ObservatoryMonitor 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Od d³u¿szego czasu szuka³em narzêdzia, które potrafi³o by przesy³aæ pulpit komputera i obraz z kamery internetowej na serwer WWW. Wszystkie programy, które znalaz³em, nie dzia³a³y zbyt stabilnie i jako¶ mi siê nie podoba³y. Zachêcony pozytywnym rezultatem pierwszych prób z obs³ug± skryptów z Maximia DL w programie StarName, postanowi³em napisaæ program, który oprócz web kamery i pulpitu, bêdzie równie¿ potrafi³ automatycznie przesy³aæ ostatnie zdjêcie z kamery CCD, a tak¿e ogólnie mówi±c stan obserwatorium. Powsta³ z tego ca³kiem zgrabny program o nazwie ObserwatoryMonitor.

Funkcje programu
Program s³u¿y do przesy³ania na serwer WWW obrazu z kamery internetowej, pulpitu (ekranu komputera), ostatniego zdjêcia otwartego w MaximieDL oraz pliku ze stanem obserwatorium zawieraj±cego: wspó³rzêdnych i nazwê obiektu wskazanego w programie TheSky6, wspó³rzêdne na które skierowany jest teleskop, oraz informacje o stanie kamery CCD i monta¿u. Do komunikacji z serwerem WWW u¿ywam protoko³u FTP. Efekty dzia³ania programu mo¿na zobaczyæ na mojej stronie internetowej.
Program pozwala na przesy³anie wybranych obrazów w dowolnej rozdzielczo¶ci i z dowoln± wielko¶ci± kompresji. Mo¿na te¿ niezale¿nie w³±czaæ przesy³ statusu, pulpitu, obrazu z kamery i zdjêcia z CCD, ustaliæ odstêp czasu w jakim bêd± przesy³ane informacje, lub jednym guzikiem wymusiæ natychmiastow± transmisje. Jest to o tyle przydatne, ¿e zwykle z obserwatorium wysy³amy tylko obraz z web kamery, a przesy³anie pulpitu i zdjêæ z kamery CCD ma sens tylko podczas obserwacji. Oczywi¶cie do zdjêæ mo¿na dodaæ opis i znacznik czasu. Program jest w pe³ni konfigurowalny.

Jak ¶ci±gn±æ program?
Tradycyjnie – proszê o przes³anie mi emaila z pro¶b± o wersje instalacyjn± ObserwatoryMonitor’a. Najpó¼niej nastêpnego dnia prze¶lê niezbêdne oprogramowanie oraz z przyjemno¶ci± szczegó³owo wyt³umaczê jak dzia³aj± wszystkie opcje, choæ prawdê mówi±c program jest tak prosty, ¿e chyba ka¿dy kto s³ysza³ o FTP poradzi sobie z jego konfiguracj±.

[attachment=21847:attachment]



Super programik(po opisie to stwierdzi³em) jak za X lat wybuduje obserwatorium to oczekuj maila:)

pozdrawiam
tomek

A kto bedzie zainteresowany jak nie ja :D .....

powiem tylko: "wogóle wooow... !!!"
Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 03 June 2010 - 21:47
Ostatnio jestem bardzo zajêty. Przynajmniej napiszê, ¿e bardzo gratulujê Jackowi tego programu! Na 100% zainstalujê ten program i i bêdê beta- testerem :) .

Pozdrawiam
Tiamat



Kilka osób jest zainteresowanych programem - nawet wiêcej ni¿ sie spodziewa³em :) Poni¿ej istrukcja obs³ugi i instalacji programu.
Wydaje mi siê, ¿e program bêdzie pracowa³ nawet bez TheSky6 i MaxIm DL, oczywi¶cie, pod warunkiem, ¿e nie bêdziemy u¿ywaæ opcji zwi±zanych z tymi programami. Zadzia³a wtedy jak ka¿dy inny program s³u¿±cy do przesy³ania obrazu z kamery i pulpitu na serwer ftp. Niestety nie bardzo mam jak przetestowaæ tak± konfiguracje :)

Instrukcja

Instalacja

Zapisz plik ObservatoryMonitor.zip i rozpakuj do dowolnego katalogu, a nastêpnie uruchom Setup.exe.
Uwaga: podczas instalacji niezbêdne jest po³±czenie z internetem. Je¶li nie masz zainstalowanej biblioteki Microsoft Net Framework 2.0 program automatycznie j± ¶ci±gnie i zainstaluje. Bez tej biblioteki ObserwatoryMonitor nie zadzia³a.

Konfiguracja

Po uruchomieniu programu z górnego menu wybierz Tools, a nastêpnie Options, w oknie konfiguracji FTP Config wpisz w pole Adress adres swojego serwera ftp, wraz z nazw± katalogu w którym chcesz zapisywaæ pliki tworzone przez program ObserwatoryMonitor (zwróæ uwagê na format adresu powinien piec postaæ np.: ftp://ftp.mójserwerf....pl/mójkatalog/ lub ftp://ftp.mójserwerftp.pl/ ), oczywi¶cie musisz te¿ podaæ swój Username i Password. W oknie Monitor Config wpisz ¶cie¿kê (Temp Path), w której program bêdzie przechowywa³ tymczasowe pliki, mo¿esz te¿ zostawiæ to pole puste, wtedy tymczasowe pliki bêd± tworzone w katalogu, w którym jest zainstalowany program. Na koniec nie zapomnij o naci¶niêciu guzika Save. I to w zasadzie wszystko co jest niezbêdne w konfiguracji do prawid³owego dzia³ania programu. Mo¿esz te¿ utworzyæ na dysku C: katalog ZIP i pozostawiæ pola w oknie Monitor Config bez zmian.

Inne opcje konfiguracji:

Ftp Config
Interval (s) – pole okre¶la co ile sekund program bêdzie wysy³a³ na serwer ftp pliki z kamery, obraz pulpitu, ostatnie zdjêcie z MaximaDL i stan obserwatorium
DeskTop file name: nazwa pliku z obrazem pulpitu na serwerze ftp
WebCam file name: nazwa pliku z obrazem z kamery na serwerze ftp
CCD file name: nazwa pliku z obrazem ostatniego zdjêcia otworzonego w MaximieDL
Status file name: nazwa pliku w którym zapisywany jest stan obserwatorium na serwerze ftp
Image caption: podpis automatycznie dodawany do zdjêæ (je¶li pozostawisz to pole puste program nie bêdzie dodawa³ opisów do zdjêæ)
Add time stamp: okre¶la czy do podpisu ma byæ dodawany automatycznie znacznik z dat± i godzin±
X: wspó³rzêdna x dla podpisów automatycznie dodawanych do zdjêæ
Y: wspó³rzêdna y dla podpisów automatycznie dodawanych do zdjêæ
Width: szeroko¶æ zdjêcia
Height: wysoko¶æ zdjêcia
Qual: wspó³czynnik kompresji jpg’a (decyduje o jako¶ci zdjêcia: 100 najwy¿sza jako¶æ 0: nani¿sza, ma du¿y wp³yw na wielko¶æ przesy³anych plików)
Uwaga: je¶li w pola Width lub Height wpiszesz warto¶æ zero (0) program automatycznie przeskaluje zdjêcie do zadanej wysoko¶ci lub szeroko¶ci, wpisanie w oba pola warto¶ci zero oznacza, ¿e obraz zostanie przes³any na serwer ftp w oryginalnym wymiarze.
Uwaga: Program przesy³a tylko pliki typu JPG i takie rozszerzenie nale¿y podaæ w nazwach plików.

Monitor Config
Temp Path: ¶cie¿ka w której przechowywane s± tymczasowe pliki programu
Maxim Temp BMP: nazwa pliku pod któr± przechowywane jest ostatnie zdjêcie z MaximaDL (ze wzglêdu na jako¶æ zdjêcia konieczne podanie rozszerzenia BMP, w takim formacie ObservatoryMonitor przechowuje zdjêcia z programu MaxImDL)
Interval (s) – pole okre¶la co ile sekund program bêdzie pobiera³ aktualne warto¶ci z programów TheSky6 i MaximDL
DeskTop file name: nazwa tymczasowego pliku z obrazem pulpitu
WebCam file name: nazwa tymczasowego pliku z obrazem z kamery
CCD file name: nazwa tymczasowego pliku z obrazem ostatniego zdjêcia otworzonego w MaximieDL
Status file name: nazwa tymczasowego pliku w którym zapisywany jest stan obserwatorium

Guziki
Save: zapisuje konfiguracje programu
Reload: odtwarza ostatni± zapisan± konfiguracje
Set Default: przywraca warto¶ci domy¶lne (przydatny gdy zbyt wiele namieszamy w konfiguracji, po naci¶niêciu tego guzika musisz ponownie wpisaæ dane swojego serwera ftp)

G³ówne okno programu
Menu File
Observatory Start: uruchamia programy TheSkay6 i MaximDL – przed wybraniem tej opcji nale¿y w³±czyæ monta¿ i kamerê CCD
Monitor Start: po wybraniu tej opcji program w zadanych odstêpach czasu zaczyna pobieraæ dane z TheSky6 i ostatnie zdjêcie z MaximaDL – przed wybraniem tej opcji nale¿y w³±czyæ monta¿ i kamerê CCD
Ftp Start: po wybraniu tej opcji program w zadanych odstêpach czasu wysy³a na serwer ftp pliki wybrane w oknie Ftp Send
Exit: koñczy dzia³anie programu

Menu Tools
Options: konfiguracja programu
Menu Help
About: Informacja o wersji programu

Okno Status
Obserwatory: okre¶la czy uruchomili¶my programy TheSky6 i MaximDL
Teleskop: stan teleskopu pobrany z programy TheSky6
Camera: stan kamery CCD pobrany z programu MaximDL

Okno Teleskope
Ra- wspó³rzêdna RA teleskopu z programy TheSky6
Dec- wspó³rzêdna Dec teleskopu z programy TheSky6
Alt- wspó³rzêdna Alt teleskopu z programy TheSky6
Az- wspó³rzêdna Az teleskopu z programy TheSky6
Guzik Slew to: (nazwa obiektu): pozwala na przesuniêcie teleskopu do wybranego w TheSky6 obiektu

Okno Object
Object name – nazwa wybranego w TheSky6 obiektu
Ra- wspó³rzêdna RA obiektu z programy TheSky6
Dec- wspó³rzêdna Dec obiektu z programy TheSky6
Alt- wspó³rzêdna Alt obiektu z programy TheSky6
Az- wspó³rzêdna Az obiektu z programy TheSky6

Okno Capture Select
Rozwijalna Lista, która pozwala na wybór obrazu z podgl±dem: pulpitu, kamery lub ostatniego zdjêcia z maximaDL
Select WebCam: je¶li mamy wiêcej ni¿ jedna kamerê internetow± pozwala na wybór kamery wysy³anej na serwer ftp. Poni¿ej niej znajduje siê ramka z podgl±dem obrazu z wybranej kamery

Okno Ftp Send – okre¶la które pliki bêd± automatycznie przesy³ane na serwer ftp. Dla przyk³adu w czasie gdy prowadzimy obserwacje warto zaznaczyæ wszystkie opcje, po zakoñczenie, wydaje siê, ¿e warto zaznaczyæ tylko opcjê WebCam
Guzik FTP Now: naci¶niêcie go spowoduje wys³anie wybranych plików na serwer ftp, niezale¿nie od tego czy w³±czyli¶my wysy³anie automatyczne plików u¿ywaj±c menu Files->Ftp Start

Okno Log: pokazuje co program robi³ ostatnio

Uwagi do dzia³ania programu proszê przesy³aæ emailem na adres: jacek@ct.com.pl z tematem ObservatoryMonitor.

Za parê lat, jak bêdzie obserwatorium, wtedy ¶ci±gne :D Gratulujê programu :)

Program zainstalowa³ mi sie bez problemu. Uruchomi³ mi sie takze bez problemu. Rozpozna³ kamerkê internetow± i pokaza³ obraz z niej w swoim wewnetrznym okienku. Nastepnie w ustawieniach poda³em
Adress : ftp://philips.art.pl/test ( BTW po angielsku albo pisze siê Adres (US) albo Address (UK) )
Username: filips
password : *****

i reszte pozostawi³em jak jest. Stworzy³em folder na dysku C:/zip .
Nastepnie z FILE bybra³em "Monitor Start" oraz "FTP Start"... w prawy dolnym okienku pojawi³y sie komunikaty o sukcesie.
Z FTP SEND wybra³em tylko "desktop" i "webcam". W folderze C:/zip pojawi³y sie obrazki _temp_... czyli OK.... teraz wcisakm "FTP Now" i ..... nic .... w folderze "test" na moim serwerze FTP nie pojawiaj± sie obrazki.
Oczywi¶cie 3 razy wprowadza³em dane FTP i odczekiwa³em czas okreslony w "interval(s)".....ale bez skutku. Wpad³em na pomys³, ze moze zapora systemu Windows go blokuje... ale niestety nie ma na li¶cie programów z "dodaj nowy program do wyjatków zapory" programu Observatory Monitor.... Nie ma te¿ foderu z plikami programu w folderze Program Files ktory da³oby sie dodaæ do listy odblokowanych .exe.....

Pytania / sugestie :
1. W ustawieniach FTP lepiej jak bedzie napisane "Host" niz adres ( adress/address/adres)
2. Nie bardzo wiem czemu mam miec adres w postaci ftp://ftp.philips.art.pl skoro moj adres to ftp://philips.art.pl
3. Wyskakuje b³±d krytyczny gdy nie w³aczy sie najpierw w File>MONITOR start i File>FTP start a wcisnie guzik "FTP Now".
4. Program nie uruchamia MaxDSLRa.... ( ktorego w³asnie sobie testuje <_< ), nie wiem jak z Maxim DLem u mnie... to jeszcze sprawdze pozniej.

A prócz tego program wydaje sie byc do bólu prosty i funkcjonalny ( moze poza okienkiem "capture Select" które nie bardzo wiem co w³asciwie wybiera, podglad ?).... brawo !
Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 27 June 2007 - 18:53
Philips, nie da³e¶ slasha "/" na koñcu adresu FTP, pewnie dlatego ci siê nic nie przesy³a na serwer ftp.

ad 2. poda³em taki adres dla przyk³adu - bo zwykle tak wygl±da adres serwera ftp
ad 3. Jesli nie masz TheSky6 i maximaDL - to lepiej nie w³±czaæ opcji Monitor Start i Observatory Start
ad 4. Ja u¿ywam wersji Maxima DL 4.58 (MaxIm DL 4 +DSLR) i wszystko dzia³a bardzo ³adnie. Tyle, ¿e musisz mieæ, przed uruchomieniem ObservatoryMonitor skonfigurowan± i w³±czon± kamerê CCD, radzi³bym mieæ równie¿ TheSky6 i pod³±czony monta¿ ale o ile sie nie mylê, akurat to mo¿na zrobiæ po uruchomieniu programu i jako¶ mu to nie przeszkadza.

Okienko Capture Select s³u¿y do wybierania podgl±du (CCD, DeskTop, WebCam)

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieæ czy piszê w wersji angielskiej czy amerykañskiej :) angielskiego

Nareszcie jest choæ trochê pogody :) . Jesli kto¶ jest zainteresowany - to na mojej stronie mo¿na w tej chwili zobaczyæ program ObserwatoryMonitor w akcji.

I znów jest ciut pogody - jak kto¶ ma chwole czasu i pecha - to zapraszam do zobaczenia jak dzia³a oprogramowanie w czasie gdy obserwatorium jest OnLine :)

Doda³em do Observatory Monitor obs³ugê prze³±czników IP AVT sterowanych przez sieæ ineternetow±: http://www.sklep.avt..._info/?id=47868

[attachment=22148:attachment]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl