6.09.2008 - poza miastem 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Planujê wyskoczyæ gdzie¶ poza miasto ze znajomymi z kó³ka astronomicznego. My¶leli¶my o jakim¶ miejscu miêdzy Papowem Toruñskim a Gostkowem, tam jest wmiarê ciemne niebo i niez³y horyzont. Bêdzie Celestron 114/900 i 2-3 lornetki. Jak kto¶ jest chêtny i mo¿e samemu dojechaæ to zapraszam :)



Fajnie, ¿e co¶ siê dzieje w okolicach Torunia. Witajcie na pok³adzie A-F :Salut:
Niestety dzisiaj nie mogê, bo siedzê z synami na konwencie fantastyki Zahcon
Mam pytanie co do miejsca. Czy to ju¿ jest sprawdzona miejscówka?
Czy to gdzie¶ przy drodze z Papowa do Gostkowa? ¦wiat³a od po³udnia i po³udniowego zachodu w postaci ³uny od Torunia nie przeszkadzaj±?





Maps Google pokazuje na zdjêciu satelitarnym przelatuj±cy samolot pasa¿erski (czerwone kó³eczko). Czy to nie jest przypadkiem pod jakim¶ korytarzem powietrznym? A wiêc mo¿e byæ trochê smug kondensacyjnych.
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 06 September 2008 - 16:36
Miejscówka jak najbardziej NIE sprawdzona. Mamy zamiar siê przejechaæ w tamte rejony i zobaczyæ, w którym miejscu bêd± najlepsze warunki. Moja mama czêsto tamtêdy przeje¿d¿a w nocy i mówi, ¿e podobno widaæ gwiazdy ca³kiem nie¼le, a ³una specjalnie nie przeszkadza... Tak wiêc dzisiejsza ekspedycja oprócz obserwacji ma tak¿e na celu sprawdzenie czy tamte rejony siê nadaj± :D
Mieli¶my do wyboru taras na 4 piêtrze internatu w centrum miasta, albo wyjazd gdzie¶ poza Toruñ. My¶lê, ¿e ta druga opcja mo¿e sie lepiej sprawdziæ, bo z tarasu obserwowa³em ju¿ i za wiele nie widaæ.
Je¶li miêdzy Papowem a Gostkowem warunki nie bêd± nalepsze to pewnie pojedziemy gdzie¶ w kierunku Lulkowa albo Piwnic, choæ my¶lê, ¿e tam ³una od centrum Torunia bêdzie jeszcze bardziej przeszkadzaæ, bo bêdzie idealnie na po³udniu.
Jak pogoda dopisze to dam znaæ jak by³o i mo¿e nastêpnym razem siê spotkamy :)
Pozdrawiam
Damian

Poszukiwania nowych miejscówek jak najbardziej po¿±dane.
My z Tadeo (nick na forum Tadeopulous) je¼dzimy czasem na tzw Wa³. To jest mostek na rowie melioracyjnym w pobli¿u wa³u przeciwpowodziowego w okolicach Górska. Tam jest rzeczywi¶cie dosyæ ciemno od po³udnia (na po³udnie jest tylko Wis³a i poligon wojskowy). Jest lekka ³una od wschodu od Torunia i mniejsza od zachodu od Solca Kujawskiego. Ale generalnie miejsce jest OK. Jedyna powa¿na wada tego miejsca, to niskie po³o¿enie w pobli¿u Wis³y i zwi±zane z tym czêste mg³y i rosa.
Tu masz namiary na nasze miejsce:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry287487
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 06 September 2008 - 17:04


Niestety tamte rejony znam tylko jako tako do okolic Przysieka :(
Jakby by³a mo¿liwo¶æ to mo¿e siê tam kiedy¶ z Wami przejadê. Dzisiaj ju¿ raczej pojedziemy w miejsca, o których wcze¶niej pisa³em. Niech tylko te chmurki sobie st±d pójd± zupe³nie, bo inaczej wyjazd nie bêdzie zbyt udany... :blink:

Chmury nieco pokrzy¿owa³y nam plany, ale na szczê¶cie obserwacje w ogóle siê odby³y :) Wyjechali¶my przed 23, a o 1:30 ju¿ siê pakowali¶my, wiêc z samych obserwacji mieli¶my tylko jakie¶ 2 godziny. Poniewa¿ nie chcieli¶my ju¿ traciæ czasu na jazdê to wybrali¶my w³a¶ciwie pierwsze lepsze miejsce. Konkretniej w po³owie drogi z Papowa do Gostkowa skrêcili¶my w lewo na Zakrzewko i zatrzymali¶my siê na polu po przejechaniu oko³o 300 metrów.
Sam teren bardzo dobry, równe pola, niez³y horyzont, co prawda prawie ze wszystkich stron widaæ by³o lampy, jednak w takiej odleg³o¶ci, ¿e praktycznie wogóle nie przeszkadza³y. Drzewa jedynie przy drodze Papowo-Gostkowo, ruch samochodowy ca³kiem zno¶ny (tylko raz przejecha³ samochód ko³o nas; w oddali mo¿e jeden na 15 minut).
Niestety zgodnie z naszymi przypuszczeniami ³una od Torunia praktycznie eliminowa³a obserwacje kierunku po³udniowego (najgorzej na SW) do wysoko¶ci oko³o 25 stopni nad horyzontem. Niebo by³o tam poprostu pomarañczowe, przebija³ siê jedynie Jowisz, a pó¼niej Fomalhaut.
Natomiast kierunek pó³nocno - wschodni nam to wpe³ni rekompensowa³ ;) Takie gwiazdozbiory jak Perseusz, Kasjopeja i Wo¼nica wyglada³y naprawdê nie¼le. Kolega próbowa³ oszacowaæ jak s³abe gwiazdki widaæ w okolicy Kasjopei i z tego co pamiêtam najs³absza mia³a 5,9 mag, natomiast w Kwadracie Pegaza, który by³ ju¿ nieco "ja¶niejszy" widzieli¶my 8-10 gwiazd.
Podczas obserwacji u¿ywali¶my Celestrona 114/900 jedynie z okularem PL 25mm (pow. 36x) i lornetek 10x50. Sprzêtu (okularów i lornetek) by³o trochê wiêcej, ale brakowa³o za to obserwatorów :) Mimo krótkiego czasu obserwacji uda³o nam siê zobaczyæ pare obiektów. Te, które zapamiêta³em i zidentyfikowa³em to:
Messiery:
2, 15, 71, 27, 56, 57, 29, 39, 13, 92, 81, 82, 103, 31, 34, 33, 45, 36, 37, 38
NGC:
869, 884, 663, 659, 457, 1528, 6939, 6946
+ Cr 399
W zwi±zku z tym my¶lê, ¿e obserwacje mo¿na uznaæ za w miarê udane, a sam± miejscówkê jako "tak± sobie", tzn. s± oczywi¶cie wady jak np. ³una na po³udniu, ale i zalety jak dobry teren (zero wilgoci, równo) oraz to, ¿e akurat nie mam tam za daleko :)
Pozdrawiam i mam nadziejê, ¿e nastepnym razem mo¿e kto¶ siê do nas do³±czy.
Damian

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl