Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Tak mnie wczoraj nasz³o: czy teleskopy w ukladzie optycznym Gregory'ego s± wogóle produkowane? Je¶li tak - kto to buduje, je¶li nikt -dlaczego?? Czy¿by zwierciade³ko elipsoidalne by³o tak trudne do wyszlifowania??
pozrdrówko
Marcin
Nie tyle ciê¿kie w wykonaniu co nieop³acalne bo maj± spore lustra wtórne i s± dodatkowo bardzo ciemnymi i d³ugimi uk³adami, robi je sporo amatorów za wielk± wod± na w³asny u¿ytek, zwykle planetarny, maj± za to jedn± przyjemn± cechê a mianowicie prosty obraz od razu z okularem na wprost 8)
Ma³e teleskopy i lunetki w uk³adzie Maksutowa-Gregory'ego produkuje LOMO:
http://www.opticsfor...pes/index.shtml
Chyba jednak latwiej wyszlifowac i figuryzowac wtrone lusterko wklesle niz wypukle? Wiem ze zanim wymyslono jak testowac lusterka wypukle, systemy Gregorego byly bardziej popularne niz Cassegraina (XVIII w?)
Czy HST nie jest Gregorego?
Pozdrawiam,
Pawel
Ciekawy link - nie wiedzialem, ze Lomo robi tez MN i to po calkiem atrakcyjnej cenie - w porownaniu z Intesem. Szczegolnie 8".
A jak jest z kontrastem przy obserwacji planet? Skoro lusterko wtórne jest du¿e to powinno psuc kontrast. No i jak wypadaj± jego pozosta³e wady typu koma i krzywizna pola w porównaniu np.z cassegreinem?
pozdrawiam
Generalnie im wiêksze winietowanie centralne tym gorszy kontrast planetarny a krzywizna pola i koma jest w nich na zbli¿onym poziomie do klasycznego Cassegraina z tak± sam± ¶wiat³osi³± oczywi¶cie 8)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl