Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam .
Mam pytanie ,jaki teleskop by³by dobry do obserwacji planet ? posiadam reflektor 200/1000 c8n czy refraktor np. 127l bresser-messier by³by du¿o lepszy, prosze o pomoc.do dyspozycji mam monta¿ cg5.
Pozdrawiam siwy99.
Witam .
Mam pytanie ,jaki teleskop by³by dobry do obserwacji planet ? posiadam reflektor 200/1000 c8n czy refraktor np. 127l bresser-messier by³by du¿o lepszy, prosze o pomoc.do dyspozycji mam monta¿ cg5.
Pozdrawiam siwy99. Raczej by³by gorszy... Mo¿e refraktor 150mm by dorówna³ temu Newtonowi. Tyle ¿e C8N jest bardziej podatny na seeing, ale przy dobry zmasakruje tego Bressera moim zdaniem.
Pod ciemnym niebem refraktor 127 F9 da lepsze obrazy planet ni¿ reflektor 200/1000. Mo¿esz spróbowaæ "sztuczki" z diafragm±. Przys³oñ swojego Newtona tekturow± przys³on± do np. 15 cm ¶rednicy i zobacz jak wtedy wygl±daj± planety.
Rysiek sztuczka diafragm± oczywiscie ze tak , ale przy D powyzej 250mm , przy 200 mm tylko popsuje obraz .
Ryszard.
Czyli kupno refraktora bresser-messier 127l w moim przypadku raczej nie mam sensu ?
Pozdrawiam siwy99.
No niejest to prawd± do konca lustro D 200 i soczewka 127 mm to s± obiektywy porównywalne.
Pamiêtaj soczewka to niejest lustro. Tak szybko z soszewki to jabym nierezygnowal .
Ryszard.
No niejest to prawd± do konca lustro D 200 i soczewka 127 mm to s± obiektywy porównywalne.
Pamiêtaj soczewka to niejest lustro. Tak szybko z soszewki to jabym nierezygnowal .
Ryszard. Porównywa³e¶ kiedy¶ obrazy z dwóch takich teleskopów? Jak dla mnie ró¿nica jest bardzo du¿a.
Pozdro.
Nigdy nie mia³em okazji obserwacji takim teleskopem chodzi mi o refraktor 127mm/1200 i dlatego pytam czy warto kupic sobie taki, jak mam 200/1000.
Mo¿na przyj±æ zasadê, ¿e refraktor daje niemal takie same mo¿liwo¶ci obserwacyjne jak reflektor o ¶rednicy o 50% wiêkszej, to cytat z ksi±¿ki "Astronomia dla ka¿dego"Detleva Blocka B)
Akurat z tym siê nie zgodzê !!! mam bardzo ma³e do¶wiadczenie ale ,posiadam reflektor 200/1000 c8n i refraktor 100/500 sk1025, przy tym samym powiêkszeniu w tych samych warunkach newton jest moim zdaniem du¿o lepszy ,obserwowa³em m31 newton bezapelacyjnie prowadzi , podczas obserwacji saturna przez newtona widzê dok³adniej jego ksiê¿yce w refraktorku wypada to gorzej du¿o gorzej.
Zastanawia³em siê nad kupnem refraktora 127L z nadziej± ¿e obraz planet (ostro¶æ szczegó³y)mo¿e byæ w nim lepszy ni¿ w newtonie 200/1000.nadal siê zastanawiam.
Najlepszym rozwi±zaniem by³o by przekonaæ siê o tym samemu ale nie mam takiej mo¿liwo¶ci !chyba ¿e kto¶ z woj. lubelskiego posiada taki sprzêt i pozwoli mi siê o tym przekonaæ na w³asne oczy.
Pozdrawiam siwy99 (krasnystaw 603-547-451)
Mo¿na przyj±æ zasadê, ¿e refraktor daje niemal takie same mo¿liwo¶ci obserwacyjne jak reflektor o ¶rednicy o 50% wiêkszej, to cytat z ksi±¿ki "Astronomia dla ka¿dego"Detleva Blocka B) Guzik prawda. Kiedy¶ porównywano na forum refraktor 100 mm z reflektorem 150mm i wysz³o ¿e jednak reflektor jest lepszy.
Przyda³o by siê ¿eby kto¶ zrobi³ porównanie 120 mm refraktora z 200 mm reflektorem. Mo¿e ma kto¶ linki do takiego testu?
Sam w niedalekiej przysz³o¶ci planujê zakup krótkiego achromata synty 120 mm na AZ3 i chcê wiedzieæ ile straci dystansu taki sprzêt do newtona 200 mm. Oczywi¶cie starej dobrej synci nie zamierzam siê pozbywaæ, ale chcia³em trochê posmakowaæ w refraktorach. :D Do szkie³ek mam dziwny sentyment, mo¿e dlatego ¿e pierwszym moim sprzêtem by³a rosyjska luneta 50 mm. :rolleyes:
Pozdrawiam
Zale¿y co mamy na my¶li mówi±c "mo¿liwo¶ci obserwacyjne".
Dobre lustro 200mm (a za takie uwa¿am lustro Synty) ZAWSZE zbierze wiêcej ¶wiat³a od refraktora 100mm czy 127mm mimo obstrukcji. Dlatego przy mgie³kach wygra bezapelacyjnie.
Natomiast obrazy gwiazd bêd± du¿o bardziej "punktowe" w refraktorze. Równie¿ kontrast (planety, Ksiê¿yc...) bêdzie lepszy (nie myliæ z rozdzielczo¶ci±).
Osobi¶cie pod wzglêdem optycznym gdybym mia³ wybieraæ pomiêdzy Newtonem 200mm a dobrym (ED lub APO) refraktorem 150mm postawi³bym na refraktor. Ale pomy¶lmy ile taki refraktor kosztuje i jaki by potrzebowa³ monta¿ do komfortowego wizuala ;)
Refraktor (a mówimy o zwyk³ych achromatach!) 100 lub 127mm raczej nie podskocz± Syncie :)
Witam .
Mam pytanie ,jaki teleskop by³by dobry do obserwacji planet ? posiadam reflektor 200/1000 c8n czy refraktor np. 127l bresser-messier by³by du¿o lepszy, prosze o pomoc.do dyspozycji mam monta¿ cg5.
Pozdrawiam siwy99. Powiem Ci mo¿e z w³asnego do¶wiadczenia. Refraktorem 127mm nie masz szans siêgn±æ tak g³êboko w niebo jak reflektorem 200mm. Na jasnych obiektakch mg³awicowych i obiektach punktowych (gromady, uk³ady wielokrotne) jeszcze bêdzie porównywalnie, ale... im lepsze warunki tym to "porównywalnie" bêdzie bardziej naci±gane. Na s³abych obiektach mg³awicowych refraktor po prostu zostanie zmasakrowany. Sorry, je¿eli komu¶ to stierdzenie rozwali³o plany zakupowe, ale taka jest moim zdaniem prawda. Role nieco odwracaja siê na planetach. Tu refraktor nawet soporo mniejszej ¶rednicy potrafi zawalczyæ z wiêkszym newtonem, ale jest pewne ale... Na ma³ych ¶rednicach, np. refraktor 100mm vs reflektor 150mm, soczewka wyszarpa³a z Marsa w opozycji znacznie wiêcej detalu (czapy polarne, wyra¼ne kszta³ty i detale odcieni podstawowych struktur kontynentów podczas gdy reflektor ledwo wy³uska³ podstawowe zarysy tych¿e struktur), ale przy wiêkszych ¶rednicach juz nie ma tak lekko. 10-12" zwierciad³a newtona nie zostawia ¿adnych szans 5-6" refraktora). Tu znajdziesz amatorskie porównanie refraktora 100mm vs reflektor 150mm:
http://astro-forum.o...?showtopic=9420Moim zdaniem sedno le¿y nie w ró¿nicach w budowie optycznej a w ¶wiat³osile. Wiêksze reflektory to przewa¿nie maszyny klasy F4-F6. Refraktory to czêsto maszynki w okolicach F10 i to jest ich g³ówny atut. Dziêki temu lepiej widaæ kontrasty i uchwycone detale niz w ¶wiat³osilnym newtonie, bo w tym drugim po prostu obiekt wypala ga³y o¶lepiajac i uniemo¿liwiajac obserwacjê subtelnych detali... ale jest na to sposób. I sposobem tym nie jest w/g. ,mnie przes³ona aperturowa, ale filtry. Dobry zestaw filtórw planetarnych lub przyzwoity filtr polaryzacyjny ew. co¶ w rodzaju dedykowanych filtrów tymu Moon&SkyGlow dadz± lepszy obraz pracuj±c z reflektorem 8-10" ni¿ refraktor 5".
Pozdrawiam.
Jaki filtr polecacie do obserwacji planet newtonem 200/1000 ?
do ka¿dej planety inaczej pozatym to rzecz gustu
Apropos porównania refraktora z reflektorem.
Mieli¶my okazjê w noc z seeingiem 10/10 obserwowaæ Saturna przez Syntê 200/1200 i Taka 128. No có¿ doznania zgo³a odmienne, ale generalnie oba piêkne!
Syncia z³oi³a dupsko Takowi rozdzielczo¶ci± bez dwóch zdañ! Przerwa Enckego w Syncie widoczna bez problemu przy powiêkszeniach podchodz±cych do 500x, o Cassinim czy woalkowato¶ci pier¶cieni wewnêtrznych nie wspomnê... ale w Taku obraz by³ tak plastyczny ¿e siê nie chcia³o oderwaæ wzroku! Po prostu kula w przestrzeni i choæ mniej detalu wra¿enia estetyczne jak dla mnie na wy¿szym poziomie! Kontrast, kolor... rewela...
Nigdy nie obserwowa³em planet z uzyciem filtra niebardzo siê orientujê jakiego filtra szukaæ.
Zastanawiam sie nad napêdem do mojego c8n.
Kurcze,zaintrygowala mnie ta przerwa Encke'go w syncie,chyba se ja kupie.
kup to sobie okular 4mm B)
Kurcze,zaintrygowala mnie ta przerwa Encke'go w syncie,chyba se ja kupie. My¶lê, ze przerwa Enckego nie jest na sprzeda¿...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl