Zagadka pedagogiczna ;) 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Jest taka fotka:



To pewien gwiazdozbiór na którym mia³em nadziejê na¶wietliæ pewn± gromadkê otwart± na klasyczn± zagadkê, Niestety, 10 sek to stanowczo za ma³o... Ale na¶wietli³ mi siê obiekt (gwiazdowy), który totalnie mnie zaskoczy³, gdy wgryz³em siê w opis na sieci. Na fotce nie wygl±da zbyt okazale, ale to jest naprawdê co¶ specjalnego...

Odpowiadamy na w±tku.

Oznaczyæ i opisaæ o jakie dziwad³o chodzi. Mo¿e po kolei,

- nazwaæ gwiazdozbiór którego spory fragment widaæ na fotce (sooory, Alfe specjalnie wykadrowa³em, zeby nie by³o za ³atwo).

Jak ju¿ bêdziemy wiedzieli, gdzie jeste¶my, to:
- oznaczyæ prawid³owo najbardziej por±ban± gwiazdê jak± widaæ na fotce.

Jak ju¿ bêdzie wiadomo o którego dziada chodzi, to:

- opisaæ co w nim takiego niezwyk³ego.

Je¿eli opis bêdzie niez³y, trafi na Celestiê :) Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie punkty zrealizowa³a ta sama osoba. Nie ma ograniczenia czasowego. Zapraszam.

Pozdrawiam.

Ps. Jak siê oka¿e, ¿e tam wiêcej ciekawych obiektów widaæ, to nawet fajnie. Nikt nie mówi³, ¿e zagadkodawca wie lepiej co sfoci³ ni¿ odgaduj±cy ;)



Gwiazdozbiór to Wo¼nica. Czy t± ciekaw± gwiazdk± ma byæ epsilon, który jest na górze, na granicy fotki?

Odp na pw czy w w±tku?

Pzdr

Edit: Eee, posz³o na pw...
Ten post by³ edytowany przez adi_115 dnia: 04 November 2007 - 22:57
No dobra. :) Gwiazdozbiór zlokalizowany :) Osobi¶cie inny "punkcik" na fotce mnie zaintrygowa³, ale uk³ad podwójny zaæmieniowy z nadolbrzymem te¿ brzmi nie¼le :) Oznaczaj jak masz ochotê. Tak czy siak, tago obiektu ju¿ ci nikt nie odbierze :)

A przes³any opis jest niez³y dam go tu, coby ludziska wiedzieli co i jak:

..."Epsilon Aurigae, zaæmieniowy uk³ad podwójny w gwiazdozbiorze Wo¼nicy, jasno¶æ widoma 3,03; z³o¿ony z nadolbrzyma i prawdopodobnie dysku akrecyjnego, wewn±trz którego znajduje siê ciasny uk³ad podwójny gwiazd; odleg³o¶æ od Ziemi 2000 lat ¶wietlnych.
Jest to przyk³ad gwiazd symbiotycznych - propellerów - demonstruj±cych akrecjê z wiatru czerwonego olbrzyma na bia³ego kar³a. Model tych gwiazd opiera siê na idei sko¶nego rotatora magnetycznego. Struktura pola magnetycznego dzia³a tam jak propeller (dos³ownie: ¶mig³o) wyrzucaj±c materiê wokó³ bia³ego kar³a. Towarzyszy temu kilka efektów obserwacyjnych: 1. szybka, minutowa zmienno¶æ (flikering); 2. wyp³ywy od¶rodkowe i d¿ety o du¿ych prêdko¶ciach (setki i tysi±ce km/sec); 3. bistabilne przej¶cia miêdzy stanami propellera i tzw. akretora (kiedy materia mo¿e z³amaæ pole magnetyczne i osi±gn±æ powierzchniê bia³ego kar³a).
Epsilon Aurigae - Gwiazda zmienna zaæmieniowa o bardzo d³ugim okresie orbitalnym wynosz±cym 9890 dni, czyli prawie 27 lat. Ca³e zaæmienie trwa 714 dni, a ca³kowite zakrycie jednego ze sk³adników mo¿emy obserwowaæ przez 330 dni, czyli bez ma³a jeden rok. Spadek blasku w zaæmieniu wynosi 0.8m i jest nieco zaburzony drobnymi fluktuacjami. Sk³adnikiem g³ównym jest bardzo jasny nadolbrzym o masie trzydziestokrotnie wiêkszej od S³oñca, a drugiej gwiazdy nie widzimy, poniewa¿ ukryta jest wewn±trz gêstej otoczki py³owej. Ostatnie zaæmienie ε Aur trwa³o od lipca 1982 do po³owy roku nastêpnego."...

Od Adi_115

Pozdrawiam.

¯eby jasno¶æ by³a, opis zapo¿yczy³em z s±siedniego forum ;)

tu link: http://astro4u.net/y...p?topic=10800.0
a w±tek napisa³ Kuba

¬ród³a obcojêzyczne to chocia¿by:
http://www.hposoft.c...UR/EAURMYS.html
http://mysite.du.edu...ncel/epsaur.htm

No, ale to nie o ten obiekt chodzi, czytamy i szukamy zatem dalej!



hmmm... zadebiutujê w zagadkach i spróbujê - mo¿e chodzi o gwiazdê AE Aurigae ("uciekinierkê" z Oriona) i IC 405 czyli Mg³awicê P³on±ca Gwiazda? Zaznaczony punkt wydaje siê jej odpowiadaæ... :) Za³±czone miniaturki
    l l

Ale jaja :) Wiedzia³em, ¿e tak bêdzie :)

Zagadkodawca ma najmniejsze pojêcie o tym co sfoci³ :ha:

W pyteczkê to co zaznaczy³e¶, w³a¶nie siê ryjê po sieci za inforamacjami... Ale ja mam jeszcze cosika innego. Dzi¶ wieczorkiem podepnê fotkê z zaznaczonym moim dziwol±giem. Zobaczymy czy kto¶ jeszcze odgadnie nim wstawiê fote. Ale powiem wam, ze bawiê siê ¶wietnie. Jedna nieudana fota w szerokim polu, a tyle wypa¶nych obiektów...

Pozdrawiam.

A co powiecie na tego jegomo¶cia? ;)



Pozdrawiam.

Ha ! dzi¶ rano przed wyj¶ciem do pracy te¿ trafi³em w sieci na tê "uciekinierkê", ale ju¿ nie zd±¿y³em z klepaniem posta :)

Teraz pozosta³o mi podlinkowaæ fajny artykulik z porannych poszukiwañ :)

Sky & Telescope

Pzdr :Salut:

Hans - chodzi Ci pewnie o g. zmienn± u Aurigae (NSV 02661, 31 Aur, HR 2011, HD 38944, SAO 58496, BD +37 1336, FK5: 2440)

Oprócz licznych obserwacji zwi±zanych z jej "zmienno¶ci±" znalaz³em niewiele :) :

Position: J2000.0
RA: 05h 51m 02.41s Dec: 18'20.5"
Positionsänderun: 1° in 62000 Jahren
Parallaxe: 6.86 +/- 0.77 m"
Abstand: 475 +/- 53 Lichtjahre
Helligkeit V: 4.72 mag
(Max. 4.70 mag / Min: 4.74 mag)
Absolute Helligkeit: -1.10 +/- 0.24 mag
Leuchtkraft: 229 +/- 51 -fache Leuchtkraft der Sonne
Spektraltyp: M1III (roter Riesenstern)
Temperatur: 3700 K (Oberfläche)
Durchmesser: ca. 50 Millionen km
(=37 -facher Sonnendurchmesser)
Ten post by³ edytowany przez kotar dnia: 05 November 2007 - 23:16
Tak, o tê zmienn± mi chodzi. A dok³adnie to w³a¶nie o te dane parametryczne. Ja piernicze. M1III to jest giganto totale! Prawie 40x wiêksza ¶rednica od S³oñca! To wiecie co... To gdyby cholerê podmieniæ z naszym s³onecznikiem, to biedactwo Merkury by siê ockn±³ w ¶rodku... Grzebie sobie w³a¶nie o typie gwiazdowym M i jestem w coraz wiêkszym zadziwieniu jak "toto" dzia³a.

Pozdrawiam.

u Aurigae nie jest rekordzistk± pod wzglêdem rozmiarów. Na fotce z³apa³a siê opisana wcze¶niej Epsilon Aurigae, której ¶rednica jest oko³o 100x wiêksza od ¶rednicy S³oñca. Gdyby znalaz³a siê na miejscu naszej najbli¿szej gwiazdy, dosiêg³aby prawie orbity Ziemi.

Pozdrawiam

Troche jestem w kropce. Chia³em daæ na Celestiê opis typu widmowego M i kiszka. Bo co nie zagrzebie po ró¿nych ¼ród³ach to trochê sprzeczne informacje mam. A to, ¿e typ M to m³ode gwiazdy nadolbrzymy, a to ¿e stare napuchniête do wielkich rozmiarów rupcie. W jednych typ M oznacza ch³odne czerwone minikar³y w innych tysz ch³odne, ale w³a¶nie gwiazdasy-grubasy... Stara³em siê poza samym epsilonem Aur (który w sumie chyba jest najciekawsz± ma³p± z tego zoo) dorwaæ te¿ opisy o AE Aur (m³odej uciekinierce z Oriona). Tu co¶ mam i to nawet sensownego. Informacje s± w sumie bardzo ciekawe i mniej wiêcej zgodne. Ale o tej mojej zmiennej jest naprwdê niewiele. Ani okresu zmian, ani nawet spójnych danych co do rozmiarów amplitudy... bo mam na ten przyk³ad info, gdzie warto¶æ zmainy jest podawana na 1.89M... Co za ¶mietnik. Znajdzie siê jaki¶ gieroj co to pouk³ada i poprostuje info o zmienno¶ci tego cudaka? Bom zaintrygowany, a utkn±³em.

I taki ciekawostek:

To je grafika z Wikipedii, traktuj±ca o typach widmowych:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8b/Morgan-Keenan_spectral_classification.png/800px-Morgan-Keenan_spectral_classification.png

eMk± podpisamy najmniejszy karze³ek w okolicy. A teraz tu¿ pod fotk± na tej samej stroie mo¿emy przeczytaæ:

"M – barwa czerwona – poni¿ej 3500 K, posiada pasma cz±steczkowe tlenku tytanu, np. Antares"

Tia... To jak Antares jest czerwonym kar³em to ja jestem wró¿ka zêbuszka. No ale dobra, mo¿e tu siê kryje jaka¶ bardziej ukryta logika. M to M, znaczy zima. to looknijmy w to co za tym M stoi

z kolejnej encyklopedii:

I - nadolbrzymy, II - jasne olbrzymy, III - olbrzymy, IV - podolbrzymy, V - gwiazdy ci±gu g³ównego, VI - podkar³y, VII - bia³e kar³y.

Oooo! co¶ zaczyna graæ.

Czyli moja M1 III bêdzie zimym olbrzymem... tia, no fajmo, ale co to ta arabska 1ka przed rzymsk± 3k±? Gmeramy dalej. Na Wiki i Onecie wiêcej siê nie dowiem, trza mi do Uranii. Heh, trzeba by³o zacz±æ od niej, nie straci³ bym tyle czasu:

http://urania.pta.edu.pl/elem2.html

No i jasno¶æ pe³na

M - znaczy zimna
1 - znaczy wapniak :)
III - duuu¿a

:)

A w³a¶nie, znalaz³em fote gwiazdy tego typu.

http://home.arcor.de/ernst_werner/diplom/astro/roterriese/antaresneb_uks_big.jpg

Siê mamu¶ce troche sade³ka gubi... Ja piernicze, to musi byæ niez³y widok z jaki¶ odleg³ych rubie¿y hipopotamicznego uk³adu planetarnego takiej z³o¶nicy.

Pozdrawiam.

Mo¿e troszkê pomogê z tymi typami je¶li siê mi siê uda.

no to po kolei:

tia, no fajmo, ale co to ta arabska 1ka przed rzymsk± 3k±? - ka¿dy typ widmowy (O, B , A , F , Girl...) dzieli siê na 10 podtypów ponumerowanych od 0 do 9 w kolejno¶ci malej±cej temperatury

I, II, III itd to 5 klas jasno¶ci:

I Nadolbrzymy
Bardzo jasne i masywne gwiazdy przy koñcu swojego ¿ycia. Dziel± siê na typy Ia i Ib, przy czym Ia reprezentuje te najja¶niejsze (jest tak¿e typ Iab - po¶redni oraz Ia-0 - oznaczaj±cy hiperolbrzymy). Tego rodzaju gwiazdy s± bardzo rzadkie- jedna na milion gwiazd jest nadolbrzymem. Najbli¿szym nadolbrzymem jest Canopus (F0Ib) po³o¿ony 310 lat ¶wietlnych st±d. Innymi przyk³adami s±: Betelgeza (M2Ib), Antares (M1Ib) i Rigel (B8Ia).

II Jasne Olbrzymy
Gwiazdy maj±ce jasno¶æ pomiêdzy olbrzymami a nadolbrzymami. Przyk³adem mo¿e tu byæ Sargas (F1II) i Alphard (K3II).

III Olbrzymy ("normalne", jak to Anglicy mówi±)
S± to g³ównie ma³omasywne gwiazdy przy koñcu ich ¿ycia, które napuchnê³y do rozmiarów olbrzyma. Do tej kategorii zaliczamy tak¿e pewne masywne gwiazdy, które s± dopiero na drodze do otrzymania statusu nadolbrzyma. Przyk³adami s±: Arktur (K2III), Hadar (B1III) i Aldebaran (K5III).

IV Podolbrzymy
Gwiazdy, które dopiero zaczê³y ewolucjê do statusu olbrzymów lub nadolbrzymów. Przyk³adem mo¿e tu byæ: Alnair (B7IV) i Muphrid (G0IV). Zauwa¿, ¿e równie¿ Procjon w³a¶nie wchodzi w t± kategoriê i st±d jego typ jest okre¶lany jako: F5IV-V.

V Kar³y
Wszystkie normalne, spalaj±ce wodór gwiazdy. Gwiazdy spêdzaj± wieksz± czê¶æ swojego ¿ycia w tej kategorii, zanim przesun± siê o rz±d wy¿ej. Gwiazdy klasy O i B tej kategorii s± w rzeczywisto¶ci bardzo jasne i ogólnie ja¶niejsze od wiêkszo¶ci olbrzymów. Przyk³adami mog± byæ: S³oñce (G2V), Syriusz (A1V) i Wega (A0V).

"M – barwa czerwona – poni¿ej 3500 K, posiada pasma cz±steczkowe tlenku tytanu, np. Antares"
Tia... To jak Antares jest czerwonym kar³em to ja jestem wró¿ka zêbuszka. No ale dobra, mo¿e tu siê kryje jaka¶ bardziej ukryta logika. M to M, znaczy zima. to looknijmy w to co za tym M stoi

Typ widmowy M mo¿e mieæ ma³± moc promieniowania i jasno¶æ absolutn±, wtedy bêdzie czerwonym kar³em; ale mo¿e te¿ mieæ du¿± moc promieniowania i jasno¶æ absolutn± i bêdzie wtedy czerwonym olbrzymem lub nadolbrzymem ( w zale¿no¶ci od mocy promieniowania).
Istnieje zale¿no¶æ masa-jasno¶æ absolutna-> im wiêksza masa gwiazdy, tym ta gwiazda ma wiêksz± jasno¶æ absolutn±, czyli wiêksz± moc promieniowania.

Jasno¶æ absolutna-jest to obserwowana wielko¶æ gwiazdowa, jak± mia³by obiekt ogl±dany z pewnej ustalonej odleg³o¶ci, przy braku poch³aniania ¶wiat³a w przestrzeni miêdzygwiezdnej. W przypadku obiektów poza Uk³adem S³onecznym przyjêto jako odleg³o¶æ odniesienia 10 parseków. Wiêcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Absolutna_wie...C4%87_gwiazdowa

podobnie: gwiazdy typu widmowego O mog± mieæ ma³± moc promieniowania i s± to bia³e kar³y, a te o du¿ej mocy promieniowania to niebieskie olbrzymy.
Gdzie¶ po¶rodku tego wszystkiego zasadzony jest ci±g g³ówny, a nasze S³oñce jest w samym jego ¶rodku.

Teraz diagram H-R który powinien wszystko wyja¶niæ:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/thumb/0/03/HR_Diagram.png/800px-HR_Diagram.png

W ksi±¿ce mam bardziej czytelny ten diagram, ale nie posiadam skanerka, wiêc musi pozostaæ taki (je¶li bêdzie potrzeba mogê zeskanowaæ w pracy)

Diagram Hertzsprung-Russela przedstawia zale¿no¶æ mocy promieniowania od temperatury; mo¿na powiedzieæ, ¿e ³apie on gwiazdy na ró¿nych etapach ewolucji. W wyniku ewolucji gwiazdy niejako "znajd±" siê w ró¿nych miejscach diagramu.

Czyli ten upsilon Aurigae o jasno¶ci absolutnej -1,1 mag i typie M1 bêdzie patrz±c na wykres czerwonym olbrzymem III
( protogwiazda → b³êkitny nadolbrzym → czerwony olbrzym → supernowa → gwiazda neutronowa)
( protogwiazda → gwiazda ci±gu g³ównego typu naszego S³oñca → czerwony olbrzym → mg³awica planetarna → bia³y karze³ → czarny karze³)
http://pl.wikipedia....Ewolucja_gwiazd -> wa¿ne

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

To siê przyda:
http://wszechswiat.astrowww.pl/hr.html

Gor±co polecam ca³o¶æ :)
http://wszechswiat.a...w.pl/index.html

Trochê podpar³em siê ksi±¿k± D.L Moche- Astronomia, przewodnik po wszech¶wiecie.

Ps. Mnie ju¿ dawno zafascynowa³y gwiazdy z Pasa Oriona, a szczególnie ¶rodkowa: Alnilam
mag: 1,7
absolute mag: -6,8 :)
spectrum B0
distance: 1630 ly

Hehe, ja co¶ czuje, ¿e z tego w±tku jeszcze da siê wydziergaæ co¶ kompletnego, spójnego i przystêpnie napisanego do celestii. No dobra, ryje dalej, tym razem za "zmienno¶ci±" tych bilardów. Ciekawym czy co¶ znajdê.

Pozdrawiam.


(...) chodzi Ci pewnie o g. zmienn± u Aurigae (NSV 02661 (...)
Oprócz licznych obserwacji zwi±zanych z jej "zmienno¶ci±" znalaz³em niewiele :)



(...) Ale o tej mojej zmiennej jest naprwdê niewiele. Ani okresu zmian, ani nawet spójnych danych co do rozmiarów amplitudy... bo mam na ten przyk³ad info, gdzie warto¶æ zmainy jest podawana na 1.89M... Co za ¶mietnik. Znajdzie siê jaki¶ gieroj co to pouk³ada i poprostuje info o zmienno¶ci tego cudaka? Bom zaintrygowany, a utkn±³em.

No, to siê znalaz³em i (zamiast ogl±daæ Nasz± TV) piszê i rozja¶niam - taki ze mnie gieroj ;) ; mam nadziejê, ¿e moja wiedza ma co¶ wspólnego z rzeczywisto¶ci±.

Powy¿ej pozwoli³em sobie zacytowaæ fragment postu kolegi Kotar, który poda³ (miêdzy innymi), ¿e gwiazdka znajduje siê w katalogu NSV. A có¿ to za katalog NSV? Otó¿ jest to (¿e pochwalê siê znajomo¶ci± angielskiego ;) ) New catalogue of Suspected Variable stars, co w wolnym t³umaczeniu mo¿na prze³o¿yæ na: "nowy katalog gwiazd podejrzewanych o zmienno¶æ" (spotka³em siê te¿ kiedy¶ z nazw± "katalog gwiazd nowych i podejrzewanych o zmienno¶æ" - catalogue of New and Suspected Variable stars). :)

Tak wiêc, dopóki gwiazdka nie znajdzie siê w katalogu GCVS, nie ma sensu szukaæ spójnych i pewnych danych o typie zmienno¶ci czy okresie gwiazdki z katalogu NSV.

No dobra. Dziêki wszystkim za udzia³ w zabawie i ciekawe informacje, co¶ sensownego na podstawie tego w±tku wydziergam w Celestii. Chyba ¿e kto¶ ma ochotê to zrobiæ samodzielnie. W takim wypadku proszê o kontakt. Bêdê do dyspozycji.

Pozdrawiam.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl