Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam. Czy ten Teleskop nadaje siê do astrofoto B) Widz±c ¿e ma GOTO :rolleyes:
Celestron 6
SW 150/750 jest dobrym rozwi±zaniem do astrofoto.
Ten Celestron ma takie same parametry, wiêc te¿ powinien siê nadaæ.
Zrozumcie, do astrofoto najpierw kupuje siê MONTA¯ a potem dobiera to tego teleskop, nie odwrotnie...
Kamil D. podziel siê proszê swoimi do¶wiadczeniami na temat tego monta¿u, jak u Ciebie wygl±da sprawa guidingu szybkozmiennych b³êdów prowadzenia? Czy robi³e¶ pomiar PE tego monta? Zak³adam, ¿e b³±d ca³owity mie¶ci siê w granicach +/- 2" skoro z czystym sumieniem polecasz ten zestaw?
Ten teleskop zosta³ mi polecony. Jeszcze go nie mam, ale planujê.
Widzia³em zdjêcia z niego i s± ¶wietne.
Oczywi¶cie w³a¶ciciel po pewnym czasie dokupi³ do niego (bodaj¿e) HEQ-5.
Ten teleskop zosta³ mi polecony. Jeszcze go nie mam, ale planujê.
Widzia³em zdjêcia z niego i s± ¶wietne.
Oczywi¶cie w³a¶ciciel po pewnym czasie dokupi³ do niego (bodaj¿e) HEQ-5. To mo¿e podasz jak±¶ stronkê robione zdjêcia przez ten teleskop B) Bardzo mi siê podobaj± te Teleskop z GOTO,wystarczy wybraæ jaki¶ obiekt na pilocie i ju¿ go wyszuka,mo¿e mój sprzedam i sobie uzbieram na niego he he :rolleyes:
Ten post by³ edytowany przez
astrodamian27 dnia: 06 July 2008 - 20:08
GOTO (...)
Dobra, ¿arty ¿artami, ale co ma GOTO do astrofoto?
Ten post by³ edytowany przez
polaris dnia: 06 July 2008 - 20:29
To mo¿e podasz jak±¶ stronkê robione zdjêcia przez ten teleskop http://www.astronomia.pl/forum/viewtopic.p...asc&start=0
Ten teleskop zosta³ mi polecony. Jeszcze go nie mam, ale planujê.
Widzia³em zdjêcia z niego i s± ¶wietne.
Oczywi¶cie w³a¶ciciel po pewnym czasie dokupi³ do niego (bodaj¿e) HEQ-5. Pyta³em o monta¿ i chcia³bym podr±¿yc ten temat gdy¿ ciekawi mnie jego przydatno¶æ do astrofotografii. Odpowiedz prosze na moje pytania, to taka podstawowa wiedza z astrofotografii.
Ten post by³ edytowany przez
qbanos dnia: 06 July 2008 - 21:03
Pyta³em o monta¿ i chcia³bym podr±¿yc ten temat gdy¿ ciekawi mnie jego przydatno¶æ do astrofotografii. Odpowiedz prosze na moje pytania, to taka podstawowa wiedza z astrofotografii. Ale ich mêczysz :) Ale dobrze, dobrze... :szczerbaty:
Ale zrozum, ¿e ja nie mia³em do czynienia, ani z monta¿em ani z tub±, wiêc nie mogê odpowiedzieæ na Twoje pytania.
Ale zrozum, ¿e ja nie mia³em do czynienia, ani z monta¿em ani z tub±, wiêc nie mogê odpowiedzieæ na Twoje pytania. To Ty zrozum! Skoro nie mia³e¶ do czynienia ani z tub±, ani z monta¿em, ani z astrofotografi± w ogóle, to jak mo¿esz co¶ w tym kierunku polecaæ? Na podstawie czego? Je¶li nie w³asnych do¶wiadczeñ to mo¿e na podstawie w³asnej wiedzy o astrofotografii wynikaj±cej z oczytania? Wydaje mi siê, ¿e nie.
A mo¿e kolega chce fotografowaæ planety, dlaczego mu polecasz Newtona 150/750 z o wiele za krótk± ogniskow± na chwiejnym monta¿u? Kolega kupi i bêdzie srodze zawiedziony, gdzie Twoja odpowiedzialno¶æ?
pozdrawiam!
P.S. astrodamian27 napisz co chcia³by¶ fotografowaæ? DS'y czy planety? A mo¿e szerokie pola gwiezdne? Od tego uzale¿niony jest wybór sprzetu. najwazniejsza jest strategia dzia³ania.
Ten post by³ edytowany przez
qbanos dnia: 06 July 2008 - 22:33
To Ty zrozum! Skoro nie mia³e¶ do czynienia ani z tub±, ani z monta¿em, ani z astrofotografi± w ogóle, to jak mo¿esz co¶ w tym kierunku polecaæ? Na podstawie czego? Je¶li nie w³asnych do¶wiadczeñ to mo¿e na podstawie w³asnej wiedzy o astrofotografii wynikaj±cej z oczytania? Wydaje mi siê, ¿e nie.
A mo¿e kolega chce fotografowaæ planety, dlaczego mu polecasz Newtona 150/750 z o wiele za krótk± ogniskow± na chwiejnym monta¿u? Kolega kupi i bêdzie srodze zawiedziony, gdzie Twoja odpowiedzialno¶æ?
pozdrawiam! To widocznie ten monta¿ nie nadaje siê do astrofoto D-sów. Tak wiêc lepszy Syntrek EQ-5 lub EQ-6 tak panie gbanos B)
Ten post by³ edytowany przez
astrodamian27 dnia: 06 July 2008 - 22:34
Kolega pyta³ czy siê nada do astrofoto, wiêc odpowiedzia³em, ¿e powinien siê nadaæ.
S³owo powinien ¶wiadczy o tym, ¿e przyda³aby siê opinia eksperta.
Skoro poleci³o mi ten teleskop (na tym monta¿u) kilka osób (pyta³em o telep do astrofoto), to znaczy, ¿e takie badziewie to to nie jest.
Napisa³em równie¿, ¿e potem przyda siê lepszy monta¿ (to chyba oczywiste, wiêc nie trzeba mieæ do¶wiadczenia).
Oto PE monta¿u .
http://www.astrophotography.pl/testy/cg5gt/cg5gt_pomiar_pe_smooth.JPG
Do astrofotografi z tak± ogniskow± spokojnie wystarczy , nie jest to mo¿e Tak ale na pewno sprosta takim zadaniom.
Marcin Pc takim montem robi fajne DS-y , i chyba zaj±³ pierwsze miejsce na AF wiêc mo¿na .
Pytasz Marcin co ma GT do astrofoto ? ano w tym przypadku ma i to du¿o.
Po pierwsze system GT umo¿liwia szybkie wyszukiwanie i fotografowanie kilkuset tysiêcy obiektów (tyle w pamiêci) , obojêtnie na której jeste¶ pó³kóli , to je¶li interesuje ciê np. DS monta¿ znajdzie automatycznie najbli¿sz± gwiazdkê prowadzenia do tego obiektu -to tak w dwu s³owach.
Polecam ten monta¿ , choæ jak dla mnie tuba jest trochê za ciê¿ka , wystarczy³a by mniejsza do DS.
Aha , gajding powinien robiæ poprawki co sekundê wtedy jest najdok³adniejszy.
Do astrofotografi z tak± ogniskow± spokojnie wystarczy , nie jest to mo¿e Tak ale na pewno sprosta takim zadaniom. Jeste¶ pewien ¿e w tym zestawie, który podlinkowa³ astrodamian jest CG5-GT? Ca³y zestaw z Newtonem 150/750 kosztuje 2099z³ a sam CG5-GT 1999z³. Czyli co mamy tubê Newtona ze wszystkimi dodatkami za 100z³??? :rolleyes: A mo¿e to jest CG5 hmm???
to je¶li interesuje ciê np. DS monta¿ znajdzie automatycznie najbli¿sz± gwiazdkê prowadzenia do tego obiektu -to tak w dwu s³owach. Dawno nie s³ysza³em takiej bzdury...
Móg³by¶ mi wyja¶niæ jak to jest mo¿liwe? Czyli co monta¿ jednocze¶nie ustawia siê na fotografowany obiekt i na gwiazdê prowadzenia?
Aha , gajding powinien robiæ poprawki co sekundê wtedy jest najdok³adniejszy. Tak, ¿yczê powodzenia w guidowaniu seeingu :) Astrokosmo z ca³ym szacunkiem, ale je¿eli nie do koñca masz pojêce o tym co piszesz to mo¿e lepiej sobie czasami odpu¶ciæ?
pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
qbanos dnia: 07 July 2008 - 08:41
To w sumie komentarz do wypowiedzi qbanosa oraz cytowanych fragmentow astrokosmo
Ad1
Zadzwoñ do Delty i zapytaj bo jesli to CN6 na CG5GT ¶miem nazwaæ to okazja.
Ad2
Tutaj jest duzo niedopowiedzenia w wypowiedzi astrokosmo. Za duzy skrot myslowy (bo jak dla mnie mial co innego na mysli) i to nie jest tak jak on napisal.
Odsy³am do opisu Dominika Wosia. Bedziesz mial dobry wstep.
http://www.astrophot...gt-advanced.phpAd3
A tu akurat to sie zgodze z astrokosmo. Z praktyki sekundowe poprawki na jasnych gwiazdach to swietna sprawa. Temat wymagalby malych badan i dyskusji bo to nie tylko czas ale jasnosc gwiazdy, agresywno¶æ a i seeing seeingowi nie równy i bywa kapry¶ny. Poprawki w odstêpach d³u¿szych niz 3sek to porazka w moim wypadku.
Pytanie astrodamiana brzmia³o :
Witam. Czy ten Teleskop nadaje siê do astrofoto Widz±c ¿e ma GOTO
Celestron 6
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...afb2d7dc094107cSprawd¼ najpierw co pokazuje link , zanim co kolwiek napiszesz, bo jak piszesz g³upoty to mo¿e sobie lepiej odpu¶ciæ - teraz jest czas promocji , teleskopy bez watu wiêc cena jest mo¿liwa.
A mo¿e kolega chce fotografowaæ planety, dlaczego mu polecasz Newtona 150/750 z o wiele za krótk± ogniskow± na chwiejnym monta¿u? Kolega kupi i bêdzie srodze zawiedziony, gdzie Twoja odpowiedzialno¶æ?
Ten monta¿ nie jest chwiejny , jak na t± klasê monta¿y jest bardzo dobry i ma solidne 2" nogi co bardzo mu w tym pomaga - widzia³e¶ kiedy¶ ten monta¿ ? pracowa³e¶ na nim ¿e u¿ywasz takich stwierdzeñ - gdzie twoja odpowiedzialno¶æ ?
To widocznie ten monta¿ nie nadaje siê do astrofoto D-sów. Tak wiêc lepszy Syntrek EQ-5 lub EQ-6 tak panie gbanos - no widzisz ju¿ zniechêci³e¶ ch³opaka do tego monta¿u , jeste¶ pewien ¿e on siê do tego nie nadaje skoro Marcin Pc robi nim DS-y i zaj±³ 1 miejsce na AF ?.
Dawno nie s³ysza³em takiej bzdury...
Móg³by¶ mi wyja¶niæ jak to jest mo¿liwe? Czyli co monta¿ jednocze¶nie ustawia siê na fotografowany obiekt i na gwiazdê prowadzenia?
Poniewa¿ jeste¶ laikiem w tej dziedzinie i nie znasz kompletnie tego monta¿u to ci wyjasniê:
Seria teleskopów Advanced posiada funkcjê "Precise GT" , pomagaj±ca znajdowaæ ekstremalnie ma³e obiekty i idealnie wy¶rodkowaæ je do celów astrofotografii i CCD . Aby to osi±gn±æ teleskop automatycznie znajduje najbli¿ej po³o¿ony jasny obiekt i prosi o dok³adne wy¶rodkowanie go w okularze . Na tej podstawie teleskop oblicza minimaln± ró¿nicê pomiêdzy po³o¿eniem GT obiektu a po³o¿eniem wynikaj±cym z wy¶rodkowania . Opieraj±c siê na tej ró¿nicy teleskop z du¿o wiêksz± precyzj± wy¶rodkuje obiekt wyj¶ciowy .
Mo¿na wybraæ obiekt z pamiêci sterownika lub wpisaæ dane obiektu i monta¿ przewinie do niego.
Powybraniu obiektu teleskop wyszuka najbli¿sz± jasn± gwiazdê, nakieruje siê na ni± , nastêpnie nale¿y wy¶rodkowaæ obiekt w polu widzenia , po naci¶niêciu na enter teleskop nakieruje siê na obiekt wyj¶ciowy.
To jest jak znalaz³ dla gajdingu.
Drogi qubanosie , je¿eli nie masz pojêcia o tym co piszesz to nie pisz tego na forum bo wprowadzasz m³odych zapaleñców w b³±d a nawet sugerujesz moj± niewiedzê czym mnie obrazi³e¶, zwracam ci uwagê ¿e je¶li bêdziesz kontynuowa³ takie dzia³ania napiszê do admina ¿eby ciê zbanowa³.
Nigdy nie pisze na forum tego czego nie jestem pewien, je¶li nie jestem -pytam lub nie zabieram g³osu .
Qbanos, Szacunek. Czapki z g³ów dla tego pana za orke mimo wszystko. Jak cie ju¿ zmêcz±, to daj znaæ, trzeba jednak byæ twardym i t³umaczyæ do koñca, do samego momentu zakupu ;)
Pozdrawiam.
.....
Seria teleskopów Advanced posiada funkcjê "Precise GT" , pomagaj±ca znajdowaæ ekstremalnie ma³e obiekty i idealnie wy¶rodkowaæ je do celów astrofotografii i CCD . Aby to osi±gn±æ teleskop automatycznie znajduje najbli¿ej po³o¿ony jasny obiekt i prosi o dok³adne wy¶rodkowanie go w okularze . Na tej podstawie teleskop oblicza minimaln± ró¿nicê pomiêdzy po³o¿eniem GT obiektu a po³o¿eniem wynikaj±cym z wy¶rodkowania . Opieraj±c siê na tej ró¿nicy teleskop z du¿o wiêksz± precyzj± wy¶rodkuje obiekt wyj¶ciowy .
Mo¿na wybraæ obiekt z pamiêci sterownika lub wpisaæ dane obiektu i monta¿ przewinie do niego.
Powybraniu obiektu teleskop wyszuka najbli¿sz± jasn± gwiazdê, nakieruje siê na ni± , nastêpnie nale¿y wy¶rodkowaæ obiekt w polu widzenia , po naci¶niêciu na enter teleskop nakieruje siê na obiekt wyj¶ciowy.
... Tutaj Janusz dobrze opislaes funkcje "precise GoTo" i domyslalem sie ze to masz na mysli.
Natomiast to (kontynuuj±c Twoja wypowiedz):
To jest jak znalaz³ dla gajdingu. z ca³ym szacunkiem ma sie nijak do guidingu. Ten montaz ani troche nie powmaga w wyborze gwiazdki guidujacej sprowadzajac temat guidingu do senda sprawy.
Guiding w tym montazu zostawmy na boku bo na niego sklada sie (dla informacji astrodamian27): optyka guidujaca, kamerka guidujaca, troche kabelkow, sterowanie z komputera. Zakladam oczywiscie ze ktos nie powiesil refraktorka z sbigiem.
astrodamian27 nie jestes pierwszy raz na tym forum wiec popatrz sobie na zdjecia moje oraz jimbim'a. Mamy 6-calowe newtony z przerobionym fokuserem na CG5GT (czyli w teorii przyblizone rzeczy ktore sa widoczne pod tym linkiem) Odpowiada Ci taka astrofotografia, to jest w Twoim zasiegu jak masz czas i duzo cierpliwosci. Tylko zebys byl swiadomy ten sprzet to tylko wizual, a do astrofotografii z guidingiem potrzebujesz wydac ponad dwa razy tyle co wart jest ten zestaw.
Ten post by³ edytowany przez
MarcinPc dnia: 07 July 2008 - 11:01
Ja te¿ dopisuje siê do osób podejrzewaj±cych stwierdzenie o guidowaniu seeingu przy 1s do mitogennych ....
Seeing ma zdaje sie 25Hz... czyli gwiazda 25 razy na sekunde nam sie zmienia... 25 u¶rednieñ to jednak ju¿ trochê jest ( dla porówniania stack z 25 klatek to te¿ ju¿ niez³y materia³ ).
Jednak przy 2sekundach mamy 50 u¶rednieñ pozycji gwiazdy.... w sumie cholernie du¿o.
Z drugiej strony nie raz ju¿ widzia³em jak przy mierzeniu PE gwiazda przez kilka sekund niesamowicie potrfi³a skakaæ a potem jakby uspokaja³a sie.... przy takich historiach na¶wietlanie 1s to zdecydowanie za ma³o ¿eby to u¶redniæ...
Natomiast potwierdzam, ¿e przy monta¿ach klasy EQ5 czasy na¶wietlania dawaæ mozliwie najkrótsze... absolutnie zdecydowania na 100% najlepiej mi sie guidowa³o na czasach 0.5s... czmu tak jest nie wiem ale przypuszczam, ¿e b³êdy PE jakie ten monta¿ ma w tym czasie s± raczej wiêksze ni¿ seeing u¶redniony z 25Hz*0,5s = 12miu u¶rednieñ
Drogi qubanosie , je¿eli nie masz pojêcia o tym co piszesz to nie pisz tego na forum bo wprowadzasz m³odych zapaleñców w b³±d a nawet sugerujesz moj± niewiedzê czym mnie obrazi³e¶, zwracam ci uwagê ¿e je¶li bêdziesz kontynuowa³ takie dzia³ania napiszê do admina ¿eby ciê zbanowa³. Proszê bez takich - to nie o¶la ³aweczka, gdzie mo¿na na kogo¶ skar¿yæ. Je¿eli ju¿, to admin sam przyjrzy siê tematowi i je¿eli kto¶ mia³by tu byæ poci±gniêty do odpowiedzialno¶ci za wprowadzanie w b³±d wynikaj±ce z "niewiedzy", to niestety Ty. Przeczytaj to co napisa³e¶ jeszcze raz i je¿eli nadal nie widzisz, ¿e piszesz nieprawdê, to zaprzestañ udzielaæ rad w tym temacie.
Nie bierz tego do siebie, ale ja nie jestem buldogiem do szczucia na tych, co obna¿yli "nie¶cis³o¶ci" w Twojej poradzie.
Natomiast potwierdzam, ¿e przy monta¿ach klasy EQ5 czasy na¶wietlania dawaæ mozliwie najkrótsze... absolutnie zdecydowania na 100% najlepiej mi sie guidowa³o na czasach 0.5s... czmu tak jest nie wiem ale przypuszczam, ¿e b³êdy PE jakie ten monta¿ ma w tym czasie s± raczej wiêksze ni¿ seeing u¶redniony z 25Hz*0,5s = 12miu u¶rednieñ Tak to jest, jak siê patrzy tylko na wykresiki. Wprowadzanie do monta¿u korekt z czêstotliwo¶ci± 1 sek. nie ma ¿adnego logicznego uzasadnienia. Efektem tekiego postêpowania bêd± miêkkie gwiazdy, ogólne rozmycie gwiazdy ponad seeingowe bariery. Monta¿ szarpany na sekundowe fluktuacje gwiazdy bêdzie przekorygowany, czy jak to nazwaæ po naszemu.
Guiding nie s³u¿y do naprawiania b³êdów monta¿u innych, ni¿ okresowy ¶limaka, oraz tendencje dryfowe wynikaj±ce np. z ugiêcia wyci±gu, tuby, etc - choæ to i tak mrzonka, bo wtedy znowy wystêpuj± zestawy b³êdów zwanych differential flexures (ugiêcia ró¿nicowe - miêdzy guiderem, a tub± g³ówn±).
Je¿eli co¶ nam skacze co 0,5 sek, to naprawdê - trzeba to zostawiæ, a nie próbowaæ korygowaæ monta¿em. Ca³a tajemnica guidowania efektywnego (nie wykresy, a ostre gwiazdy) to okre¶lenie tych b³êdów, których siê nie koryguje, a pozostawienie reakcji tylko na PE.
Mówi±c bardziej obrazowo - te krótkie skoki gwiazdy, je¿eli wystêpuj±, wygl±daj± tak, ¿e kamera rejestruje taki skok, na¶wietla klatke 1 sek., komputer wysy³a korektê np. do góry o 1 piks (np.), monta¿ siê przesuwa, robi siê kolejn± klatkê, gwiazda ju¿ tam oczywi¶cie nie jest - wykona³a sobie kolejny skok, np. z powrotem w dó³, a monta¿ znowu korekta, a gwiazda ju¿ gdzie indziej,... taka zabawa w kotka i myszkê - czyli OVERCORRECTING. Punkt rozrzutu, czyli wielko¶æ docelowej gwiazdy przy takiej reakcji bêdzie znacznie wiêkszy, ni¿ naturalna ¶rednia fluktuacji wynikaj±ca z fluktuacji atmosfery, czy nawet b³êdu np. zêbatki. Gwiazda ma siê trz±¶æ jak wynika z uk³adu monta¿ - atmosfera, ale ma nie dryfowaæ.
Guiding musi byæ tak ustawiony, jego pole minimalnej reakcji, ¿eby nie reagowaæ na te szarpania atmosferyczno-monta¿owe, oczywi¶cie poza refrakcj± atmosferyczn±, ale ona jest g³adsza ni¿ b³±d okresowy ¶limaka, wiêc mo¿na to pomin±æ w tych rozwa¿aniach.
PODSUMOWUJ¡C - nie da siê poprawiæ guidingiem b³êdów losowych, o krótkich fazach. KROPKA. A teraz mo¿e ka¿dy dalej siê u¿eraæ z monta¿em wierz±c w mit, ¿e mo¿e sobie wygujdowaæ szarpi±c± zêbatkê, czy bujaj±c± atmosferê. Powodzenia. Za jaki¶ czas ka¿dy sam do tego dojdzie - empirycznie.
I jeszcze raz:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=253830
Tak to jest, jak siê patrzy tylko na wykresiki. Wprowadzanie do monta¿u korekt z czêstotliwo¶ci± 1 sek. nie ma ¿adnego logicznego uzasadnienia. Efektem tekiego postêpowania bêd± miêkkie gwiazdy, ogólne rozmycie gwiazdy ponad seeingowe bariery. Monta¿ szarpany na sekundowe fluktuacje gwiazdy bêdzie przekorygowany, czy jak to nazwaæ po naszemu.
Guiding nie s³u¿y do naprawiania b³êdów monta¿u innych, ni¿ okresowy ¶limaka, oraz tendencje dryfowe wynikaj±ce np. z ugiêcia wyci±gu, tuby, etc - choæ to i tak mrzonka, bo wtedy znowy wystêpuj± zestawy b³êdów zwanych differential flexures (ugiêcia ró¿nicowe - miêdzy guiderem, a tub± g³ówn±).
Je¿eli co¶ nam skacze co 0,5 sek, to naprawdê - trzeba to zostawiæ, a nie próbowaæ korygowaæ monta¿em. Ca³a tajemnica guidowania efektywnego (nie wykresy, a ostre gwiazdy) to okre¶lenie tych b³êdów, których siê nie koryguje, a pozostawienie reakcji tylko na PE.
Mówi±c bardziej obrazowo - te krótkie skoki gwiazdy, je¿eli wystêpuj±, wygl±daj± tak, ¿e kamera rejestruje taki skok, na¶wietla klatke 1 sek., komputer wysy³a korektê np. do góry o 1 piks (np.), monta¿ siê przesuwa, robi siê kolejn± klatkê, gwiazda ju¿ tam oczywi¶cie nie jest - wykona³a sobie kolejny skok, np. z powrotem w dó³, a monta¿ znowu korekta, a gwiazda ju¿ gdzie indziej,... taka zabawa w kotka i myszkê - czyli OVERCORRECTING. Punkt rozrzutu, czyli wielko¶æ docelowej gwiazdy przy takiej reakcji bêdzie znacznie wiêkszy, ni¿ naturalna ¶rednia fluktuacji wynikaj±ca z fluktuacji atmosfery, czy nawet b³êdu np. zêbatki. Gwiazda ma siê trz±¶æ jak wynika z uk³adu monta¿ - atmosfera, ale ma nie dryfowaæ.
Guiding musi byæ tak ustawiony, jego pole minimalnej reakcji, ¿eby nie reagowaæ na te szarpania atmosferyczno-monta¿owe, oczywi¶cie poza refrakcj± atmosferyczn±, ale ona jest g³adsza ni¿ b³±d okresowy ¶limaka, wiêc mo¿na to pomin±æ w tych rozwa¿aniach.
PODSUMOWUJ¡C - nie da siê poprawiæ guidingiem b³êdów losowych, o krótkich fazach. KROPKA. A teraz mo¿e ka¿dy dalej siê u¿eraæ z monta¿em wierz±c w mit, ¿e mo¿e sobie wygujdowaæ szarpi±c± zêbatkê, czy bujaj±c± atmosferê. Powodzenia. Za jaki¶ czas ka¿dy sam do tego dojdzie - empirycznie. Widaæ, ¿e dawno nie guidingowa³e¶ na EQ5 .... Drobne b³êdy monta¿u klasy EQ5 s± wiêksze ni¿ ci siê wydaje i trudno jest cokolwiek fociæ dajac korekty 2-3s.
Co tu du¿o mówiæ... porównaj sobie fotkê guidowan± na EQ5 z czasami 2-3s i fotkê guidowana na 0.5s... zobaczysz zasadnicz± ró¿nice w jakosci gwiazdki na rzecz tych 0.5s... teoria i praktyka z montazy wyszych klas niestety upada... serio... i nie tylko ja to zauwa¿y³em wiêc pewnie cos w tym jest.
Pewnie i NIE da siê guidingowaæ szarpi±cych zêbatek, ale w chiñczykach akurat trochê DA SIÊ...¿e tak to ujmê.... :Beer: ..... i co ciekawsze widaæ to tak samo na zdjeciach jak i na wykresach....
Pewnie i NIE da siê guidingowaæ szarpi±cych zêbatek, ale w chiñczykach akurat trochê DA SIÊ...¿e tak to ujmê.... :Beer: ..... i co ciekawsze widaæ to tak samo na zdjeciach jak i na wykresach.... Akurat jest odwrotnie, im lepszy monta¿, tym wiêcej mo¿esz próbowaæ wyguidowaæ. W gorszych, nie zrobisz nic.
Je¿eli na 0,5 sek uzyskiwa³e¶ lepsze efekty na zdjêciu - powtarzam, zdjêciu, nie wykresach z guidera - tzn, ¿e problemy by³y w innym miejscu. Nawet, a mo¿e przede wszystkim, w s³abych monta¿ach wszystko musi byæ perfekt. Kablem, obejmy, wyci±g stabilny, dovetaile, i masê innych rzeczy.
Naprawdê, nie chce kolejny raz dyskutowaæ o pryncypiach. To tak, jakby¶ próbowa³ przekonywaæ, ¿e 2x2 w twoim kalkulatorze daje 5. Mogê tylko w to uwierzyæ i doradziæ sprawdzenie, dlaczego pracuje nielogicznie.
Zasada pierwsza guidingu jest taka, ¿eby staraæ siê "kopaæ" monta¿ jak najrzadziej. I robi siê wiele, ¿eby monta¿ wyj¶ciowo pracowa³ jak najlepiej. Guiding to nie jest zbawienie, a tylko skomplikowany kompromis.
Ale tak generalnie - poddajê siê. Masz racjê.
PS. A tak z ciekawo¶ci - czy MarcinPc te¿ guidujê 0,5 sek swojego EQ5?
Proszê bez takich - to nie o¶la ³aweczka, gdzie mo¿na na kogo¶ skar¿yæ. Je¿eli ju¿, to admin sam przyjrzy siê tematowi i je¿eli kto¶ mia³by tu byæ poci±gniêty do odpowiedzialno¶ci za wprowadzanie w b³±d wynikaj±ce z "niewiedzy", to niestety Ty. Przeczytaj to co napisa³e¶ jeszcze raz i je¿eli nadal nie widzisz, ¿e piszesz nieprawdê, to zaprzestañ udzielaæ rad w tym temacie.
Nie bierz tego do siebie, ale ja nie jestem buldogiem do szczucia na tych, co obna¿yli "nie¶cis³o¶ci" w Twojej poradzie. Mo¿e mi Adamie zwrócisz uwagê gdzie nie mam racji czy piszê nieprawdê ????????????
Czy regulamin forum nie mówi ¿e nie mo¿na obra¿æ innych na forum-qubanos to uczyni³ a ty ganisz mnie ?
To jemu powiniene¶ zwróciæ uwagê a nie mnie , no chyba ¿e s± równi i równiejsi w takim przypadku proszê o wyrejestrowanie mnie z forum - pozdrawiam Janusz.
Wybaczcie, jeszcze jedna uwaga. Je¿eli wasz monta¿ nie jest w stanie poci±gn±æ nieruszone zdjêcie w 3-5 sek. to nale¿y natychmiast przerwaæ zabawê w astrofoto. Pozostaje albo przegl±d i naprawa monta¿u, albo przej¶cie na astronomie obserwacyjn±.
Walka z takim monta¿em za pomoc± guidera to naprawdê ogromne nieporozumienie.
Choæ wydaje mi siê, ¿e twój monta¿ by³by w stanie zrobiæ dobr± klatkê nawet przy 10 sek. W takim razie pytanie, po co go chcesz karaæ, je¿eli ca³kiem dobrze bez guidera robi³ 10 sek? A ty mu dawa³e¶ korekty w czasie, kiedy dobrze prowadzi³. Zastanów siê nad tym.
Je¿eli jeszcze go masz, to proszê o zrobienie 10 klatek po 10 sek. I wrzuæ mi je.
Mo¿e mi Adamie zwrócisz uwagê gdzie nie mam racji czy piszê nieprawdê ????????????
Czy regulamin forum nie mówi ¿e nie mo¿na obra¿æ innych na forum-qubanos to uczyni³ a ty ganisz mnie ?
To jemu powiniene¶ zwróciæ uwagê a nie mnie , no chyba ¿e s± równi i równiejsi w takim przypadku proszê o wyrejestrowanie mnie z forum - pozdrawiam Janusz. Przecie¿ napisa³o to ju¿ co najmniej kilka osób. Wystarczy, ¿e z uwag± i spokojem przeczytasz posty w tym w±tku. Nie ma sensu siê powtarzaæ. Lepiej siê uczyæ, ni¿ uczyæ innych.
Co do ostatniego zdania - oczywi¶cie, ¿e s± równi i równiejsi. Chyba nie jeste¶ populist±, albo utopist±. S± ludzie wy¿si, ni¿si, ³adniejsi, brzydsi... Ja staram siê dzieliæ tylko wg jednej kategorii - m±dry, g³upi. Nie uwa¿am, ¿eby w tym w±tku kto¶ by³ przedstawicielem tej drugiej, dlatego wymachiwanie banem jest nieuzasadnione.
Dlatego w³asnie Adamie zmieniam monta¿... mia³em po prostu ju¿ do¶æ dociekania dlaczego cos jest mniej logiczne ni¿ wynika z logiki... ja guidowa³em na 1s bo przy 0,5s ciezko by³o mi znale¼æ jak±¶ gwiazdkê, ale jak siê dawa³o na 0,5s to oczywiscie korzysta³em z tej okazji.
a wykresiki mówimy mi mniej wiecej co¶ takiego :
0.5s - +/-2.5arcsec
1s - +/-3arcsec
1,5s - +/-3.5arcsec
2s - +/-4arcsec
3s - +/-4.5arcsec
Zdjecia niestety mowi³y to samo...
Je¿eli jeszcze go masz, to proszê o zrobienie 10 klatek po 10 sek. I wrzuæ mi je. Niestety juz go nie mam... :unsure: ..... teraz bedzie ze gadam g³upoty i nie moge udowodniæ... no nic... ja juz nie chce na ten temat gadaæ i nie chce pamietaæ co robi EQ5 przez 10s...
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 07 July 2008 - 15:57
Niestety juz go nie mam... :unsure: ..... teraz bedzie ze gadam g³upoty i nie moge udowodniæ... no nic... ja juz nie chce na ten temat gadaæ i nie chce pamietaæ co robi EQ5 przez 10s... Ja wrzuce swoje 5sekundowki jak bede mia³ okazje. Dziesiatki tez moge wrzucic ale która¶ klatka w serii bêdzie pojechana na bank tzn bedzie widac ze odstaje od innych - robi³em juz cos takiego.
Dlatego w³asnie Adamie zmieniam monta¿... mia³em po prostu ju¿ do¶æ dociekania dlaczego cos jest mniej logiczne ni¿ wynika z logiki... Tu to ja rozumiem philipsa bo albo co¶ umyka naszej uwadze albo te monta¿e nie daj± siê czasami logicznie wyt³umaczyæ.
Wykres piêkny gwiazdki rozmyte, wykres gorszy gwiazdy w punkt... by³o i tak B).
Klasa EQ5 to ciê¿ki kawa³ek chleba ale do przetrawienia.
.....
PS. A tak z ciekawo¶ci - czy MarcinPc te¿ guidujê 0,5 sek swojego EQ5? Nie mialem okazji bo nie bylo na tyle jasnej gwiazdy w guiderze zeby to mialo sens. Musze sprobowac. Zrobie po jednaj klatce 5-8 min z wykresem na 0.5 , 1 , 2 sek i obaczym ( tyle ze seeing tez lubi sie pozmieniac i w kilkanascie minut no ale za³ó¿my ze bedziemy mieli równe warunki)
0.5s - +/-2.5arcsec
1s - +/-3arcsec
1,5s - +/-3.5arcsec
2s - +/-4arcsec
3s - +/-4.5arcsec To mówi tylko tyle, ¿e parametry guidingu by³y ustawione nieprawid³owo (korekty). Czas ekspozycji paradoksalnie ma najmniejsze znaczenie ze wszystkiego. W twoim wypadku krótki czas móg³ daæ lepszy efekt, bo ca³e z³e ustawienia parametrów szybko zmieniane by³o na kontr-b³±d w przeciwn± stronê. Im krótszy czas, tym mniejszy b³±d na fotce. D³ugi czas, pewnie za daleka korekta, efekt - gorsza klatka.
Je¿eli guidowa³e¶ co 0,5 sek (SIC!) tzn., ¿e to guider CI¡GN¡£ gwiazdê, a nie monta¿. Równie dobrze mo¿na wtedy tracking wy³±czyæ. A to bezsensu. Tracking ma prowadziæ monta¿, a guider s³u¿y tylko do korekt. Prawdopodobnie skupi³e¶ siê nad czasami, a z ty³u g³owy zosta³o szukanie przyczyny - np. nieprawid³owo ustawione czasy reakcji, prêdko¶æ guide, etc.
Na twoim miejscu, nie zostawia³bym tego tematu, bo z EM200 bêdzie to samo. On ciebie nie uwolni od zrozumienia procesów i dok³adnego ustawienia parametrów - szczególnie, je¿eli u¿ywasz Maxima. Mo¿e byæ te¿ tak, ¿e bêdziesz na pocz±tku niepozytywnie zaskoczony.
Faktem jest, ¿e monta¿ EQ nie s³u¿y nauce - zbyt wiele rzeczy psuje siê na raz. Bojê siê nawet, ¿e mo¿e w³a¶nie nauczyæ z³ego rozumienia pewnych zasad - choæby ca³kowicie nieprawdziwe stwierdzenie, ¿e guiding co 1 sek jest lepszy od 5 sek.
A dla osób borykaj±cych siê z problemami dryfu przy d³ugich czasach, mam prosty dowód i test zarazem. Wymaga co prawda posiadania dwóch kamer, ale warto nawet takow± po¿yczyæ.
Ustawiamy sobie monta¿ na jak±¶ gwiazdê, nastêpnie odpalamy obydwie kamery - w guiderze i w g³ownym teleskopie. Ustawiamy czas na np. 30 min. Idziemy na kawê.
Wracamy i ze zdumieniem siadamy na krze¶le. ¦lady gwiazd na obydwu zdjêciach bêd± ró¿ne, nierzadko w zupe³nie innych kierunkach. Oczywi¶cie uwzglêdniaj±c skalê obrazu, k±t kamery, etc. Na krótkiej ogniskowej bêdzie to prawie niewidoczne. Na ogniskowej >1 m bêdzie ju¿ problem.
Co udowodnili¶my sobie? ¯e nasz setup na linii guider - obiektyw g³ówny, nie nadaje siê do pracy. Wystêpuj± tzw. differencial flexures - czyli ugiêcia ró¿nicowe miêdzy obiema optykami.
Jestem przekonany, ¿e jest tu co najmniej kilka osób, które poleg³y na tym problemie, przypisuj±c to do b³êdów guidingu, b³êdów ustawienia polarnej, albo jeszcze innych - bardziej mistycznych. Bez zdania takiego testu mo¿na spokojnie zapomnieæ o fotografii d³ugoczasowej. B³edy tego typu s± ró¿ne, zale¿nie od miejsca fotografowania na niebie - czyli od fizycznej pozycji uk³adu fotografuj±cego.
Nie znalaz³em prostszej metody na weryfikacjê tej podstawowej kwestii. Polecam ka¿demu. A co dalej, po odkryciu, ¿e co¶ jest nie halo? To kwestia na inny w±tek.
Ja wrzuce swoje 5sekundowki jak bede mia³ okazje. Dziesiatki tez moge wrzucic ale która¶ klatka w serii bêdzie pojechana na bank tzn bedzie widac ze odstaje od innych - robi³em juz cos takiego.
Tu to ja rozumiem philipsa bo albo co¶ umyka naszej uwadze albo te monta¿e nie daj± siê czasami logicznie wyt³umaczyæ.
Wykres piêkny gwiazdki rozmyte, wykres gorszy gwiazdy w punkt... by³o i tak B).
Klasa EQ5 to ciê¿ki kawa³ek chleba ale do przetrawienia.
Nie mialem okazji bo nie bylo na tyle jasnej gwiazdy w guiderze zeby to mialo sens. Musze sprobowac. Zrobie po jednaj klatce 5-8 min z wykresem na 0.5 , 1 , 2 sek i obaczym ( tyle ze seeing tez lubi sie pozmieniac i w kilkanascie minut no ale za³ó¿my ze bedziemy mieli równe warunki) Na to zagadnienie masz odpowied¼ powy¿ej. To nie ¶wiadczy o monta¿u, ale o innych elementach setupu.
Na przyk³ad ten Celestron C8 wychodz± bardzo ³adne zdjêcia w GOTO B)
Celestron C8
Na przyk³ad ten Celestron C8 wychodz± bardzo ³adne zdjêcia w GOTO B)
Celestron C8 Nie no za³amie siê. Co to znaczy "w GOTO" ? Napisz mi swoimi slowami prosze co potrzebujesz do zrobienia zdjec takim zestawem - jak Ty to widzisz.
Tak, wychodz±, tylko poczytaj sobie co on jeszcze tam ma do tego zestawu.
Oprocz tego zasadniczo mozesz wszystko kopiowac co Jim ma u siebie w zestawie - tyko zrob to co do joty wlacznie z obrobka <_<
Nie no za³amie siê. Co to znaczy "w GOTO" ? Napisz mi swoimi slowami prosze co potrzebujesz do zrobienia zdjec takim zestawem - jak Ty to widzisz. Mo¿e lepiej nie :D
Astrofotografia jest trudna. Po prostu nie mo¿na zacz±æ bez choæby podstawowej wiedzy. My¶lê, ¿e dobr± kolejno¶ci± jest najpierw zdobycie wiadomo¶ci, a potem ³adowanie kasy w sprzêt. Ale wiedza to podstawa! Sztuk± w astrofotografii jest nie tylko same focenie, ale g³ównie dobranie sprzêtu. W³a¶ciwie sam proces fotografowania jest bajecznie prosty i straszliwie nudny. Najgorzej jest zakupiæ odpowiednie elementy i z³o¿yæ je w jedn± ca³o¶æ. Chocia¿ oczywi¶cie jest to mo¿liwe, co pokaza³o ju¿ wielu forumowiczów.
Odno¶nie tego co napisa³ Adam. Bardzo ciekawy test. Mo¿esz co¶ wiêcej napisaæ, jak unikn±æ differencial flexures? Czy w twoim przypadku faktycznie wysz³o, ¿e masz co¶ nie tak z mocowaniem?
Ten post by³ edytowany przez
skrzypas dnia: 07 July 2008 - 23:49
Takie g³upie pytanie laika: To poto aby unikn±æ tego differencial flexures wymy¶lono ¶ledzenie poza-osiowe(Off axis guiding)?
Takie g³upie pytanie laika: To poto aby unikn±æ tego differencial flexures wymy¶lono ¶ledzenie poza-osiowe(Off axis guiding)? Dok³adnie, choæ to pojêcie nie¶cis³e. Tzn. - guidowanie zewnêtrzn± optyk±, to te¿ off-axis. Ale mniejsza z tym, wiadomo, o co chodzi.
Przy d³ugich ogniskowych problem jest ogromny - nawet na sprzêcie z najwy¿szej pó³ki. Np. w tej chwili w GRAS Australia ch³opaki walcz± z ugiêciami na RCOS12,5" i Paramouncie. Nie idzie tego uguidowaæ d³u¿ej ni¿ 5-10 min. Z tego co pisz±, wchodz± w³a¶nie w off-axis przez jedn± optykê, bo nie idzie tego ogarn±æ inaczej, a konkretniej - kupili MOAG
http://www.astrodon.com/products/hardware/...ff-axis_guider/U mnie problem jest jeszcze nie rozwi±zany. Test wykaza³, ¿e obraz z refraktora guiduj±cego jest perfekt, za¶ newton sobie robi co chce kre¶l±c nawet nie proste linie, a szlaczki. Niestety - buduj±c mój setup pope³ni³em kolejny mit, który jest wielkim b³êdem, nie wiedzieæ czemu powtarzanym notorycznie. Zainstalowa³em guider obok tuby newtona, czyli na osobnym "siode³ku". A to jest przys³owiowa masakra, bo efekt taki, ¿e refraktor siedzi mega sztywno, a newton pracuje np. na swoich obejmach, które s± za miêkkie. Samo przeniesienie guider na "barana" powoduje, ¿e chocia¿ na obejmach pracuj± razem, co znacznie ogranicza differencial flexure. Czasami to rozwi±zuje problem, czasami nie. Zale¿y jeszcze, jak pracuje wyci±g i jak zachowuje siê tuba.
U mnie do wymiany wyci±g na havy duty (kamera, ko³o filtrowe, to wszystko wa¿y parê ³adnych kg), same obejmy... wtedy zobaczymy. To powinno wystarczyæ.
Podsumowuj±c - je¿eli chcemy mieæ dwa teleskopy równolegle, obok siebie - to tylko w opcji 2 podobnych refraktorów. Je¿eli jeden to newton - nie ma opcji, koniecznie refraktor na barana. Inaczej bêdzie "rze¼nia".
Szkoda, ¿e nie mia³em tej wiedzy wtedy, jak zestawia³em sobie setup. :(
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl