Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam takie pytanie zdarzenie to mia³o miejsce do¶æ dawno chodzi o zderzenie siê komety Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem. Symulucja w programie pokaza³a ¿e jowisz by³ ³adnie widoczny czy kto¶ ogl±da³ zderzenie komety? Jak by³o widaæ ¶lady po uderzeniu komety na tarczy jowisza? S± tutaj starzy wyjadacze wiêc mam nadzieje ¿e kto¶ to pamiêta :D niech kto¶ opisze jak prze¿y³ to niecodziennie zjawisko. Mo¿e kto¶ robi³ jakie¶ zdjêcia?
Ten post by³ edytowany przez
zysix dnia: 26 January 2006 - 20:58
Ogl±da³o siê :) Same impakty mia³y nie byæ bezpo¶rednio widoczne, ale przewidywano, ¿e b³yski eksplozji bêd± powodowa³y krótkotrwa³e poja¶nienia ksiê¿yców Jowisza o kilka dziesi±tych magnitudo. Siedzia³em w zapadaj±cym zmierzchu przyklejony do okularu nieod¿a³owanego U-newtona 70mm :ha: i z zegarkiem w rêku czeka³em na pierwsze zderzenie, które mia³o byæ (o ile pamiêtam) jednym z najwiêkszych. Niestety w przewidzianym czasie nie zauwazy³em nic istotnego. Podobnie by³o w czasie kolejnych zderzeñ. Nie dostrzeg³em te¿ ciemnych ¶ladów pozostawionych w miejscach zderzeñ, bo mój uniwersa³ pokazywa³ w najlepszym razie dwa niewyra¼ne pasy na Jowiszu :( Mimo to zosta³o mi w pamiêci wra¿enie uczestniczenia w czym¶ bardzo wa¿nym. To by³o naprawdê to, o czym mówi³ wtedy ca³y ¶wiat.
No na zdjêciach ¶lady uderzenia by³y zbli¿one do czerwonej plamy a ta jest w zasiêgu amatorskich teleskopów wiêc mo¿e kto¶ inny dojrza³. Szkoda ¿e jestem taki m³ody omine³o mnie tyle fasycnuj±cych zdarzeñ..
Szkoda ¿e jestem taki m³ody omine³o mnie tyle fasycnuj±cych zdarzeñ.. Lepiej wyobra¼ sobie ile mo¿e Ciê jeszcze spotkaæ :rolleyes:
Podobnie jak Radek da³em siê zwie¶c sugestii ¿e b³yski bêd± widocznena ksiê¿ycach, w koñcu jednak dostrzeg³em plamy po eksplozjach przez MTO11CA, bo tylko jego mia³em do dyspozycji. Robi³em ich rysunki i nawet zdjêcia na kliszy, ale tylko ledwo co¶ na nich majaczy. Co najmniej kilku moich kolegów z Lublina obserwowa³o to zjawisko przez refraktor Zeissa 100/1000 i te¿ robi³o rysunki ktore publikowano w "Uranii". Zapewne wiele cz³onków PTMA to obserwowa³o, bo sprawa by³a mocno nag³o¶niona.Technika CCD dopiero raczkowa³a w ¶ród amatorów na zachodzie i tylko nieliczni zrobili przyzwoite zdjêcia. Gdyby to by³o dzisiaj, to mieli by¶my wysyp zdjêc.
Przypominam sobie tamten letni wieczor gdy udalo mi sie namowic nauczyciela od fizyki by ze mna i z kumplem sie wybral na wyprawe z ¿ó³tym U-botem 15 cm ktory byl zakupiony dla szkoly. Ech az sie lezka kreci w oku jak sie czlowiek mordowal z g³owica i calym montazem.... Pamietam ze w momencie zjawiska bylo jeszcze jasno, i tego zauwazyc sie nie dalo. mimo duzej armaty nic nie widzialem... nawet pasow na Jowiszu( super okulary made in zywiec) :blink:
Ten post by³ edytowany przez
kayo dnia: 30 January 2006 - 16:20
no to szkoda, mia³em nadzieje ¿e kto¶ z astroforum ogl±da³ te zjawisko i mia³ nie zapomniane prze¿ycia :D
Mam takie pytanie zdarzenie to mia³o miejsce do¶æ dawno chodzi o zderzenie siê komety Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem. Symulucja w programie pokaza³a ¿e jowisz by³ ³adnie widoczny czy kto¶ ogl±da³ zderzenie komety? Jak by³o widaæ ¶lady po uderzeniu komety na tarczy jowisza? S± tutaj starzy wyjadacze wiêc mam nadzieje ¿e kto¶ to pamiêta :D niech kto¶ opisze jak prze¿y³ to niecodziennie zjawisko. Mo¿e kto¶ robi³ jakie¶ zdjêcia? A czy ogl±da³e¶ to zjawisko w TV, je¶li nie to mam to chyba gdzie¶ nagrane i mogê ci jak by co wys³aæ :Beer:
Ogl±da³em ale to by³y urywki na discovery albo co¶ w tym stylu, na czym nagrane i jak wys³aæ?: )
"Dane nam by³o...." obserwowaæ skutki zderzeñ fragmentów komety SHOEMAKER-LEVY 9 z Jowiszem. Pamiêtam, ¿e wtedy od wielu dni "panowa³ rosyjski wy¿" i pogoda by³a wzorowa i murowana. Jedynie dokucza³y nam upa³y. Wraz z Mietkiem Paradowskim z lubelskiego PTMA umówili¶my siê na kilka wieczorów obserwacyjnych na dachu wie¿owca (12 pieter?). Wia³o tam niezno¶nie, ale za to ch³odek by³ koj±cy. Stygniêcie dachu, nagrzanego s³oñcem podczas dnia - niemi³osiernie psu³o obraz w okularze TA£-a 110/800, ale czasem udawa³o siê doczekaæ na spokojne chwile. Szarawe plamy dzerzeñ by³o widaæ bez trudu, lecz tylko te najwiêksze. Mniejsze plamy (oczywi¶cie nie wszystkie) da³o siê zlokalizowaæ dziêki aktualnym namiarom, jakie Mietek zdoby³ na kilka dni przed zderzeniem. Rosyjski TA£ spisywa³ siê dobrze na granicy swych mo¿liwo¶ci, szczególnie, ¿e mogli¶my porównywaæ obrazy z ró¿nymi filtrami. Bodaj¿e trzeciego wieczora pojawil siê dr. G³adyszewski z refraktorem ZEISS 100/1000mm, który nie tylko dotrzymywa³ nam towarzystwa, lecz równie¿ u¿yczy³ tego wspania³ego refraktora. ZEISS dawa³ znacznie bardziej kontrastowe obrazy i pozwala³ dostrzec wiêcej subtelno¶ci na tarczy Jowisza. Dodatkow± trudno¶æ podczas obserwacji sprawia³o niskie po³o¿enie planety nad horyzontem. Trzeba by³o siê ¶pieszyæ z obserwacjami, poniewa¿ przy zupe³nie ciemnym niebie tarcza planety razi³a oczy a coraz ni¿sze po³o¿enie owocowa³o narastaj±cymi drganiami obrazu i pojawieniem siê aberracji chromatycznych i sferycznych. Miêli¶my wiêc trochê po¶piechu i stresu, najbardziej za¶ w chwili, gdy wypad³ mi z rêki filtr i stoczy³ siê po pochy³o¶ci dachu na sam jego brzeg. Poszed³em po niego na czworaka i siêgaj±c rêk±, zobaczy³em ile piêter pode mn±. Mialem autentycznego pietra. Ca³e zjawisko wspominam jako wyj±tkowe i niezwyk³e. Ciszê siê niezmiernie, ¿e mia³em szczê¶cie móc je naocznie obserwoaæ. Z tamtych niezwyk³ych chwil zosta³o mi kilka naprêdce robionych rysunków oraz kserokopia podsumowania, publikowanego w ktorym¶ z numerów URANII z 1994r. Za³±czam próbki.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
kurcze pikne :D
teraz moznas ogladac cienie ksiezycow na tarczy Jowisza ;) ..co prawda nie to samo ale zawsze cos szkoda ze jowisz tak nisko :(
Raniutko mo¿na go dorwaæ jeszcze nigdy nie widzia³em jowisza wybiore siê w jaki¶ weekend jak bedzie pogoda. Mo¿e jest nisko ale jak bedzie wysoko to bedzie bi³ po oczach ; )
Teraz na Jowisza jest raczej przecietny czas a szkoda ...jak kupowalem swojego Newtona 76 mm to wlasnie byl naprawde dobry czas na ta planete ..szkoda ze wtedy jednak sprzetu nie bylo by zaobserwowac cos wiecej niz 2 pasy i uklad ksiezycow
KOPER tak swoj± drog± mo¿ê masz jakie¶ dane np. kiedy bed± opozycje planet zewnetrzynch albo elongacje planet wewnetrzych? Ogólnie kiedy bedzie najlepszy czas na obserwacje planet. Bo narazie to Mars ju¿ po opozycji.. a Saturn coraz bardziej ma pierscienie w nasz± strone i te¿ tak powiem "s³abo". Jowisz to wiem ¿e jest przy s³oñcu narazie ale kiedy bedzie w lepszej sytuacji to nie wiem. Tak swoj± drog± newtonem 150mm co teraz mozna dostrzec na Jowiszu?
56 obejzalem blizej te rysunki i zastanawiam sie co to za karta zwrotu narzedzia byla uzyta jako notatnik...:P
Za³±czone miniaturki
l
l
Dokladnych danych ci nie podam ...znam tylko tak ogolnie mniej wiecej bo po kupnie telepa wlasnie interesowal mnie Jowisz ale na niego trzeba bedzie troche poczekac ...o 5 rano najlepiej strzelac do Jowisza ...150 mm daje rade pasy pare szczegolow powinno co wprawniejsze oko zarejestrowac .....jeszcze nie ogladalem tranzytu jednego z wiekszychjego ksiezycow na tarczy Jopwsza na co sie napalilem swego czasu poonoc przy odrobinie szczescia mozna obserwowac cien jednego z ksiezycow na tarczy planety co chcialbym zobaczyc :)
nastepna opozycja Marsa to za 2 lata jakos i bedzie ona gorsza bo Mars oddalony bedzie juz o ok 100 milionow kilometrow ....podczas obcnej opozycji byl oddalony o 80 milionow ..a 2 lata wczesniej o 65 milionow kilometrow co ogladalem niestety przez newtona 76 mm ....ostatnia opozycje ogladalem juz na 150mm i bylo wporzadku choc zalezy od miejsca nie wiem jak to z tym jest ale u mnie zdecydowanie na plus przy widoku marsa wplywaly obserwacje z miasta przy pomaranczowym swietle :) tez kilka szczegoilow zarejestrowalem czapy i kontynenty ale po kilku razach ..trzeba jednak sie zorientowac w obserwacji trudno na poczatku wychwycic :) warto patrzec na Marsa jest dosc ciekawe ale nie odrazu i tzreba dobrze telep wystudzic
najlepiej teraz ogladac Saturna :) pierscienie powoli znikaja i bedzie posucha przez dlugi czas wiec warto sie napatrzyc ....chociaz zjawisko znikajacego pierscienia tez jest ciekawe :)
ostatnio tak mnie tez wzielo zeby probowac to czego nigdy nie proboiwalem i trafic w planety takie jak Neptun czy Uran ..zdaje sobie sprawe ze bedzie to tylko kropka ale dla samej satysfakcji chcialbym sprobowac :)
tutaj masz zjawiska :
http://www.astrocd.pl/modules.php?name=Kal...y=2006&cprint=1na forum zreszta ten link jest podany :)
No ja w najbli¿szym czasie chêtnie przypakuje w Jowisza moj± armate :D Na Saturna oczywi¶cie warto patrzeæ nie mówie ¿e nie. A z Marsem to wiem, na wielkiej opozycji pamietam wyszed³em na dwór zobaczyæ tego niby Marsa... kompletnie sie nie interesowa³em siê astronomi± pamietam ¿e ogl±da³em co¶ go³ym okiem na po³udniu i to na pewno nie by³ Mars :P A propo Plutona mia³em nadzieje ¿e 150mm mia³em g³ebok± nadzieje ¿e bedzie mo¿na go dojrzeæ ale niestety 14 mag to za du¿o mój telep jak pisali to max 13,5 mag : (
No ja w najbli¿szym czasie chêtnie przypakuje w Jowisza moj± armate :D Na Saturna oczywi¶cie warto patrzeæ nie mówie ¿e nie. A z Marsem to wiem, na wielkiej opozycji pamietam wyszed³em na dwór zobaczyæ tego niby Marsa... kompletnie sie nie interesowa³em siê astronomi± pamietam ¿e ogl±da³em co¶ go³ym okiem na po³udniu i to na pewno nie by³ Mars :P A propo Plutona mia³em nadzieje ¿e 150mm mia³em g³ebok± nadzieje ¿e bedzie mo¿na go dojrzeæ ale niestety 14 mag to za du¿o mój telep jak pisali to max 13,5 mag : ( Pluton to hard core ;)
dzisiaj jest fajnie saturn zlaczony z M44 w raku :) :)
Ten post by³ edytowany przez
KOPER dnia: 30 January 2006 - 22:57
No ja w najbli¿szym czasie chêtnie przypakuje w Jowisza moj± armate :D Na Saturna oczywi¶cie warto patrzeæ nie mówie ¿e nie. A z Marsem to wiem, na wielkiej opozycji pamietam wyszed³em na dwór zobaczyæ tego niby Marsa... kompletnie sie nie interesowa³em siê astronomi± pamietam ¿e ogl±da³em co¶ go³ym okiem na po³udniu i to na pewno nie by³ Mars :P A propo Plutona mia³em nadzieje ¿e 150mm mia³em g³ebok± nadzieje ¿e bedzie mo¿na go dojrzeæ ale niestety 14 mag to za du¿o mój telep jak pisali to max 13,5 mag : ( Znalaz³em co¶
takiego mo¿e nie du¿o ale zawsze co¶, teraz jest najlepszy okres do obserwacji Saturna. A w maju w opozycji Jowisz bedzie mia³ -2,5 mag i bedzie maxymalnie 29" nad horyzonetem wiêc nie tak ¼le chyba?; )
PS. edit sie waln±³em :P
Opozycja Saturna 27 stycznia, trzeba bedzie skubañca dorwaæ jeszcze ;]
Ten post by³ edytowany przez
zysix dnia: 30 January 2006 - 23:15
Znalaz³em co¶ takiego mo¿e nie du¿o ale zawsze co¶, teraz jest najlepszy okres do obserwacji Saturna. A w maju w opozycji Jowisz bedzie mia³ -2,5 mag i bedzie maxymalnie 29" nad horyzonetem wiêc nie tak ¼le chyba?; )
PS. edit sie waln±³em :P
Opozycja Saturna 27 stycznia, trzeba bedzie skubañca dorwaæ jeszcze ;] Nie 29" tylko 29st. :)
no tak tak " 29" to by oznacza³o 29 cali ale nie widzia³em jak zrobiæ znaczek stopni , mog³em faktycznie napisaæ st. :D
KAYO, lubiê dociekliwych ludzi, bo zawsze znajd± co¶ ciekawego. ¦piesz±c siê na obserwacje, z³apa³em co by³o pod rêka do rysowania, co nie zajmowa³o by zbyt wiele miejsca. Trafi³em na przeterminowany bloczek kart narzêdziowych z wypo¿yczalni narzêdzi. Ot wszystko. Poniewa¿ uzna³em, ¿e te oryginalne szkice robione na ¿ywo przy okularze teleskopu, bêd± mia³y dla mnie warto¶æ dokumentalno-sentymentaln±, zachowa³ew je. Na ich podstawie zrobi³em potem bardziej uporz±dkowane i wyg³adzone zestawienie rysunków. Gratulujê spostrzegawczo¶ci i pozdrawiam.
56 rysunki robi± wra¿enie :Salut:
Siêgn±³em te¿ do archiwum z 1994r. gdzie znalaz³em zapis obserwacji i zdjêcie pod dat± 21 lipca. W tym okresie Jowisz przebywa³ nisko na ekliptyce i obserwacje mimo letniej pory by³y trudne, by³o gor±co i przez ca³y czas obraz "chodzi³" w okularze. Przyznam ¿e nie wierzy³em pocz±tkowo w mo¿liwo¶æ dostrze¿enia ¶ladów po impakcie i dopiero od 18 lipca zmienilem zdanie. Zdjêcie Jowisza wykonane przez MTO11CA z uk³adem zwiêkszajacym ogniskow± do f=30, na kliszy TMAX 3200, na rêcznym prowadzeniu, t. exp. ok. 1s.
Dzisiaj wydaje siê to anachronizmem, lecz wówczas robilem co mog³em.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Do powy¿szego zdjêcia pasuje lepiej zapis i rysunki z tego same go dnia, które jako¶ pomyli³em i wstawiam teraz. Dok³adam jeszcze fotkê Jowisza metod± dryft-skaningu, jak± testowa³em wcze¶niej na ew. rozja¶nienie ksiê¿yców, któr± robi³em przez MTO11CA, oraz zdjêcie z 16 lipca na krótko przed pierwszym impaktem, przedstawiaj±ce z³±czenie Jowisza z Ksie¿ycem, tego wieczora przed godzin± 22.
Za³±czone miniaturki
Kurcze w³asnorêczne rysunki to co¶ piêknego! <brawo>!
Ten post by³ edytowany przez
zysix dnia: 31 January 2006 - 21:00
Kurcze w³asnorêczne rysunki to co¶ piêknego! <brawo>! nie wiem czy iogladaliscie programy o Shoemaker-Levy 9 ...ale sa jedne z bardziej klimatycznych na Discovery Science :) chyba z 20 razy ogladalem :)
Czy ogl±da³em ten program-hm niech pomyslê <_< , ch³opie ja to ogl±dam raz w tygodniu od kilku lat :lol:
Czy ogl±da³em ten program-hm niech pomyslê <_< , ch³opie ja to ogl±dam raz w tygodniu od kilku lat :lol: szkoda ze na discovery science brak nowych filmow z ostatnich misji na Marsa itp. :(..bo ja juz wszystko tam po kilkanascie razy widzialem z dzialu astro :)
¶wiête s³owa :Salut:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl