Wenus - urojone(?) chmury 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Zachêcony sukcesami Wimmera w poszukiwaniu cirrusów na Wenus, równie¿ musia³em zmierzyæ siê z tematem :)

To bardzo trudne obserwacje. Struktury chmur s± niezwykle subtelne, zw³aszcza przy kiepskim seeingu. Nie stosowa³em ¿adnych filtrów, a jak widaæ na za³±czonych obrazkach jakie¶ szczegó³y mi siê objawi³y. Nie mam tylko co do ich rzeczywistego istnienia 100% pewno¶ci.

Synta 200/1200, SP10mm, orto.6mm, szkic z dzisiejszego wieczoru

Surówka spod o³ówka ;)


wersja bardziej teleskopowa:

Ten post by³ edytowany przez Maksiu dnia: 11 January 2009 - 22:21


Powiem tak. Wiem, ¿e niektórzy nie wierz± w obserwacjê chmur na Wenus. To troszkê takie jakby tabu siê z tego zrobi³o ostatnio.
Ile czasu po¶wiêcamy na obserwacjê Wenus? Mówiê o obserwacjach tylko wizualnych. Uderzmy siê w pier¶. Czy¿ nie jest to w wielu przypadkach tylko takie zerkniêcie? 10 minut? 30 minut? Siê przyjê³o, ¿e Wenus nudna, i ¿e nie ma tam czego szukaæ, tote¿ raczej nie staramy siê po¶wiêciæ jej jednej nocki obserwacyjnej.
Jednak osoba szkicuj±ca albo uparty obserwator potrafi po¶wiêciæ jej chocia¿ godzinê, albo dwie. Potrafi przygotowaæ obserwacjê tylko dla niej (szkicownik nawet musi to zrobiæ). Ja po¶wiêci³em jej ostatnio ³±cznie 9 godzin!
Stawiam butelkê ³iskacza, ¿e odpowiednie wych³odzenie teleskopu, odpowiednie warunki (teraz jest dobrze, bo mrozik i powietrze czyste) i godzinka obserwacji Wenus przy u¿yciu takich filtrów jak Moon&SkyGlow, polaryzacyjnych, czy kolorowych o odcieniach niebieskich, poka¿e nam raz na jaki¶ czas chmury w jej atmosferze. Albo raczej albedo w jej atmosferze, czyli bia³o¶æ i nie-bia³o¶æ w niektórych miejscach.
One tam s±!
pozdrawiam

Dzi¶ znowu poobserwowa³em. Trafi³ siê lepszy seeing ni¿ wczoraj i mo¿e trochê przedobrzy³em.
Wczoraj i dzi¶ widza³em w³a¶ciwie to samo. Zgadza³oby siê to z tym ¿e doba na Wenus trwa a¿ 117 ziemskich dób, wiêc tarcza Wenus z dnia na dzieñ niewiele siê obraca. Chyba siê nie mylê?



Je¶li za 2-3 tygodnie znowu zobaczê to samo, to temat trzeba bêdzie przenie¶ do dzia³u z grafik± :)
Ten post by³ edytowany przez Maksiu dnia: 12 January 2009 - 21:05
Biorac pod uwage, ze jestesmy w Polsce to jednak sklaniam sie do tego, ze te chmury sa urojone.
Zrob sobie kulke z gipsu i postaw pol kilometra od teleskopu. Pewnie tez zobaczysz chmury.
I ja tu nie zartuje, to jest naukowo udowodniony fakt.



No w³a¶nie, ja te¿ ca³y czas mam w±tpliwo¶ci, co do tych chmur. Dziêkujê dobsonme, za s³owa ¿yczliwej krytyki. Za ma³o jej na naszym forum...

ciemnego nieba

Obserwacje chmur wenusjañskich nale¿± do najtrudniejszych i raczej filtry mocno niebieskie do fioletowego(nie myliæ z UV) s± wskazane. Dobrze jest mieæ jeszcze kogo¶ przy sobie kto by to potwierdzi³, bo w pojedynkê jest to mniej wiarygodne ni¿ w grupie, ale realne. Osobi¶cie jeszcze nie mia³em przyjemnosci widzieæ pociemnieñ atmosfery tej planety, jednak struktury takie nie s± trwa³e.

Jako¶ w zesz³ym roku podczas obserwacji wydawa³o mi siê, ze widac przy krawêdzi fazy jakie¶ pociemnienia.

Wydaje mi siê Maksiu, ¿e jednak przesadzone, ale g³owy nie dajê. Autosugestia te¿ ma swoj± si³ê. Wczoraj luka³em na Wenus (i szkicowa³em) i pomimo ca³ej gamy filtrów, chmur nie widzia³em. Za to widzia³em pociemnienie blisko terminatora o nieregularnym kszta³cie. Choæ to te¿ mog³a byæ iluzja.
Na moim pierwszym szkicu zawar³em te ciemne pasy ko³o terminatora, jednak takich jak na Twoim powy¿szym szkicu, w okolicy ¶rodka tarczy, nie widzia³em i nie móg³ bym raczej wyci±gn±æ, nawet z dwoma filtrami w tandemie, bo tam widzê najczê¶ciej ¶wiat³o - mocne przy krawêdzi i ³agodnie ciemniej±ce w stronê terminatora.

Poza tym wydaje mi siê, ¿e my tu mówimy o 2 ró¿nych rzeczach. Chmury na Wenus wyobra¿am sobie jako w±skie, pod³u¿ne pasma, u³ozone równolegle do równika. Widzia³em na jednym szkicu na ASODzie takie chmury, ale w naszych warunkach to jest prawie napewno nie mo¿liwe. Drug± rzecz± jest wed³ug mnie ró¿nica w ¶wietle odbijaj±cym siê od atmosfery Wenus, które owszem powoduj± grube chmury, ale widzimy to jako delikatniejsze, jakby ciemniejsze miejsca na jej powierzchni.
Wed³ug mnie chmury i albedo to dwie ró¿ne sprawy. Chmur nie widzia³em nigdy, a delikatnie ciemniejsze miejsca - owszem. Podobne widaæ na fotografii Marcina Wrembela.

pozdrawiam

*EDIT*

A najlepiej by by³o, gdyby¶my przerpowadzili ma³± akcjê obserwacji Wenus, zanim jej tarcza stanie siê sierpem i ju¿ nie bêdzie mo¿na tego sprawdziæ.
Osoby, które widuj± jakie¶ "co¶" na Wenus niech spojrz± trze¼wo na jej tarczê przez 2 godziny. A osoby, które uwa¿aj±, ¿e nic tam nie ma te¿ niech siê przygotuj± i poobserwuj± j± 2 godziny.
I filtr by siê przyda³ typu Moon&SkyGlow, polaryzacyjny, albo niebieski, b³êkitny, czy fioletowy.
Ten post by³ edytowany przez wimmer dnia: 12 January 2009 - 21:43
Ca³y czas zaznacza³em ¿e to co widzia³em nie musi byæ prawdziwe. Nikomu nie chce wmawiaæ ¿e widzia³em nie wiadomo ile. Te szkice pokazuje tylko jako ciekawostkê, co¶ nowego.
Tak czy inaczej wszystko wskazuje na to ¿e macie racje.

Ja rozumiem Maksiu.
Jednak stanowczo chcê zaznaczyæ, ¿e 2, 3 osoby to za ma³o ¿eby to potwierdziæ, a tak¿e obaliæ! Najlepiej by by³o, gdyby wszyscy, których ten temat interesuje z³apali za teleskopy i przy³ozyli siê do obserwacji Wenus.
Same has³o: "Tam nic nie widac" nic nie wnosi do rozwi±zania tej zagadki. Podobnie jak has³o:"Tam s± chmury" (czy co¶ innego).
Po prostu obserwujmy j±.
¯eby nie dosz³o do takiej sytuacji, ¿e kto¶ mówi: "To jest niemo¿liwe", a nie obserwowa³ jej powiedzmy od tygodnia.
Ten post by³ edytowany przez wimmer dnia: 12 January 2009 - 22:02

... Marcina Wrembela.

Artura. Przepraszam za pomy³kê

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl