Synta 200/1200 Dob. - Zdjêcia teleskopu 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Tak jak obiecalem, wrzucam tu zdjecia z pierwszej sesji testowej Synty 200/1200. Autorem zdjec jest Andrzej "Lysy".

Cala recenzje teleskopu znajdziecie tu:
http://www.astro-for...opic.php?t=1669

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/1.jpg
Po lewej widoczny Intes MK66 - MaksutovCassegrain Andrzeja. Po prawej widoczna "aparatura badawczo/pomiarowo/rejestracyjna. To zielone to oczywiscie product placement - za reklame dostalismy kupe $ ;)

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/2.jpg
Tu widac obydwa sprzeciki i "operatora" w mojej skromnej osobie. Ta z lewej to oczywiscie nasza bohaterka - SYNTA 200/1200

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/3.jpg
Tu widzimy rownolegle stanowisko badawcze - Vixen FL102 APO razem z wlascicielem - Crocodile. Tak, to ten niski czlowiek ;) Na innym zdjeciu przekonacie sie, jaka malutka jest ta synta - oczywiscie przy Krokodylu...

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/4.jpg
Ooo, tu lepiej widac Vixena - no i wlasciciela... Nie wiem, co tam na niebie zobaczylem? A moze cos w oknie Andrzeja domu...? ;)

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/5.jpg
No i tu widzimy prawdziwa wielkosc Synty. Musimy tylko wziac poprawke na Crocodile - pewnie ze 200 cm!

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/6.jpg
Zlozony montaz Dobsona, ktory jest w zestawie z Synta 200/1200. Widoczna polka na okulary oraz bardzo przydatna raczka do noszenia tego dosyc ciezkiego montazu.

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/7.jpg
Wewnetrzna strona tubusa - widac pajak i mala obstrukcje

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/8.jpg
Sruby, ktorymi mozna bardzo dokladnie wyjustowac lusterko wtorne. Zwroccie uwage na cienkie blaszki pajaka, ktore przy rozogniskowanej gwiezdzie praktycznie nie sa widoczne (!)

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/9.jpg
Szukacz i wyciag

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/11.jpg
To wlasnie na tym zaczepiony jest tubus w montazu dobsona. Widoczna podkladka, ktora ma na celu usprawnic tarcie w trakcie nachylania tuby.

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/12.jpg
Wyciag w calej krasie. Drobny lifting i moze byc naprawde przyzwoicie. Jak widac, teleskop sprawia bardzo przyjemne wrazenie.

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/13.jpg
Sruba do regulacji pajaka

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/14.jpg
Zestaw standardowych okularow. TAK! Ten Nagler 12mm jest w zestawie!!! ...zartowalem :( - on drozszy od calego teleskopu :)

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/15.jpg
Tylna czesc lustra jest praktycznie na wierzchu. To jednak jest zaleta - dzieki temy lustro bardzo szybko dostosowuje sie do temperatury otoczenia. Dookola widoczne sruby sluzace do kolimacji lustra glownego.

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/16.jpg
Synta w 2 przenosnych czesciach...

http://www.procreative.pl/adam/astro/sesja16/17.jpg
...oraz po zlozeniu! I tak to wlasnie wyglada w pracy :)

[IMG][/IMG]



No Adam ³adny dywan! :wink:

Paj±k to przypomina tego od Ta³a. Wykonanie ca³o¶ci wygl±da na w miarê sensowne, ale chyba najgorzej to z tym wyci±giem, nie wiem jak w pracy ale przypomina mi wyci±g Optisana - a rusza³em tym w jakim¶ sklepie :Cry: - mo¿e trzeba bêdzie zliftingowaæ w Astrokraku.
A co to za "dziura" nad napisem Sky-Watcher?

Panowie, a czym smarowali¶cie po lusterku :P - bo takie jakie¶ pomazane!

Troche nam sie naparowalo ;)
A dywan wychwalaj Adrzejowi - bo to jego dywan... :roll:

Ty - jaka dziura? Gdzie? Przeciez to element graficzny logotypu Sky-Watcher. Teraz patrze i faktycznie na tej fotce wyglada jak rana postrzalowa. :shock:



W wyciagu wystarczy wymienic te "gowniane" tasiemki po ktorych sie on suwa! Jakies teflonowe podkladki zalatwia sprawa na cacy. Poza tym dzisiaj przyuwazylem, ze jedak jest regulacja docisku pracy wyciagu. Wczesniej jakos to nam umknelo :shock: :?

Poza tym - nie jest taki zly jak go tu maluja.

Spoko Emde, dziura to czarna dziura-¶rodek rysunku galaktyki na tubusie, nie na wylot-zapewniam :D :D :D
Wyci±g owszem jest taki sobie-ma pewne luzy, pisa³em o tym. Jednak jest wykonany w ca³o¶ci z metalu, oprócz tych kó³em do krêcenia-to marny plastik. Lustro zaparowa³o nam przy wniesieniu z dworu do pomieszczenia.
Dywan by³ piêkny i modny jakies 15 lat temu, ale dziêki za uznanie :roll:
Marzy mi siê tu wyci±g z elektrofocusem...
Pozdr.


Ty - jaka dziura? Gdzie? Przeciez to element graficzny logotypu Sky-Watcher. Teraz patrze i faktycznie na tej fotce wyglada jak rana postrzalowa
... no nie! jak ju¿ siê nie wstawi emotikona :wink: - to wy ju¿ na ¿artach siê nie poznajecie! :wink:

Troche nam sie naparowalo
...kucharze :wink: :D

W czwartek poruszam tym wyci±giem :sex: :lol: - zobaczymy. Jak nie to u Janusza cos siê znajdzie - chyba ¿e bedzie tak jak z Panem Barlowem... :wink:

Ten pasuje jak ulal :)
http://www.william-o.../2inchntsct.htm

http://www.william-optics.com/accessory/image/nt-focuser.jpg

Te sa fajne:
http://knightcontrol..._Focus_Main.htm

Adam - ty nie dawaj mi takich linków bo mi sie komputer zawiesza :Cry: :wink:

Adam, te dwa zielone, ale 0,66 to dzisiaj spo¿y³em :wink: , ale zielonych nikt mi za to nie oferowa³, a wrêcz przeciwnie, ja musia³em zap³aciæ :( . Co do Synty prezentuje siê oki, a wizualnie ten monta¿ Dobsona jest ³adnie wykonany. Ten Naglerek 12mm to brakuj±ce mi ogniwo, szkoda, ¿e w zestawie go nie daj± :slon: . Co do wyci±gu to chyba nie problem, bo jakby nie by³o mo¿na u Janusza wymieniæ, lub podregulowaæ. Vixen wspania³y - nic dodaæ, nic uj±æ :!: . Jednak "big" jest Crocodile :!: Jak ja bêdê z nim rozmawia³, gdy siê spotkamy :?: . Mam tylko 170cm. Janusz, proszê o monta¿ dla mnie :Loveit: :hello2:

Andrzej pomajstrowa³ w Fotoshopie - w rzeczywisto¶ci nie jestem tak wysoki. 8) :lol:

Dokumentacja zdjêciowa super! Synta faktycznie wygl±da niepozornie ale jest to dobry teleskop.

Krokodylu ile w³a¶ciwie masz wzrostu? Ja nie jestem przyzwyczajony spozieraæ na ludzi do góry :D

teleskop rzeczywi¶cie prezentuje siê bardzo fajnie. Dwie z trzech osób uczestnicz±cych w jego testowaniu ju¿ siê zarazi³o i naby³o. U mnie choroba rozwija siê trochê wolniej, ale te¿ chyba nie dam rady siê powstrzymaæ.

Co do wzrostu, to mam niewiele, jedynie 6 stóp i 5,5 cala. :roll:

No to jednak bêdê zadziera³ ³eb do góry. Ja mam 6 stóp i 4 cale wzrostu.

fiu fiu, do krótkich to Ty te¿ nie nale¿ysz. Jak taki pe³nomocnik wchodzi do s±du, to chyba wszyscy wstaj±.

Wiesz jak to w s±dzie - raczej pe³nomocnicy wstaj± albo k³aniaj± siê sêdziom w pas do ziemii niemal¿e, niczym przy obserwacjach refraktorem w zenicie :)

nie wiem jak to jest, ale domniemujê, ¿e bez wzglêdu na to jak nisko siê k³±niaj±, to i tak oni zawsze sukces odnosz± (finansowy). :lol:

No jak Jesion zobaczy jak od tematu odbiegli¶my to nam da! Jako cz³onek Rady z góry protestujê przeciwko umieszczeniu nas w Kwarantannie. Chocia¿ z kolei w tak doborowym towarzystwie to a¿ tak nie boli.

nie zrobi tego, he, he, bo musia³by ca³y temat przesun±æ, :Loveit:

Nie zalujcie sobie :)

Gdyby to byl inny "program" to <slychac gleboki dudniacy glos> "Panowie, zapraszam do pokoju RADY". Czeka tam nowy pomysl do akceptacji!

Dobra ch³opy wracamy do tematu !!!

Patrz±c na fotki (dobra robota) widzê ¿e wyci±g, tubus i jego zakoñczenia wysz³y z tej samej fabryki co Soligorki, paj±k te¿ jest bardzo, bardzo podobny.

Na prêdce podaje sposób na kasowanie luzów w wyci±gu Synty, trzeba go delikatnie rozebraæ i odkleiæ dwa ¶lizgowe paski na przeciw zêbatki a nastêpnie podkleiæ dobr± ta¶ma dwustronnie lepiac± oba paski i zamontowaæ ponownie w tych samych miejscach, je¶li jeszcze jest luz operacjê powtórzyæ z paskami ¶lizgowymi przy zêbatce i tak nawet mo¿na do 3 warstw dwulepa byle równomiernie pod wszystkie paski a¿ skasujemy zbedne luzy bez obawy o dalsze konsekwencje w pracy wyci±gu.
Prze ostatnim z³o¿eniem tulejê wyci±gu z odkecon± zêbatk± trzeba przetrzeæ szmatk± z benzyn± ekstarakcyjn± aby usunaæ z niej t³uste i meczaniczne zanieczyszczenia bo inaczej porysuj± potem g³ad¼ tulei !!!
Mam jeszcze kilka propozycji do sprawdzenia:

Pukn±æ palcem w tubus ko³o wyci±gu z boki i od spodu i zobaczyæ ile sekund wygasaj± drgania przy tubusie skierowanym 45* nad horyzont 8)
To dobry test na sztywno¶æ i jako¶æ statywu bo przek³ada siê to bezpo¶rednio na komfort obserwacji 8)

Punktacja:

ponizej 1 sekundy super wynik 10 pk
do 2 sekund bardzo dobry wynik 8 pk
do 4 sekund przecietny wynik 6 pk
do 6 sekund s³aby wynik 4 pk
do 8 sekund lepiej nie mówiæ 2 pk
Powy¿ej 10 sekund No comments 0 pk

Sprawdziæ odporno¶æ na drgania skrêtne, czy teleskop nie ma zwyczaju cofania po naprowadzeniu go w azymucie na obiekt przy sporym powiêkszeniu rzêdu 100x.

Jak widzê testowali¶ce je Webem wiêc czekamy na testowe ale b³agam surowe fotki z badanych sprzêtów, obrazy planet i obrazy dyfrakcyjne gwiazd w ognisku i za i przed ogniskiem koniecznie tyle samo :lol: :lol: :lol:
Nie widzê tak¿e czy teleskop ma nó¿ki i mo¿liwo¶æ regulacji poziomu choæby jedn± nó¿k± regulacyjn± ???

Pojawi sie tu lub ju¿ pojawi³ zapewne i zosta³ pominiêty problem wywa¿ania teleskopu po w³o¿eniu w wyci±g choæby du¿ego Naglera czy korpusu aparatu lub kamery, czy ju¿ siê z tym zetknêli¶cie i czy jako¶ sobie z tym radzicie???

Nie powiem design tego Dobsonika mi siê do¶æ nawet podoba ale nie podoba mi siê sposób zamocowania czopów bo powoduje powstanie sily gn±cej boczn± p³ytê monta¿u zamiast jak normalnie w Dobsonie tubus czopami powinien j± dociskaæ od góry po osi materia³u na co taki materia³ jest co najmniej o rz±d wielko¶ci bardziej wytrzyma³y :(

Mocowania zarówno czopów jak i szukacza sa wzmacniane od wewn±trz dodatkowymi elamentami balchy. Sama blacha tubusa wydaje mi siê do¶c gruba. Sprawdzê jak± ma grubo¶æ po odkrêceniu pier¶cieni koñcowych (dajê je do malarni proszkowej).

Nie ma ¿adnych problemów z opuszczanie siê tubusa po za³o¿eniu ciê¿kich okularów ( a nawet przy ³lugim fotowizualnym barlowie). Ja mam zastrze¿enia tylko do pracy obrotu wokó³ osi pionowej-za ciê¿ko.

Webcam przy tym telpie jest wyzwaniem bez napêdu, w dodatku krótka ogniskowa powoduje konieczno¶æ stosowania du¿ych (mo¿e 3-4X) barlowów, które czêsto wnosz± abberacje chromatyczne i wal± po kontra¶cie. To nie jest cassegrein czy maksutov, gdzie wk³ada siê webcama na go³o i wszystko jest ok. Bez napêdu (¶ledzenia) to walka z wiatrakami. Oczywi¶cie bêdê walczy³.

Co do wykonania dobsa-standart nic nadzwyczajnego, ta pó³eczka jest prsydatna i porz±dna (ebonit) r±czka do przenoszenia. P³yty wykoñczone jak±¶ oklein±, mozna ewentualnie wymieniæ na jaki¶ twardy plastik mo¿e, nie wiem.
Pozdr.


Jak widzê testowali¶ce je Webem wiêc czekamy na testowe ale b³agam surowe fotki z badanych sprzêtów

Na Boga, Janusz, co Ci po surowych klatkach? Upar³es sie na nie strasznie, ale niestety nie wiele one wnios± do oceny sprzêtu na odleg³o¶æ. Obrazy planet mo¿na porównaæ tylko wizualnie. Pojedyncze klatki s± zmasakrowane przez wp³ywy atmosfery, napewno wiesz o tym doskonale.

Nawet wybrane najlepsze klatki nie wiele Ci pomog±, bo musia³a by pod nimi byæ informacja o rzetelnie zmierzonym seeingu. Nie wystarczy przeciez okre¶liæ np. "seeing s³aby" czy "seeing na moje oko 4/10", bo takie oceny s± mniej lub bardziej subiektywne :(

Pojedyncze klatki dadz± jedynie bardzo pobie¿ne rozeznanie czy sprzêt jest s³aby czy dobry. A ¿e jest dobry to ju¿ wiemy, dlatego nic nowego klatki nie wnios± :(

pozdro
Ma³ek

PS. Ja czekam na gwiazdy podwójne i opis lub fotki ze startestu. Poza tym, jesli macie mo¿liwosc fajnie bylo by go zawiesic na jakim¶ monta¿u z prowadzeniem i dopiero na nim bawiæ siê w fotkowanie planet, dla zaspokojenia ciekawosci o planetarnych mozliwosciach tego telepa :)[/quote]

Startest zosta³ zrobiony na epsilonach w sensie rozdzielczo¶ci oraz na Kapelli w sensie kr±¿ków. Kr±¿ki wygl±daj± moim zdaniem dobrze, s± okr±g³e za i przed ogniskiem. Najwazniejsza rzecz- "echo" od obudowy lusterka wtórnego jest do¶æ ma³e. Równie¿ krzy¿ bêd±cy zmor± dla jasnych obiektów jest widoczny jedynie na jasnych gwiazdach jako cieniutki ostry krzy¿ b.jasny-co¶ ala efektu obrazu ¿arówki w ddr-owskich musicalach :lol: :lol:

moze kto¶ opracuje procedure referencyjnego stakowania :roll:

¿eby ka¿dy satckobrazek by³ identycznie robiony na tych samych parametrach, z tej samej ilo¶ci klatek itp. a wtedy softobrazki by³yby lepiej wiarygodne do porównañ dla Janusza (i nie ukrywam ¿e dla mnie te¿)

Tsza wymysliæ procedure :roll:

a co do pierwszych klatek to nigdy siê nie dowiemy czy i co one daj±, jak ich zró¿nych sprzêtów nie zobaczymy...

Proponuje nastepujace stackowanie referencyjne:
1. Program Registax
2. 100 klatek zestackowanych bez optymalizacji (wylaczona calkowicie)
3. Zadnej postprodukcji - to co wyjdzie po procesie stackowania od razu na dysk jako bmp.
4. Nastepnie np w Photoshopie nagrywamy plik jako PNG (kompresja bez straty jakosci).
5. Publikujemy jako referencyjny obrazek razem z innymi juz przemielonymi.


Na prêdce podaje sposób na kasowanie luzów w wyci±gu Synty, trzeba go delikatnie rozebraæ i odkleiæ dwa ¶lizgowe paski na przeciw zêbatki a nastêpnie podkleiæ dobr± ta¶ma dwustronnie lepiac± oba paski i zamontowaæ ponownie w tych samych miejscach, je¶li jeszcze jest luz operacjê powtórzyæ z paskami ¶lizgowymi przy zêbatce i tak nawet mo¿na do 3 warstw dwulepa byle równomiernie pod wszystkie paski a¿ skasujemy zbedne luzy bez obawy o dalsze konsekwencje w pracy wyci±gu. 
Prze ostatnim z³o¿eniem tulejê wyci±gu z odkecon± zêbatk± trzeba przetrzeæ szmatk± z benzyn± ekstarakcyjn± aby usunaæ z niej t³uste i meczaniczne zanieczyszczenia bo inaczej porysuj± potem g³ad¼ tulei !!!


A nie myslales, zeby w ogole te paski wypie... i wsadzic jakies lepsze? Jakas tasme teflonowa or something?
Sam sposob likwidacji luzow jest ok - prosty i szybki w realizacji. Do zastosowania od reki!


Pukn±æ palcem w tubus ko³o wyci±gu z boki i od spodu i zobaczyæ ile sekund wygasaj± drgania przy tubusie skierowanym 45* nad horyzont 
To dobry test na sztywno¶æ i jako¶æ statywu bo przek³ada siê to bezpo¶rednio na komfort obserwacji 


Sprawdze dokladnie, ale tu jest bardzo dobrze! Mysle, ze 6-8 pkt powinno byc, a moze i 10?


Sprawdziæ odporno¶æ na drgania skrêtne, czy teleskop nie ma zwyczaju cofania po naprowadzeniu go w azymucie na obiekt przy sporym powiêkszeniu rzêdu 100x.

To jest do poprawki. Ma obiaw wracania skretnego, ale to moze trzeba wyregolowac (za mocno skrecony)? Mysle, zeby poprawic to wmontowujac jakies rolki-lozysko, na ktorym bedzie sie obracac. Moze latwiej bedzie kupic taka tasme z kulkami to np podklejania szafek, zeby sie lekko przesuwaly. Jest taki patent - widzialem w hiperze.
Moze masz inne rozwiazanie?


Jak widzê testowali¶ce je Webem wiêc czekamy na testowe ale b³agam surowe fotki z badanych sprzêtów, obrazy planet i obrazy dyfrakcyjne gwiazd w ognisku i za i przed ogniskiem koniecznie tyle samo   
Nie widzê tak¿e czy teleskop ma nó¿ki i mo¿liwo¶æ regulacji poziomu choæby jedn± nó¿k± regulacyjn± ???


Zdjecia z Weba znajdziesz w dziale Galeria. Slabe na razie, bo warunki i dysk sie skonczyl na saturnie - za malo klatek (ok 10), ale efekt jak dla mnie bardzo obiecujacy. Beda na pewno nastepne.


Pojawi sie tu lub ju¿ pojawi³ zapewne i zosta³ pominiêty problem wywa¿ania teleskopu po w³o¿eniu w wyci±g choæby du¿ego Naglera czy korpusu aparatu lub kamery, czy ju¿ siê z tym zetknêli¶cie i czy jako¶ sobie z tym radzicie???

No i tu ciekawostka - ten problem nigdy sie nie pojawi w przypadku tego montazu.
Zacytuje producenta:
"The new adjustable TENSION CONTROL HANDLE (Patent pending)

The secret of the design is to correctly balance the optical tube with special designed handles on the base. The design adds enough friction and tension to allow the tube to move easily when nudged but to stay in position when not. Users can easily add or reduce tension by turning on the handle. This feature solves the common balance problem found on many Dobsonians."

A tu mozesz zobaczyc, jak wyglada ta regulacja sily opadania:
http://www.skywatche...pe.net/Dob.html

Jest to taki specjalny dokrecany docisk/sruba - ktora ma w sobie kilka specyficznych podkladek pomiedzy ktorymi jest lozysko kolkowe. Dziala swietnie!

To chyba tyle...

£ozysko big problem, bedzie siê wszsytko kiwac na boki. Mo¿e lepiej takie slizdi teflonowe do medli. To s± kó³ka samoprzylepne twarde i b. g³adkie ok. 10cm ¶rednicy, do¶c drogie niestety. 3 sztuki na ca³ym obwodzie i sprawa powinna byæ zalatwiona.
Pozdr.

Hmmm??? ten patent z dociskiem czopa mi zalatuje lip± bo z ciê¿kimi okularami wzosn± znacznie opory w elewacji co nie jest optymalnym rozwi±zaniem, to raczej nastêpny temat do tuningu, czyli regulowalna przeciwwaga za lustrem g³ównym moim zdaniem.
Co do obrotu w azymucie to s± dostêpne w handlu plastikowe rolki pod obrotow± pó³kê pod telewizor ale rolki s± liche i za ma³o okr±g³e do naszych astronomicznych celów co nale¿y koniecznie skorygowaæ na ma³ej tokarce i z³o¿yæ obrotnicê z przetoczonymi na okr±g³o i na jeden wymiar rolkami, nasze Kastory i Regulusy od lat chodz± na takich ko³ach o ¶rednicy 270mm z przetoczonymi 10-cioma roleczkami z Praktikera z doskona³ym skutkiem 8)

Mozesz pstryknac jakies zdjecie twojego rozwiazania? Moze byc na priva jezeli nie chcesz zbytnio zdradzac firmowych tajemnic ;)

Jutro dostaniesz na forum bo jak ju¿ piszê na forum publicznym to do koñca a nie na zasadzie wiem ale nie powiem, ja traktujê forumowiczów powa¿nie 8)

Janusz myslisz ¿e na zachodzie(wschodzi) patentuj± lipe... 8)

Bo to rozwi±zanie jest chronione w³a¶nie patentem 8)

Dokladnie. To nie jest zwykly zacisk. Musze sie przyjrzec tej dziwnej srobie, ale to nie jest normalny patent. Jest tam jakis pomysl. Szkoda, ze nie mam cyferki bo bym tu wrzucil. Andrzej ma to moze wrzuci.

Na tych czopach przy tubusie jest taka podkladka z jakiegos materialu, ktory powoduje, ze tarcie jest rownomierne i nie "przycina" sie, a w srubie jest lozysko pomiedzy specjalnymi podkladkami, co powoduje to, ze caly czas chodzi na lozysku, tylko ze zmiennym oporem (scisk). To powoduje to, ze niezaleznie od scisniecia - calosc pracuje plynnie.

Oni nawet tym sie na glownej stronie chwala, wiec cos w tym musi byc. Kolejna zaleta tego rozwiazanie jest to, ze mozesz sobie do woli targac caly teleskop bez strachu, ze ci tubus spadnie. Nastepna zaleta - mozesz sobie zakrecic to, zeby sie nie ruszal tubus jak np zmienia sie osoby. Bo tak to wystarczy lekkie pukniecie i obiektu nie ma.

T± dwunastkê Naglera te¿ testowa³em , i o dziwo M-13 by³a jaka¶ blada . Po chwili dopiero zobaczy³em ¿e zapomnia³em zdj±æ kapturek :D Ale i tak by³o trzynastkê widaæ . Naglery panowie i panie docenimy w górach na zlocie . Poczekajmy to tylko kilka dni .

My z Andrzejem zrobilismy ten sam numer :) Mars jakis taki slaby byl przez tego naglera - potem Andrzej patrzy, a tam kapsel :)

Wracaj±c do budowy mocowania lusterka wtórnego, ci±gle nurtuje mnie jedno pytanie :roll: . Wydaje mi siê ze zdjêcia paj±ka Synty, ¿e identyczne mocowanie lusterka jest równie¿ w chinskich Celestronach. Tam jednak te trzy otwory ze ¶rubami do kolimowania by³y tylko ¶rubami (je¶li mo¿na to co¶ co tam by³o tak nazwaæ) konstrukcyjnymi a nie regulacyjnymi :shock: . Jak pó¼niej stwierdzi³em, równie¿ w instrukcji napisano, ¿e kolimacja polega wy³±cznie na ustawieniu tylko zwierciad³a g³ównego :roll: .
Proszê - napiszcie czy w Syncie próbowali¶cie kolimowaæ zwierciad³o wtórne z powodzeniem ? Byæ mo¿e tylko Celestron wyci±³ taki numer.
Pozdrawiam
Sebastian

No co¿, im mniej regulacji firma pozostawia u¿ytkownikowi tym lepeij bo mniejsza jest szansa totalnego rozkolimowania a nawet uszkodzenia sprzêtu przez domoros³ego majsterkowicza 8)

Pod warunkiem, ¿e ta "firma" ustawi³a lusterko wtórne na sta³e dok³adnie i trwale, bo je¶li nie to precyzyjna kolimacja mo¿e byæ niemo¿liwa.

Bastian - zdecydowanie kolimowalismy lusterko wtorne. Sa trzy srobki ampulowe (imbuse jakby niektorzy powiedzieli) i jedna centralna kontrujaca. Luserko mozesz przestawiac tymi kombinacjami we wszystkich plaszczyznach.

Dziêki Adam,
po prostu widzia³em identyczne jak w Syncie mocowanie w Celestronie 150/750 i ku mojemu zdziwieniu :shock: w miejscach gdzie powinny byæ ¶rubki regulacyjne by³y chyba jakie¶ nity.

System docisku ruru do monta¿u w Syncie opiera siê na wianuszkowym ³o¿ysku kulkowym (wymieniam na ma³e walcowe) ¿adna tajemnica. Pomys³ genialny.

Mo¿na wiedzieæ po co wymieniasz skoro patent ponoæ jest superowy :?: :?: :?:
A mo¿e jednak to kupa, to jak to jest naprawdê :wink: ???

Wymieniam poniewa¿ dajê ³ozyska z obu stron, tylko dlatego. Poza tym otwarte ³o¿ysko oryginalne jest z rodzaju tych jakie mia³em w rowerze marki Jubilat 20 lat temu. Teleskop jest pe³em sprzeczno¶ci-np. r±czka do przenoszenia tubusa-wykonanie najwy¿szych lotów, boczne r±czki do regulacji si³y docisku-¶wietna, porz±dny plastik z wtopionym mosie¿nym gwintem. Okleina podsta-gruby plastik. Okleina elementow pionowych-tanie i kichowate. Szukacz-wspania³y w precyzji ustawiania optycznie co najwy¿ej przeciêtny. Optyka-jak ze snu. Wyci±g tez jak ze snu ale ju¿ mniej przyjemnego. Itd.
Pole do popisu dla majsterkowicza.
ak jak pisa³em z mojego telpa zostanie tylko lutro, tubus i po gruntownej modernizacji-monta¿ dobsona :idea:
Dzisiaj perawdopodobnie pojedziemy na obserwacjie poza W-wê. Testy poka¿± na ile ta optyka jest powtarzalna.
Pozdr.

Sprawdzi³e, wyci±g Wiliams Optic (klasa televue) pasuje do tego dobsa. Jest to wyci±g do rur od 9". To w Syncie ma ok. 9" w³a¶nie. Oj drogo ten teleskop bêdzie mnie kosztowa³!
http://republika.pl/lysy1965/images/futro.jpg

OK - jak pasuje to ja pisze sie na ten wyciag. Nie ma co rzezbic w g... i zamowic porzadny wyciag. To jedyna rzecz, ktora odstaje od jakosci optyki i umniejsza prawdziwy komfort obserwacji. No i jeszcze to prowadzenie :(

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl