amatorska astrospekrografia - buduje spektograf 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Hej.

Dopadlem siatki wykonane na przezroczystej filii poliestrowej. (http://www.allegro.p...?item=63127598)

Grubo¶æ folii 0,075 mm.
Wykonane s± technologi± holograficzn±.
Ilo¶æ rys na milimetr - 500 (podobno znakomicie widoczny pierwszy i drugi rz±d widma)
K±t dyspersji - 19 stopni
Wymiary - prostok±t 30 x 25 mm
Siatki nie posiadaj± ¿adnej oprawy, jest to tylko siatka w postaci folii.

Postaram sie zrobic na ich bazie amatorski spektograf. Jezeli ktos ma jakies doswiadczenie w tym temacie, lub chcialby udzielic mi jakiejs rady to prosze o posty. Ze swojej strony obiecuje publikowac moje dokonania w tym temacie. Na razie ma dwa pomysly

1. Wlozyc siatke dyfrakcyjna do srodka ktoregos z moich okularow (nie wiem jeszcze jak i gdzie) po czym sfotografowac w projekcji efekt.

2. Probowac fotografowac obraz powstajacy na siatce umieszczonej bezposrednio w wyciagu (bez zadnego szkla posredniego)

Pozdrawiam. Za³±czone miniaturki
    l l l l



Trudne to bêdzie.
Musisz zrobiæ KOLIMATOR ¿eby na siatkê rzuciæ równoleg³± wi±zkê obciêt± przez szczelinê. Potem siê potrudziæ z ogniskowaniem, ¿eby uzyskaæ mo¿liwie du¿± rozdzielczo¶æ. W klasycznych spektrografach pryzmatycznych p³aszczyzna ogniskowa widma jest bardzo sko¶na wzglêdem osi optycznej.
Zauwa¿ ¿e widmo drugiego rzêdu jest bardziej rozci±g³e (wiêksza zdolno¶æ rozdzielcza) ale ciemniejsze! Trzeba tu szukaæ kompromisów.
500 linii / mm to s³aba siatka, dostaniesz "widemko".
Tak mi siê co¶ kojarzy ¿e dobra siatka szklana ma 1500-2000 linii/mm. Pamiêæ ludzka jest jednak zawodna.

Powodzenia - Mi³ek

Dzieki Cygnusie za informacje, mozesz mi powiedziec przez jaka literature winienem sie przekopac, aby osiagnac sukces? Mam taka wizje, aby poza zabawa w ogladanie widma wybranego obiektu w pierszym okresie, zabarac sie np. za systematyczne obserwacje zmian widma gwiazd takich jak Cefeidy itd. Jezeli mi sie uda zbudowac dzialajacy spektograf, to obiecuje dac wam na forum fotke uzyskanego widma, hi hi, bedziecie zgadywac co to gwiazda... :szczerbaty: :Boink:

Pozdrawiam.

Na poczatku myslalem, ze najlepszym obiektem do testow bylo by Sloneczko, ale przecie spali mi te folie po sekundzie... A moze powalczyc z planetami... Ide przekopywac google za planami jakiegos amatorskiego spektografu...

Hans, zapodam Ci kilka linków

dyskusja na astr4u:
http://astro4u.net/y...php?topic=609.0

skany ze Sky&Telescope
http://michu.telesko...st_spectrog.pdf

chyba najlepsza stronka na ten temat:
http://www.astrosurf.org/buil/



Dzieki, to bardzo dobre adresy. Ide sie przegryzac, przez Michowego pdf-a.

Pozdrawiam.

Che, che, trzeba by raczej napisaæ Mi¶kowego bo Michu to raczje jest od nied¼wiadka jako¿e nasz kolega na imie ma Krzysztof. Przyznam, ¿e te¿ mia³em tak wbite to w pamiêc, ¿e na zlotach ustawicznie zwraca³em siê do niego Micha³ :)

Pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez tomekL dnia: 23 September 2005 - 17:29
Nie mam pod rêk± linków, ale kiedy¶ interesowa³em sie pokrewnym tematem spektrohelioskopu [spectrohelioscope]. Jest dobra strona z linkami, mo¿e te¿ tam co¶ znajdziesz. Z pamiêci to:
http://www.spectrohelioscope.net
Autorzy to m. in. Veio i kto¶ jeszcze. Jak nie trafi, to wrzuc w google, musi znale¼æ te stronê. W linkach bedzie trochê :ha: o spektroskopii i pokrewnych tematach [np. koronografy...]. Generalnie kopalnia informacji, znajdziesz na pewno proste schematy, nawet spektroskop z puszek po piwie :ha: Gdybys potrzebowa³ lepszej siatki, to s± do dostania holograficzne w ramkach od slajdów 1000l/mm w Firmie Optel z Opola [maj± stronê www] Te siatki transmisyjne kosztowa³y kilkadziesiat z³. Uwaga: nie ma ich w ofercie na stronie www., tam s± tylko siatki odbiciowe, ponad 1000z³ za szt., nie przestrasz siê, zamejluj. Bodaj¿e Mirek Krasnowski te¿ kupowa³ siatki w Optelu, namiar mia³em w³asnie od niego... Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Sprawdzilem, nie dzia³a, szukaj googlem, widac tylko fragment adresu mi zosta³ w g³owie
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 25 September 2005 - 19:55
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl