C/2008 T2 (Cardinal) 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Odkryta zosta³a nowa kometa C/2008 T2 (Cardinal) na dzieñ dzisiejszy wed³ug efemerydy kometa jest poza zasiêgiem amatorskich teleskopów ma bowiem dopiero 14 mag. ale bêdzie ci±gle ja¶nieæ i w przysz³ym roku mo¿e osi±gn±æ nawet 8 mag.

Link do efemerydy komety ---> http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemerides...ets/2008T2.html

Orbita wyliczona na razie na podstawie kilkunastu obserwacji wiêc w ka¿dej chwili mo¿e ulec niewielkim albo nawet drastycznym zmianom.

Je¶li kometa bêdzie ja¶nieæ zgodnie z efemeryd± pierwsze wizualne obserwacje powinny siê pojawiæ na pocz±tku 2009 roku kiedy to maj±c ok 12 mag +/- 0.5 mag potem powinna systematycznie ja¶nieæ osi±gaj±c w po³owie marca ok 10 mag w tym samym czasie kometa przejdzie przez punkt perygeum jasno¶æ komety dalej powinna rosn±æ aby w po³owie czerwca w momencie przej¶cia przez punkt peryhelium osi±gn±æ ok 8 mag.

Na razie to tyle nie podawa³em kiedy kometa gdzie siê powinna znajdywaæ bo nie mam pod rêk± atlasu ale to siê jeszcze uzupe³ni teraz ¶wieci wysoko wysoko w cefeuszu bodaj¿e ...



Podczas przechodzenia przez peryhelium kometa bêdzie w ma³ej elongacji niestety... i tak bêdzie przez d³ugi czas. Widzê ma³e szanse na obserwacje tej komety. Poczekajmy jednak na bardziej u¶ci¶lon± orbitêkomety!

Teraz kometa znajduje siê w ¯yrafie na pocz±tku roku bêdzie w Cefeuszu potem w po³owie marca znajdzie siê na pograniczu ¯yrafy i Perseusza w czerwcu za¶ przejdzie do Ma³ego Psa

Co do postu Limaxa owszem elongacja zbyt wielka nie bêdzie ale na pocz±tku roku kiedy bêdzie ju¿ dostêpna dla telepów bêdzie jeszcze daleko od s³oñca i do koñca marca pocz±tku kwietnia my¶lê ¿e bêdzie siê j± da³o obserwowaæ bez wiêkszych problemów ...

Kometa przez do¶æ d³ugi czas bêdzie rzeczywi¶cie widoczna w bardzo dobrych warunkach, dopiero oko³o miesi±ca przed peryhelium bliskie s±siedztwo S³oñca utrudni a pó¼niej nawet uniemo¿liwi jej obserwacje.

Co do wyznaczonej orbity, to mo¿na przypuszczaæ, ¿e nie ulegnie ju¿ drastycznej zmianie - oparta jest na 8 dniach obserwacji i kometa zakre¶li³a ju¿ na niebie fragment swojego toru umo¿liwiaj±cy stosunkowo dobre wyznaczenie orbity.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl