Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Proszê o okre¶lenie z jak± prêdko¶ci± mo¿e poruszaæ siê statek kosmiczny lec±cy z Ziemi na Marsa z za³og± lub bez (np. taki jaki zabra³ ze sob± obie sondy marsjañskie Spirit i Opportunity) ?.
wed³ug mnie to zale¿y od tego w jakim czasie chcemy tam dotrzeæ i jakiej mocy posiadamy silniki :D:D a tak dok³adniej to nie bardzo wiem jaka to prêdko¶æ ale napewno wiêksza od 2 prêdko¶ci kosmicznej:D,pewnie co¶ ko³o prêdkoci orbitalnej marsa :D
Ale z tak± prêdko¶ci± ¿eby chyba cz³owiek prze¿y³ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Co¶ oko³o 7g
g to przyspieszenie(ziemskie) :D:D
Statek kosmiczny ruszaj±cy z Ziemi na Marsa móg³by do niego dolecieæ w ró¿ny sposób w zale¿no¶ci od wzajemnego po³o¿enia obu planet .
Ju¿ staro¿ytni potrafili stwierdziæ, ¿e s± takie momenty, gdy Ziemia i Mars zbli¿aj± siê do siebie i tak± sytuacjê nazwali opozycj±.
Odpowida ona stanowi gdy Mars i Ziemia znajduj± siê po jednej stronie S³oñca na linii ³±cz±cej te trzy cia³a niebieskie.
Ze wzglêdu na eliptyczno¶æ orbit Ziemi a szczególnie Marsa odleg³o¶æ wzajemna w opozycji mo¿e byæ ró¿na ale nie mniejsza ni¿ 56 minlionów kilometrów.
Przeciwnym stanem do opozycji jest koniunkcja, w której Ziemia i Mars znajduj± siê po przeciwnych stronach S³oñca co odpowiada najwiêkszej mo¿liwej odleg³o¶ci obu cia³ siêgajacej nawet 400 milionów kilometrów. Oczywi¶cie staro¿ytni nie mieli ¶wiadomo¶ci, ¿e wszystko dzieje siê w nieskoñczonej przestrzeni ale ¶wiadomo¶c ruchu wzajemnego Ziemi i Marsa mieli.
Wydawa³oby siê, ¿e najbardziej odpowiednim momentem do lotu z Ziemi na Marsa by³aby opozycja a wiêc lot po lini prostej wprost z Ziemi na Marsa dok³adnie w przeciwn± stronê ni¿ S³oñce.
Ale ¿eby tego dokonaæ nale¿y przeciwstawiæ siê sile grawitacji s³onecznej co na razie znajduje siê poza zasiêgiem techniki ludzkiej i wymaga³oby
olbrzymich ilo¶ci paliwa. Oczywi¶cie mo¿liwe sa loty poza nasz uk³ad S³oneczny ale z u¿yciem napêdów jakimi obecnie dysponujemy zajmuj± wiele lat i wspomagania grawitacyjnych katapult innych cia³ niebieskich w naszym uk³adzie S³onecznym.
Ju¿ w 1925 roku matematyk niemiecki Walter Hohmann wyliczy³, ¿e najbardziej korzystnym z punktu widzenia zu¿ycia paliwa jest lot na Marsa w momencie gdy oba cia³a znajduj± siê w koniunkcji czyli w najwiêkszej odleg³o¶ci od siebie. Lot po orbicie Hohmanna oelga na stopniowym oddalaniu siê od Ziemi w kierunku Marsa i w tym czasie nastêpuje doganianie Marsie na orbicie w taki sposób, ze statek i Mars zrównuj± siê ze sob± w ruchu w³a¶nie na orbicie Marsa. Odleg³o¶æ jak± musi przebyæ statek w drodze na Marsa wynosi dla orbity Hohmanna oko³o 400 milionów kilometrów.
I tu dochodzimy do odpowiedzi na moj± zagadkê. Statek kosmiczny po wej¶ciu na orbitê zaczyna po spirali lot w kierunku Marsa z prêdko¶ci± wzglêdem Ziemi ok. 3km/s. Wydawa³o by siê, ¿e na dotarcie do Marsa bêdzie trzeba 400000000km/(3km/) czyli oko³o 8 lat. Dla porównania powiem, ¿e obecnie ludzko¶æ dysponuje silnikami rakietowymi pozwalaj±cymi na nadanie statkowi prêdko¶ci wzglêdem Ziemi
nie wiêkszej ni¿ 10km/s a np. odleg³o¶æ Ziemia Ksiê¿yc to tylko ok. 400 tysiêcy kilometrów. Podró¿ na Ksiê¿yc statkiem Apollo trwa³a ok. 3 dni z prêdko¶ci± 1.5km/s. Jak zatem mo¿na statkami kosmicznymi
o prêdko¶ci 3km/s dolecieæ do Marsa w nieca³y rok ?. Wykorzystuje siê tu fakt, ¿e Ziemia poruszaj±c siê w przestrzeni kosmicznej z prêdko¶ci± ok. 30km/s nadaje ka¿demu przedmiotowi odrywaj±cemu siê od Ziemi
swoj± w³asn± prêdko¶æ a wiêc lot na Marsa odbywa siê z ³±czn± prêdko¶ci± ok. 33 km/s co pozwala na pokonanie gigantycznej drogi 400 milionów kilometrów w 258 dni. Rezygnuj±c z najbardziej oszczêdnej orbity Hohmanna i 'dok³adaj±c do interesu' nieco wiêcej paliwa mo¿na skróciæ ten dystans do 180 dni. Dalsze skracanie trwania lotu wymaga ju¿ znacznych nak³adów dodatkowych na paliwo co czyni przedsiêwziêcie zupe³nie nieop³acalnym i trudnym w technicznej realizacji. A zatem statek kosmiczny maj±cy poo starcie z Ziemi prêdko¶æ 3km/s wzglêdem niej leci w kierunku Marsa z pocz±tkow± prêdko¶ci± 33km/s po to by po ok. 180-260 dniach dotrzeæ w pobli¿e Marsa z prêdko¶ci± ok. 23km/s (prêdko¶æ zmniejsza siê nieco ze wzrostem odleg³o¶ci od S³oñca wskutek zmiany energii kinetycznej na energiê potencjaln± w polu grawitacyjnym S³oñca). W tym czasie Mars na swojej orbicie przemierza
przestrzeñ wokó³ S³oñca z prêdko¶ci± 24 km/s a zatem statek porusza siê wzglêdem Marsa 'tylko' z prêdko¶ci± ok. 3km/s co umo¿liwia dalsze wyhamowanie prêdko¶ci w polu grawitacyjnym Marsa i z pomoc± jego atmosfery.
Lot za³ogowy na Marsa to zatem co najmniej rok w przestrzeni - pó³ roku tam i pó³ roku z powrotem. Kto jest chêtny ?
L.J.
(Wszystkie dane zaczerpnn±³em z ksi±¿i R.Zubrin, R.Wagner 'Czas Marsa"
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl