Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam pytanie( a³æ) gdzie zdobyæ blanki na zwierciad³a i matryce ¶rednicy 400-450mm? Ma kto¶ jaki¶ pomys³?
Cz³owiek z Vipera glass nie daje znaku zycia, pewnie splajtowa³.
Proszê o pomys³y na zdobycie blanków.
Pozdrawiam
hanysiak
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 28 May 2009 - 07:21
Witam
Niestety, u nas w kraju 'bida'... Pozostaje tylko
http://www.galvoptics.fsnet.co.uk lub
http://www.newportglass.com/ . Warto by³oby jeszcze poszukaæ u naszych po³udniowych s±siadów czy w Niemczech.
Pozdrawiam
Rafa³
Wiem, ¿e to nie na temat, ale jestem ciekaw, czemu do wykonywania zwierciade³ nie u¿ywa siê szk³a klejonego, np 2x20mm. Strza³ka ma przecie¿ du¿o mniejsz± g³êboko¶æ ni¿ grubo¶æ takiej warstwy a taki "blank" bez problemu mo¿na by u szklarza zamówiæ.
Wiem, ¿e to nie na temat, ale jestem ciekaw, czemu do wykonywania zwierciade³ nie u¿ywa siê szk³a klejonego, np 2x20mm. Strza³ka ma przecie¿ du¿o mniejsz± g³êboko¶æ ni¿ grubo¶æ takiej warstwy a taki "blank" bez problemu mo¿na by u szklarza zamówiæ. Poniewa¿ klej ma inn± rozszerzalno¶æ ciepln± ni¿ szk³o, a co za tym idzie pod wp³yw minimalnych zmian temperatury kszta³t lustra zmienia³by siê w niedopuszczalny sposób, takiego lustra nie da³oby siê nawet poprawnie sfiguyzowaæ.
Rafa³
No ciekawe co sie dzieje z ViperaGlass?
Od momentu pojawienia sie tego filmiku
>>Próbne odpalenie Blank-huty<<(marzec 2008) ¿adnych nowych wie¶ci nie by³o.
Czy¿by ca³e przedsiêwziêcie siê nie powiod³o? :mellow:
Mo¿e kto¶ co¶ wie, mo¿e kto¶ co¶ s³ysza³?
AstroPozdro
Tak te¿ podejrzewa³em, chocia¿ przy bardzo cienkiej warstwie kleju, rzêdu kilkunastu tysiecznych milimetra, czy to mia³o by znaczenie?
No ale to s± tylko takie moje lu¼ne dywagacje. Skoro nikt tego nie stosuje, to pewnie faktycznie nie ma to sensu.
Wiem, ¿e to nie na temat, ale jestem ciekaw, czemu do wykonywania zwierciade³ nie u¿ywa siê szk³a klejonego, np 2x20mm. Strza³ka ma przecie¿ du¿o mniejsz± g³êboko¶æ ni¿ grubo¶æ takiej warstwy a taki "blank" bez problemu mo¿na by u szklarza zamówiæ. S± na rynku klejone (chyba?) zwierciad³a firmy hubble optics:
http://www.hubble-optics.com/Ale z tego co czyta³em na cloudynights ¶rednio im te lustra wychodz±.... ponoæ kto¶ w Polszy takie lustro ma...
W Czechach mo¿esz zaatakowaæ:
http://www.dalekohle...lsky/index.htmlTen post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 28 May 2009 - 19:52
Witam,
Tak te¿ podejrzewa³em, chocia¿ przy bardzo cienkiej warstwie kleju, rzêdu kilkunastu tysiecznych milimetra, czy to mia³o by znaczenie?
No ale to s± tylko takie moje lu¼ne dywagacje. Skoro nikt tego nie stosuje, to pewnie faktycznie nie ma to sensu. do dzi¶ siê nie stosuje powszechnie tej metody - p³yta szklana klejona nie zachowuje siê tak samo, jak pojedyncza ale grubsza. Od ponad 100 lat pewne rozwi±zania s± nadal dobre i nie stosuje sie "na si³ê" nowych, niesprawdzonych. Na marginesie: gdyby firma wykonuj±ca zwierciad³o do teleskopu Hubble'a sprawdzi³a je najstarsz± metod± - cieniow± Foucaulta - od razu wykry³a by b³±d ponad 1 lambda!! Uwierzyli w komputerow± kontrolê do 1/70 lambda i maj± skutek... :ha:
Wracaj±c do klejenia - jaki¶ czas temu nawet widzia³em taki materia³ do wykonania zwierciad³a, sklejony z kilku... szyb, tylko strza³ka mia³a byæ wiêksza, ni¿ grubo¶æ jednej szyby... :ha:
Jest pewien sposób na stworzenie grubej p³yty na zwierciad³o, ale w warunkach domowych raczej nie do realizacji. Bierzemy kilka cieñszych kr±¿ków szklanych, wsadzamy je do formy o tej samej ¶rednicy, ogrzewamy, a¿ szk³o sie stopi - p³yty po³±cz± siê w jedn±, studzimy i mamy gotow± p³ytê. Tylko, ¿e tego nie zrobimy w domowym piecyku... Szk³o podczas studzenia musi byæ ch³odzone powoli, aby nie dosz³o do sytuacji, kiedy zewnêtrzna warstwa jest ju¿ zestalona, a ¶rodek jeszcze p³ynny. Trzeba studziæ w specjalnym piecu, w którym mo¿na regulowaæ temperaturê, aby jej spadek nie by³ wiêkszy ni¿, np. kilka-kilkana¶cie stopni na dobê. Zwierciad³o musi byæ odprê¿ane. Dla przypomnienia - p³yta na zwierciad³o 500 cm by³a studzona prawie 1.5 roku !! Takiego ma³ego zwierciad³a - kilka, mo¿e kilkana¶cie dni (zale¿y od materia³u, z jakiego bêdzie zwierciad³o) . A pr±d kosztuje...
tak dla jasno¶ci 200 calowe lustro g³ówne teleskopu Hale'a odlane przez Corning Glass NY pod kierownictwem George'a McCauley'a zosta³o odlane 2.12.1934r , blank by³ gotowy po 10 miesi±cach podczas których by³ wielokrotnie podgrzewany i studzony, nie jest to pe³na p³yta tylko "wafel". Do wykonania sfery posz³o 34 tony ¶cierniwa -usuniêto ponad 5 ton szk³a. Lustro oprawiono w 1947 roku*
*"Pierwsze ¶wiat³o: wposzukiwaniu krawêdzi wszech¶wiata" R.Preston wydanie polskie Philip Wilson 1999
ps w czeskim linku który poda³ Bartolini jest kilka odkrywczych tekstów np w "dobsony" jest ¿e maj± wypuk³e lustra g³ówne
Ten post by³ edytowany przez
wiatr dnia: 28 May 2009 - 22:52
Proponuje rozwazyc oferte
schott. Ciekawym szklem ( dosc tanim ) jest suprax o wlasciwosciach zblizonych do pyrexu . Dystrybutorem jest np.
mirro sphere we Francji - mysle , ze nawet po doliczeniu kosztow przesylki cena bedzie nadal atrakcyjna . Dyski supraxu wystepuja tylko w wymiarze 60cm i dwoch grubosciach - 45 i 60 mm , wiec kupno blanku 60 cm wychodzi taniej niz mniejszych wymiarow ( odpadaja koszty wycinania )
No ale 660 euro za jeden kr±¿ek supraxu ¶rednicy 410mm, powoduje ¿e odechciewa siê rozwa¿ania tej oferty, je¶li w Telescope Service 1000 euro kosztuje gotowe zwierciad³o tych rozmiarów.
Sam swojego czasu zastanawialem sie nad oferta telescope service . NIe wiem jednak jak z jakoscia tych luster - w internecie tez cisza . Osobiscie walcze z troche wiekszym lustrem - dla 40 cm tez bym sie raczej nie skusil na suprax . Lustra 40 cm ma tez w swojej ofercie kepler ( chyba to samo ,co GSO )
link - jeszcze taniej niz telescope service .Szklo BK7 i wiadomo przynajmniej , ze lustra te sa sprzedawane do seryjnych teleskopow
Mam juz odpowied¼ z Czech, ¿e zwierciad³o 400 mm kosztuje u nich 1000Euro.
a mo¿e
tu
Ca³kiem ciekawie, tylko odwieczny problem...
ale czarny to mój ulubiony kolor :lol:
400mm jakie¶ 12,5 kg-ca 1500z³ +waty i frachty tanio nie jest ale sk±pe dane nt tego szk³a s± ciekawe
Ostatnio na budowie zak³adali¶my szyby ogniowe grubo¶ci ok 50mm. Ale nie wiem czy to nie jest klejona. taka szyba 1m2 wa¿y³a oko³o 100kg...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl