. Kurde to ju¿ jest kompletna ruina nie przypominaj±ca w niczym dawnego budynku obserwatorium :'( :'( :'(
Ja na Popie Iwanie by³em trzy razy, raz nawet przez kilka dni - inwentaryzowali¶my ze studentami ruiny obserwatorium. Jeden ze studentów ³ódzkiej architektury wykona³ nawet pracê dyplomow±, adaptuj±c± ruiny na...klasztor, niestety.
Noce oczywi¶cie spêdza³em na ogl±daniu nieba - na wysoko¶ci ponad 2000mnpm jest na prawdê zabóczo... ;)
Dla mi³o¶ników astronomii i turystyki pasmo Czarnohory to obowi±zek!!
Dla mi³o¶ników astronomii i turystyki pasmo Czarnohory to obowi±zek!! To chyba co¶ dla mnie!
By³em tam raz, tu¿ przed upadkiem Sojuza w 91-szym. Co do przedwojennej historii obserwatorium, to mogê poleciæ opowiadanie "O bia³ym s³oniu na Czarnohorze" z tomu "Gawêdy karpackie" W³adys³awa Midowicza [pierwszego i ostatniego zarazem kierownika obserwatorium]. Sam Midowicz to z reszt± arcyciekawa postaæ: geograf-meteorolog, dzia³acz beskidzkiego oddzia³u Polskiego Towarzystwa Tatrzañskiego [autor popularnego szlaku na Babi± Górê -Peræ Akademicka, kierownik istniej±cego do dzi¶ schroniska na Markowych Szczawinach pod B. G., wspó³autor /po wojnie/ Encyklopedii Babiogórskiej], w czasie wojny meteorolog naszego lotnictwa wojskowego w Anglii, po wojnie w Azji Wschodniej i Australii, wejscia na góry Indonezji, znakowanie górskich szlaków turystycznych w Australii itp. Wróci³ do Polski chyba pod koniec lat 60-tych, zmar³ w 93-cim.
Sprzêt obserwatorium by³ to podwójny 30cm refraktor f-my Grubb&Parsons [teleskop wizualny + astrokamera z identycznym obiektywem] Pozdrawiam
-Jaros³aw
Pyta³em poprzednio o ewentualne poszukiwanie dokumentacji refraktora na Ukrainie ??????
Pewnie le¿y gdzie¶, mocno utajniona, w archiwach KGB. O ile w ogóle jeszcze istnieje?
Hmmm, tak sobie my¶lê o tym, co napisa³ Janusz--> ¿e ten tryplet jest podobno zle z³o¿ony.
Tak sobie my¶lê ::)(mo¿e siê mylê): Je¶li jest to tryplet typu "air spaced" to przy jego skladaniu tak na prawdê s± dwie niewiadome: odleg³o¶æ pierwszej soczewki od drugiej i drugiej od trzeciej. Czy prawid³owe ich ustawienie jest a¿ taaaakim prolemem.. :-[
Co wy na to
Jest jeszcze niewiadoma odleg³o¶æ pierwszej od ostatniej i kierunek ustawienia ¶rodkowej soczewki, nie zapominaj ¿e trzeba manipulowaæ szkie³kami 300mm o wadze du¿ego wiadra z wod± a to ju¿ przeros³o mo¿liwo¶ci obserwatorium Chorzowskiego :'(
Obecnie to da³o by siê zrobiæ ale trzeba by ca³o¶æ rozebraæ, pomierzyæ promienie krzywizny, okra¶liæ gatunki i wspó³czynniki szk³a i zoptymalizowaæ odpowiednim programem ustawienie kolosa we w³a¶ciwych odleg³o¶ciach od siebie ale to du¿e koszty i conajmniej paromiesziêczny przestój instrumentu s³u¿±cego obecnie i tak tylko do dydaktyki wiêc po co ???
Mo¿e po to, by nie s³u¿y³ tylko do dydaktyki ;)
A mo¿e dobr± dydaktyk± by³oby rozebranie tego i wykonanie wspomnianych czynno¶ci....
30 cm ¶rednicy to przecie¿ ogrnomy potencja³
Nie ja tu jestem decydentem i nie mnie pytaj ???
Nie jestem pewien, czy dokumentacji refraktora z Popa Iwana nale¿a³oby koniecznie szukaæ na Ukrainie. Dokumentacja mog³a np. byæ w W-wie albo w samym obserwatorium. W tym ostatnim przypadku raczej by³aby ewakuowana razem ze sprzêtem - obiektywy zosta³y wówczas wymontowane i zabrane na terytorium Wêgier. Jakie by³y ich dalsze losy przed repatriacj± do Chorzowa, nie wiem. Czyta³ kto¶ mo¿e co¶ na temat? Pozdrawiam
-Jaros³aw
Ewakuowano i przechowano przez okres wojny same soczewki bo mosiê¿na cela wa¿y³a z kilkaset kilo i nie mog³a byæ szybko zwieziona konno ze szczytu, stad potem problemy z ponownym ich prawid³owym ustawieniem po wojnie i repatriacji.
Mo¿e u producenta zachowa³a by siê dokumentacja ale domy¶lam siê ¿e i ten obiektyw by³ podarowany lub ufundowany przez poloniê gdzie¶ z komisu lub lombardu np w Dublinie jak i wiele uwczesnych polskich instrumentów astronomicznych ???
Ja bylem na Popie Iwanie chyba z 10 razy.
Wiem, ze zaiste lezy to w Chorzowie bo nikt nie podjal sie poskladania tego. Wim jeszcze, ze to konstrukja Greba i tyle ... nie wiem co z montura bo byla chyba stacjonarna...?
Pozdr
Pawel Maksym
A tak mi sie przypomnialo, ze w pobliskiej wsi "Kwasy" zyja ponoc ludzie, ktorzy pamietaja czasy swietnosci jeszcze za Rzeczpospolitej !
Ach nie zwrocilem uwagi, ze ktos juz napisal o tym Grebie
Bo starszy¼nie nic siê nie chce, nawet walczyæ w 20 roku. Gdyby to daæ w m³ode rêce, zaraz by dzia³a³o. Podobnie ma siê sprawa z refraktorem Zeissa w Lublinie. Tubus mu siê z³ama³ i od lat nikt go nie rusza, bo to tylko do dydaktyki s³u¿y³o na uniwersytecie. Ludzie no¿ siê w kieszeni otwiera gdy takie rzeczy siê s³yszy.
Lechu nie jest tak ¼le bo chorzowski refraktor dzia³a i daje nawet jakie¶ obrazy w przeciwieñstwie do z³amanego korpusu Zeissa ::)
Znasz star± dobra zasadê ¿e jak co¶ ma byæ dobrze zrobione to zrób to sam, no chyba ¿e jest to poza twoj± jurysdykcj± ???
U nas w Lodzkim obserwatorium stoi stary refraktor Zeissowski o srednicy chyba 12 cm na montazy azymytalnym i do niedawna jeszcze byl w uzyciu!
Ja raz przez niego patrzylem - obrazy planet ... miod !
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl