bpc 26x70 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

cze¶æ!Czy mogliby¶cie wyraziæ swoje opinie na temat lornetki BPC 26x70.Co mniej wiecej przez ni± zobaczê???dzieki za odpowiedzi!!!!! ???



No o lornetce 26 x 70, napisano ju¿ wiele na tym forum. Proponuje u¿yæ funkcji tego forum szukaj has³a 26x70.

Ale jako u¿ytkownik odpowiem zobaczysz dok³adnie to co w lornetce z powerem 26x.

Lornetkê t± odró¿nia od innych popularnych na rynku do¶æ ma³a ¼renica wyj¶ciowa. Pomy¶lisz sobie to ¼le ale ja w³a¶nie ubóstwiam ten sprzêt.

Warunki w Polsce s± zazwyczaj do¶æ ¶rednie. Jasne (czytaj: mleczne) t³o nieba daje siê we znaki a o ¼renicy nawet 5 mm nie ma specjalnie co marzyæ. Jasny sprzêt o du¿ej ¼renicy wyj¶ciowej jest po prostu dobry optycznie i nic poza tym.

Ale do rzeczy obrazy dawane przez lornetê 26x70 to obraz bardzo kontrastowy. T³o jest naprawdê czarne. Genialnie wygl±da ksiê¿yc power 26x to na tyle sporo by móc dok³adnie rozró¿niæ i obserwowaæ najwa¿niejsze obiekty srebrnego globu. Pomimo tego, ¿e ksiê¿yc to bardzo jasny obiekt nocnego nieba dobrze prezentuje siê ta lorneta je¶li idzie o aberracje chromatyczn±. Oczywi¶cie kolorki na obrze¿ach s± ale ich kolor to jasny seledynek, który nie ró¿ni siê specjalnie od samej tarczy ksiê¿yca. Aberracja nie jest w tym przypadku uci±¿liwa.

¦wietnie i bardzo kontrastowo widoczne s± gromady otwarte, Plejady czy ¿³óbek to naprawde obiekty wygl±daj±ce spektakularnie. Ostatnio te¿ obserwowa³em z Boopsim i Markusem NGC 869/884, to jeden z najlepszych obrazów tych s±siaduj±cych ze sob± rozleg³ych gromad jakie widzia³em. Porównywali¶my obraz s±siadek w Evere¶cie 12x60 i BPC 10x50. Naprawdê ró¿nica w kontra¶cie t³a powoduje t± spektakularn± ró¿nice w odbiorze.

Pozosta³e mki to te¿ bardzo dobre obiekty dla tej lornety. Choæ kontrast wynika z jej raczej przeciêtnej sprawno¶ci optycznej to powiêkszenie przy aperturze 70 mm jednak powoduje niez³e osi±gi je¶li chodzi o zasiêg tego instrumentu obserwacyjnego. Skupiska m-ek w Lwie lub w Wielkiej Nied¼wiedzicy(galaktyki), oraz gromady kuliste s± odnajdywane i widoczne bez trudu a ich widoczno¶æ jest tym lepsza im ciemniejsze jest otoczenie. Przy 26x ograniczone jest niew±tpliwie pole do 2,6 o wymaga to od obserwatora do¶æ dobrej znajomo¶ci nieba.

A teraz o planetach. Pamiêtajmy jednak, ¿e lornetki nie s³u¿± raczej do ich obserwacji. Jednak tutaj 26x70 daje bardzo pozytywne wra¿enia. Najlepiej wygl±da Saturn. Pier¶cieñ bez trudu oddzielony od tarczy w ka¿dych warunkach. Poza tym kolor Saturna wspó³gra ¶wietnie z za¿ó³ceniem i kolorem aberracji. Piêkny widok. Warto wspomnieæ o widoku Saturna i jego ksiê¿ycy Tytana i Dione.

Jowisz. Tutaj widok wygl±da znacznie gorzej. Choæ wydaje siê, ¿e widaæ pasy równikowe to jednak daje siê we znaki znacz±ca aberracja chromatyczna. Widzia³em kilka egzemplarzy tych lornetek i we wszystkich Jowisz dawa³ podobny efekt. To chyba jedyny obiekt, na którym widaæ tak± aberracje (Choæ wielko¶æ tarczy du¿a jak na lornetkê). Natomiast widok ksiê¿yców galileuszowych piêkny. Muszê lecieæ jak mi siê co¶ przypomni to sklecê conieco wiêcej.

Ta aberracja Jowisza wynika chyba z barwy Jowisza a nie jego jasno¶ci (Ksiê¿yc jest ja¶niejszy a kolorków prawie wogóle). Poprostu w tej barwie obiektywy nie s± najlepiej skorygowane i to w³a¶nie powoduje t± wyra¼n± aberracje, ale Jowisz jest jeden a pozosta³ych piêknych obrazów w 26x70 od cholery i ciut, ciut.

Ach i to chyba wa¿ne i dotycz±ce tekstu wy¿ej opis dotyczy³ Kronosa 26x70 a nie BPC. To jednak ró¿ne fabryki, choæ u¿ywaj± tych samych podzespo³ów. ;) :D ;D :D ;)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl