Bardzo blada galaktyka . 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

T± galaktykê trudno zrobiæ w mie¶cie bo ma bardzo ma³± jasno¶æ powierzchniow± . Próbowa³em wielokrotnie i najczê¶ciej widaæ by³o tylko j±dro . Na fotce z przedwczoraj widoczne s± zarysy ramion . Nale¿y nazwaæ t± galaktykê . Odpowiedzi jak zawsze na priva .

http://www.baxter.superhost.pl/images/Zag/zag1.jpg



Oj , nie jest to obiekt z katalogu Messiera . Ju¿ kilka osób napisa³o b³êdn± odpowied¼ :D s±dz±c ¿e to emka . O wiele g³êbiej musimy siêgn±æ w kosmos .

Jest tam te¿ s³abiutka NGC jasno¶æ ok 15 mag . W lewym górnym rogu .

Czas na podanie rozwi±zania zagadki . Blada galaktyka to IC 342 . Prawid³owo odpowiedzieli kolejno :
1.bas.sic
2.Teha
3.Radek Grochowski
4.CDev

Gratulujê , by³bym wdziêczny gdyby kto¶ napisa³ krótki referacik o tej galaktyce .Maleñka galaktyczka w rogu to UGC 2826 i prawid³owo nazwa³ j± Teha ale to ju¿ poza konkursem .


Blada galaktyka to IC 342
Na 68 str. "The Night Sky Observer's Guide" tom 1 jest ³adne zdjêcie tej galaktyki :rolleyes:
:Salut:




Na 68 str. "The Night Sky Observer's Guide" tom 1 jest ³adne zdjêcie tej galaktyki :rolleyes:
:Salut:


Dziêki, zaraz rzucê okiem :D

Pawe³

IC342 (PGC013826,UGC 2847,MCG 11- 5- 3 ) odkryta w roku 1890. Ma olbrzymie rozmiary k±towe 20'x20'. Jest widoczna na bardzo ma³ej szeroko¶ci galaktycznej, gdzie jest przes³onieta przez py³ galaktyczny oraz gwiazdy z naszej Galaktyki. Gdyby nie by³a tak przes³oniêta, da³oby radê zobaczyæ j± go³ym okiem (tylko M31 i M33 by³yby ja¶niejsze). Znajduje siê w odleg³o¶ci 5-10Mly. Pocz±tkowo by³a nawet uwa¿ana za cz³onka naszej Grupy Lokalnej (w CdC dalej tak figuruje wg SAC, a tak¿e checkli¶cie glxs z Grupy Lokalnej wg saguaro). W zwi±zku z niepewno¶ci± co do ekstynkcji szacowano odleg³o¶æ na 5-25Mly. W szczególno¶ci na dolnym krañcu tego zakresu, co wynika z faktu, ¿e jedynie w galaktyce spiralnej M81 naliczono wiêcej obszarów HII, co wskazuje na wzrost rozdzielczo¶ci powodowany blisko¶ci± do Drogi Mlecznej.
Okazuje siê, ¿e jest, prawdopodobnie najwiêkszym - a na pewno najja¶niejszym, cz³onkiem grupy galaktyk IC342/Maffei. Z badañ dynamiki tej grupy mo¿na jednak podobno wysnuæ hipotezê o mo¿liwej kolizji jakie¶ 8 mld lat temu z Grup± Lokaln±. Mo¿e byæ, ¿e M31 ma bli¿ej do IC342 ni¿ do Drogi Mlecznej !? A z du¿± doza pewno¶ci jest to jej najbli¿sza gromada galaktyk.

Troche faktów
Jasno¶æ - 9.10 (powierzchniowa 14)
Klasyfikowana jako SAB(rs)cd
Po³o¿enie - Ra 03:46.8 Dec+68:06

W katalogach ciekawych obiektów jest na dwu checklistach
Caldweel Catalogue [5]
RASC's Deep Sky Challenge Objects [9]

Przy ma³ej jasnosci powierzchniowej chyba nikt jej nie widzia³ w Polsce w visualu ?
Pozostaje mi wiêc ¿yczyæ Wam sprzêtu wystarczajacego do jej obserwacji.

Dziêki Tomek za opis , ju¿ chce mi siê szukaæ nastêpnej s³abej galaktyki !!! . Jak widaæ nawet TUR w pó³metrówce jej nie widzia³ . Mo¿e w 60-tce w Jod³owie j± z³apiemy :banan:

Kurcze, ja j± chyba widzia³em rok temu w Bieszczadach przez 20cm, ale nie dam g³owy. Jak sprawdzê, to potwierdzê. Z listy RASC wynika, ¿e minimalna apertura do jej wypatrzenia to 20-30cm, ale dane dotycz±ce apertury na tej li¶cie s± czêsto mocno zawy¿one.
Ten post by³ edytowany przez Radek Grochowski dnia: 23 January 2005 - 07:36
A czy widzia³e¶ Radku co¶ ponad to jasne jadro? Spotka³em siê z jasno¶ci± powierzchniow± nawet 15.0. No i to, ¿e tak du¿a galaktyka nie trafi³a do ngc, te¿ ¶wiadczy o trudno¶ci.

Na pewno jest trudna. Ale z drugiej strony niewiele jest takich obiektów, które zosta³y odkryte fotograficznie, ale nijak nie da siê ich wypatrzeæ wizualnie. S± magicy, którzy "zaliczaj±" Pêtlê Barnarda, Koñski £eb, czy galaktyki kar³owate Grupy Lokalnej. Jak zwykle w takich przypadkach znaczenie ma nie tyle wielko¶æ i jako¶æ sprzêtu, co t³o nieba i adaptacja do ciemno¶ci. Zaryzykujê twierdzenie, ¿e IC 342 w odpowiednich warunkach nie jest wcale trudna. Ale dosyæ teorii, sprawdzê w notatkach, czy j± faktycznie wykuka³em, czy mi siê tylko ¶ni.


Dziêki Tomek za opis , ju¿ chce mi siê szukaæ nastêpnej s³abej galaktyki !!! . Jak widaæ nawet TUR w pó³metrówce jej nie widzia³ . Mo¿e w 60-tce w Jod³owie j± z³apiemy  :banan:


Nie widzia³em, bo nie próbowa³em :D Wed³ug mnie w Bieszczadach bez problemowo przez 0,5 metra, nawet przy tak ma³ej jasno¶ci powierzchniowej.

Pozdro
Pawe³

W czasie robienia ekspozycji mia³em podgl±d w drugim refraktorze 150/750 z Naglerkiem 22 mm . Nic nie by³o widaæ w warunkach miejskich . Nawet na pojedynczej klatce nie widaæ ramion . Z³o¿y³em 40 klatek po 80 sek ¿eby cokolwiek wysz³o .

http://www.baxter.superhost.pl/images/fot/342sur.jpg

No i jednak za bardzo siê pospieszy³em :icon_redface: Mia³em j± w planach, ale zabrak³o czasu na obserwacjê. W najbli¿szym czasie zapolujê na jejmo¶ciankê w sprzyjaj±cych warunkach.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl