Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
witam
By³em i na¶wietli³em Q4.
Kometa ma dosyæ du¿y ruch na tle gwiazd.
Dziêk i dobrej pogodzie efekt jest trochê lepszy ni¿ w przypadku C/2004 F4 ( Bradfield )
Widaæ Adam, ¿e macie na Lubelszczy¼nie niez³e warunki. Co tu du¿o mówiæ Lublin rz±dzi.
Najpierw Lemark teraz Adamo. Gratulacje. W Poznaniu dzisiaj super pogoda na kometê, a ja siedzê z dzieæmi w domu :evil:
Dzieciaki :!: na nogi, z tatusiem na pole :wink: :lol: .
No ja na pole pojecha³em, tak mnie ta kometa zajê³a, ¿e nawet dobrze na Wenus i Jowisza nie lukne³em.
Brawo Adamo, trzeba goniæ cyfraków :mrgreen:
Je¶li pogoda dopisze, poci±gniemy za komet± czym¶ wiêkszym ni¿ f=300mm.
Brawo Adamo, trzeba goniæ cyfraków :mrgreen: Trzeba trzeba :mrgreen:
¦wietne foty Adamo :D Dzisiaj wreszcie we Wrocku niebo siê poprawi³o . Q4 te¿ zrobi³em ale nie wiem czy pod miejsk± ³un± dobrze wyjdzie . Na surowych klatkach widaæ bardzo jasne j±dro . Przy ogniskowej 750 w kadrze widaæ w zasadzie tylko kometê i kawa³ek ogonka :D
Luknijcie na to, trzeba sie bli¿ej przyjrzeæ tej komecie.
Luknijcie na to, trzeba sie bli¿ej przyjrzeæ tej komecie. Szkoda, ¿e tylko g³owa siê zmie¶ci³a... :lol:
Chodzi wla¶nie o g³owê, wokó³ której tworz± siê czo³a fal uderzeniowych, gdy gazy sublimuj±ce z lokalnych d¿etów na j±drze, oddzia³ywuj± z wiatrem s³onecznym. D³uga seria zdjêæ mo¿e pokazaæ rotacjê j±dra i pomóc okre¶liæ jego czas obrotu.
Q4 we Wroc³awiu . Fotka zrobiona wczoraj o 22.30 . Ekspozycja 30x45 sek ale do z³o¿enia nadawa³y siê tylko 4 kolejne klatki . Kometa pêdzi jak szalona , pomiedzy pierwsz± a ostatni± klatk± spora ró¿nica .
http://www.baxter.cc.pl/fot/q4.jpg
Nastepnym razem spróbuj krótszych czasów ekspozycji, mo¿e uchwycisz subtelniejsze szczegó³y g³owy i te zawirowania, bo kamera ma spora czu³o¶æ i przepala centrum.
Chodzi wla¶nie o g³owê... Heh..., to by³a tylko taka subtelna aluzja do wcze¶niejszej wypowiedzi HAMAL-a: re: goniæ cyfraków. Mam na my¶li fakt ograniczonej powierzchni detektora CCD ("amatorskiego") w porównaniu do kliszy fotograficznej - chocia¿by ma³ego obrazka. Tylko tyle...
Obrazek przedstawiaj±cy g³owê komety, bardzo interesuj±cy - oczywi¶cie. :)
Masz racjê Leszku , zastosowa³em czasy jak na galaktykê i j±dro wysz³o przepalone . By³o niewiele czasu na próby , nastêpnym razem zastosujê 25-30 sek . Niemniej nawet z tej fotki mo¿na wyodrêbniæ w Astroarcie otoczki py³owe i okolice j±dra komety .
http://www.baxter.cc.pl/fot/q4oto.jpg
Ech...ladne fotki - nic dodac niz ujac :(
Gratuluje wynikow...jest co pozazdroscic.
U mnei jeszcze nie bylo ani jednego dnia z tak ladna pogoda by kometa nadawala sie do focenia...;(
No nic ja czekam i moze sie doczekam na ta ladna pogode.Moze cos w nowiu sie uda?.
A tym czasem za oknem bangla....
Pozdrawiam
Ax
Jak s±dzê, nie s± to otoczki py³owe, tylko obszary o jednakowej gêsto¶ci optycznej. Efekt podobny jest do warstwic wysoko¶ci na mapach totpograficznych. Te obwódki nazywa siê ekwidensytami.
...U mnie jeszcze nie by³o ani jednego dnia z tak ³adn± pogod± by kometa nadawa³a siê do focenia...;(
No nic, ja czekam i mo¿e siê doczekam na t± ³adn± pogodê. Mo¿e co¶ w nowiu siê uda?.
A tym czasem za oknem bangla....
Pozdrawiam
Ax To czekaj zdrów i wybrzydaj jak francuski piesek a kometa odleci i pomerda Ci tylko ogonkiem czego nawet nie zobzaczysz :wink: , trzeba j± ³apaæ jak siê da, kiedy siê da i czym siê da a warunki to tylko t³o dla jej wspania³ego widoku :lol: :lol: :lol:
Ja wam pogonie cyfraków!!!!
http://www.astro-forum.org/Forum/album_pic.php?pic_id=826
2004-05-14
40 x 30s ekspozycji, FS60 @ f/4.4 + MX7C + EM-200
Zdjecia zlozone na jadro komety, program nie byl w stanie zlozyc calosci za jednym razem, musialem poszczegolne kawalki skladac recznie, stad te zalamania na sladach gwiazd.
Pozdrawiam,
Pawel
To jeszcze moja fotka z 12.05.04 :D
Hi, widzê ¿e razem wpadli¶my na pomys³ wskanowania twojej odbitki z 12 maja, po ma³ych poprawkach na levelsach i kolorach wysz³o to mniej wiêcej tak:
http://www.astrokrak.pl/Foty/Tur1.jpg
Foto by Tur skan i obróbka na szybko od Astrpozdrówko :salu:
Czyli analog jeszcze ¿yje i ma siê ca³kiem nie¼le :lol:
A dla porównania moja wersja cyfrowa z tej samej nocy tu¿ przed 22h z CP-4500 na ekwiwalencie 400ASA, zoom optyczny 4x z w³asnym obiektywem bzykade³ka z pojedyñcz± ekspozycj± 64 sekundy i redukcj± szumów z prowadz±cego aparat cykade³ka, tu uda³o siê uwidoczniæ lepiej po obróbce sk³adow± plazmow± warkocza ale py³owa prawie wcale za to nie wysz³a, z szumem nie powalczy³em bo to tylko jedna ekspozycja, muszê na przysz³o¶æ wykonaæ z 10 ekspozycji to siê ³adnie szum u¶redni :Cry:
http://www.astrokrak.pl/Foty/CP-4500.jpg
Bzykade³ko na cykade³ku to jest to co pozwla w minutkê zrobiæ komecie taki oto zaszumiony portrecik :salu:
Ps. Proszê ogl±daæ z 4 metrów wersaj silnie powiêkszona :wink:
witam
£adne foty panowie!
widzê ¿e jak narazie to i analog i cyfra maj± swoje dobre strony i jeszcze klisza tak szybko nie odejdzie w zapomnienie.
Jeszcze raz gratulacje.
ps mo¿e jutro wywo³am zbli¿enie kometki do M44 to zobaczymy co z tego wyjdzie.
Przy tak jasnych kometach, klisza mo¿e ¶mia³o stawaæ w szranki z CCD, które s³abiej radzi sobie z du¿ym kontrastem pomiêdzy kom± a j±drem i go przepala. Jedyn± rad± jest zmniejszyæ otwór wzglêdny, ¿eby ¶wiat³osi³a zmala³a.
To czekaj zdrów i wybrzydaj jak francuski piesek a kometa odleci i pomerda Ci tylko ogonkiem czego nawet nie zobzaczysz :wink: , trzeba j± ³apaæ jak siê da, kiedy siê da i czym siê da a warunki to tylko t³o dla jej wspania³ego widoku :lol: :lol: :lol: Januszu chodzilo mi o to ze wtedy kiedy mam mozliwosc focenia to kurde nie ma pogody, a wtedy gdy przypadkiem sie pojawi pogoda to jestem np 100km od mojego aparatu ktory ma przygotowana na ta specjalna okolicznosc 800tke, a trudno wozic ze soba aparat ze szpejami wszedzie tam gdzie akurat mam jakas prace do wykonania zwlaszcza ze nie posiadam samochodu :Ass:
Po prostu pogoda nas na poludniu nie rozpieszcza.Na szczescie mialem okazje ja juz 3 razy zobaczyc w tym raz przez lornetke.
Mam taka cicha nadzieje ze w tym tygodniu gdzie now po nocy sie panoszy pogoda nieco spusci z tonu i pozwoli sie rozkoszowac bezchmurnym niebiem.
A wtedy zawitam na gore jamna i czarne jej okolice pozwola nieco pofotografowac niebko zwlaszcza ze zblizamy sie do bialych nocek ...
Pozdr
AX
Przy tak jasnych kometach, klisza mo¿e ¶mia³o stawaæ w szranki z CCD, które s³abiej radzi sobie z du¿ym kontrastem pomiêdzy kom± a j±drem i go przepala. Jedyn± rad± jest zmniejszyæ otwór wzglêdny, ¿eby ¶wiat³osi³a zmala³a.
Niestety nie masz racji. Kamery (nie webcamy) maja zakres dynamiki rzedu 50.000 a klisza filmowa 50 - 200. Przepalone srodki to albo zbyt dluga ekspozycja brak umiejetnosci wykonania kompresji wlasnie tak duzej dynamiki do zakresu (256) wyswietlanego na monitorze.
Jedyna wada kamer to - przy tej samej optyce - znacznie mniejsze pole widzenia i mniejsza ilosc elementow obrazu (przy filmie mozna zalozyc wielkosc ziarna kilkanascie um co daje dla klatki 35mm odpowiednik 5-6M elementow obrazu).
Pozdrawiam,
Pawel
Nie w±tpliwie przyda³aby sie umiejetnosc kompresji dynamiki, zdjêcia komet wiele by zyska³y.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl