Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Oto ten teleskop;
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365Czy to jest rzeczywi¶cie idealne powi±zanie du¿ej apertury z ma³± wag±?
Co s±dzicie o konstrukcji kratownicowej?
Jakie to ma minusy?
Czy taki newton jest lepszy od tradycyjnych tubowych?
Oto ten teleskop;
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365
Czy to jest rzeczywi¶cie idealne powi±zanie du¿ej apertury z ma³± wag±? 8" to nie taka duza apertura, ale odp na pytanie brzmi - tak.
Co s±dzicie o konstrukcji kratownicowej? Lekkie, idealne do transportu (nie trzeba kupowac kombi, ani busa zeby wozic przykladowo 40cm lustro za miasto), banalne w obsludze.
Jakie to ma minusy? Poza tym, ze przy kazdym zlozeniu trzeba sprawdzic co tam z kolimacja? - Zadnych :) no moze brak prowadzenia, ale dysponujac platforma eq i ten problem mamy z glowy.
Czy taki newton jest lepszy od tradycyjnych tubowych? Jest przede wszystkim latwiejszy w transporcie. A czy lepszy? W jakim sensie? Jak postawisz tradycyjna 20cm w tubie i taki kratownicowy, obok siebie z tymi samymi okularami, to na bank nie zauwazysz roznicy w obrazie.
pozdrawiam
Maciek J.
Ten post by³ edytowany przez
monter dnia: 18 March 2006 - 15:56
czasem rosa na takim szybciej nie osiada?
w koñcu w tradycyjnym newtonie tuba jest odrazu odro¶nikiem :)
...no i licz siê z tym ze w czasie obserwacji zawsze na lustro mo¿e ci wskoczyæ jaka¶ upierdliwa ¿aba :)
Oto ten teleskop;
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365
Czy to jest rzeczywi¶cie idealne powi±zanie du¿ej apertury z ma³± wag±? Ma³± wag±? Ja tam widzê na stronie Meade wyspecyfikowane (netto) 22 kg, czyli wiêcej ni¿ 16 kg Synty 8" (warto¶æ ze stron Synty, bo Astroshop.de podaje 26 kg).
Ten post by³ edytowany przez
BBwro dnia: 18 March 2006 - 16:51
Ja bym jeszcze sobie skabinowal do tego telepa jakis material mimo wszystko co by naciagnac podczas obserwacji w plenerze tak jak to jest w przypadku Taurusow
Pytam o ten teleskop bo chcê mieæ najmniejsz± wagê dla lustra 200mm.
No ale jesli on rzeczywi¶cie wa¿y 22 kg to chyba lepiej wzi±æ tubowy.
Waga moze jest istotna,ale pomysl o innych sprawach zwiazanych z waga, tubus ,ktory malo wazy jest b. wrazliwy na wszelkie wstrzasy,mialem antaresa astrokrkaka 230/1500 imma synte,tlumienie drgan w antku bylo na poziomie -/12sek. w Synice jest duzo dluzszy,Antartes byl duzo ciezszy od Synty.
Podczas ogladanie np. Planet przy duzym powiekszeniu jest to nielada probelm,uwierz mi na slowo.
pozdro
J.K
A co s±dzicie o pewnym rozwi±zaniu w "wiêkszym bracie" tego Newtona - LightBridge 12" De Luxe?
Cytat : "system ch³odzenia zwierciad³a g³ównego".
Czy to warte 400 z³otych ró¿nicy w porównaniu z tak± sam± apretur±, lecz bez ch³odzenia? Mowa oczywi¶cie o naszych warunkach klimatycznych.
Waga moze jest istotna,ale pomysl o innych sprawach zwiazanych z waga, tubus ,ktory malo wazy jest b. wrazliwy na wszelkie wstrzasy,mialem antaresa astrokrkaka 230/1500 imma synte,tlumienie drgan w antku bylo na poziomie -/12sek. w Synice jest duzo dluzszy,Antartes byl duzo ciezszy od Synty.
Podczas ogladanie np. Planet przy duzym powiekszeniu jest to nielada probelm,uwierz mi na slowo.
pozdro
J.K Drgania na Dobsonie? Hmm cos dziwne, bo ja u siebie puszczam tube po nakierowaniu na cokolwiek i nie mam zadnych drgan. Obserwowalem wiele razy Synta 203/1200, oraz AK 350/1500 i tez o zadnych drganiach nie bylo mowy, puszczam tubus i wszystko stoi. Jeszcze te 12 sek? Nie kumam troche.
pozdrawiam
U¿ytkujê Syntê od 2 lat i jak narazie ¿adnych utrudniaj±cych obserwacje drgañ nie zaobserwowa³em nawet przy powiêkszeniu 400x. Po lekkim uderzeniu w tubus drgania wygasaj± w ci±gu kilku sekund.
A co s±dzicie o pewnym rozwi±zaniu w "wiêkszym bracie" tego Newtona - LightBridge 12" De Luxe?
Cytat : "system ch³odzenia zwierciad³a g³ównego".
Czy to warte 400 z³otych ró¿nicy w porównaniu z tak± sam± apretur±, lecz bez ch³odzenia? Mowa oczywi¶cie o naszych warunkach klimatycznych. Z tego co pamiêtam obie wersje posiadaj± system ch³odzenia, natomiast wersja "de luxe" ma lepszy okular, lepszy szukacz i stalow± rolkê wspomagaj±c± ustawianie w rektascensji. Mnie w³a¶nie interesuje na ile istotny jest ten ostatni element. Czy w wersji standardowej przesuwanie teleskopu jest "ciê¿kie", a w wersji de luxe "lekkie". Jaka jest ró¿nica? Ale na odpowied¼ zapewne jeszcze poczekam :)
Kilka lat temu to 200 mm lustra byly gigantami i bezwzglednie Dobson jako montaz . Teraz ¶wiat poszedl w ¶lady firmy U :banan: i montaze paralaktyczne do takich luster sa czesciej spotykana z racji wygody obserwowania planet.
Tlumienie drgan w Antku bylo ponizej 1 sek. jesli teleskop posiada tlumienie drgan paro sekundowe to przy duzym powiekszeniu jest to nielada problem,synta byla testowana w PTMA w Warszawie i niestety tlumienia drgan wyszly b.duze-wrecz niedopuszczalne, tlumienia sa spowodowane za zbyt letka tuba optyczna,nalezalo by go troche wzmocnic- jesli nie miales ciezkiej tuby newtona gdzie drgania byly ponizej 1sek nie wiesz o czym mowie.,Wielu z nasz przyzwyczaja sie do tego co ma nie zwazajac na bledy w konstrukcji. Kolejnym bledem jest swiecacy wyciag okularowy w syncie ,ktory jest na tyle wysuniety ze przy okularach ortoskopowych jest przszkoda dla swiatla,sprawdzalem to w 3 roznych Syntach i jest to kolejna wada-zbyt ciasno dopasowany tubus do lustra,oprocz tego wyciag jest srebrzysto odblaskowy i nawet jesli ogiskuje z innymi okularami w taki sposob ze nie 'wchodzi na lustro" to powoduje liczne refleksy ,odbicia itp. - wad jest duzo nie bede opisywal montazu lustra ,podpora w 3 pnkt na 2mm korkach,uwaga na kolimacje !!! lustro nalezy z umiarem odkrecac, pajaki lustra bocznego maja roznice dlugosci 1,5mm ,o innych wadach potw. przez wiele osob nie bede pisal.
chcialem tyllko dodac ,ze jestem posiadaczem synty ktora wciaz ulepszam.
Pozdro
J.K
Jest przede wszystkim latwiejszy w transporcie. A czy lepszy? W jakim sensie? Jak postawisz tradycyjna 20cm w tubie i taki kratownicowy, obok siebie z tymi samymi okularami, to na bank nie zauwazysz roznicy w obrazie.
pozdrawiam
Maciek J. jesli teleskop posiada kratownice i to wystarcza, to po co w takim razie przyklada sie tyle uwagi do wyczernienia tuby, jesli to i tak jest zbedne
jesli teleskop posiada kratownice i to wystarcza, to po co w takim razie przyklada sie tyle uwagi do wyczernienia tuby, jesli to i tak jest zbedne Wed³ug mnie, je¿eli postawisz teleskop w ciemnym miejscu, to nie bêdzie problemu. Je¿eli jednak bêdziesz korzysta³ z teleskopu kratownicowego w miejscu do którego dobiega ¶wiat³o z jasnych ¼róde³ (nawet latarnie oddalone o 0,5 - 1 km) to przez te wolne przestrzenie wpadnie tyle niepotrzebnego ¶wiat³a, ¿e dobre wyczernienie ma zasadnicze znaczenie.
Nie wiem do koñca, czy o to chodzi³o w Twoim pytaniu?
Jak budowalem swoj telep z pomaranczowej rury kanalizacyjnej to wszystko poskladalem i popatrzylem w okular . Widzialem podobnie jakbym bardzo mocno rozjasnil monitor i dodatkowo kontast na min. calosc o odcieniu pomaranczy . Rure wtedy mialem niewyczerniona . Jak dalem naprzeciw wyciagu jakas ciemna kartke to kolosalnie sie poprawilo .
W/g mnie wyczernic nalezy co najmniej pas w okolicach wyciagu , a najdokladniej naprzeciw wyciagu .
Aksamit, papier scierny , farba z trocinami czy jak ostatnio chcialbym zrobic jakas czarna matowa kratownice z 1-2 cm wysoka z oczkami co kilka mm / do cm/ . Chodzi o to aby jak najmniej rozproszonego swiatla wpadalo w wyciag .
Nie wiem na ile poprawia kontrast wyczernienie tuby nizej . Chocby nawet tylko troche to warto .
Boczne swiatlo padajace na lustro nie powinno zmniejszac kontrastu obrazu o ile nie dotrze do okularu w wyniku jakis rozproszen bardziej na rysach czy brudzie lustra .
Wed³ug mnie, je¿eli postawisz teleskop w ciemnym miejscu, to nie bêdzie problemu. Je¿eli jednak bêdziesz korzysta³ z teleskopu kratownicowego w miejscu do którego dobiega ¶wiat³o z jasnych ¼róde³ (nawet latarnie oddalone o 0,5 - 1 km) to przez te wolne przestrzenie wpadnie tyle niepotrzebnego ¶wiat³a, ¿e dobre wyczernienie ma zasadnicze znaczenie.
Nie wiem do koñca, czy o to chodzi³o w Twoim pytaniu? o to :Salut: , mój Syriusz na samym pocz±tku nie by³ wyczerniony bo ca³± matow± farbê zeszlifowa³em w celu za³o¿enia nowej warstwy. Podczas obserwacji w do¶æ ciemnych warunkach ( ale lampy te¿ by³y w oddali ) obraz by³ dobry ale jasny, jednak kiedy wyczerni³em tubê efekt by³ lepszy, tak przynajmniej mi siê wydaje. W warunkach idealnych nie sprawdza³em i nie mogê nic napisaæ, ale wydaje mi siê, ¿e masz racjê i ró¿nicy nie bêdzie.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl