Zachodz±ce S³oñce nad morzem 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Nie wiedzia³em zbytnio gdzie ten temat umie¶ciæ. Ale ostatnio S³oneczko zachodzi za wodê, bez ¿adnych mgie³, chmur itp, a s± to przecie¿ zjawiska atmosferyczne :D

Mozaika zdjêæ zachodu nad Ba³tykiem:



Mo¿e kiedy¶ uda mi siê postawiæ teleskop gdzie¶ przy pla¿y i zrobiæ przez niego zachód z molo w tle B)



Fajnie ci to wysz³o :Beer: :Beer:

Jak widaæ refrakcja ma te¿ swoje dobre strony :)

Mozaika piêkna :Beer:

Najwiêcej zdjêæ zrobi³em przy koñcu zachodu, z nadziej± ¿e uda mi siê zarejestrowaæ zielony b³ysk. Niestety nie wyst±pi³ podczas tego zachodu. Czy kto¶ wie, jakie warunki atmosferyczne musz± byæ spe³nione aby z³apaæ takie zjawisko?




Czy kto¶ wie, jakie warunki atmosferyczne musz± byæ spe³nione aby z³apaæ takie zjawisko?
Jedynym koniecznym warunkiem jest krystaliczne powietrze. Wystarczy niewielka ilo¶æ py³ów w powietrzu, ¿eby wyci±æ ¶rodkow± i krótk± czê¶æ widma, i wtedy zostaje tylko czerwieñ.

Bardzo ³adna sk³adanka.

Co do warunków, to na pewno niski horyzont (preferowany jest tu brzeg morza tudzie¿ oceanu) chocia¿ zielony b³ysk wystêpuje równie¿ na l±dzie na du¿ej p³askiej przestrzeni obserwowany np. z budynku. Wa¿ne jest równie¿ czyste powietrze, wolne od mg³y, smogu, zapylenia wiêc staraj siê unikaæ du¿ych miast szczególnie tych po³o¿onych na terenach podmok³ych z wilgotnym klimatem.

Przy fotografii wa¿na jest odpowiednio dobrana ogniskowa. Przy zbyt krótkiej s³onko bêdzie zbyt ma³e by dostrzec szczegó³y. Poni¿ej 150 mm fotografia nie poka¿e wszystkich szczegó³ów widocznych go³ym okiem od 300 mm zaczyna ujawniaæ wiêcej.

Ró¿ne warunki atmosferyczne powoduj± ró¿ne rodzaje zielonego b³ysku. Zazwyczaj nale¿y spogl±daæ na poziomie pewnych termicznych struktur które powoduj± powstawanie mira¿y np. powierzchnia otoczona ch³odniejszym od niej powietrzem, nad morzem najczê¶ciej zim± rzadziej wiosn±. Dobre warunki wystêpuj± w dzieñ po przej¶ciu zimnego frontu.
Najlepiej siedzieæ nad sam± lini± wody tak by patrzeæ tu¿ nad fale. Jest szansa zauwa¿enia podwójnego b³ysku kiedy zaraz po pierwszym z pozycji siedz±cej wyskoczymy do góry.

Najczê¶ciej fotografowane b³yski wystêpuj± podczas inwersji tu¿ ponad ni± (warunki takie wystêpuj± najczê¶ciej po¿n± wiosn± i wczesnym latem). Im wy¿ej siê znajdujesz tym wiêksza pewno¶æ ¿e poni¿ej znajduje siê inwersja jednak wraz z wzrostem wysoko¶ci zielony b³ysk bêdzie mniejszy. Inwersja czê¶ciej wystêpuje na wy¿szych szeroko¶ciach geograficznych ni¿ ni¿szych.

Inne rodzaje zielonych b³ysków wystêpuj± ponad szczytami chmur, nad odleg³ymi górami lub pod bardzo siln± inwersj±. Kilka sekund po zachodzie s³oñca mo¿e równie¿ wyst±piæ "zielony promieñ"

Podane powy¿ej "zasady" pozwalaj± na zmaksymalizowanie mo¿liwo¶ci dostrze¿enia zielonego b³ysku, jednak wystêpujê on równie¿ przy warunkach zupe³nie odbiegaj±cych od tych optymalnych.

Powy¿sze stre¶ci³em z tej stronki. Jest to kopalnia wiedzy o tym zjawisku. Mam nadziejê ¿e czego¶ nie przekrêci³em w moim ³amanym angielskim, je¶li kto¶ zauwa¿y jaki¶ b³±d proszê o poprawienie.
Dodam ¿e sam nigdy nie widzia³em zielonego b³ysku, planuje takowy upolowaæ jednak my¶lê ¿e z naszego kraju bêdzie to dosyæ trudne, no chyba ¿e mia³bym ca³oroczny dostêp do morza i odrobinê szczê¶cia

Faktycznie podana strona to kopalnia wiedzy. A wiêc pozostaje próbowaæ i czê¶ciej chodziæ na pla¿e B)

To fakt, trzeba regularnie próbowaæ. Ja kilka razy nad morzem widzia³em zieleniej±c± górn± czê¶æ S³onka, ale niezbyt efektownie, wiêc d³ugo nie wiedzia³em czy to to czy nie.

Jestem ciekaw czy komu¶ uda³o siê zaobserwowaæ niebieski b³ysk ? B)

Kiedy¶ widzia³em niebieski b³ysk. By³o to przy wschodzie S³oñca, ale d³ugo po tym jak tarcza pojawi³a siê na horyzoncie. By³a ju¿ widoczna w ca³o¶ci, kiedy nad S³oñcem pojawi³ siê na kilka chwil taki ma³y "odszczepieniec" i zanim z³±czy³ siê z górn± krawêdzi± tarczy S³oñca - wyra¼nie za¶wieci³ na niebiesko.

Zielony promieñ widzia³em wielokrotnie, ale chyba tylko raz nad morzem. Zazwyczaj widywa³em go w momencie, gdy tarcza S³oñca chowa³a siê za odleg³ymi górami, a kilka razy - jak w przypadku opisanego wy¿ej niebieskiego promienia.

Zjawisko zielonego promienia tak naprawdê jest dosyæ powszechne. Wystarczy czyste powietrze i w miarê "ostry" horyzont i prawdopodobieñstwo jego wyst±pienia jest spore. Inna sprawa, ¿e zazwyczaj jest to zjawisko ma³o efektowne, dostrzegalne tylko z pomoc± optyki i du¿ej porcji dobrej woli, jak w przypadku fotki, któr± zrobi³em w styczniu 2006. Widaæ tam tylko strzêpek zielonego promienia. Faktycznie przez lornetkê wygl±da³o to du¿o lepiej, ale trudno jest tak ustawiæ parametry zdjêcia, ¿eby siê nie prze¶wietli³o.
Czasem jednak, w wyj±tkowych warunkach zjawisko jest naprawdê efektowne, kiedy przez kilka sekund krawêd¼ S³oñca jarzy siê intensywn± zieleni±. Tak czy inaczej, nawet w takim przypadku do obserwacji potrzebna jest lornetka.



Chyba wezmê siê w gar¶æ i zapolujê na greenflash z prawdziwego zdarzenia B)

Piêkne zdjêcie. To szare za co S³oñce zachodzi to s± góry czy chmóry?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl