Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Podjê³em siê próby cykniêcia Wenus, bo jak by³o zakrycie to siê nie uda³o, wiêc teraz nadrabiam - Wenus krêcê osobno, Ksiê¿yc osobno.
Na¶wietlanie Wenus (co¶ ko³o -4,2mag) przez filtr UV mo¿liwe tylko bez Barlowa. Tarcza 18" ¶rednicy. No taki trening przed opozycj± Marsa, to przecie¿ ju¿ za rok!
Jasno¶æ przez ró¿ne filtry pozwala na ekspozycjê:
IRpass 1/500 sek
R 1/1000 sek
B 1/125 sek
UV Bader 1/15 sek
Przy wysoko¶ci 14 stopni nad horyzontem - wychodzi tak sobie,seeing dzi¶ 0-1/10 - obraz rozdwaja siê i skacze na ponad 10".
Pogoda wietrzna, cienkie chmurki jak zakryj± obraz choæ trochê, to Wenus w ogóle nie widoczna przez UV.
Tutaj zdjêcie przez filtr UV Bader (specjalny do Wenus), 1400 klatek, ogniskowa 3500, resamplig 2x, kamera DMK 31. Przez pozosta³e filtry ciut ostrzejsza, ale struktura chmur, no dzi¶ nie wysz³a. Mo¿e kiedy¶ w dzieñ spróbujê, jak planeta wy¿ej?
Pozdrawiam
Za³±czone miniaturki
l
l
Wczorajsza Venus te¿ w podobnych, mo¿e trochê lepszych warunkach. SCT10", barlov 2x, DMK21, filtr IR-Pass. Na razie jest za nisko jak dla mnie, a przywyk³em fociæ j± za dnia przy wysokich deklinacjach.
Za³±czone miniaturki
l
l
Dzisiejszy Ksiê¿yc pomóg³ mi zaczaiæ siê na Wenus za dnia - ci±gle byli blisko. Wenus górowa³a o 15:03, dopad³em j± chwilê potem. Awiki wysz³y przeró¿ne, od 700 klatek do prawie 2500, lepsze bez barlowa, ale wstawi³em obrazki z róznych, ¿eby nie by³o, ¿e widaæ tylko artefakty. Obróbka w Registaxie, suwaki 40-20, potem lekkie wyostrzenie i krzywe w Corelu. Kolor zrobi³em dla sportu - ale na innych forach widzia³em takie próby, a my Polacy nie gorsi przecie¿ :D Przed opozycjami Marsa, Jowisza trzeba na czym¶ æwiczyæ.
Seeing 2-3/10, prze¼roczysto¶æ 4/5 - ale obraz w UV ciemnia³ i rozja¶nia³ siê czasem, choæ nie widaæ by³o chmur. Co¶ jednak przesuwa³o siê przed obiektywem :huh: .
Parametry poni¿ej i reszta na za³±czniku:
Meade LX200 14" 3500mm F10 DMK 31 mono
15 15 42 Astronomik filtr R 1/1600 gain 600/1000
15 20 45 Bader UV gain 700 1/30sek
15 22 30 Bader UV gain 700 1/30sek
15 25 57 Bader UV 1/45 gain 830
15 31 16 z barlowem Meade TeleXtender 2x gain 1023/1023 1/15 Bader UV
15 33 03 z barlowem Meade TeleXtender 2x gain 1023/1023 1/15 Bader UV
Pozdrowienia
Za³±czone miniaturki
l
l
Oberonie wprost niesamowite!
uda³o Ci sie zarejestrowaæ jakie¶ detale atmosfery venusjañskiej
to nawet z orbity nie specjalnie siê udaje
fantastyczne! :notworthy:
No rzeczywiscie jednak filtry robia dobra robote :o :o
Podpinam tez moja sylwestrawa fotke, praktycznie zadnej wartosci ale zawsze slad bedzie w niecie ze wylazlem z teleskopem kiedy inni juz swietowali :rolleyes:
Za³±czone miniaturki
l
l
Oberon! gratulacje! - zarejestrowanie chmur w atmosferze Wenus to w naszych warunkach wyzwanie."Mission impossible", ale siê uda³o. Naprawdê robi wra¿enie.
Oberon,my¶lê ¿e jeste¶ pierwszy w PL, który tego dokona³! Gratulacje obrazu!!!
Te struktury nie czêsto siê pojawiaj±, trudny temat, mi jak dot±d nie udawa³o siê niczego zarejestrowaæ z tym filtrem (Baader-U). Gratulujê fotek. :o
nie udawa³o siê niczego zarejestrowaæ z tym filtrem (Baader-U) Chyba chodzi o poch³anianie UV w atmosferze - przy Wenus nisko nad horyzontem nie ma szans (opalamy siê w po³udnie, a nie o zachodzie, prawda?). St±d ostatnia próba fotografowania podczas górowania. Obecnie u nas podczas górowania jest i tak nisko, 24 stopnie nad horyzontem, z barlowem trzeba na¶wietlaæ 1/15 czy 1/11 sek, wiêc teraz bêdê robi³ bez, mniejszy gain i czas 1/45 pozwala "unieruchomiæ" obraz. Pod koniec grudnia robi³em kilka prób - ale zawsze wynik by³ do kitu. Lekkie nawet zamglenie bardzo ¶ciemnia³o obraz.
Inne Wenus mo¿na zobaczyæ tutaj (moj± te¿!)
http://alpo-j.asahik...atest/Venus.htmPozdrowienia
Nie, ja zawsze robi³em fotki w dzieñ ze wzgledu na wy¿sz± deklinacjê, ale do tego typu struktur trzeba mieæ trochê szczê¶cia, bo nie zawsze je widaæ.
Super fotki. I jeste¶ na ALPO razem z Arturem. Gratulacje!
W tym sezonie warunki dla Wenus s± wspania³e. Jak siê do tego doda Wasze do¶wiadczenie i umiejêtno¶ci to wychodz± takie cudeñka! Tak 3mac Panowie.
Dzisiejsza próba z filtrem U (Baadera) i DMK21 da³a pozytywny rezultat. Dla porównania filtr IR-Pass niczego poza ostrzejszym obrazem nie wykazuje. Ognisko g³ SC10".
Za³±czone miniaturki
l
l
Wrzucam obrazek trochê ró¿ni±cy siê od Lemarcowego - ale jest po prostu do góry nogami :blink: , tak sobie ¿ycz± na serwerze ALPO z fotkami planet - po³udniowy biegun u góry (co z Uranem?!). W ka¿dym razie i u Leszka i na mojej fotce widac tym razem poja¶nienie na po³udniu. Filmowane w poniedzia³ek oko³o 14.30 naszego czasu, na jasnym niebie.
Pozdrawiam
Za³±czone miniaturki
l
l
A czemu wiêkszo¶c zdjêc tych planet to takie ma³e plamki? Jaki trzeba miec telep ¿eby by³o wydac np. Wenus tak dobrze jak ksiê¿yc np dajmy na to synt± 8 ?? :P
A czemu wiêkszo¶c zdjêc tych planet to takie ma³e plamki? Jaki trzeba miec telep ¿eby by³o wydac np. Wenus tak dobrze jak ksiê¿yc np dajmy na to synt± 8 ?? :P Filtr UV - Baadera pracuje w dosyæ w±skim zakresie ok. 350 nm. (jest bardzo ciemny) w którym kamerki maj± ju¿ nisk± czu³o¶æ, co siê przeklada na s³abe paprametry ustawieñ migawki i gainu, a to z koli nie pozwalaja na u¿ycie Barlowa (ja tak mam) dlatego fotografuje siê w ognisku g³. przy f:10. co daje ma³± skalê obrazu. Gdyby jeszcze seeing by³ na dobrym poziomie, to mo¿e by siê da³o u¿ywac barlowa np. na migawce = 1/5sek. a tak mamy co¶ za co¶.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 27 January 2009 - 19:37
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl