Zbuduj w³asny teleskop prosba o ocenê 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam serdecznie :D
Mam na imiê Marcin, jestem biologiem molekularnym i pracuje obecnie na uniwersytecie stanowym w Chicago. Jestem redaktorem g³ównym dzia³u nowin naukowych na stronie www.racjonalista.pl
Sekcj± astronomiczn± nowinek ( http://www.racjonali...ex.php/s,38/d,3 ) opiekuje siê Grzegorz Sêk, który pracuje w M³odzie¿owym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepo³omicach.

Przez ostatnie dziewiêæ miesiêcy zbudowa³em swój teleskop (203mm f/5.8, podstawa Dobsona). Ostatnio postanowi³em rozpocz±æ dzia³anie klubu Amatorów Teleskopowego Majsterkowania na Racjonali¶cie i opublikowa³em dzia³ opisuj±cy wykonanie 8 calowego zwierciad³a paraboidalnego do teleskopu newtonowskiego:

http://www.racjonali...pl/kk.php/d,298

W przygotowaniu jest artyku³ opisuj±cy wykonanie podstawy Dobsona i tubusu, z³o¿enie wszystkich elementów w funkcjonaln± ca³o¶æ i kalibracjê sprzêtu.

Zapraszam do lektury i ewentualnych komentarzy. Artyku³ jest spory, jestem wci±¿ na etapie usuwania pomniejszych bugów, które umknê³y uwadze redakcji.

Mam równie¿ pro¶bê o pomoc w znalezieniu ¼róde³ materia³ów. Ja ju¿ na sta³e mieszkam w Stanach Zjednoczonych, gdzie mo¿na dostaæ wszystko bez problemu. W Polsce znalaz³em jedynie Astrokrak, który dostarcza zestawy do wykonania zwierciade³ 4.5 i 6 cala. Bêdê wdziêczy na pomoc.

Pozdrawiam serdecznie i ¿yczê bezchmurnego nieba! :D



Witam na forum i gratulacje z wlasnorecznie wykonanego telepa . Bardzo pouczajace jest jak w innym kraju szlifuja lustro , poleruja i jakich uzywaja materialow . W Polsce to wiekszosc wiedzy na ten temat zawarta jest w http://astrojawil.pl/jazzz.htm . Szkoda, ze nie mam dostepu do lepiku burgundzkiego, a pewnie i lepik budowlanny jest inny - za szybko topnieje i jest za miekki . U nas tradycyjnie smola optyczna lub szewska wymieszana z kalafonia sluzy za mase do wylania polerownika i o zgrozo wylewa sie ja na krazek nazywany matryca przez co utrudnia sie zrobienie poprawek lustra . Kamien dentystyczny, to dla mnie cos nowego, ale zrobienie z niego podstawy pod polerownik to najrozsadniejsze rozwiazanie . Pewnie kit szpachlowy zywiczny powinien dobrze go zastapic.
SMOLA SZEWSKA pphu ORION POZNAN 61 810 WYSOKA 12 TEL 61 852 30 60
KALAFONIA PPH STANLAB GLIWICE TOSZECKA 7 32-230 79 98
Szklanne krazki , razem z proszkami mozna kupic w Warszawie http://viperaglass.w...l/pl/index.html
Proszkow typu tlenek glinu nawet nie wiedzialem, ze sa . Uzywamy nadal korundowych do 1000 i czesto sa z wiekszymi zanieczyszczeniami . Dlatego dekantowanie koniecznie trzeba robic juz od proszku 400 .
Dekantowanie to zabawa z woda i proszkiem . Do butelki wlewamy wode i wsypujemy proszek, mieszamy i po ilus tam minutach polowe odlewamy . Ta odlana czesc nadaje sie do uzycia bo nie powinna miec grobszych zanieczyszczen.
Inny noz foucalta z bardziej dostepnycm zegarem zamiast sruby z podzialka . http://www.stellafane.com/atm/atm_foucault...ter_plans_1.htm
Czesc o parabolizacji jest bardzo ciekawa . Bede musial dokladniej poczytac. Sam planuje uproscic ten proces poprzez stosowanie 2 polerownikow . srodkowy bedzie mniejszy - tak na 2 sfery . Nim bede srodek figuryzowal aby za bardzo nie ruszyc 3 sfery , a 5-ta sfere bade duzym polerownikiem w odwroconej pozycji czyli lustrem na dol figuryzowal. Nie powinienem wtedy uszkodzic 3 sfery ktora przyjmuje jako juz gotowa i od niej w gore i gol bede figuryzowal . Ciekawe czy to ulatwi sprawe parabolizacji. :Beer:

Nareszcie Zbyszku znalaz³e¶ bratni± duszê po "fachu",Chocia¿ jeszcze to nie ten kaliber.

witaj Marcinie na Forum,
przede wszystkim gratulacje za bardzo odwa¿n± ¶wiatopogladowo stronê, trafi³em na ni±, chyba ju¿ parê lat temu, odrazu trafi³a do ulubionych, mimo, ¿e niektóre jej artyku³y mog± szokowaæ, to mi³o poczytaæ reflekcje, nt. otaczaj±cej nas rzeczywisto¶ci, jak¿e odmienne od wpajanej nam obecnie

a sam artyku³ o budowie teleskopu, mimo, ¿e przejrza³em go niestety bardzo pobie¿nie, wygl±da bardzo przystêpnie i napisany z du¿ym znawstwem tematu :notworthy:
jedynie ma³a uwaga, ¿e brak przycisku "nastêpna strona", bo czytaj±c ten artyku³, aby przej¶æ do nastêpnej strony, trzeba siê wróciæ do "wprowadzenia" - spisu tre¶ci
pozdrowienia



Hej Zbig,
Wielkie dziêki za linki do materia³ów!

W Polsce to wiekszosc wiedzy na ten temat zawarta jest w http://astrojawil.pl/jazzz.htm.
Ja szczerze podziwiam Pana Wilanda i pewnie wiedz± i do¶wiadczeniem w ATM nie dorastam mu do piêt. Lubie jego zaciêcie dydaktyczne, ale wydaje mi siê, ¿e przyczyni³ on siê do demonizacji parabolizowania zwierciade³. Ka¿dy kto by³ na jego stronie, ma koszmary senne zwi±zane z parabolizacj± :D Ja mam w planach wykonanie jeszcze dwóch zwierciade³ i bêd± to na pewno zwierciad³a paraboidalne.

O ile siê orientuje, lepik burgundzki pochodzi pierwotnie z Norwegii, my¶la³em, ¿e bêdzie go ³atwiej zdobyæ w Polsce. Je¶li zg³osi³oby siê do mnie kilka osób, móg³bym postaraæ siê za³atwiæ lepik tu na miejscu i przes³aæ do Polski.


Czesc o parabolizacji jest bardzo ciekawa . Bede musial dokladniej poczytac. Sam planuje uproscic ten proces poprzez stosowanie 2 polerownikow . srodkowy bedzie mniejszy - tak na 2 sfery . Nim bede srodek figuryzowal aby za bardzo nie ruszyc 3 sfery , a 5-ta sfere bade duzym polerownikiem w odwroconej pozycji czyli lustrem na dol figuryzowal. Nie powinienem wtedy uszkodzic 3 sfery ktora przyjmuje jako juz gotowa i od niej w gore i gol bede figuryzowal . Ciekawe czy to ulatwi sprawe parabolizacji. :Beer:
Bardzo ciekawy pomys³! Koniecznie daj znaæ jak to dzia³a.

Pozdrawiam.

Dziêkuje za s³owa uznania, Sumas. No i za cenn± uwagê - rzeczywi¶cie bêdzie wygodniej klikaæ na 'nastêpna strona' zamiast wracaæ do g³ównego menu. Zmieniê to jeszcze dzi¶.

Pozdrawiam.

Witam serdecznie na forum :Beer:
Ja równie¿ jestem ciekawy dlaczego J. "Wielki" Wiland nie preferuje paraboli.
Rzecz ma siê tak samo w jego poradniku,mam nadziej,¿e dziêki Tobie dowiem sie dlaczego akurat wybra³es zwierciad³o paraboidalne.
jeszcze raz witam i pozdrawiam :Beer:

Zbig dotarla wiadomosc do Ciebie w sprawie kalafoni?
Jak co to odezwij sie na gg.
:Beer:


Rzecz ma siê tak samo w jego poradniku,mam nadziej,¿e dziêki Tobie dowiem sie dlaczego akurat wybra³es zwierciad³o paraboidalne.

Z moich poszukiwañ i literatury tak naprawdê wynika, ¿e nie bardzo jest mo¿liwo¶æ wybierania - liczby mówi± same za siebie. Subiektywna ocena ostro¶ci obrazów wogóle mnie nie przekonuje. Z tego co wyczyta³em wynika, ¿e najwiêksze zwierciad³o, które ewentualnie mo¿e mieæ sferê to 6 calowe (150mm), bêdzie ono musia³o jednak posiadaæ ¶wiat³osi³ê ponad f/8.

Pozdrawiam. :Beer:


W Polsce to wiekszosc wiedzy na ten temat zawarta jest w http://astrojawil.pl/jazzz.htm .

S± jeszcze inne ¼ród³a wiedzy ATM-owej budowy teleskopu i parabolizacji, http://afh130.internetdsl.tpnet.pl/~jerzys...20teleskopu.doc
Chocia¿ zawarta tam wiedza jest jeszcze starsza, to mo¿e co¶ z tego sie przyda nawet dzi¶.

To jeszcze napisze jak spawdzalem czy mam wzery po grubszym proszku . Bardzo wazne jest aby szlifujac danym proszkiem na pewno usunac wszystkie pozostalosci po poprzednim proszku . Szczegolnie po 40, 60, 100. Moj proszek nr 100 mial w sobie troche co najmnmiej 60 i dopiero wielogodzinne szlifowanie drobniejszym pomoglo usunac wszystkie wzery ,odpryski . Sprawdzam w ten sposob, ze patrze na rejon odbicia slonca w tym lustrze i jak zobacze iskrzace sie punkciki to niestety sa wzery . Lupka tak dobrze sie nie sprawdzi . Czesc rozu polerskiego jaka nadal krazy w srod robiacych lustra jest tylko barwnikiem i rysuje lustro . Dekantowanie nie pomaga .


Proszkow typu tlenek glinu nawet nie wiedzialem, ze sa . Uzywamy nadal korundowych do 1000 i czesto sa z wiekszymi zanieczyszczeniami .

Zbyszku korund to w³a¶nie tlenek glinu Al2O3 :Boink: :szczerbaty:

Uwierz, ¿e lupka pomaga i to bardzo. Trzeba mieæ tylko odrobinê wprawy. Ciê¿ko tu opisaæ sposób w jaki lupk± zauwa¿ysz niedoszlifowania i niedopolerowania, w skrócie wygl±da to tak, o¶wietlasz zwierciad³o za pomoc± w miarê mocnej lampki. W okolicy tworzenia siê na powierzchni zwierciadla "³uny" (obrazu ¿ród³a swiat³a) szukasz swiecacych punktów. Nie jestem pewien czy zrozumiale to opisa³em, trzeba próbowaæ, wymaga to pewnej wprawy, jak ju¿ wspomnia³em. Najlepsze wg mnie powiêkszenie lupki to miêdzy 6x a 10x.

Ufff! Ukoñczy³em ca³± seriê, mam ju¿ trzy osoby rozpoczynaj±ce projekt budowy, co bardzo mnie cieszy, ¿e moja robota nie idzie na marne. Je¶li w jakie¶ pochmurne nocki bêdziecie siê nudziæ, zapraszam ponownie do lektury, komentarzy i krytyki. Od czasu napisania czê¶ci o wykonaniu zwierciad³a wypoci³em jeszcze te:

Wybór i zakup dodatkowych elementów - http://www.racjonali...l/kk.php/s,4868

Projekt rozmieszczenia elementów optycznych - http://www.racjonali...l/kk.php/s,4887

Wykonanie celi, paj±ka, tubusu i wyci±gu - http://www.racjonali...l/kk.php/s,4911

Wykonanie statywu Dobsona, z³o¿enie i kolimacja teleskopu - http://www.racjonali...l/kk.php/s,4981

Za sugesti± Sumasa, ka¿dy artyku³ na dole ma odno¶niki do artyku³u poprzedniego i nastêpnego.

Pozdrawiam!
Ten post by³ edytowany przez Marcin Klapczyñski dnia: 09 August 2006 - 06:13
Czo³em Marcinie,

Gratulujê doskona³ego cyklu artyku³ów w ciekawym serwisie Racjonalisty, nie tylko o budowie teleskopów (choæ ten temat rozwin±³e¶ rzeczywi¶cie imponuj±co), proponowa³bym Ci dorzucenie ich (lub chocia¿ linków) do Bazy Wiedzy forum lub Celestii (a, ¿eby by³o ¶mieszniej, odno¶nik do Twojego artyku³u znalez³em na Wikipedii), ¿eby ³atwiej mogli je znale¼æ wszyscy zainteresowani.

¯yczê powodzenia w rozwijaniu tego serwisu

:Boink: Niestety ze wstydem musze przyznaæ siê do merytorycznej pomy³ki w moim artykule. Nie ma ona wp³ywu na wykonanie zwierciad³a, ale wprowadza niejasno¶ci. B³±d ten wskaza³ mi Pan Roman Fangor, któremu bardzo za to dziêkuje.

Otó¿ na podstronie "Figuryzacja zwierciad³a - niezbêdna teoria" http://www.racjonali...l/kk.php/s,4844 pisa³em, ¿e promienie marginalne w zwierciadle sferycznym padaj± dalej, ni¿ promienie ¶rodkowe (aberracja sferyczna). Oczywi¶cie jest dok³adnie odwrotnie - dlatego pog³êbiamy ¶rodek i sp³aszczamy boki (parabolizujemy) aby promienie zosta³y skupione w jednym punkcie. Poprawi³em tekst i rycinê 39.

Za pomy³kê przepraszam i pozdrawiam :D
Ten post by³ edytowany przez Marcin Klapczyñski dnia: 10 July 2007 - 23:24
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl