Dwie komety impact na S³oñcu 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Pierwsza z komet ( mniejsza ) uderzy³a dzisiaj w S³oñce oko³o 2 w nocy wywo³uj±c CME czyli wybuch na S³oñcu

Druga znacznie wiêksza uderzy za kilka godzin i jest na tym zdjêciu + CME z uderzenia poprzedniej komety

http://img52.imageshack.us/img52/4945/201003121042c3512.jpg
http://img52.imagesh...121042c3512.jpg

ps. pro¶ba o przesuniêcie tematu do innego dzia³u
Ten post by³ edytowany przez Tomek4 dnia: 12 March 2010 - 13:51


Nie ³±czy³ bym tych dwóch faktów ze sob± tj CME powsta³ego w wyniku zderzenia. Kometa nawet nie dotkê³a powierzchni naszej gwiazdy. Ale popatrzyæ mi³o :astronomer2:


Nie ³±czy³ bym tych dwóch faktów ze sob± tj CME powsta³ego w wyniku zderzenia. Kometa nawet nie dotkê³a powierzchni naszej gwiazdy. Ale popatrzyæ mi³o :astronomer2:


Czy kto¶ podj±³ by siê oszacowania wielko¶ci tego obektu ?

http://sohowww.nasco...024/latest.html

Komety odkryte na SOHO, b±d¼ obserwowane dziêki SOHO nie uderzaj± w S³oñce, mo¿e siê tak wydawaæ, ale praktycznie nigdy nie dochodzi do takich sytuacji.

PS. Ta kometa bêdzie mia³a jako¶ 50 m, mo¿e trochê wiêcej. Warto dodaæ ¿e odkry³ j± nasz kolega Micha³ Kusiak.
Ten post by³ edytowany przez BanEr dnia: 12 March 2010 - 21:05


http://soho.esac.esa.../current_c3.gif animacja polecam obejrzeæ.

gdy dochodzimy do daty dnia dzisiejszego widzimy wpierw ma³y obiekt które leci w kierunku S³oñca (pierwsza kometa) i co najlepsze wydajê siê ¿e w momencie "niby" uderzenia nastêpuje wyrzut materii z S³oñca, czy aby na pewno nie uderza? To tylko moje gdybanie, bo faktycznie rzadko siê to zdarza.
Ale nie wiemy z czego ta kometa by³a zbudowana.

Drugie zbli¿enie ju¿ wkrótce :)

Jestem pewny, ¿e nie uderzy³a w S³oñce. Komety obserwowane na SOHO s± malutkie, te obserwowane na zdjêciach c3 maj± do 30 metrów ¶rednicy, choæ wiêkszo¶æ to bry³y ¶rednicy 10-20 metrów, te ja¶niejsze jak choæby dzisiejsza czy jej poprzedniczka do 50 metrów (ta dzisiejsza mo¿e mieæ trochê wiêcej, ok 70 m, ale ciê¿ko tutaj dok³adniej okre¶liæ). Takich rozmiarów obiekty ulegaj± rozpadowi jeszcze na du¿o przed powierzchni± S³oñca, tak ¿e szanse na zderzenie s± praktycznie zerowe.

Tym bardziej ¿e CME to ostatnio coraz czêstszy widok, w koñcu nasze S³oneczko po d³ugim okresie minimum ponownie budzi siê do ¿ycia. Tak wiêc po prostu zwyk³y zbieg okoliczno¶ci, a zarazem piêkny widok jaki zgotowa³a nam natura.


Komety odkryte na SOHO, b±d¼ obserwowane dziêki SOHO nie uderzaj± w S³oñce, mo¿e siê tak wydawaæ, ale praktycznie nigdy nie dochodzi do takich sytuacji.

PS. Ta kometa bêdzie mia³a jako¶ 50 m, mo¿e trochê wiêcej. Warto dodaæ ¿e odkry³ j± nasz kolega Micha³ Kusiak.


Jako pierwsz± osobê która zg³osi³a pozycje dla tej komety uznaje siê Alana Watsona z Australii. Na zdjêciach STEREO Heliospheric Imager z 8 marca zidentyfikowa³ obiekt, który wed³ug jego opinii by³ znan± ju¿ komet± odkryt± przez Hua Su (t± któr± opisuje tutaj w pierwszym po¶cie Tomek jako pierwsz± z dwóch).
Nad ranem 11 marca, obserwuj±c wspomnian± kometê Hua Su, zauwa¿y³em bardzo jasny obiekt tu¿ przy brzegu pola widzenia LASCO C3. Oczekuj±c na trzeci± pozycjê, zacz±³em zastanawiaæ siê czy aby nie jest to w³a¶ciwie obiekt który zg³osi³ Alan.
Gdy wyznaczy³em 3 pozycjê dla tej jasnej komety, postanowi³em wys³aæ raport jako przypuszczenie, ¿e jest to znana kometa, odkryta przez Australijczyka.

Kilka godzin pó¼niej Alan nades³a³ do mnie informacje ¿e s±dzi jednak ¿e jest to moja kometa. Stwierdzi³ ¿e widzi do¶æ dobrze kolejny obiekt na 3 zdjêciach Heliospheric Imager który wygl±da na kometê. Trzeba tylko poczekaæ dobê na kolejn± porcjê zdjêæ z sond STEREO. Wówczas otrzyma³em nieoficjalne potwierdzenie odkrycia od Chiñczyka, Jiangao Ruana.

W nocy z 11/12 otrzyma³em jednak informacjê od Alana, ¿e obiekt, który potwierdza³by odkrycie na moje konto w rzeczywisto¶ci jest nieprawdziwy. Nie by³o go ju¿ na nastêpnych zdjêciach.

Tak wiêc oficjalnie odkrycie komety przypad³o na konto Alana. Ma ogromne szczê¶cie, gdy¿ to trzeci tak jasny obiekt odkryty przez niego w tym roku. Pomimo tego, ¿e zdjêcia STEREO pojawiaj± siê z dwudniowym opó¼nieniem, by³ w stanie zidentyfikowaæ komety przed pojawieniem siê tych w zasiêgu sondy SOHO. Co wiêcej w okresie, który uznany zosta³ ju¿ za koniec sezonu odkryæ komet Kreutza za po¶rednictwem sondy STEREO-A. Sta³o siê tak dziêki lekko nietypowym elementom orbity jak na Kreutza, które pozwoli³y jeszcze znale¼æ siê tej komecie w zasiêgu sondy STEREO.

Je¶li chodzi o rozmiary komety, to rzeczywi¶cie, zdecydowana wiêkszo¶æ tych obiektów nie ma rozmiarów wiêkszych jak 15-25 metrów ¶rednicy. Obiekt, który obserwowali¶my wczoraj mia³ rozmiar rzêdu ~70 metrów ¶rednicy.
Tak ma³e komety mo¿na zaobserwowaæ tylko w okolicy S³oñca, dziêki b. krótkiemu wzrostowi aktywno¶ci oraz dziêki efektowi forward scattering który w ma³ych elongacjach znacz±co wp³ywa na jasno¶æ komety.

Widzê, ¿e temat przeniesiony. Dziêkujê.
Ten post by³ edytowany przez Michal Kusiak dnia: 13 March 2010 - 19:07
8 kwietnia Hua Su z Chin zg³osi³ kolejna potencjalnie jasn± komete z grupy Kreutza.
Przez kilka godzin po odkryciu kometa widoczna by³a na zdjêciach LASCO C3 po czym schowa³a siê za uchwyt "sztucznego ksiê¿yca" dzisiaj na zdjêciu fts LASCO C2 z godziny 22:06 pojawi³a siê w lewym dolnym rogu zdjêcia.
Na podstawie wstêpnych oszacowañ jasno¶æ komety to okolo 1.5-1.0 magnitudo (C2 przepalaj± obiekty ja¶niejsze od +1.7 mag).

To czwarta tak jasna kometa Kreutza obserwowana w tym roku. Takiej sytuacji w historii sondy SOHO jeszcze nie by³o.
Ten post by³ edytowany przez Michal Kusiak dnia: 10 April 2010 - 00:24
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl