Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Og³oszenie wrzucam na teleskopy.pl ale tam nie ma do¶æ miejsca na opis. Za chwilê podam tu szczegó³y.
Chwila mine³a wiêc podajê szczegó³y
Og³oszenie na teleskopy.pl:
http://www.gielda.te...hp?kat=teleskopNiestety w zwi±zku z innymi inwestycjami muszê siê rozstaæ z moim monta¿em EQ-6. Monta¿ kupiony prawie rok temu (lato 2002) w Astrooptik Meier w Niemczech. Tu jest kilka linków:
http://www.telescope...ontierungen.htmhttp://www.apm-teles..._syntha_eq6.htmhttp://www.cloudynig.../mounts/eq6.htmJest to bardzo solidnie wykonany monta¿ paralaktyczny typu niemieckiego. Prawie zero plastiku – tylko stal nierdzewna, stopy lekkie i br±z. Monta¿ jest bardzo stabilny. Statyw to 5cm rury ze stali nierdzewnej – siada³em na nim i nic, ¿adnych drgañ! Teleskop mocuje siê na „jaskó³czy ogon” kompatybilny z Vixenem, Baaderem, Intesem, Synta itp. Prêt przeciwwagi fi 19mm – pasuj± przeciwwagi od Vixena.
Prowadzenie jest do¶æ dobre i w zupe³no¶ci wystarcza do zastosowañ wizualnych przy du¿ych powiêkszeniach. Monta¿ nadaje siê do CCD – co prawda trzeba sk³adaæ ekspozycje ale nic nie drga i nie ucieka. Moja najd³u¿sza zabawa to 120 klatek po 20s (do obróbki nadawa³o siê 105 czyli ponad 87%) – w sumie 35min centrum gromady galaktyk w Pannie. Najs³absze galaktyki 16m, gwiazdy 19,5m. Fotografii tradycyjnej nie próbowa³em poza zaæmieniem i tranzytem Merkurego. Monta¿ by³ na tranzycie Merkurego w PTMA w Warszawie i na brzegówkach oraz w Jachrance.
Monta¿ ma no¶no¶æ oko³o 25kg przy czym do zastosowañ foto / CCD raczej nale¿y przyj±æ oko³o 18kg. Pozwala to na zamocowanie:
- Newtona 25 a nawet 30cm (ale w lekkim wykonaniu, nie z 6mm rur± PCV!!!)
- SCT 11 – 12 cali spokojnie
- Ludes mocowa³ na nim refraktora TMB 170mm a wiadomo ¿e TMB s± zbudowane jak czo³gi
W mojej (obiektywnej) ocenie monta¿ ten ma najlepszy stosunek ceny do no¶no¶ci w kategorii monta¿y popularnych (nie dedykowanych do CCD lub astrofoto a które kosztuj± 2 – 3 x wiêcej). U mnie bez problemu obs³ugiwa³ teleskop Newtona 20cm z szukaczem 50mm, MTO na piggybacku, elektrycznym wyci±giem okularowym i dwoma kamerami CCD (ca 13 kg sprzêtu, ³adowa³em 3 przeciwwagi).
Uwaga! Monta¿ jest do¶æ ciê¿ki i raczej przewo¼ny – g³owica paralaktyczna 20kg, statyw 8kg, przeciwwagi 2 x 5,5kg.
Monta¿ mo¿e byæ dostêpny w kilku opcjach poniewa¿ wykona³em w nim szereg modyfikacji (mam nadzieje ¿e na lepsze).
Opcja „zero” – tak jak fabrycznie, obejmuje:
- g³owicê paralaktyczn± z elektronicznymi mikroruchami (silnikami krokowymi i przek³adniami) w obu osiach, ko³ami nastawczymi z dok³adno¶ci± ok. 0,25 stopnia, precyzyjna regulacj± osi biegunowej w azymucie i elewacji, do¶æ precyzyjnym szukaczem biegunowym (> 10 arcmin), chowanym w osi DEC prêtem przeciwwagi,
- kontroler (pilot) do mikroruchów na 1,5m kabelku
- bardzo solidny statyw ze stali nierdzewnej
- dovetail do mocowania teleskopu
- 2 x 5,5kg przeciwwagi (wystarczy na ok. 12 – 13kg teleskopu)
Do tej opcji dodajê: rozpórkê nóg statywu wykonan± z 40mm sklejki + pó³eczkê na okulary – lepiej t³umi drgania ni¿ oryginalna duralowa; zasilacz stabilizowany sieciowy 1A 12V; kabel zasilaj±cy napêd z akumulatora samochodowego (pobór pr±du ok. 0,3A) i dodatkow± przeciwwagê 5,5kg. Dodatkowo modyfikacje: a) podk³adki teflonowe w sprzêg³ach – zabezpieczaj± przek³adnie przed uszkodzeniem w przypadku uderzenia w teleskop, B) w pilocie wej¶cie do autoguidera.
Opcja „jeden” zawiera nastêpuj±ce modyfikacje:
- elektronika steruj±ca zosta³a wyjêta z g³owicy monta¿u i umieszczona w oddzielnym pude³ku
- na g³owicy zamontowa³em zmieniony panel kontrolny, który zawiera: uk³ad regulowanego pod¶wietlenia szukacza biegunowego (BAAARDZO przydatny); regulowane wyj¶cie do diody pod¶wietlaj±cej np. krzy¿ nitek w szukaczu lub w okularze do prowadzenia; wyj¶cie 12V zabezpieczone bezpiecznikiem – wykorzystywa³em do zasilania wentylatora skracaj±cego czas ch³odzenia zwierciad³a g³ównego oraz wyj¶cie do sterowania wyci±giem okularowym motofocus.
- pude³ko z elektronik± ³±czy siê z g³owic± jednym elastycznym kablem d³ugo¶ci 2,5m, co pozwala na ³atwe zast±pienie oryginalnej elektroniki sterownikiem GOTO.
Cena opcji „zero” i „jeden” – 4.000 PLN.
Opcja „dwa” jest w stosunku do opcji „jeden” rozszerzona funkcjonalnie – dodajê sterownik GOTO wg Mela Bartelsa (wymaga taniego komputera PC). Zalety:
a) dostêpne s± wszystkie zaawansowane funkcje systemu Mela Bartelsa:
- trzy konfigurowane prêdko¶ci mikroruchów (guide - np. 0,5x, centrowanie - np. 12x, GOTO - np. 350x)
- GOTO do obiektu wybranego z baz danych lub o wpisanych wspó³rzêdnych
- ¶ledzenie obiektów poruszaj±cych siê (komety, asteroidy)
- bardzo ³atwa kompensacja dryfu obrazu wywo³anego ruchem obiektu lub b³êdami ustawienia osi biegunowej
- kompensacja luzów przek³adni "backlash"
- kompensacja b³êdu okresowego "PEC"
- sterowanie teleskopem z pilota pod³±czonego do sterownika
- emulacja protokó³u Meade LX200 - teleskopem mo¿na sterowaæ z drugiego komputera spod np. Skymap czy Guide przez kabel RS232 – odleg³o¶æ do kilkudziesiêciu metrów
- tryb LX200 pozwala na wykorzystanie kamery CCD (np. webcam) jako autoguidera
- kompensacja b³êdów mechanicznych wykonania monta¿u
- bazy danych tworzone przez u¿ytkowników, z sieci mo¿na ¶ci±gn±æ gwiazdy do 6,5m, wszystkie M, NGC, IC, oraz szereg katalogów specjalizowanych
Mój system GOTO jest wypasiony bo zawiera jeszcze:
- sterowania wyci±giem okularowym z pilota lub z PC (idealne do CCD)
- stosowanie nadnapiecia (overvoltage) do uzyskiwania wiêkszych szybko¶ci GOTO
W komplecie: kontroler GOTO, pilot, zasilacz sieciowy, zasilacz z akumulatora 12V, wszystkie kable. Sterownik jest skonfigurowany pod ten konkretny monta¿ ale mo¿na pod³aczyæ dowolny inny, np. du¿ego Dobsona.
B) jak siê nie chce targaæ PC, zawsze mo¿na pod³±czyæ oryginaln± elektronikê
Wady:
- szybko¶æ GOTO jest ograniczona przez do¶æ du¿e prze³o¿enia i wynosi max. oko³o 60 - 70x z nadnapiêciem. Da siê z tym jednak ¿yæ!!!
Cena opcji „dwa” – 5.000 PLN.
Opcja „trzy” – tak jak opcja „dwa” GOTO z tym ¿e oryginalne silniki zast±pi³em zestawem bardzo wysokiej jako¶ci silników i przek³adni w³oskiej firmy Astromeccanica:
http://www.astromeccanica.it/eng.htm.
Zalety:
- szybkie GOTO do oko³o 350x max (w zimie mniej)
- bardzo precyzyjne prowadzenie (lepsze przek³adnie) – do foto i CCD
- bardzo ma³e luzy - "backlash" < 20arcsec
Wady:
- poniewa¿ inne s± silniki i prze³o¿enia, nie mo¿na wykorzystaæ oryginalnego sterowania &#8211; pozostaje tylko napêd GOTO z komputerem PC albo trzeba kupiæ kontroler DA-1 Astromeccanica albo MTS-3DI Boxdorfera.
Cena opcji &#8222;trzy&#8221; &#8211; 6.500 PLN.
Oczywi¶cie ceny negocjowalne. Do opcji &#8222;dwa&#8221; i &#8222;trzy&#8221; dodam swoje bardzo eleganckie pud³o transportowe do g³owicy monta¿u. Zainteresowanym wy¶le zdjêcia monta¿u i robionych nim obrazków CCD.
Pawe³ £añcucki, kontakt: newastro@poczta.tpi.pl lub 502 18 47 02
Widzê Pawle ¿e poszed³e¶ w ¶lady Jesiona. Czy¿ny jaki¶ RC z Losmandy PE+-3 sek-w planach???? Pytanie retoryczne oczywi¶cie...My¶lê, ¿e chêtni siê znajd±, to jest fajny monta¿ do ciê¿szego newtona chocia¿by.
Pozdr.
Czesc,
Nie, kupilem sobie u¿ywanego "Tasia" EM-100 (see relacja z warsztatów w Jeziorach) i posiadanie dwoch solidnych monta¿y nie ma sensu - jeden bedzie zbiera³ kurz. Co prawda EM-100 ma sporo mniejsz± no¶no¶æ ale ja i tak tego potencja³u nie wykorzystywa³em (max 13kg).
EQ-6 pod duzego Newtona jest wrecz idelany bo dosc nisko zawieszony przy w pe³ni schowanych nogach od statywu. Mój znajomy w UK powiesi³ na takim monta¿u 30cm f/4 firmy Orion Optics i nie mia³ zastrze¿eñ.
Pozdrawiam,
Pawel
P.S. A pod tube jesiona nada sie idealnie - Adam probowa³ w Jachrance!
Pawel
Tak, zdecydowanie polecam. Widzialem ten egzemplarz i jest naprawde "wypieszczony"!!! Najlepiej niech ktos wezmie ode mnie 6" refraktor i do niego to wypasione EQ6 ;) - zestaw wart kilkunastu tysiecy ;)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl