Teleskop do 550z³ - który ? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam.
Chcia³bym kupiæ pierwszy w swoim ¿yciu teleskop i przyznam siê szczerze, ¿e skusi³y mnie oferty
tych z Allegro. Jednak po przeczytaniu kilkudziesiêciu postów na kilku forach doszed³em do wniosku,
¿e zakup którego¶ z nich faktycznie móg³by zniechêciæ mnie do dalszej obserwacji nieba.
Moje zatem pytania : który z poni¿szych teleskopów jest najlepszy w tej klasie cenowej,
któr± poda³em, czy mo¿na za ich pomoc± przyzwoicie obejrzeæ planety, gwiazdy, satelity i takie tam
(je¶li macie fotki uzyskane przy u¿yciu któregokolwiek z ni¿ej wymienionych teleskopów, bêdê wdziêczny ) ?
Oto wybrane jednostki :
Sky-Watcher:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7
Celestron:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7

Aha, wa¿ne tez by mia³ stabilny statyw, no i czy istnieje mo¿liwo¶æ pó¼niejszego ich "podtuningowania".
Zale¿y mi tak¿e, by ³atwo mo¿na by³o za pomoc± nich robiæ fotki.
No i czy w Polsce da siê je kupiæ taniej ni¿ w Delta Optical ?
Z góry dziêki za wszelk± pomoc, porady i sugestie.
Pozdr.
Ten post by³ edytowany przez NID dnia: 23 April 2006 - 16:49


Co tanie, to drogie.
Je¿eli chcesz co¶ obserwowaæ, to z tych tylko ten ze zwierciad³em 114 mm.
A najlepiej zbieraj drugie 550 z³ na syntê 200/1200 za 1099. Ten sprzêt nie zrazi Ciê do astronomii.
Jak masz ju¿ 550 z³ to we¼ np. kredyt na pozosta³± kwotê. Nie wywalaj kasy na ma³e refraktorki, bo pó¼niej bedziesz mia³ problem, ¿eby je sprzedaæ za po³owê ceny.
pozdrawiam

Rozszerzê: w tej cenie nie kupisz nic, co bêdzie dawa³o prawdziw± rado¶æ "mania" i na stabilnym monta¿u. Wiêc dozbieraj. Jedyne co ewentualnie mi siê nasuwa na my¶l to ten teleskop Mam u siebie takiego, nie licz na to, ¿e bêdzie to twój wymarzony sprzêt.

Popatrz troche w dziale "Kupie sprzedam"

z newtonow 70 mm zrezygnuj odrazu ....ten 114 mm z tych najlepszy bedzie



Ok, bêdê rozgl±da³ siê jedynie za tymi "114".
Co my¶licie na temat Celestron PowerSeeker 114EQ : http://www.allegro.pl/item97747524_telesko...q_gw_f_vat.html ?
Na tej aukcji jest tañszy o ok 160z³ ni¿ w Delta Optical, poza tym w delcie nie ma ju¿ ich w magazynie ...
No i pro¶ba do u¿ytkowników tego typu "urz±dzeñ" : poka¿ecie mi fotki cia³ niebieskich itp. wykonanych za ich pomoc± ? To mi du¿o da, a nie mam jak przetestowaæ tego przed samym zakupem ...
Ten post by³ edytowany przez NID dnia: 23 April 2006 - 19:10
2 miesi±ce temu próbowa³em udowodniæ takie same racje, jak twoje. Do 550 czy 650 z³. I nie kupi³em, czego sobie gratulujê. Dozbieraj, please...
No i poczytaj jeszcze, tak naprawdê, dzia³ "Sprzêt astronomiczny". Jest tu masa topiców na temat takich sprzêtów. Mi³ej lektury!!!
:Beer:

Pamietaj ¿e fotki nijak siê maj± do tego co widaæ w okularze..
Np ¿eby zobaczyæ tak m31 jak wychodzi na fotografiach z ma³ego refraktora 80mm trzebaby teleskopu o ¶rednicy conajmniej powy¿ej 0,5 metra! (to tylko taki przyk³ad nie wiem czy akurat tak to bedzie:))

Dozbieraj do ok lekko ponad 1 tys i wtedy pomysl nad czym takim jak Synta 200/1200
:Beer:

W tej cenie kup lepiej lornetke, bo te teleskopy(7cm) to z³om do astro tak naprawde nie bedziesz zadwolony, 11cm niby wiêcej ale tak naprawde to bardzo nie wiele. Teleskopy od 1000z³. Synta 200mm w tej cenie najlepsza lub cos u¿ywanego z lustrem powy¿ej 150mm!
Ten post by³ edytowany przez zysix dnia: 23 April 2006 - 19:45
Niestety, dozbieranie absolutnie odpada, kwota 550z³ to max ( no, jeszcze ew. + koszta wysy³ki :( )
Ten post by³ edytowany przez NID dnia: 23 April 2006 - 19:47
Jak dozbieranie odpada to zapomnij o teleskopie je¶li nie chcesz kupiæ z³omu i sprzedaæ go za ledwo (!!)po³owe ceny. Kup lornetke w takim razie, mo¿na ju¿ ca³kiem przyzwoite wiêksze lornetki kupiæ tylko jeszcze kwestia statywu i ¿urawia... lub 7x50 idealn± na pocz±tek.
Ten post by³ edytowany przez zysix dnia: 23 April 2006 - 19:46
dwie sierotki tutaj na forum sprzedaj± 114/900. mo¿esz kupiæ od nich za 250-300z³ taki zestaw.


Niestety, dozbieranie absolutnie odpada, kwota 550z³ to max ( no, jeszcze ew. + koszta wysy³ki :( )

Jak masz tak± kwotê to nic nowego i w miarê dobrego nie kupisz.
Rozgl±daj siê za sprzêtem u¿ywanym. Od czasu do czasu mo¿na znale¶æ jak±¶ godn± uwagi ofertê.
Albo sam daj og³oszenie ¿e chcesz odkupisz jakis telep i masz tyle to a tyle kasy.
Albo kup po prostu dobr± lornetkê.

Albo szukaj w Lidlu. Czasami mo¿na u nich co¶ dobrego na pocz±tek utrzeliæ.
Przeszukaj forum na ten temat.

Najlepiej by³oby poleciæ Skyluxa, tyle ¿e teraz trzeba siê czaiæ na jakiego¶ u¿ywanego. Ale za 550 z³ to Skylux + w miarê przyzwoity okularek - na pocz±tek moim zdaniem OK.

Ca³y czas zastanawiam siê tak¿e nad u¿ywkami, ale je¿eli chodzi o nówki, to czy w¶ród nich ten Celestron PowerSeeker 114EQ jest najlepszy? Wierzcie mi, ¿e przejrza³em na prawo i lewo, w górê i w dó³ to forum zanim postanowi³em napisaæ pierwszy topic i gdzie¶ znalaz³em, ¿e jak na t± kwotê ten telep by³ polecany ... no ale w³a¶nie, co w nim tak naprawdê siê dobrze/nie¼le zobaczy ? Jakie jest faktycznie maksymalne (czytaj: zno¶ne pod wzglêdem ostro¶ci ) powiêkszenie w tym modelu ?

Ktos z forum sprzedaje 130/900 . Ogolnie w postach w tym temacie pisz , ze nie warto kupowac . Prawda jest, ze lichy montaz ale wieksze lustro w/g mnie juz zadawalajace . :Beer:

NID nie pytaj o powiêkszenia, bo ¿eby mieæ inne trzeba kupiæ okular a ty niemasz kasy wiêc zapewne dla ciebie 10mm i 90x to bêdzie max. potem mo¿e barlow i 180x

Mcarti, ale przecie¿ soczewka Barlowa jest w zestawie Power Seeker 114 EQ, to jego parametry (przynajmniej oficjalnie) :
- ogniskowa: 900mm
- ¶rednica zwierciad³a g³ównego: 114 mm
- aluminiowy trójnóg
- monta¿ paralaktyczny
- okular 1,25" 20 mm (45x)
- okular 1,25" 4 mm (225x)
- soczewka barlowa 3x 1,25" (135x, 675x)
- szukacz 5x24
Czy to naprawdê taki z³om ?
Czyta³em tu ( i nietylko tu ) poprzednie posty i kilka osób wypowiada³o siê ¿e jak na obserwacje planet jest jak najbardziej ok ... to jak to w koñcu jest ?

Nie kupuj rolnetki tylko staraj sie zlapac sprzet uzywany jesli nie mozesz dozbierac ...lornetka bedziesz mogl co najwyzej przegladac niebo ale jesli chialbys poobserwowac ...to np. 130 mm Newtona Ci to umozliwi 114 mm teoretycznie tez ..napewno wiecej zobaczysz niz lornetka...jest wiele obiektow ktore sa jasne i wymagaja powiekszenia wiekszego niz 20 x .....planety zreszta to samo ...biorac pod uwage teleskopy typu Newton 70 mm lepsza bedzie lornetka bo sprzet przynajmniej bedzie wart swojej ceny a taki Newton bedzie za ciemny

Po za tym i tak bedziesz musial sie do wielu rzeczy przyzwyczaic ...nawet do obserwowania mglawic bedziesz musial przywyknac zeby wpelni wykorzystac nawet taka 114 bedziesz musial sie najpierw nauczyc przez niego patrzec ...wiadomo im wieksza apertura tym lepiej dlatego biorac pod uwage ze za 500 zl fajerwerkow nie bedzie najlepiej by bylo rozgladnac sie za czyms uzywanym zeby postawic sie w bardziej komfortowej sytuacji


zeby wpelni wykorzystac nawet taka 114 bedziesz musial sie najpierw nauczyc przez niego patrzec ...

To jaki¶ nowy model Takashi?? :rolleyes:

NID nie kupuj w pospiechu, lepiej chwile zaczekaæ mo¿e pojawi siê okazja, a tak siê wpakujesz w co¶ co mo¿e nie spe³niæ Twoich oczekiwañ

Jak jest sie krytyczny do tego co widac to zaden teleskop na dluzej nie zadowoli .
Kwestia mozliwosci . Gdy sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.
Telep z http://astro-forum.o...showtopic=11813 w/g mnie na poczatek powinien zadowolic , jak ma w porzadku lustra . Jak pisalem lichy montaz , ale niejeden z nas ma taki sam .


Mcarti, ale przecie¿ soczewka Barlowa jest w zestawie Power Seeker 114 EQ, to jego parametry (przynajmniej oficjalnie) :
- ogniskowa: 900mm
- ¶rednica zwierciad³a g³ównego: 114 mm
- aluminiowy trójnóg
- monta¿ paralaktyczny
- okular 1,25" 20 mm (45x)
- okular 1,25" 4 mm (225x)
- soczewka barlowa 3x 1,25" (135x, 675x)
- szukacz 5x24
Czy to naprawdê taki z³om ?
Czyta³em tu ( i nietylko tu ) poprzednie posty i kilka osób wypowiada³o siê ¿e jak na obserwacje planet jest jak najbardziej ok ... to jak to w koñcu jest ?


sytuacja jest taka :

przyjmijmy ze teleskop takich rozmiarow ma dobra optyke bo to jest podstawa ...bedziesz mogl maksymalnie powiekszyc ok 200 - 220 x przy Ksiezycu co juz jest sympatycznym powiekszeniem choc ja u siebie wrzucam 400 x badziewnym okularem i jestem zajarany jak dziecko z tym ze mam nieco wieksze lustro wiec przyjmijmy ze te 220 x na Ksiezycu bedzie fajnym powiekszeniem i z takim powiekszeniem juz bardzo fajnie ksiezyc widac ..jego kraterki ...mniejsze zakarmarki (jesli nie widziales ksiezyca w zadnym wiekszym sprzecie to bedziesz bardzo usatysfakcjonowany jak chyba kazdy na Twoim miejscu)

z tym ze Ksiezyca ogladac non stop i tylko jego to lipa wiec wiadomym jest ze wyskoczysz ta 114 mm na planety ..podejrzewam ze przy dobrym seeingu bedziesz mogl zastosowac do takich planet jak Saturn czy Jowisz (czyli najkorzystniejszych ) jakies 180x ...w przypadku Saturna czy Jowisza Wenus czy Merkurego to juz jest nawet wporzadku(choc ja staram sie na plentach nie schodzic ponizej 200 x) no i podejrzewam ze ten teleskop bedzie przy tych 180 x potrzebowal naprawde dobrych warunkow obserwacji ..czyli takich nocy bedziesz zdecydowana mniejszosc...w przypadku Marsa to bedzie minimum choc pewnie w miare doswiadczenia to i 120 x bedzie dobrym widokiem :) ...pozostale plenty nawet wiekszym sprzetem widac jak gwiazdki ....te rzeczy napewno lepiej bedzie widac w 114 mm niz w lornetce...pozniej pewnie bedziesz chcial ogladac obiekty mglawicowe do ktorych potrzeba jak najwiekszego lustra do tego zeby zbierac swiatlo ..w zwiazku z tym ze im wieksze powiekszenie tym ciemniejszy obraz logicznym jest fakt ze bedziesz mogl zastosowac stosunkowo mniejsze powiekszenie zeby cos dostatecznie dobrze zarejestrowac w okularze...obiekty mglawicowe sa rozne rozniste o roznych jasnosciach powierzchniowych i gabarytach (srednicach) ...pewna czesc z nich wymaga rowniez wiekszego powiekszenia aby klarowniej bylo ja widac ze wzgledu na swoje rozmiary jak np. M57 czy inne mglawice planetarne ...wtedy rowniez taka 114 bedzie sie lepiej sprawdzac niz rolnetka mimo iz fajerwerkow nie bedzie ...pewnie jeszcze bedziesz ja na poczatku probowal zlapac w miescie co juz zupelnie pozbawi nebule atrakcji wiec musisz pamietac ze pelen maks teleskopu na obiektach mglawicowych mozesz osiagnac tylko w ciemnym miejscu poza miastem...wtedy nawet takie lustro da rade na kilku nebulach ..szczegolnie planetarnych jak Kocie Oko np....jest kilka gromadek ktore tez zobaczysz otwartych jak i kulistych z katalogu Messiera ..podobnie galaktyk ..jedne z nich beda wymagaly powiekszenia bo beda mialy dobra jasnosc powierzchniowa ale mala srednice katowa...inne zas beda obiektami rozleglymi i bedziesz stosowal minimalne powiekszenie a co za tym idzie bedziesz mial odpowiednio jasny obraz.... dlatego musisz zdac sobie sprawe jak ogranicza srednica lustra w obserwacjach i musisz tez brac pod uwage ze roznica w ogladaniu mglawic w miescie i nawet na obrzezach miasta jest duza a w super ciemnym miejscu kolosalna co napewno da sie odczuc w takim 114 mm

wiec bedziesz ograniczony lustrem i podejrzewam ze w dobrych warunkach bedziesz w stanie widziec obiekty Messiera...czesc z nich bedzie widzial spokojnie ..jak Pleiady czy Mglawice w Orionie ..podczas gdy sie nauczysz obserwacji to moze bedziesz widzial je bardzo dobrze..na pierwszy rzut jednak nie spodziewaj sie rewelacji ...obiekty mglawicowe to czarno biale mgielki ktore maja i owszem struktury ktore widac wprost proporcjonalnie do lustra jakie posiadasz i wprawy swojego oka co nie jest nieistotne szczegolnie przy tej 114 mm...ja np. wrzucam u siebie 10 mm i spogladajac na Ring Nebule w dobrym miejscu widze ja bardzo dobrze strukturalnie...w 114mm bedzie oczywiscie stosunkowo mniej jasny obraz ....dlatego najlepiej kupic cos aktualnie najwiekszego z w miare dobra optyka co w tym wypadku probowalbym zakupic cos uzywanego bo nawet jesli mialby byc to teleskop 130 mm to sie oplaca...o tyle dylemat 250 mm i 300 mm jest mniej istotny bo w obu obiekty bedzie widac wspaniale ..o tyle kupujac teleskop wielkosci 114 mm i 130 mm to korzysci beda bardziej pozyteczne i znaczace ..bo w takich newtonach 80 mm juz niewiele widac

dlatego warto sie rozgladnac choc tutaj na forum poczekac troche ktos sie napewno pojawi ze sprzedaza swojego teleskopu ..moze jeszcze jakis grosz za ten czas wpadnie :) ....slowem to nie jest tak ze w 114 mm nic nie zobaczysz ale bedzie Ci trudniej :)
Ten post by³ edytowany przez KOPER dnia: 23 April 2006 - 23:38

To jaki¶ nowy model Takashi?? :rolleyes:

NID nie kupuj w pospiechu, lepiej chwile zaczekaæ mo¿e pojawi siê okazja, a tak siê wpakujesz w co¶ co mo¿e nie spe³niæ Twoich oczekiwañ


:D


podejrzewam ze ten teleskop bedzie przy tych 180 x potrzebowal naprawde dobrych warunkow obserwacji ...

Koper im wiêksza tuba tym wiêkszy wp³yw atmosfery na obraz, mniejszy telep jest mniej podatny na z³y seeing i turbulencje.


niz rolnetka
B³agam, to mi sie od razu kojarzy z rolmopsami :D LORNETKA

Generalnie to co podsuwa Zbig to bedzie dobry wybór, wiem co¶ o lichych monta¿ach ale z czasem mozna taki wymieniæ a lustro 130mm ma ju¿ spore mo¿liwo¶ci. Mo¿esz zaryzykowaæ i poczekaæ jeszcze trochê mo¿e cena tego telepa spadnie jescze troszkê i zostanie Ci na jaki¶ okular :helo:

Taki 114/900 na pewno sprawi ci duzo radochy jak spojrzysz przez niego na Ksiê¿yc, Saturna czy Jupitera. Ale obiekty mg³awicowe to ju¿ raczej marnie siê bêd± prezentowaæ i je¶li nie potratisz jeszcze obserwowaæ i nie wiesz czego siê spodziewaæ mo¿esz siê troszkê rozczarowaæ.

Ja bym jednak wzi±³ rolnetke...


Koper im wiêksza tuba tym wiêkszy wp³yw atmosfery na obraz, mniejszy telep jest mniej podatny na z³y seeing i turbulencje.
B³agam, to mi sie od razu kojarzy z rolmopsami :D LORNETKA

Generalnie to co podsuwa Zbig to bedzie dobry wybór, wiem co¶ o lichych monta¿ach ale z czasem mozna taki wymieniæ a lustro 130mm ma ju¿ spore mo¿liwo¶ci. Mo¿esz zaryzykowaæ i poczekaæ jeszcze trochê mo¿e cena tego telepa spadnie jescze troszkê i zostanie Ci na jaki¶ okular :helo:


mysle ze w 114mm seeing jeszcze odegra role :)


mysle ze w 114mm seeing jeszcze odegra role :)

Seeing zawsze ogrywa du¿± rolê ale jak juz zreszta napisa³em powy¿ej mniejsza tuba jest mniej podatna na z³y seeing.


Seeing zawsze ogrywa du¿± rolê ale jak juz zreszta napisa³em powy¿ej mniejsza tuba jest mniej podatna na z³y seeing.

no to jest normalne :) ..tak samo z chlodzeniem :)

130 czy 114 to mala roznica w seeingu a duza w jasnosci obrazu . Dlatego pisalem o 130 mm, ze warto lepiej niz 114 . :Beer:

No to trochê powspominamy Mój pierwszy teleskopik.

Ja swojego starego Optisanka 60/700 ju¿ dawno podda³em recyclingowi i nadal jako¶ s³u¿y. Nie mam zamiaru go sprzedawaæ za bez cen.

"Lichy" montarz od paru ³adnych lat b.dobrze s³u¿y jako trójnóg pod foto-aparaty, po dorobieniu z³±czki. Jest drewniany i ¶wietnie siê do tego nadaje. He, he mam jeszcze gdzies nawet do niego pokrowiec na ramiê uszyty.

Tuba po ma³ym tuningu posz³a na guider do astrografu.

Jeden okularek (ten 20mm) znalaz³ wieczny spoczynek w szukaczu ATM i czasem w guiderze. Nawet bardzo ³atwo siê tam wkleja³o krzy¿. Daje ma³e pole ale da siê przyzwyczaiæ.

Optisanowy mikro szukaczyk do niedawna by³ lunetk± biegunow± kozio³ka.
Jednak teraz focê ju¿ tylko na paralaktyku U-5.
Ten post by³ edytowany przez Binocooler dnia: 23 April 2006 - 23:38
Dziêki KOPER, naprawdê dziêki twojej wypowiedzi du¿o siê dowiedzia³em i wiele spraw sta³o siê dla mnie bardziej klarownych ( m.in. to jakie obiekty bed± sensownie widoczne ).
Chyba jednak zdecydujê siê na nówke 114/900 , no chyba ¿e trafi siê naprawdê okazja je¿eli chodzi o 130/900 (tak jak podpowiada Zbigi, ¿eby lepiej tego zakupu dokonaæ ).
Co do seeing'u ... mieszkam co prawda w du¿ym mie¶cie - Szczecin, ale na w miare wysoko po³o¿onej górce, gdzie jest ciemniej ni¿ w pozosta³ej czê¶ci miasta ( ¶cis³ego centrum ) usytuowanego kilkana¶cie metrów poni¿ej i kilka kilometrów dalej. Wiêc chyba nie bêdzie a¿ tak ¼le ... a zbli¿aj± siê wakacje to mo¿e i jaki¶ wypad na wie¶ bêdzie. Pozosta³o kilka dni zanim podejmê ostateczn± decyzjê ( jeszcze bêdê przegl±da³ gie³dy i takie tam ) Jakby kto¶ jeszcze dopisa³ co¶ co pomo¿e mi w wyborze telepa, bêdê wdziêczny. Pozdro .
Ten post by³ edytowany przez NID dnia: 24 April 2006 - 12:24
Gdzies tutaj na forum ktos zapodawal linka do Synty 130 mm na paralaktyku nowki za ok. 700 zl ......roznica tylko 150 zl a napewno 130 mm da Ci wieksze mozliwosci obserwacji...znajdz uzywana taka Synte ...to spokojnie nie przekroczy Twojej kwoty

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...lang=pl&cur=PLN

o taka Synta :) ...niewiele drozsza :)

Pisa³em ju¿ o tej Syncie. Mam te¿ informacjê z DO - dane sprzed dwóch tygodni - ¿e nie maj± jej zbyt du¿o. Dlatego warto siê pospieszyæ. A na pewno jest to bardziej interesuj±cy sprzêt ni¿ 114.

Tylko szukacz dolicz bo to to chyba nawet nie ma... a i do astrofoto chyba s³abo to siê nadaje :). Chyba bêdê w mniejszo¶ci ale jak nie mo¿esz wy³o¿yæ wiêcej ni¿ napisa³e¶ to kupuj jaki¶ refraktor. Planety i Ksiê¿yc s± twoje.


Tylko szukacz dolicz bo to to chyba nawet nie ma...
Ma!
No, w opisie jest "Szukacz - Red Dot Finder".
:Beer:

NID có¼, chcesz kupiæ lustro 114mm jak chcesz, szkoda ¿e Ci sie tak ¶pieszy bo za te 900z³-1000z³ dostaniesz synte 200mm a tam obrazy s± o niebooooo lepsze ja¶niejsze, poprostu bez porównania synta zbierze Ci 3 razy wiêcej ¶wiat³a ! ! ! , jakie to daje mo¿liwo¶ci ju¿! Poczekaj, tez mia³em taki okres ¿e stwierdzi³em ¿e max 700z³ i koniec kropka, ale sie myli³em poczeka³em 2,5 miesi±ca i dorwa³em naprawde niez³y sprzêt z jakim sie przez d³ugi czas nie rozstane. Pozatym pomy¶l ¿e masz jasne niebo. Zrobisz jak chcesz taka jest moja opinia.

Lub chocia¿ pomy¶l o 130mm lub wy¿ej, najlepiej bêdzie jak poszukasz czego¶ u¿ywanego bo nawet sprzedaje sie za po³owe ceny, ja widzia³em oferte to sprzêt pierwsza klasa za 1/3 ceny! Tak btw, ceny w DO lec± na ³eb na szyje..
Ten post by³ edytowany przez zysix dnia: 24 April 2006 - 15:04

Mam te¿ informacjê z DO [...] nie maj± jej zbyt du¿o. Dlatego warto siê pospieszyæ.
Czy¿by¶ z nimi wspó³pracowa³? B)
Przy okazji znalaz³em w odleg³ej galaktyce oferte sprzeda¿y takiego "cuda" :
OPTISAN STAR 1000114 - u¿ywany , bez dodatkowych akcesoriów takich jak dodatkowe okulary i filtry ( mo¿na je dokupiæ, pasuj± te¿ z teleskopów innych firm )

Dane techniczne teleskopu:
-¶rednica zwierciad³a 114 mm
-ogniskowa zwierciad³a 1000 mm
-ogniskowa okularu 12 mm
Paralaktyczny monta¿ teleskopu na statywie
Jaka powinna byæ rozs±dna cena za taki model, czy da siê go wogóle porównaæ do Powerseekera 114 ( który jest chyba faworytem w¶ród nówek do 550z³ ) ?

Ten post by³ edytowany przez NID dnia: 24 April 2006 - 15:08
szerokim ³ukiem ten SZAJS!!!! ¿adnych skracanych newtonów!

Kup uzywke 130mm

¦pieszyæ to mi siê a¿ tak nie ¶pieszy ... zakupu chce dokonaæ w ci±gu miesi±ca ...
zreszt± zdajê sobie sprawê, i¿ najlepszym (chyba) wyborem by³oby kupienie kompletnego zestawu u¿ywanego po okazyjnej cenie tak, by w dalszej jego odsprzeda¿y zbyt du¿o nie straciæ ( a mo¿e i nawet zyskaæ :) ) . Jak bêdê bardziej obeznany w temacie i nabiore do¶wiadczenia obserwacyjnego, wtedy kupie sobie lepszy telep. Kwestia tylko taka, by te przys³owiowe ju¿ 550z³ na tyle dobrze rozdysponowaæ, by zakupiony sprzêt zachêci³ a nie zniechêci³ mnie do podgl±dania tego co kryje siê nad naszymi g³owami ...

NID, mo¿e Ciê nie pocieszê, ale pamiêtaj, ¿e cokolwiek by¶ nie kupi³, to zawsze bêdzie istnia³ sprzêt gorszy od tego, który kupi³e¶, i zawsze bêdzie te¿ sprzêt lepszy, od tego, który kupi³e¶. Ile kasy by¶ nie wyda³.

Zdajê sobie sprawê, ¿e niektórym bardzo trudno jest czytaæ wypowiedzi typu "dozbieraj", "we¼ kredyt", "po¿ycz".
£atwiej jest doradziæ "skombinuj wiêcej kasy" ni¿ doradziæ, co w tej cenie mo¿e byæ w Twoim przypadku najodpowiedniejsze.
Kiedy¶ rozmawia³em z Januszem z Astrokraka. Zada³em mu pytanie, od jakiego sprzêtu zaczyna³ obserwacje. Powiedzia³ mi, ¿e - o ile dobrze pamiêtam - od lunetki TURIST 20x30.

Uwierz mi, rado¶æ ogl±dania nieba nie zale¿y od kwoty, jak± wydasz na sprzêt.

Ja dla odmiany ¿yczê Ci udanego zakupu, z którego bêdziesz zadowolony. I bez szarpania siê o ka¿d± kolejn± stówê.


Co do seeing'u ... mieszkam co prawda w du¿ym mie¶cie - Szczecin, ale na w miare wysoko po³o¿onej górce, gdzie jest ciemniej ni¿ w pozosta³ej czê¶ci miasta ( ¶cis³ego centrum ) usytuowanego kilkana¶cie metrów poni¿ej i kilka kilometrów dalej.

A ja mieszkam w Gryfinie :)
Obecno¶æ miasta nie wp³ywa na seeing. Bardziej chodzi tu o za¶wietlenie nieba które wytnie Ci wiêkszo¶c DS'ów.

Chyba wp³ywa, skoro to ( mówi±c krótko ) "miasta" wytwarzaj± ¶wiat³a ;)
Benedykt, dziêki bardzo za dobre s³owa.
Mo¿e nied³ugo do³±cze do fanatyków spogl±dania w niebo ...

w³a¶nie widzia³em w sklepie fotograficznym w Manhattanie w Gdañsku SkyWatchera 114/900 na EQ2 za 549z³ :)


Kiedy¶ rozmawia³em z Januszem z Astrokraka. Zada³em mu pytanie, od jakiego sprzêtu zaczyna³ obserwacje. Powiedzia³ mi, ¿e - o ile dobrze pamiêtam - od lunetki TURIST 20x30.

Uwierz mi, rado¶æ ogl±dania nieba nie zale¿y od kwoty, jak± wydasz na sprzêt.


Masz du¿o racji w tym co piszesz. :Salut:
Ja swoja pierwsz± lunetkê, oko³o dwadzie¶cia wiosen temu, zrobi³em ze sklejonego kawa³ka kartonu i szkie³ okularowych wyludzonych od optyka. Ca³kowity koszt prawie zerowy.
A ile by³o frajdy i zabawy patrz±æ w niebo takim sprzêtem. :banan:
Ten post by³ edytowany przez grzel dnia: 24 April 2006 - 18:18

Chyba wp³ywa, skoro to ( mówi±c krótko ) "miasta" wytwarzaj± ¶wiat³a ;)

Seeing to ca³kiem co innego ni¿ za¶wietlenie nieba (inaczej Light Pollution)

Seeing to turbulencje w atmosferze uniemozliwiaj±ce stosowanie du¿ych powiekszen i dostrze¿enie szczegó³ów np na powierzchni planet - potocznie mówi sie ¿e obraz p³ywa.

A zaswietlenie to po prostu ¶wiat³a miejskie rozproszone w atmosferze któr± zabijaj± kontrast pomiêdzy obserwowanym DS'em a t³em nieba gdy¿ to jest po prostu bardzo jasne. W ten sposób danego DS'a nie widzimy. Nie ma to nic wspólnego z seeingiem.

NID mo¿e raty? :szczerbaty:

http://www.fotozakup...ct/product/5245

McArti, Ameryki to nie odkry³e¶, bo podobny model 114 , tyle ¿e Celestron na samym Allegro jest za 540 z³ :

http://www.allegro.pl/item97747524_telesko...q_gw_f_vat.html

A po co raty, skoro to kwota mieszcz±ca siê w przedziale który poda³em ? :huh:
Ten post by³ edytowany przez NID dnia: 24 April 2006 - 21:08
PowerSeeker to G....... z G...nym monta¿em EQ1.

Za ta kase mozesz kupic uzywka np. roczny teleskop o apertrze 130 mm w system,ie newtona


Za ta kase mozesz kupic uzywka np. roczny teleskop o apertrze 130 mm w system,ie newtona
Koper chyba ju¿ sie powtarzasz :) Ale racja wieksze lustro, warto.


Koper chyba ju¿ sie powtarzasz :) Ale racja wieksze lustro, warto.

niech wiec kupi 130 mm i bedzie gut za ta kase :)

Dok³adnie,niech chlopak nie kombinuje z telepami o aperturze poni¿ej 130mm.
Szkoda kasy na "co¶ " co po jakim¶ czasie oka¿e sie "pomy³k±"

Ok, powiedzcie mi tak± rzecz ( proszê o konkretn± odpowied¼ ) :
Je¶li dwa teleskopy maj± takie same parametry oprócz d³ug. ogniskowej ( ró¿nica 40cm ) to jak to siê ma do ostro¶ci widzenia, do max. powiêkszenia u¿ytecznego itp. ?

114/500 dawne Pluto prawie nie ostrzy.

ps. do planet wystarczy kupiæ okular 3,5mm lantana za 500z³ i zobaczyæ ¿e nie ostrzy.
Ten post by³ edytowany przez McArti dnia: 27 April 2006 - 10:53
NID, a zastanawia³e¶ siê nad wyskrobaniem telepa w³asnorêcznie? To na prawdê nie jest trudne - tylko czasoch³onne. Mia³em podobny problem jak i Ty - chcia³em pokukaæ w niebo ale do koñca nie by³em pewny czy mi siê to spodoba. Postanowi³em wiêc wyskrobaæ co¶ samemu zamiast przeznaczaæ znaczn± czê¶æ wyp³aty na jaki¶ sprzêt, który wg forumowiczów mo¿e siê okazaæ kiepski (U boty, czy sprzêciory z Tecso itp.). W chwili obecnej mam ju¿ gotowy tubus 150/1500 i to w zaskakuj±co niskiej cenie – 200PLN (rura PCV 200mm, wyci±g, lustro g³ówne i k±towe). Pozosta³o dorobienie monta¿u i dokupienie jakich¶ fajnych okularków. Trzeba tylko dobrze poszukaæ i pokombinowaæ aby z³o¿yæ fajny sprzêt ma³ym kosztem – bo nie op³aca siê sk³adaæ telepa z gotowych czê¶ci – bo taniej wychodzi np. wy¿ej wspominana synta.
Pozdrawiam
Jap

Wg mnie dlubanie telepa samorecznie jest przy obecnych cenach starta czasu i zdrowia. Szczegolnie dla kogos kto nigdy takiego sprzeta nie robil

NID moim zdaniem skoro nie masz szans na wiecej kasy a nie znajdziesz nic uzywanego kupuj 114mm. Ja mialem takiego sprzecika przez ponad rok, co sie napatrzylem to moje :) piewszy wlasnooczny saturn do tej pory przywodzi mile wspomnienia. W miedzuczasie nazbieralem kasy sprzedalem 114 i kupilem sobie oriona 200mm i ciesze sie podwojnie bo widze jak ogromna roznice w obrazie daje tak wielka roznica w lustrze. Lornetke tez mam ale uzywanie jej bez zurawia to mordega a lornetka+zuraw=teleskop.

No i zawsze moze sie okazac ze astro to jednak nie to co cie kreci a wtedy szkoda by bylo wywalonej na wiekszy sprzet kasy.

a tak na marginesie tu znajdziesz obrazki podobne do tego co mozna zobaczyc golym okiem przez teleskop
(pod rysunkiem sa opisy, min jakim sprzetem prowadzono oserwacje)
http://www.skyrover....tail.php?id=183
Ten post by³ edytowany przez McQueen dnia: 06 May 2006 - 18:41
Jap, w³asnorêczne wykonanie telepa nuie ma sensu w tym przypadku B)
Powiem tak ... chwilê siê zastanawia³em, a nadszed³ czas wyboru, je¶li chodzi o nowe to wybatrzy³em :

Celestron PowerSeeker 127EQ - 599z³ w fotozakupy.pl
Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2 - 575z³ w fotozakupy.pl
Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2 - 699z³ w delta-optical

Jak by¶cie prównali te telepy miêdzy sob±, jakie obiekty mo¿na za ich pomoc± dobrze i nie¼le zobaczyæ, ew. jakiego typu fotki mo¿na za ich pomoc± wykonaæ ( przyk³ady zdjêæ? ), czy stojaki s± wytrzyma³e i inne wasze uwagi.
No chyba, ¿e kto¶ ma na sprzeda¿ podobny teleskop u¿ywany, wtedy proszê podaæ swoj± ofertê (warunek - stan bdb wraz z wszystkimi czê¶ciami które by³y w zestawie )

Aha, i czy to dobre teleskopy jak na pierwszy zakup ?

Pozdr. i oczekuje konkretnych komentarzy i opinii.
Ten post by³ edytowany przez NID dnia: 08 May 2006 - 12:09
Wymienionymi telepami bedziesz mial w zasiegu pod przyzwoitym niebem wszystkie eMki, najjasniejsze NGCe i planetki Wenus - fazy, Mars - fazy i najwieksze obiekty na pow. (przy opozycji), Jowisz - mooniki, pasy chmurw moze WCP (ale to w bardzo dobrych warunkach), Saturn - mooniki, pierscienie w dobrych warunkach pas chmurw i Cassini, Uran i Neptun - barwne tarcze bez szczeg.

Czy dobry wybor? To zalaezy co kto lubi, wszystkie wymienione telepy maja mierne montaze i przecietne okulary w kicie.

Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez Hans dnia: 08 May 2006 - 12:17
A ja mojego newtona z tymi dwoma okularami kupi³em za 100z³ :D Chyba chodzi o to, ¿eby wyci±gn±æ jak najwiêcej rado¶ci z tego co siê zobaczy. Jak zobaczy³em pasy chmur na Jowiszu to bylem :Loveit: potem by³y pier¶cienie Saturna :helo: Ale gdy uda³o mi siê dostrzec M57 to tylko :banan: niby blaado szare kó³ko z dziurk± ale :banan: :banan: :banan: I tak sobie "pracujê" na tym sprzêciku ju¿ pó³ roku. Nied³ugo roboty przymusowe ;) w Anglii i zbieram na co¶ konkretniejszego np t± s³ynn± syntê 200/1200

PS. A to z boku to mój Saturn. :P
Ten post by³ edytowany przez -=Dvc=- dnia: 08 May 2006 - 12:49
Z tych wszystkich wymienionych wez ten z najwiekszym lustrem i po klopocie :)

nid wszystko co sie dzieje w tym watku oznacza, ¿e troche czytaæ nie umiesz.

propozycja 127EQ oznacza, ¿e zupe³nie nie czytasz forum.

co do "stojaków", chodzi o statyw czy monta¿? pytanie o stabilno¶æ jest niepowa¿ne i nie na miejscu, bo oba w tych teleskopach s± gówniane. pro¶ba o przyk³ady zdjêæ ¶wiadczy o tym, ¿e nie czytasz forum.


A ja mojego newtona z tymi dwoma okularami kupi³em za 100z³ :D Chyba chodzi o to, ¿eby wyci±gn±æ jak najwiêcej rado¶ci z tego co siê zobaczy. Jak zobaczy³em pasy chmur na Jowiszu to bylem :Loveit: potem by³y pier¶cienie Saturna :helo: Ale gdy uda³o mi siê dostrzec M57 to tylko :banan: niby blaado szare kó³ko z dziurk± ale :banan: I tak sobie "pracujê" na tym sprzêciku ju¿ pó³ roku.
PS. A to z boku to mój Saturn.


DVC!!!!
czy dobrze rozumiem, ze masz takiego bresserka jak ja???
i takie fotki z NIEGO????;)
to z kamerki ten Saturnik?

a mi nikt na zlocie nie wierzy³, ¿e przez bresserka te¿ co¶ widaæ;)
ONI MI NIE WIERZ¡, ¯E WIDAÆ PASY!! ;)

ja siê nie ma co sie lubi, to siê lubi , co siê ma :)
i o to chodzi, ¿eby umieæ siê cieszyæ tym co jest..
ja mojego bresserka baaaardzo lubiê, choæ te¿ zamierzam co¶ wiecej w przysz³o¶ci nabyæ :)
Ten post by³ edytowany przez alizar dnia: 08 May 2006 - 16:12
@alizar:
Ano Saturn z kamerki. Niestety kamerka lipna wiêc i zdjêcie niezbyt imponuj±ce. Kombinuje po¿yczyæ jaki¶ aparat cyfrowy. Jak siê uda to wrzucê co¶ lepszego.

Pasy widaæ elegancko. Jak sami nie popatrz± przez niego to nie uwierz± B) W Saturnie widaæ Cassiniego. mo¿na zobaczyæ te¿ wiele eMek (a wszêdzie pisz±, ¿e takim sprzêtem tylko siê mo¿na zniechêciæ).

A tutaj taki ma³y OT - ksiê¿yc te¿ z kamerki :)
http://dvc.prv.pl/astrofoto/ksiezyc.jpg
Ale to ju¿ nie ten dzia³ forum.


propozycja 127EQ oznacza, ¿e zupe³nie nie czytasz forum.
[...]pytanie o stabilno¶æ jest niepowa¿ne i nie na miejscu, bo oba w tych teleskopach s± gówniane. pro¶ba o przyk³ady zdjêæ ¶wiadczy o tym, ¿e nie czytasz forum.

Czytam, i doskonale wiem, ¿e ta 127'ka ma monta¿ EQ1 a nie EQ2 tak jak radzi³e¶ ...
Skoro stabilno¶æ tych teleskopów jest gówniana, to w takim razie jak okre¶lisz stabilno¶æ telepów do 200 z³ ????
Co do zdjêæ ... jednak chyba niektórzy takie zdjêcia porobili, czyli siê da ...


Czytam, i doskonale wiem, ¿e ta 127'ka jest gówniana, bo ma barlowa w wyci±gu? to chcia³e¶ powiedzieæ?


ONI MI NIE WIERZ¡, ¯E WIDAÆ PASY!! ;)
co za ludzie NO!!! ;) do pasów wcale nie trzeba du¿ych powiêkszeñ ani apertuty. pasy maj± raptem 5" szeroko¶ci.


co za ludzie NO!!! ;) do pasów wcale nie trzeba du¿ych powiêkszeñ ani apertuty. pasy maj± raptem 5" szeroko¶ci.

po prostu ostatnio na zlocie w Bukowcu próbowano mi wmówiæ, ¿e ja to nie mogê wiele widzieæ w moim bresserku.... ;)
a jednak... w koñcu to TE¯ jest TELESKOP a nie jaki¶ mikroskop!!
;)
Ten post by³ edytowany przez alizar dnia: 11 May 2006 - 18:46
lupa :szczerbaty:

A wiec.. NID jak postêpy?
Ten post by³ edytowany przez -=Dvc=- dnia: 11 May 2006 - 20:45
Hmm... chyba g³ównie pod uwagê biorê model Sky-watcher 1149EQ2 Reflektor 114/900.
A to dlatego, ¿e jak na 570z³ to ma najlepsze parametry z tych co porównywa³em i siê dowiadywa³em
(nie tylko poprzez to forum). Zreszt± chce by to by³ trafiony zakup jak na pierwszy telep, w dodatku do 6 stów. Je¶li mnie astronomia poch³onie w ca³o¶ci , to nadejdzie taki czas by nazbieraæ na sprzêt
z wy¿szych pó³ek.
Wa¿ne jest zreszt± to, o czym kto¶ wspomnia³ : istotna jest rado¶æ p³yn±ca z patrzenia, a nie martwienie siê jak wygl±daj± parametry w³asnego telepa w stosunku do innego itp. itd.
... no chyba, ¿e mnie kto¶ zaskoczy ofert± typu : mam teleskop w idealnym stanie, 114/900 na sprzeda¿ za nisk± cenê B)

Ja kupi³em do zabawy za 550 Sky Watchera 90mm i ogniskowej 1250 ostrosc bajka piekne obrazy daje ale nadaje sie do planet i ksiezyca do fotografii tak sobie kupi³em go do prowadzenia ale widz±c jakie daje obrazy czesto nim obserwuje sobie ksiezyc i planety nawet okulary dodane do kompletu s± niczego sobie
.Tylko wiesz to jest sam teleskop z przejsciem k±towym i okularami 20 i 10 i szukaczem laserowym.
Za t± cene to super sprzet w Delta juz ich niema narazie.Pozdrawiam

Dzi¶ dzieñ Pierwszej Komunii mego syna. Dosta³ na ni± ode mnie Skyluxa z napêdem na 1 o¶, co wynios³o w FotoClassicu 550 z³. Uwa¿am, ¿e jest to trafiony zakup na pocz±tek. Jak siê znudzi mu astro, to nie bêdzie problemu. Natomiast jak "za³apie" - ech, to ju¿ inna pie¶ñ ;)
Podoba mi sie zw³aszcza statyw z rurek stalowych - jest znacznie stabilniejszy, ni¿ aluminowy w posiadanej dotychczas przeze mnie wersji. Ma te¿ inn± os³onê na tubusie. Jako¶æ wykonania i z³o¿enia monta¿u oraz ca³ej reszty te¿ przynajmniej poprawna - wszystko chodzi p³ynnie, bez luzów.
Tylko trzymaæ kciuki, ¿eby M³ody chcia³ zarazic sie t± sam± chorob±, co jego Stary :) Na razie nawet niebiosa przychylne - po 3 dniach chmur - wieczór jest pogodny !!!

P.S. Przyznam siê do tego, ¿e jestem absolutn± "tr±b±" i nie umiem za³o¿yæ napêdu do montu. A nawet nie ma ¿adnego rysunku pogl±dowego. Je¶li kto¶ pomo¿e - dziêkujê z góry!!!

Na zdjeciu jest naped i montaz EQ1. http://astro4u.net/y...hp?topic=7295.0
Musisz miec taki naped jak na zdjeciu z niebieska strzalka . Z napedu wychodzi zebatka .
Ten naped wkladasz na gruby bolec co jest z boku montazu Skyluxa , cienka dluga sprezynka jest mocowana o srubke wkrecona nad slimakiem . mala zebatka napedu zazebia o duza montazu . :Beer:
W moim montazu prawie identycznie jest tylko z drugiej strony , bo pierwotny naped mialem z obrotami w 1 strone .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 14 May 2006 - 21:26

Na zdjeciu jest naped i montaz EQ1. http://astro4u.net/y...hp?topic=7295.0
Musisz miec taki naped jak na zdjeciu z niebieska strzalka . Z napedu wychodzi zebatka .
Ten naped wkladasz na gruby bolec co jest z boku montazu Skyluxa , cienka dluga sprezynka jest mocowana o srubke wkrecona nad slimakiem . mala zebatka napedu zazebia o duza montazu . :Beer:
W moim montazu prawie identycznie jest tylko z drugiej strony , bo pierwotny naped mialem z obrotami w 1 strone .

Zbig - dziêki stokrotne!!! Nic wiêcej nie trzeba :)
:Beer:

grmarPPSAE , ogl±danie jedynie ksiê¿yca i s³oñca zdecydowanie odpada, potrzeba mi telepu o ¶rednicy zwierciad³a trochê wiêkszej ni¿ 90 mm ;)


Zbig - dziêki stokrotne!!! Nic wiêcej nie trzeba :)
:Beer:

DZIA£A!!!
:Beer:


Dzi¶ dzieñ Pierwszej Komunii mego syna. Dosta³ na ni± ode mnie Skyluxa z napêdem na 1 o¶, co wynios³o w FotoClassicu 550 z³. Uwa¿am, ¿e jest to trafiony zakup na pocz±tek. Jak siê znudzi mu astro, to nie bêdzie problemu. Natomiast jak "za³apie" - ech, to ju¿ inna pie¶ñ ;)
Podoba mi sie zw³aszcza statyw z rurek stalowych - jest znacznie stabilniejszy, ni¿ aluminowy w posiadanej dotychczas przeze mnie wersji. Ma te¿ inn± os³onê na tubusie. Jako¶æ wykonania i z³o¿enia monta¿u oraz ca³ej reszty te¿ przynajmniej poprawna - wszystko chodzi p³ynnie, bez luzów.
Tylko trzymaæ kciuki, ¿eby M³ody chcia³ zarazic sie t± sam± chorob±, co jego Stary :) Na razie nawet niebiosa przychylne - po 3 dniach chmur - wieczór jest pogodny !!!

P.S. Przyznam siê do tego, ¿e jestem absolutn± "tr±b±" i nie umiem za³o¿yæ napêdu do montu. A nawet nie ma ¿adnego rysunku pogl±dowego. Je¶li kto¶ pomo¿e - dziêkujê z góry!!!

Potwierdzam Wiechu, ten nowy Skylux ma ca³kiem przyzwoite nó¿ki. Po paru miesi±cach u¿ytkowania mogê jedynie stwierdziæ, ¿e monta¿ ma kiepskie pier¶cienie hamulców. S± z miêkkiego metalu i szybko robi± siê w nich dziurki, a nawet rowki. Nie zaci±gaj hamulców zbyt mocno, to d³u¿ej bêdziesz mia³ w dobrym stanie. Ja chyba te¿ dokupiê silniczek do Skyluxa, bo mêczy mnie ju¿ rêczne drobienie przy awikowaniu. Nie wiem tylko, który trzeba kupiæ, ¿eby pasowa³?
Pozdrowienia dla M³odego.

http://www.allegro.pl/item104674650_telesk..._114_tasco.html << Op³aca siê za 400 z³ ?
Proszê o opinie i sugestie.

Chyba wczoraj ktos tutaj podal linka do firmy co 130/900 na EQ2 za 600 zl oferuje .
114/500 co Ty podales linka jest o kilka klas gorszy takze dlatego, ze ma krotka ogniskowa i ciezko planety nim ogladac przy 150x powiekszenia. Nie kupuj go.
Ale to w tym watku juz bylo http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=179122
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 18 May 2006 - 08:55

Ja chyba te¿ dokupiê silniczek do Skyluxa, bo mêczy mnie ju¿ rêczne drobienie przy awikowaniu. Nie wiem tylko, który trzeba kupiæ, ¿eby pasowa³?
Pozdrowienia dla M³odego.

Och, dzi¶ dopiero zauwa¿y³em, sorki Lampka! Ja kupowa³em komplet (telep + silniczek) TUTAJ.
Skorzysta³em z promocji - Skylux kosztowa³ 449 z³, z napêdem - 549 z³. Sam silniczek to chyba TEN. Hmmm... tylko ta cena :( . Ale chyba warto i tak - komfort obserwacji jest jednak niesamowity!
Dziêki za pozdrowienia. M³ody pozdrawia Lampkê :) (serio)!

Dziêki Wiechu. Nie chcê za bardzo zbaczaæ z tematu, chocia¿ Skylux z prowadzeniem jak najbardziej mie¶ci siê w temacie. Powiedz jeszcze proszê, jak jest ten napêd zasilany. Czy jest zasilacz, czy baterie (a mo¿e jedno i drugie) i jaki woltarz.
Pozdrowienia dla M³odego :Salut: i Starego :Beer:

Zasilanie jest z 4 baterii R-20. Napêd chodzi cichutko, to ledwie s³yszalne brzêczenie.

¯eby ca³kowicie zmie¶ciæ siê w temacie, dopowiem, ¿e w podanej cenie nie widzê lepszego rozwi±zania - i optyka jest dobra, i stabilny monta¿, i jest to wystarczaj±cy teleskop do "naumienia" siê nieba. Po kwartale intensywnego u¿ytkowania innego Skyluxa taki wniosek nasuwa mi siê sam. Taki sprzêt nie bêdzie sprzêtem docelowym, ale to ju¿ "inna para kaloszy".
:Beer:

Wiehu, u mnie tyka, a u Ciebie brzeczy???

Qrcze, brzêczy :)
Oj, w koñcu trzeba siê spotkaæ! Nie do¶æ, ¿e :Beer: mo¿na, to i polukaæ, a nawet pos³uchaæ - co tyka, a co brzêczy i dlaczego :D

A na temat: brzêczy tak jak malutki silniczek elektryczny chyba powinien :rolleyes: Sprê¿ynka tyka co czas jaki¶, ale to jedynie efekt dodatkowy na tle koj±cego brzêczenia B) Nie myliæ z brzêczeniem komara!!! To ostatnie koj±ce nieco mniej bywa...

Wiehu, najwazniejsze, ze nie bzyka :szczerbaty:
:Beer:

Bzykanie w moim Skyluxie??? :blink:

Nie pozwoli³bym :ha:

A dodam jeszcze, ¿e nowy kszta³t odro¶nika nadaje fajny, taki "bojowy" wygl±d telepowi. Inne jest te¿ zamocowanie szukacza, zdecydowanie stabilniejsze, ni¿ we wcze¶niejszej wersji - choæ jest to jeden ze s³abszych punktów zestawu.

Co do szukacza to go nie uzywam.
Jak dla mnie jest bezuzyteczny.

Wrzucam w katowke Plossla 32mm i Skylux staje sie szukaczem :-)

Czy sklep dfoto.pl jest sklepem internetowym wiarygodnym ?


Czy sklep dfoto.pl jest sklepem internetowym wiarygodnym ?
TUTAJ jest jedyna znana mi odpowied¼. Poza tym nie wydaje mi siê, ¿eby mia³ to byæ sklep niewarygodny.

Uff... po kilkunastu dniach dywagacji postanowi³em dokonaæ zakupu, a mianowicie :

Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2 za 580z³

Czekam na odbior, i nied³ugu zacznê wypowiadaæ siê tu ju¿ jako posiadacz telepa ^_^

W ka¿dym razie thx za wasze sugestie, a widze, ¿e wyra¼nie ten topic rozbudowa³ siê do 5 "podstron".

Teraz trzymajcie kciuki by od nowego tygodnia by³ dobry seeing :lol:

Gratulacje ...ale szkoda ze nie zdecydowales sie na Synte 130mm :)

Witam ponownie.
Nareszcie dotar³ ju¿ do mnie wymarzony teleskop i moje pierwsze pytanie (je¶li g³upie to proszê siê nie ¶miaæ, przecie¿ ja jestem zielony w tym temacie :) ) :
Czy to normalne, ¿e w okularze widze odwrócony obraz? Da siê to zmieniæ by by³o widaæ "normalnie" ?


Witam ponownie.
Nareszcie dotar³ ju¿ do mnie wymarzony teleskop i moje pierwsze pytanie (je¶li g³upie to proszê siê nie ¶miaæ, przecie¿ ja jestem zielony w tym temacie :) ) :
Czy to normalne, ¿e w okularze widze odwrócony obraz? Da siê to zmieniæ by by³o widaæ "normalnie" ?

Mo¿na stan±æ na g³owie :szczerbaty: ...
...oj co¶ mi siê widzi, ¿e zacz±³e¶ obserwacje od podgl±dania s±siadki :lol: ;)

a poco normalnie? Ci co patrz± w niebo w Australii odwrotnie ni¿ my s± nienormalni?

Choæby po to jak ogl±da siê w ci±gu dnia, o tym ju¿ wspomnia³ M*C+H :lol:
Ps. Jak siê nazywa ... hmm, jakby to nazwaæ, pryzmat_w_formie_okularu, za pomoc± którego obraz jest nieodwrócony wówczas ?

Taki pryzmat nazywa siê np. soczewka odwracaj±ca. Jakby czyta³, co tu siê pisa³o to mo¿e i by takiego mia³, jakby Skyluxa se fundn±³, bo w w zestawie daj±, coby te s±siadki polukaæ :Boink:
£adna chocia¿ ta s±siadka? :szczerbaty:

A w razie czego to do tej Austarlii wal- tam to g³ow± w dó³ siê wisi - czyli na s±siadki akuratnie :szczerbaty:

A swoj± drog± - skoro mowa m.in o dfoto.pl to nie zna³em takiego okre¶lenia:

Teleskop SYNTA PRO Sky-watcher 150 Maksutow 150/1800 to najwy¿szej jako¶ci kamera konstrukcji Maksutowa o du¿ej ¶rednicy i doskona³ych parametrach optycznych.

Czy z powy¿szego wynika, ¿e pod³±czamy komputer i dodatkowe akcesoria s± nam niepotrzebne? :ha:

Ok, skoro jedn± z nazw jest soczewka odwracaj±ca, to powiedzcie mi gdzie mo¿na j± zakupiæ ?


Ok, skoro jedn± z nazw jest soczewka odwracaj±ca, to powiedzcie mi gdzie mo¿na j± zakupiæ ?
Jak wszyscy przywykniesz do odwrotnego obrazu w Newtoneach. Na okularze prostujacym obraz sa straty swiatla .

Zbig, dowiedzia³em siê, ¿e by³yby te straty ¶wiat³a, ale na nieodwróconym obrazie zale¿a³oby mi tylko i wy³±cznie przy obserwacjach dziennych (rodzinka tak¿e chcia³aby poogl±daæ, a ¶miej± siê, ¿e co to za radocha "odwrotnie" podgl±daæ te przys³owiowe s±siadki ) :lol:


A swoj± drog± - skoro mowa m.in o dfoto.pl to nie zna³em takiego okre¶lenia:

Teleskop SYNTA PRO Sky-watcher 150 Maksutow 150/1800 to najwy¿szej jako¶ci kamera konstrukcji Maksutowa o du¿ej ¶rednicy i doskona³ych parametrach optycznych.

Czy z powy¿szego wynika, ¿e pod³±czamy komputer i dodatkowe akcesoria s± nam niepotrzebne? :ha:


najpierw to trzeba poczytaæ a potem gadaæ:

http://encyklopedia....pl/33374_1.html

za encyklopedi± PWN:

"Do obserwacji du¿ych wycinków nieba (np. do ich fotografowania) u¿ywa siê teleskopów, w których zwierciad³o g³. jest sferyczne, a wady opt. obrazu s± zmniejszone przez umieszczenie na drodze wi±zki promieniowania odpowiedniego elementu ³ami±cego — p³yty korekcyjnej, w teleskopie zwanej kamer± Schmidta, lub soczewki wypuk³o-wklês³ej (menisku) w teleskopie zwanej kamer± Maksutowa; obydwa te teleskopy odznaczaj± siê du¿ym polem dobrego odwzorowania."

Uff... ju¿ po pierwszej obserwacyjnej nocy, czas podzieliæ siê wra¿eniami ( o ile kto¶ bêdzie chcia³ wogóle przeczytaæ poni¿sze s³owa ) :
Teleskopik ustawi³em w pokoju, jako ¿e nie chcia³em wychodziæ na balkon (mocny wiatr, i trochê jeszcze zimno ). Centralnie nad moimi oczami widzia³em bardzo jasny obiekt, najja¶niejszy ze wszystkich, no wiêc postanowi³em go przejrzeæ. Ku mojemu zaskoczeniu owym obiektem by³ nikt inny jak Jowisz :)
Radochy by³o co niemiara, patrzy³em na niego chyba przez 2 godziny.
Zrobi³em nawet fotkê moj± kamerk±, konkretnie model SAMSUNG VP-D303.
Jako¶æ jest mierna zw³aszcza, ¿e kamerê trzyma³em w ³apie i zastosowa³em okular 10mm + barlow x2 (na razie czekam na kupno 6mm okularu, zapewne bêdzie du¿o lepiej )



Uff... o ile siê da dzi¶ spróbuje zapolowaæ na Saturna, oby tylko niebo by³o bezchmurne ... i w mie¶cie wy³±czyli pr±d :lol:

Pozdro.

Witam.
Czy wiecie jakiej firmy s± okulary 10mm i 25mm (jest napisane na nich Super 25 i Super 10 ) oraz barlow x2 które otrzyma³em wraz z teleskopem Sky-Watcher 114/900 ? Jakiej s± one jako¶ci i z jakimi produktami oferowanymi np. w Astrokraku mo¿na je porównac? Pozdr.
Ten post by³ edytowany przez NID dnia: 30 May 2006 - 18:16

Uff... ju¿ po pierwszej obserwacyjnej nocy, czas podzieliæ siê wra¿eniami ( o ile kto¶ bêdzie chcia³ wogóle przeczytaæ poni¿sze s³owa ) :
Teleskopik ustawi³em w pokoju, jako ¿e nie chcia³em wychodziæ na balkon (mocny wiatr, i trochê jeszcze zimno ). Centralnie nad moimi oczami widzia³em bardzo jasny obiekt, najja¶niejszy ze wszystkich, no wiêc postanowi³em go przejrzeæ. Ku mojemu zaskoczeniu owym obiektem by³ nikt inny jak Jowisz :)
Radochy by³o co niemiara, patrzy³em na niego chyba przez 2 godziny.
Zrobi³em nawet fotkê moj± kamerk±, konkretnie model SAMSUNG VP-D303.
Jako¶æ jest mierna zw³aszcza, ¿e kamerê trzyma³em w ³apie i zastosowa³em okular 10mm + barlow x2 (na razie czekam na kupno 6mm okularu, zapewne bêdzie du¿o lepiej )

attachment

Uff... o ile siê da dzi¶ spróbuje zapolowaæ na Saturna, oby tylko niebo by³o bezchmurne ... i w mie¶cie wy³±czyli pr±d :lol:

Pozdro.

¯e zapytam,obserwowa³e¶c w pokoju piszesz .Czy przez szybe w oknie,drzwi balkonowe czy w jakis sposób udalo ci sie ominac szyby i obserwowa³es bezposrednio niebo?Jesli by³y szyby ,to móg³byc problem z dobr± jakoscia obrazów dawanych przez twoj teleskop.
Poztym pochwali³bys sie swoimi wra¿eniami ,jakies szczegó³y widziales na Jowiszu?
Smia³o!


jakies szczegó³y widziales na Jowiszu?
Cztery pasy i szachownice? :szczerbaty:

Promil, by³em w pokoju, ale przy otwartym oknie ( mam to szczê¶cie ¿e mam okna po³aciowe ).
Jakie szczegó³y? Hmm... pasy na Jowiszu :lol:
Jako¶ zdjêcia wysz³a jaka wysz³a, bo kamerka za ciê¿ka trzymana w ³apie, poza tym nie nadaj±ca siê zbytnio do beginning-astrofoto, a do tego nienajlepsze warunki pogodowe.
Ale ... nied³ugo napewno zdam relacje jak kolejne obserwacje ( ale zrymowa³em :) )

¯adnym aparatem nie zrobisz (?) "³adnego" zdjêcia planetki, krêcisz filmik = du¿o klatek na ka¿dej wychodzi inny szczegó³ potem je nak³adasz na siebie i widaæ wiele szczegó³ów :P


Promil, by³em w pokoju, ale przy otwartym oknie
I wiêcej nigdy, przenigdy tego nie rób ! Ró¿nica temperatur pomiêdzy wnêtrzem a dworem powoduje powstawanie turbulencji, które wrêcz zabijaj± obserwy.
Noce niestety mamy nadal za ch³odne na takie rzeczy. To ju¿ lepiej pewno przez szybê - ale i tak "widaæ, ¿e nic nie widaæ" :D

No chyba ¿e NiD w pokoju temepratura by³a taka jak na dworze i lustro te¿ wych³odzone :P

No a jak, ja zawsze lubia³em mieæ zimno w pokoju, 8 stopni to max :lol:
To mówicie ¿e a¿ turbolencje powstaj± ...


No a jak, ja zawsze lubia³em mieæ zimno w pokoju, 8 stopni to max :lol:
To mówicie ¿e a¿ turbolencje powstaj± ...


To zniz glowe go gruntu (najlepiej asfalt lub chodnik) w cieply, letni dzien i spojrz w strone widnokregu.
Zobaczysz jak bardzo niespokojne jest powietrze nad gruntem.

I teraz wyobraz sobie, ze masz otwarte okno, na zewnatrz +8 st. a w pokoju +20st. Wiesz co sie dzieje z powietrzem na styku tych dwoch warstw temperatur? Pieklo!

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl