Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Ksiê¿yc siê chowa tu¿ po 21. Wiêc proponujê zaatakowac jeszcze w tym nowiu Jordanów. ICM co prawda wró¿y jakie¶ wysokie chmury, ale myli³ siê ju¿ wiele razy. Jesli robi³aby siê mg³a to mo¿emy podjechaæ na T±pad³a.
Wyjazd ko³o 20:30. Chcia³bym wróciæ na 3:00 do domu. Moge kogo¶ zabraæ proszê o ewentualne info.
Zapraszam i ciemnego nieba.
teha
Tomek,
Je¿eli pogoda siê nie zepsuje to jestem o 20:30 na BP przy Karkonoskiej. Gdyby co¶ siê zmieni³o to kontaktujmy siê telefonicznie.
Pozdrawiam
Krzyszztof
OK Krzy¶ku
Ja na pewno bêde.
Grupa w sk³adzie Krzysiek (Geminiplus), bartolini, Piotrek, Robert (frebert) i ja pojechali¶my najperw na Jordanów. Tutaj przed wjazdem na ³±kê okaza³o siê, ¿e okoliczne pola s± zasnute mg³±. Zdecydowali¶my siê podjechaæ na Tapad³a. Tutaj widac weekend - na parkingu impreza w samochodzie, a nieco dalej dochodz±ce ¶piewy i chichy towarzyszy³y nam przez ca³a noc.
Pogoda bezwietrzna, seeing zaskakuj±co dobry, ale sporo wilgoci osiada³o. Zasiêg conajmniej 6.3.
Obserwacje zaczêli¶my od testów Piotrkowych filtrów UHC Luminocona i UHC-S Baadera. Ten pierwszy wygrywa³ w blokach. Ka¿dy obiekt by³ znacznie bardziej kontrastowy w Luminoconie. I to zarówno w armatce bartoliniego jak i w Taurusie.
Punkt obowi±zkowy to oczywi¶cie Veil. Widoczne wszystkie 3 strukturki. Filterek podnosi dobrze kontrast. Ja mam jednak przed oczami wci±¿ Veila w OIII w Jod³owie i tutaj du¿o brakowa³o. Szczególnie k³aczki za miot³± s³abo siê wyróznia³y. Pickering's Triangular Wisp dobrze siê odró¿nia³, ale do s³abszych strukturek trzeba siê by³o ju¿ powysilaæ. Obserwacje w Naglerach 31 i 17mm. Porównamy to ponownie UHC z OIII jak ten drugi ju¿ dotrze.
Dalsze obserwacje z filterkami obejmowa³y
Crescenta (
ngc6888) - Nagler 17+ UHC pozosta³o¶æ wybuchu supernowej, tutaj widoczne oba ³uki ze stopniowo spadaj±c± jasno¶ci± do ¶rodka, ale k³aczki wype³niaj±ce samo wnêtrze ju¿ poza zasiêgiem.
Pacman Nebula (
ngc281) - nagler 17 + UHC, do dostrzezenia struktura w mordzie pacmana, widoczne te ciemne w¿ery, dobrze wyciagniêta przez UHC mg³awica odwraca uwage od gromadki otwartej w centrum
Butterfly Nebula (
IC1318) - tuz obok Sadra (centralnej gwiazdki £abêdzia) - Nagler31+UHC
³adnie widoczne oba skrzyde³ka, z naprawdê ciemnym pasem biegnacym przez ¶rodek robi±cym za tu³ów, du¿a mg³awica ledwo mie¶ci³a siê w polu widzenia ; swoj± drog± to conajmniej trzy mg³awice s± motylami.
:)
Bubble Nebula -
ngc7635 - Nagler 17 +UHC, do dostrze¿enia tylko najjasniejszy fragment ³uku, w visualu nie przypomina to w ogóle b±bla
NGC 7538 -
NGC7538 - tu¿ obok B±bla, przypomina k³êbek waty cukrowej o do¶æ nieregularnych obrze¿ach o niejednolitej jasno¶ci
Hameryka i Pelikan (
ngc7000+ic5070) nagler 31+UHC; niniejszym donoszê, ¿e nieprawd± jest jakoby ameryki nie by³o widac w teleskopie; natomiast jest to na pewno za du¿y obiekt; nawet na Naglera; odnosi siê wra¿enie, ¿e ca³y ten rejon to wielka mg³awica emisyjna z ciemnym mg³awicami okreslajacymi kszta³ty, tutaj ustawili¶my siê na Zatoce Meksykañskiej, widoczna bezproblemowo i Floryda Meksyk, troszkê wy¿ej w Pelicanie widoczne ciemne wciêcie pod szyjê pozwalaj±ce wyodrêbniæ dziób
Cocoon Nebula (
IC5146) ( ko³o M39) - Nagler 17 + UHC - ta mg³awica znajduje siê na koñcu wyra¼nego ciemnego pasa oznaczanego jako B168; z filterkiem widoczny ³adnie pas, natomiast sama mg³awica nic; po usuniêcia filtra UHC szcz±tkowa bardzo s³aba mgie³ka otaczaj±ca gromadkê kilku gwiazd widziana w Naglerze 17; Pentax XW10 te¿ pozbawi³ gromadkê mgie³ki
To by³o tyle z filterkami. Ruszy³em na gromadki galaktyk, mia³byæ Abell 2666, ale zmêczone oczy nie dawa³y rady. Reszta sesji wiec ligthowa (nie myliæ ze ¶wiat³em ;) )
W Perseuszu poogl±da³em Ma³e Hantelki M76, trochê Wo¼nicê, po kolei wszystkie gromadki, tutaj te¿ kolejna mg³awica emisyjna
NGC1931 wci¶nieta miêdzy M38 i M36.
W czasie sesji nie milk³y o¿ywione dyskusje na temat kszta³tu gwiazdozbiorów.
Tutaj link do mapek:
http://www.astro.uni...e/pres/mapy.pdfZwróæcie uwagê na Herkulesa, Pegaza, Wê¿ownika, Lutniê, Pannê ( ju¿ chyba nie dziewicê :) ), itd. Po³±czenia gwiazdek s± zupe³ne inne ni¿ w wiêkszo¶ci katalogów i po mojemu znacznie lepiej obrazuj± wyobra¿niê Staro¿ytnych.
Dziêkujê wszystkim
!Ciemnego nieba i do nastepnego razu!
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl