Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
W zwi±zku z pro¶b± Sumasa, zak³adam nowy temat odno¶nie wykonanych przezemnie teleskopów drewnianych. Zamieszczam tu linki do zdjêæ. Na pytania postaram siê odpowiadaæ regularnie.
Pozdrawiam!
http://img292.images...2/8978/1jo1.jpghttp://img292.images...2/7927/2ee4.jpghttp://img292.images...2/4713/3pj9.jpghttp://img292.images...2/7787/4km4.jpghttp://img292.images...2/2949/5cr6.jpghttp://img292.images...2/6656/6ok4.jpghttp://img292.images...2/3821/7gj0.jpghttp://img292.images...2/3056/8kt0.jpghttp://img292.images...2/1723/9dr6.jpghttp://img292.images.../7541/10tz5.jpghttp://img292.images.../5677/11ia4.jpghttp://img292.images.../3541/12lr4.jpg
Heeeeeeeemmmmmm :rolleyes: :wow:
Piekno¶ci.... :notworthy:
nieewiem co pisac wogóle :D
Swoj± droga to szkoda ¿e drewna nie da siê wypolerowaæ do lambda/8 :lol:
fantastyczne konstrukcje. niesamowicie stylowe :notworthy:
z tego co widze dwa maja "wbudowana" platforme paralaktyczna, jednak nie widze zadnego elektrycznego napedu. w jaki sposob to dziala?
Nic tylko uk³ony wielkiego szacunku. Oczywi¶cie ciekaw jestem widoków jako daj± te niew±tpliwe arcydzie³a.
Sam wygl±d to dla mnie rewelacja. Jest kilka amerykañskich firm robi±cych Newtony z drewna ale Pana teleskopy bij± je na g³owê! Jeszcze raz gratulujê i chylê czo³a przed sprawno¶ci± r±k i g³owy.
A tak ca³kiem na boku i po cichu...(((czy jaka¶ mo¿liwo¶æ wykonania pod zamówienie... cena??... ;-)))
Pozdrawiam.
dziêkujê piêknie, one s± tak fantastyczne, ¿e a¿ dech zapiera :notworthy:
ale czy mo¿esz Rze¼biarzu zdradziæ, ile czasu po¶wiêcasz na wykonanie takiego teleskopu?
albo czy sam projektujesz ich konstrukcje, jaki choæby te wszystkie "patenty" np. regulowan± wysoko¶æ mocowania wyci±gu, czy takie genialne po³±czenie platformy paralaktycznej z monta¿em równikowym
ja juz sie wypowiada³em - cuda!
W³a¶nie te¿ sie zastanawiam za ile mo¿na nabyæ taki teleskop? B)
¦mia³o mo¿na powiedzieæ ¿e to najpiêkniejsze dobsony na ¶wiecie.
Szacunek. :notworthy:
ps.
Mo¿y by tak rozpocz±æ ma³± produkcjê?
Ja siê, jak zwykle, czepiam.
£adnie to wygl±da i z pewno¶ci± ³adnie pachnie. Ale te konstrukcje ze sklejki 20-30 mm musz± byæ bardzo ciê¿kie! Tak, ¿e do transportu - jak do tanga - trzeba dwojga (co najmniej).
Mo¿e to i zaleta :)
Pozdrawiam - Mi³ek
Pe³en szacunek :Salut:
Mam pytanie dotyczace twoich do¶wiadczeñ z wyczernieniem tuby przy wyci±gu ( mia³em podobny pomys³)
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=12692&hl=pozdrawiam Janusz
Piêkno¶ci, ¶liczno¶ci :Salut: :notworthy: Drewno to wdziêczny materia³ do robienia takich cudeniek
Pozdrawiam
Raf
Witam
Ja równie¿ przy³±czam sie tek po ciichuuu B) do pytañ w sprawie dot. ewentualnego kupna którego¶ z tych cudów!! i oczywi¶cie cen . I czy wogóle planujesz produkcjê tych arcydzie³ ?.
A tak poza tym to co¶ cudownego i chylê czo³a :notworthy:
Pozdrawiam serdecznie :Beer:
Az szkoda mi sie zrobilo, ze nie widzialem tych projektow przed zmajstrowaniem mojego "drewniaka" napewno bym troche sciagnal. :lol:
I takie pytanko do konstruktora z mojej strony.
Te cudenka waza pewnie po 40kg a zadnych koleczek nie widze, wiec pewnie sie je nosi tylko jak?
Szanowni Koledzy! Pierwszy z prezentowanych teleskopów to (170/1700).Powstawa³ w bólach i mêkach przez prawie 4 tygodnie z przerwami.Odkrywa³em wtedy wszystkie niuanse tego projektu.Z nastêpnym (250/1200)posz³o ju¿ du¿o lepiej.Budowa³em go 7 dni.Do tego nale¿y doliczyæ czas oczekiwania na optykê i wyposa¿enie.Waga odpowiednio 25 i 21kg.Poprzez stosowanie otworów odbarczaj±cych,pozby³em siê ok.20% masy sklejki.T/zwane "bafle"naprzeciw wyci±gu okularowego od lat stosuje INTES w swoich Maksutowach-Nevtonach i st±d ten pomys³,natomiast zintegrowane z opraw± okularu lusterko diagonalne to rozwi±zanie stosowane w dawnych Nevtonach z koñca XVIII wieku.
W (170/1700) zrezygnowa³em z dotychczasowego napêdu osi rektascencji na korzy¶æ precyzyjnych mikroruchów,natomiast w (254/1200) platforma paraktyczna czeka na napêd z guidowaniem.Optykê 170 wykonano w Astrokraku (bardzo przyzwocie),natomiast 254 to optyka Sky-Watchera,równie¿ niez³a.
Wiele osób namawia mnie na podjêcie ograniczonej produkcji na konkretne zamówienie,choæ obawiam siê do¶æ p³ytkiego rynku na te akurat konstrukcje gdy¿ nie wytrzyma³yby cenowo z dotychczasowymi,krajowymi producentami oraz z Dalekiego Wschodu.Je¿eliby jednak znalaz³yby siê osoby zainteresowane,proszê o kontakt na priva.Pozdrawiam Wszystkich.
Z OKAZJI ¦WI¡T BO¯EGO NARODZENIA I NOWEGO ROKU NAJLEPRZE ¯YCZENIA POMY¦LNO¦CI I JEDYNIE KRYSZTA£OWYCH NOCY WSZYSTKIM ASTRONOCNIKOM I ENTUZJASTOM ATM-MU SK£ADA RZE¯BIARZ
NAWZAJEM!! :Beer:
Wiele osób namawia mnie na podjêcie ograniczonej produkcji na konkretne zamówienie,choæ obawiam siê do¶æ p³ytkiego rynku na te akurat konstrukcje gdy¿ nie wytrzyma³yby cenowo z dotychczasowymi,krajowymi producentami oraz z Dalekiego Wschodu.Je¿eliby jednak znalaz³yby siê osoby zainteresowane,proszê o kontakt na priva.Pozdrawiam Wszystkich. Te teleskopy s± tak piêkne, ¿e przy odrobinie "reklamy" za nasz± zachodni± granic± (chyba maj± jakie¶ forum?), obawia³bym siê zbyt "g³êbokiego" rynku. Z pewno¶ci± znale¼liby siê pasjonaci z odpowiednio grubymi portfelami wypchanymi euro :szczerbaty: , którzy szukaj± czego¶ oryginalnego, bo s± ju¿ znudzeni masów± z Dalekiego Wschodu.
Pozdrowienia i ¿yczenia Dosiego roku.
Zgadzam siê z przedmówc±! A w rozliczeniu móg³by¶ braæ tê masówê i sprzedawaæ tutaj pocz±tkuj±cym mi³o¶nikom fantastyki i w ten sposób wilk syty i owca ca³a.
Przepiêkne teleskopy! Wykonaniem bij± na g³owê firmy, które robi± newtony z drewna... A te kszta³ty... GRATULUJÊ! B)
Przepiêkne teleskopy! Wykonaniem bij± na g³owê firmy, które robi± newtony z drewna... A te kszta³ty... GRATULUJÊ! B) Zyczê Tobie,synu,a¿eby¶ spe³ni³ swoje pragnienie dostania siê do ESA.Trzymam kciuki
Dziêkujê! A panu ¿yczê, wykonania naj najpiêkniejszego telepka z drewna :) I to siê nazywa byc ATM'owcem!
:notworthy:
Bardzo proszê, Rze¼biarzu, ZMIEÑ AWATARA na RZE¬BIONY!!! KONIECZNIE!
Kiedy¶ widzia³em w którym¶ w±tku piêknie wyrze¼biony potê¿ny monta¿ paralaktyczny. Zastanawiam siê, czy mo¿naby wykonaæ wszystkie trybiki z drewna, w ka¿dym razie w Obserwatorium Królewskim w Greenwich mo¿na zobaczyæ piêkny, niezwykle precyzyjny chronometr drewniany. Sprê¿yna nie jest drewniana :lol:
Witam....
schylam moj± g³owê z szacunku panie Rze¼biarzu,
to najpiêkniejsze dzie³o pracy, k³aniam siê !!!
Pozdrawiam serdecznie , Dziadek.
Có¿, dla mnie to sztuka, a nie teleskopy. S±dz±c po niku, a tak¿e po wykonaniu oraz pañskich wypowiedziach mogê wywnioskowaæ, ¿e nie o kasê tutaj chodzi, jednak je¶li panu wykonanie tych teleskopów zajmuje parê tygodni, a nawet mniej, to na niemieckim rynku mo¿e pan siê dorobiæ w³asnego obserwatorium. Sam robi³em w stolarni ró¿ne proekologiczne zabawki z drewna, na zachodzie maj± fio³a na tym punkcie. My¶lê, ¿e sprzedaæ te teleskopy razem za jakie¶ 20-30ty¶ nie stanowi³o by wiêkszego problemu. Wiem co mówiê, bo klocki z powycinanych badyli sz³y za 120 euro, a tu nie mówimy o pociêtych kijkach tylko prawdziwym fachu. W ka¿dym razie, jest to niezwykle imponuj±ce. Machina czasu i klasyka. A co do wagi, chyba nikt nie mia³by zamiaru nosiæ czego¶ takiego ? Ja bym zabi³ gdyby kto¶ bez mojej wiedzy kurze z tego zciera³. Co do ewentualnej ceny to jest jak z najnowszymi modelami Ferrari czy Lamborghini, pytania o cenê s± nie na miejscu ;]
Very impressive !
Pamiêtajcie koledzy ¿e drewno zawsze pracuje i zmienia wymiary w przeciwieñstwie do metalów. Teleskopy s± piêkne ale drewno to jednak nie najlepszy materia³ na dobry optycznie teleskop..
Pamiêtajcie koledzy ¿e drewno zawsze pracuje i zmienia wymiary w przeciwieñstwie do metalów. Teleskopy s± piêkne ale drewno to jednak nie najlepszy materia³ na dobry optycznie teleskop.. hm... wydaje mi sie jednak ze rozszezalnosc cieplna metali, z ktorych robi sie teleskopy jest zdecydowanie wieksza niz drewna... :mellow: no chyba ze przespalam te czesc na lekcjach fizyki :blink:
Sama widze takie efekty na aluminiowych rurkach swojego Taurusa, gdzie przy silnych mrozach potrafia skrocic sie o ok 1 cm.
pozdrawiam
Ori
hm... wydaje mi sie jednak ze rozszezalnosc cieplna metali, z ktorych robi sie teleskopy jest zdecydowanie wieksza niz drewna... :mellow: no chyba ze przespalam te czesc na lekcjach fizyki :blink:
Sama widze takie efekty na aluminiowych rurkach swojego Taurusa, gdzie przy silnych mrozach potrafia skrocic sie o ok 1 cm.
pozdrawiam
Ori Tak, tylko rozszerzalno¶æ cieplna nie deformuje aluminiowych detali, wracaj± one za swój wymiar jak "dojd±" do swojej temperatury. B)
kilka lat temu toczy³em drewniany dekiel ze sklejki (p³yta grubo¶ci 40mm) dekiel "fi" 950mm. Pasownie wchodzi³ na trzpieñ, luzu ok 0,02mm. Zgadnij co by³o za okres kilku miesiêcy?
Ten post by³ edytowany przez
Mitek dnia: 03 January 2008 - 19:32
Jeszcze jedno. Wiesz jakiego mrozu potrzebujesz aby aluminiowy pier¶cieñ skróci³ sie o 1 cm? Zakladaj±c, ¿e Twoje pier¶cionki maj± ok 250mm..
Ten post by³ edytowany przez
Mitek dnia: 03 January 2008 - 19:42
Aluminium wraca do do swojego wymiaru jak temperatura wróci.
To jest prawdopodobnie te¿ zale¿ne z jakiego drewna dany teleskop wykonany. Konstrukcja mojego taurusa w 80% wykonana jest z drewna i jak narazie nie widaæ jaki¶ negatywnych czyników ( typu odkszta³cenia). Co do dekli z tym siê zgodzê, mój dekiel siê troszeczkê wyprê¿y³ i ju¿ nie pasowa³ tak jak powinien, nie oby³o siê bez delikatnej przeróbki. Ciekawe jest to ¿e jedne z najlepszych firm które produkuj± teleskopy na Amerykañskim rynku wykonuj± ich konstrukcje w³a¶nie g³ównie z drewna. Mam tu an my¶li np. Obsession.
Ten post by³ edytowany przez
Rammstein5 dnia: 04 January 2008 - 00:37
Ale cudeñka, i te wykoñczenie. Pe³en szacunek i uznanie dla konstruktora i wykonawcy w jednej osobie.
te teleskopy sa robione na sprzedaz ?
Bajecznie piêkne!
Serdecznie pozdrawiam
Antoni
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl