Wyk³ady otwarte profesora Aleksandra Wolszczana ju¿ nied³ugo w Toruniu 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Za kilka dni odbêdzie siê w Toruniu cykl wyk³adów otwartych profesora Aleksandra Wolszczana, odkrywcy pierwszych planet spoza Uk³adu S³onecznego. Wstêpnie uda³o mi siê ustaliæ, ¿e bêdzie to od 26 lutego do 2 marca, codziennie po dwie godziny (prawdopodobnie 16-18). Szczegó³y bêdê wkrótce zna³ i podam w tym w±tku.
Zapraszam i pozdrawiam
Piotr



Byloby super gdyby z wykladu bylo nagranie - nawet zwyklym mp3 playerem , do tego materialy prezentacji etc,

wtedy wszyscy by skorzystali

pozdrawiam

Nie s±dzê, ¿eby oficjalne rozpowszechnianie takiego nagrania by³o mo¿liwe bez ³amania prawa.
Ale jest inna mo¿liwo¶æ, ¿eby uczestniczyæ w wyk³adach prof. Wolszczana. Nie w tych otwartych, które bêd± w najbli¿szych dniach. Jest na Uniwersytecie Miko³aja Kopernika w Toruniu (jak pewnie na wielu innych uczelniach) system nauki przez sieæ, który uzupe³nia wyk³ady na ¿ywo. Akurat na UMK dzia³a jednostka zwana Uniwersyteckie Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania. Zasadniczo jest to dla studentów i pracowników UMK, ale s± te¿ kursy ogólnodostêpne. Nie jest ich jeszcze wiele, ale w¶ród nich jest "Astronomia dla Ka¿dego" kurs przygotowany przez prof. Wolszczana.
Tu jest link do UCTN na UMK z wykazem kursów:
https://www.ucntn.umk.pl/moodle/
Jak widaæ kurs jest dostêpny dla ka¿dego (nie tylko dla studentów UMK), ale wymaga uzyskania od prof. Wolszczana klucza dostêpu.
Sprawa jest ciekawa, niestety jeszcze przeze mnie nie sprawdzona. Dlatego jeszcze o tym nie pisa³em. Przymierza³em siê do za³o¿enia osobnego w±tku z linkami do ciekawych wyk³adów w ramach kursów nauczania na odleg³o¶æ, albo po prostu umieszczanych przez zawodowych astronomów na ich stronach w formie plików pdf lub prezentacji. Twoje pytanie trochê wyprzedzi³o moje dzia³anie.
Wracam jeszcze do nagrania z wyk³adów otwartych. Ja nie bêdê pewnie na wszystkich wyk³adach. Zreszt± nie zamierza³em ich nagrywaæ, ani tym bardziej rozpowszechniaæ. Z praktyki wiadomo, ¿e studenci nagrywaj± wyk³ady coraz powszechniej. My¶lê wiêc, ¿e to nie by³by problem. Problemem pewnie by³aby oficjalna ich dystrybucja na przyk³ad przez forum. Studenckie nagrania z wyk³adów s± form± prywatnych notatek i jako takie, na u¿ytek w³asny nie ³ami± prawa.
Pozdrawiam
Piotr

Widzê, ¿e s± ju¿ oficjalne informacje o wyk³adach w sieci:
http://aktualnosci.umk.pl/serwis.php?dzial...=20070215140719
Mo¿na te¿ sprawdziæ na stronie:
http://www.astronomi...dex.php?id=1403
Dla leniwych kopiujê komunikat:

WYK£ADY OTWARTE – ASTRONOMIA I HISTORIA NAUKI

http://aktualnosci.umk.pl/zdjecia/20070215140719_wgl.jpg
W najbli¿szym czasie na Uniwersytecie Miko³aja Kopernika rozpoczn± siê dwa cykle wyk³adów otwartych. Prof. Aleksander Wolszczan przedstawi „Astronomiê dla ka¿dego”, a prof. Witold Wróblewski i prof. S³awomir Kalembka przybli¿aæ bêd± historiê nauki.

Cykl wyk³adów prof. Aleksandra Wolszczana (na zdjêciu po prawej) „Astronomia dla ka¿dego” przeznaczonych dla studentów wszystkich wydzia³ów UMK, rozpocznie siê 26 lutego. Pierwsza tura sk³adaj±ca siê z piêciu spotkañ zakoñczy siê 2 marca, natomiast druga czê¶æ planowana jest w maju. W pierwszej czê¶ci prof. Wolszczan przybli¿y nastêpuj±ce tematy: „Wstêp – Wygl±d nieba z powierzchni obracaj±cej siê ziemi” (poniedzia³ek 26 lutego), „Ruchy S³oñca, Ksiê¿yca i planet. Nasza droga do obecnego rozumienia wszech¶wiata” (27 lutego), „Promieniowanie elektromagnetyczne oraz narzêdzia do jego obserwacji, zapisu i analizy. Czego mo¿emy siê dowiedzieæ, badaj±c ¶wiat³o wysy³ane przez cia³a niebieskie?” (28 lutego), „Powstanie i podstawowe cechy Uk³adu S³onecznego. Ziemia i Ksiê¿yc” (1 marca), „Opis planet Uk³adu S³onecznego. Ma³e cia³a w naszym uk³adzie planetarnym” (2 marca).

Wyk³ady prof. Wolszczana odbywaæ siê bêd± w godz. 16.00-18.00 w auli nowego budynku Wydzia³u Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina.

Zainteresowani otrzymaniem zaliczenia z wyk³adu, powinni zarejestrowaæ siê na stronie https://usosweb.umk.pl

Natomiast 22 lutego rozpocznie siê cykl coczwartkowych wyk³adów po¶wiêconych historii nauki. Cykl otworzy prof. Witold Wróblewski (na zdjêciu po lewej) z Wydzia³u Filologicznego, który podczas piêciu pierwszych spotkañ przedstawi temat „Pocz±tki naukowego my¶lenia i instytucji naukowych w staro¿ytno¶ci w krêgu kultury ¶ródziemnomorskiej”. Podczas kolejnych spotkañ wyk³ad „Powstanie i rozwój uniwersytetów i towarzystw naukowych w Europie od ¶redniowiecza po czasy nowo¿ytne” wyg³osi prof. S³awomir Kalembka (na zdjêciu w ¶rodku) z Instytutu Stosunków Miêdzynarodowych, by³y rektor UMK.

Wyk³ady przeznaczone dla wszystkich studentów i doktorantów UMK odbywaæ siê bêd± w ka¿dy czwartek w godz. 12.00-13.30 w sali 289 w nowym budynku Wydzia³u Biologii i Nauk o Ziemi.

Pozdrawiam
Piotr

PS. Dodam jeszcze, ¿e wyk³ady na 100% s± dostêpne dla wszystkich, nie tylko dla "studentów wszystkich wydzia³ów UMK". A link do zaliczenia wyk³adów dotyczy oczywi¶cie zainteresowanych studentów UMK.
PPS. Ten sam tytu³ cyklu wyk³adów otwartych prof. Wolszczana, jak i kursu wspomnianego przeze mnie w poprzednim po¶cie i dostêpnego przez internet, pozwala podejrzewaæ, ¿e to te same wyk³ady. A wiêc materia³y mo¿na zdobyæ zapisuj±c siê na kurs internetowy.
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 17 February 2007 - 22:31


nawet nie bêdê próbowa³ podchodziæ do tematu :mellow:
ostatnie dni lutego bêde przewozi³ graty na nowe
a na poczatku marca bêdê aran¿owa³ :ha:
meble przy pomocy kartonów i innych worków na ¶mieci
(z braku jakichkowiek mebli )
:banan: :ha:

Przypominam o rozpoczynaj±cych siê jutro w Toruniu wyk³adach prof. Aleksandra Wolszczana „Astronomia dla ka¿dego”
Program wyk³adów:

Poniedzia³ek - 26.02 - „Wstêp – Wygl±d nieba z powierzchni obracaj±cej siê Ziemi”

Wtorek - 27.02 - „Ruchy S³oñca, Ksiê¿yca i planet. Nasza droga do obecnego rozumienia wszech¶wiata”

¦roda - 28.02 - „Promieniowanie elektromagnetyczne oraz narzêdzia do jego obserwacji, zapisu i analizy. Czego mo¿emy siê dowiedzieæ, badaj±c ¶wiat³o wysy³ane przez cia³a niebieskie?”

Czwartek - 1.03 - „Powstanie i podstawowe cechy Uk³adu S³onecznego. Ziemia i Ksiê¿yc”

Pi±tek - 2.03 - „Opis planet Uk³adu S³onecznego. Ma³e cia³a w naszym uk³adzie planetarnym”.

Wyk³ady prof. Wolszczana odbywaæ siê bêd± w godz. 16.00-18.00 w auli nowego budynku Wydzia³u Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina.

Pozdrawiam
Piotr
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 25 February 2007 - 18:39
Jestem w³a¶nie po pierwszym wyk³adzie. Gar¶æ gor±cych wra¿eñ.
Wyk³ad by³ naprawdê przyjemny dla oka i ucha. W za³o¿eniu ma to byæ wyk³ad dla ka¿dego, kto ma elementarne przygotowanie z fizyki i matematyki na poziomie szko³y ¶redniej. I taki te¿ by³. A wiêc nie by³ za bardzo prze³adowany wzorami i formu³kami, a jednocze¶nie rzeczowy. Jak dla mnie mo¿e trochê za bardzo elementarny, ale ciekawy ze wzglêdu na ró¿ne smaczki.
Tak jak ju¿ wcze¶niej przypuszcza³em, materia³y do tego wyk³adu bêd± dostêpne na stronie: https://www.ucntn.umk.pl/moodle/
Trzeba klikn±æ "Astronomia dla Ka¿dego", potem wprowadziæ klucz dostêpu - astrofans (wielko¶æ liter ma znaczenie) i wcisn±æ Enter. Nie dotyczy to oczywi¶cie zainteresowanych zaliczeniem wyk³adu studentów UMK. Oni powinni siê zapisaæ na kurs. Na stronach kursu s± na razie tylko tematy pierwszych piêciu wyk³adów (wszystkich bêdzie 10), ale maj± siê tam sukcesywnie pojawiaæ materia³y opisowe (bez ilustracji). Jako uzupe³nienie wyk³adów zosta³a podana praca "Astronomy Notes" napisana przez Nicka Strobela: http://www.astronomynotes.com/
My¶lê, ¿e jest ona godna polecenia niezale¿nie od wyk³adów prof. Wolszczana.
Pozdrawiam
Piotr
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 26 February 2007 - 21:40
Wyk³ady s±, moim zdaniem, coraz ciekawsze. Wczoraj by³o trochê historii my¶li astronomicznej. Bardzo ciekawe rozwa¿ania o ewolucji my¶lenia o Wszech¶wiecie, od Arystotelesa, Ptolemeusza, po Kopernika, Brahego, Keplera, Galileusza i Newtona. Potem informacje o falach elektromagnetycznych, teleskopach, tych istniej±cych i tych, które dopiero planuje siê zbudowaæ. No i coraz wiêcej astrofizyki, która zreszt± bêdzie tematem drugiego 5. dniowego cyklu wyk³adów w okolicach koñca maja.
Przy okazji mogli¶my siê dowiedzieæ, ¿e prof. Wolszczan, który na najwiêkszych instrumentach ¶wiata obserwacje prowadzi, ma u siebie w domu (w Pensylwanii) 20. centymetrowego Newtona. W±tpiê, ¿eby to by³a Synta, bo w Stanach one mniej chyba popularne. :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 01 March 2007 - 12:36
No i doczekali¶my siê drugiego cyklu wyk³adów.
Muszê siê uderzyæ w pier¶ (albo i w g³ówkê), bo niestety przegapi³em informacjê o ich rozpoczêciu :Boink: :Boink: :Boink:
Trwaj± one ju¿ w najlepsze od poniedzia³ku. Wiêcej informacji tu:
http://aktualnosci.umk.pl/?dzial=Aktualnos...=20070511101221
Program wygl±da nastêpuj±co:
poniedzia³ek, 21. maja - „S³oñce – nasza dzienna gwiazda. Podstawy astrofizyki gwiazd. Jak rodz± siê gwiazdy i jak funkcjonuj±?”
wtorek, 22. maja - „Pó¼ne etapy ewolucji oraz ¶mieræ gwiazd. Gwiezdny cmentarz: gwiazdy neutronowe i czarne dziury”
¶roda, 23. maja - „Nasza galaktyka Droga Mleczna. Galaktyki; ich budowa i wzajemne oddzia³ywania”
Niestety, zosta³y ju¿ tylko dwa spotkania:
czwartek, 24. maja - „Galaktyki na krañcach obserwowanego Wszech¶wiata. Pocz±tek i ewolucja Wszech¶wiata.”
pi±tek, 25. maja - „¯ycie we Wszech¶wiecie – czy kto¶ tam jest?”
Pocz±tek ka¿dego wyk³adu o 16.00 w auli w nowej czê¶ci Wydzia³u Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/18).

Dla przypomnienia dodam jeszcze, ¿e tre¶æ wyk³adów jest do pobrania ze strony https://www.ucntn.umk.pl/moodle/
Trzeba siê zalogowaæ jako go¶æ na kurs "Astronomia dla ka¿dego" (has³o - astrofans). Tam s± wyk³ady w postaci plików rtf do ¶ci±gniêcia. Widzê jednak, ¿e jest to tylko przerzucona z prezentacji tre¶æ tekstowa poszczególnych slajdów.
Ilustracje i materia³y pomocnicze na stronie Nicka Strobela: http://www.astronomynotes.com/
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 24 May 2007 - 15:11
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl