Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Od d³u¿szego czasu nie ¶ledzi³em plam s³onecznych. Dzisiaj ok. 9:50 zerkn±³em na S³oñce i dostrzeg³em ma³± plamkê w do¶æ znacznej odleg³o¶ci od równika. Czy tzn. ¿e zwiastuje ona pocz±tek nowego cyklu ?
---
Edit - pozwoli³em sobie na zmianê tytu³u w±tku, by nie wprowadza³ zamieszania. (Oraz doda³em datê, zgodnie z ustalonymi regu³ami). Of korz przepraszam za ingerencjê! :)
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 06 August 2007 - 17:52
szybki rzut oka na zdjêcie magnetyczne z SOHO
i plamka dzisiejsza ma normaln± orientacje biegunów magnetycznych
wiêc to jeszcze nie to
gdyby by³o w drug± mañkê to tak
31.07.2006 SOHO namierzy³o pierwsz± plamkê backward lecz bardzo szybko siê ona rozpad³a
Ma³e to to i niepozorne, ale jest ...
Za³±czone miniaturki
l
l
Sk±d! Ta plama jest baaardzo blisko równika!
Plamy nowego cyklu powinny siê pojawiaæ naprawdê daleko od równika.
Poza t± plama o klawej - innej - konfiguracji magnetycznej jedna z ostatnich plam (grup plam raczej), czyli 0963.
Nie by³ to uk³ad w czystym sensie z nowego cyklu - po prostu strasznie pokrêcony uk³ad 'naprzemian', z których pierwsza domena (heh - prawid³owe s³owo?) magnetyczna by³a o orientacji starocyklowej.
By³ wiêc to prawdopodobnie zwyczajnie zwyk³y baardzo aktywny obszar.
O tutaj by³a mowa o tamtej grupie:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...57246#msg157246Na magnetogramach SOHO raczej nie pojawiaj± siê póki co obszary o odmiennej, 'nowocyklowej' polaryzacji magnetycznej, zatem wci±¿ jeszcze daleko do nowego cyklu...
Hmm... Tak siê zastanawiam - na s±siednim forum jest w±tek 'aktualnie na S³oñcu', gdzie siê komentuje obecne wydarzenia na S³oñcu, plama po plamie, CME po CME i rozb³ysk po rozb³ysku. ¦ledzi siê ewolucjê plam, ich rozrost, zmianê konfiguracji, pochodnie, protuberancje - i wszystko to zachowuje pewn± ci±g³o¶æ.
Mo¿e warto co¶ podobnego i tutaj zrobiæ? Ka¿dy pisz±cy/fotografuj±cy by wrzuca³ link w po¶cie, odsy³aj±cy do swego w±tku i komentowa³ swoimi zdaniami zmiany na S³oñcu?? Co wy na to??
W ten sposób w jednym miejscu by¶my mogli stale komentowaæ zmiany aktywno¶ci s³onecznej.
Pytam, bowiem (niestety) wielu obserwatorów/fotografów ogranicza siê (znów niestety) tylko do pykniêcia fotki i nie zag³êbia siê w temat - i nie wiem, czy chc± to zmieniæ. A ja sam nie chcê dla siebie pisaæ. :P
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 06 August 2007 - 17:56
POZOR POZOR!
Moim zdaniem mamy w³a¶nie dwie anomalie na po³udniowo-wschodniej czê¶ci S³oñca.
Przyjrzymy siê temu wycinkowi magnetogramu z SOHO:
http://uploadway.com/files/949/20070806mag.gif
(
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...600_mdi_mag.gif )
W du¿ym kó³ku - to wspomniana w tym w±tku grupa 0966. Ma dziwn± konfiguracjê magnetyczn±! Z regu³y domeny magnetyczne w plamach/grupach plam maj± orientacjê wschód-zachód a nie pó³noc-po³udnie! I tak jeszcze wczoraj by³o z ta plam±. Dzi¶ nastêpuje zmiana - czy to dlatego ta malutka plama b³yska rozb³yskami klasy C?? (po moim poprzednim po¶cie zdarzy³ siê jeszcze jeden!)
W ma³ym kó³ku - obszar oddalony od równika, wygl±daj±cy jak tworz±ca siê w³a¶nie nowa plama. Czy¿by plama nowego cyklu? Umiejscowienie na to by wskazywa³o.
Jednak¿e orientacja magnetyczna jest typowa dla 23. cyklu! Dziwne! Bardzo dziwne!
Zatem - mamy do czynienia z dwiema anomaliami na S³oñcu. Zalecam obserwacje - i monitora i teleskopowe!
@Marek B.
A liczy³e¶ wspó³rzêdne, ¿e oceniasz, i¿ ta plama jest daleko od równika? Polecam wyznaczanie wspó³rzêdnych samemu, a nie ufanie bezmy¶lne maszynom.
@Marek B.
A liczy³e¶ wspó³rzêdne, ¿e oceniasz, i¿ ta plama jest daleko od równika? Polecam wyznaczanie wspó³rzêdnych samemu, a nie ufanie bezmy¶lne maszynom. Przyznajê ze skruch±, ¿e z t± "znaczn± odleg³o¶ci± od równika" to da³em plamê...i to plamê niekoniecznie s³oneczn± :Boink:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl