Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Co s±dzicie na temat tego sprzêtu? Czy mo¿e kto¶ posiada taki refraktor i chcia³by siê podzieliæ wra¿eniami. W sieci opinie o sterowaniu GOTO tego teleskopiku s± albo bardzo kiepskie, albo bardzo dobre. Mam nadziejê, ¿e te niepochlebne wynikaj± tylko z braku umiejêtno¶ci odpowiedniego przygotowania go do obserwacji.
Pozdrawiam.
Wkrótce zamieszczê swoj± opinie o tym refraktorze. Mam go ju¿ w domu.
Na pocz±tek ogólne wra¿enia. Teleskop jest przeznaczony dla pocz±tkuj±cych mi³o¶ników spogl±dania na nocne niebo. Z takiej perspektywy postaram siê oceniæ jego budowê. Ocenê przydatno¶ci ca³o¶ci do obserwacji nieba zamieszczê w pó¼niejszym czasie.
Opakowanie spore i estetyczne, poszczególne elemetny spakowane w oddzielnych pude³kach. Zmontowanie wszystkiego w ca³o¶æ nie nastrêcza wiêkszych problemów.
Ocena poszczególnych elementów w skali 1-6.
Statyw 4pkt.
Do¶æ stabilny i sprawiaj±cy nawet dobre wra¿enie. Przykrêcany blacik na okulary itp. dosyæ ruchliwy, ale nie powinno to raczej przeszkadzaæ w obserwacjach.
Refraktor 3pkt.
- rzeczywista ¶rednica obiektywu to oko³o 67mm,
- mocowanie obiektywu z tworzywa,
- achromat z pow³okami do¶æ kiepskiej jako¶ci,
- tubus aluminiowy,
- wyci±g okularowy 2" z tworzywa, spore luzy przy przesuwaniu , rurka udaje barw± niklowan± powierzchniê, zakoñczony wyj¶ciem na okular 1,25",
- nasadka k±towa lustrzana raczej nie nale¿y do piêknych(zarówno ca³o¶æ jak i jako¶æ lusterka),
- okulary typu MA(Kellnera) 25mm i 9mm s± ca³kiem przyzwoitej jako¶ci, ostro¶æ obrazu dobra, pole trochê gorzej ale nie mo¿na narzekaæ,
- zamocowanie nasadki w wyci±gu i nastêpnie okularu w nasadce daje taki efekt, ¿e ca³o¶æ jest denerwuj±co ruchliwa,
- szukacz to zdecydowanie najgorszy element zestawu, my¶la³em ¿e nagle pogorszy³ mi siê wzrok gdy chcia³em ustawiæ na nim ostro¶æ. Okaza³o siê, ¿e soczewki s± z tworzywa wiêc da³em sobie spokój.
Monta¿ GOTO 4pkt(w tej chwili)
- wykonany solidnie, metalowy odlew podstawy i ramienia, trochê tworzywa a ca³o¶æ robi dobre wra¿enie,
- zasilanie z 8xR6 schowanych pod do¶æ kiepsko zaskakuj±c± klapk±,
- pilot steruj±cy bez zarzutu, ³adnie ¶wiec±cy na czerwono wy¶wietlacz na pocz±tku denerwuje nieczytelnymi, przesuwaj±cymi siê napisami, po ma³ych ustawieniach w setupie wszystko w jak najlepszym porz±dku,
- obracanie w osi pionowej pracuje ³agodnie, natomiast w poziomej zachowuje siê conajmniej dziwnie. Przesuwanie w jednym kierunku a nastêpnie po zatrzymaniu w drugim, powoduje delikatne ale wyra¼ne szarpniêcie, napewno tak nie powinno byæ.
Jako¶æ dzia³ania mechanizmu GOTO opiszê gdy bêdê po obserwacjach nocnych a to wymaga trochê czasu. Mam nadziejê, ¿e bêdzie dzia³a³ na tyle dobrze, ¿e mo¿liwe bêd± nie tylko obserwacje wizualne ale tak¿e za pomoc± astrokamerki.
Cena zestawu 1150 nie jest niska, za tak± sumê mo¿na kupiæ do¶æ solidnego Newtona 114mm na niez³ym monta¿u, ale za to bez wyszukiwania i prowadzenia.
Je¶li kto¶ nie ma czasu na obserwacje, to Meade DS-2070AT mo¿e okazaæ siê niez³±
i sprawn± maszynk± do tego, by od czasu do czasu spojrzeæ co ciekawego znajduje siê na niebie.
Ten post by³ edytowany przez
marpio dnia: 25 July 2005 - 19:59
Po zajrzeniu do wnêtrza monta¿u Meada zobaczymy co¶ takiego.
Tak wygl±da dolna czê¶æ mechanizmu obracaj±cego teleskop w poziomie z ko³em zêbatym o 66 zêbach.
Tak wygl±da górna czê¶æ ze ¶limakiem wykonanym równie¿ z tworzywa.
No i na koniec wygl±d ramienia wraz z elementami identycznymi jak w poprzednim przypadku.
Jakby¶ chcial te plastikowe przekladnie czyms posmarowac to tylko smarem do przekladni / tulejek/ plastikowych . Zwykly smar to moze plastik rozmiekczyc .
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl