Refraktor 60/700 Je¶li nigdy nie mia³e¶(a¶) teleskopu a chcesz zac 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Refraktor 60/700

Wiêkszo¶æ osób zabieraj±cych siê za astronomie chce kupiæ jaki¶ ma³y i niedrogi teleskop z nadzieja, ¿e kiedy¶ przesi±dzie siê na co¶ wiêkszego. Czêsto takim wyborem s± niedrogie 60mm refraktory lub o podobnych rozmiarach. Przyczyn± takiego wyboru jest niezbyt wygórowana cena ok. 300z³ (oczywi¶cie na azymutalnym monta¿u), brak znajomo¶ci w tej dziedzinie i ³adny opis na pude³ku. Na szczê¶cie forum ju¿ wiele razy wybi³o taki pomys³ komu¶ g³owy jednak s± ludzie którzy ju¿ kupili cos takiego lub po prostu nie maja wyboru, albo kupi± co¶ za 300z³ albo wcale a stanowczo odrzucaj± kupno lornetki, która za t± cenê by³a by w miarê porz±dna. Dlatego postanowi³em opisaæ ten teleskop aby u³atwiæ wybór lub zniechêciæ

Refraktory typu 60/700 s± dostêpne w ofercie wielu producentów teleskopów.
Oto kila z nich:

Celestron - PowerSeeker 60 AZ Refraktor 60/700 244z³
Sky-Wather - Sky-watcher 607 AZ2 Refraktor 60/700 374z³
Optisan/Astar - Optisan STAR 70060 TX Refraktor 60/700 AZ 250z³

Wszystkie wymienione modele posiadaj± 60mm soczewkê oraz ogniskow± 700mm, zamocowane na azymutalnym monta¿u z aluminiowym statywem. Posadzenie ich na przynajmniej EQ1 to kwota >420z³.
Celestron w komplecie dorzuca dwa okulary 20mm 4mm, Synta – 25mm i 10mm a Optisan 20mm, 12,5mm oraz 4mm oczywi¶cie wszystko z najni¿szej pó³ki tak jak i brlowy 3x.

Sam jestem posiadaczem tego ostatniego wiec to g³ównie na nim bêdê siê opiera³. Osobi¶cie kupi³em go przez przypadek, chodz±c kiedy¶ po Arkadii zobaczy³em go w walizeczce, piêknie opisany ksiê¿yce Jowisza, pier¶cienie Saturna, wygl±da³o to ca³kiem przyzwoicie. Po z³o¿enie tego do kupy równie¿ nie jest tak ¼le jednak patrzenie na teleskop a przez teleskop to ju¿ co¶ innego.

Je¶li w swoim komplecie macie okular 4mm to od razu mo¿ecie zrobiæ sobie z niego kieliszek, ten sam los spotka odwracacz obrazu1.5x, s± po prostu bezu¿yteczne.

Do czego nam siê to przyda?

Prostota w obs³udze i ma³a waga to z pewno¶ci± plusy, je¶li chcemy go kupiæ jakiemu¶ dziecku, jednak te dwie cechy odbijaj± siê na nas w czasie obserwacji. mo¿emy

NOC

Przy zastosowaniu okularu 20mm wyci±gniemy ok. 35x, za¶ 12.5 ok. 56x oczywi¶cie teoretycznego powiêkszenia, mo¿emy równie¿ zastosowaæ balowa ale lepiej nie bêdê opisywa³ jakie pozycje trzeba przyjmowaæ aby przez niego patrzeæ.
Okular 35x wystarczy do standardowego przegl±du nieba dobrze w nim widaæ ksiê¿yc, malutkiego Saturna (ale ju¿ z widocznymi pier¶cieniami), Jowisza z najwiêkszymi ksiê¿ycami, Wenus – widoczna jako gwiazda (sytuacja mo¿e siê zmieniæ podczas opozycji).
Przy okularze 12.5 mm czy 10mm widaæ ju¿ dobrze Saturna i przerwê pomiêdzy pier¶cieniem a planet± oraz najwiêksze ksiê¿yce, ale nie mogê dostrzec przerwy Cassiniego, Jowisz to ju¿ wyra¼na tarcza planety, Wenus ma³a kropka, mo¿emy siê równie¿ pokusiæ o m42, lub gromady kuliste np. m44, lub galaktykê m31 jednak osobi¶cie nie próbowa³em jej zobaczyæ bo lata nisko nad horyzontem.
Je¶li skorzystacie z barlowa i okularu 10mm to mo¿ecie wpatrzeæ dwa pasy chmur na Jowiszu ale trzeba „umieæ spojrzeæ” aby tego dokonaæ, na pierwszy rzut oka zobaczycie jasn± kule na której nic nie widaæ, chocia¿ w opozycji jest do¶æ du¿a.
To chyba wszystko bo chocia¿ zasiêg to ok. 11mag, to o m57 mo¿ecie zapomnieæ, podobnie jest z innymi obiektami.
Ogromn± wad± teleskopu jest monta¿, zero sztywno¶ci, zero dok³adno¶ci, przy du¿ym zbli¿eniu ¶ledzenie np. Saturna jest okropnie ciê¿kie, ka¿de dotkniêcie to ogromne wibracje, Nawe ostro¶ci nie mo¿na spokojnie ustawiæ.

DZIEÑ

Jednak nie ma siê co za³amywaæ, refraktory mo¿na równie¿ wykorzystywaæ do obserwacji w dzieñ co daje im du¿y plus i wygl±da to bardzo dobrze.

FOTO

Je¶li zaopatrzymy siê w przej¶ciówkê do aparatu mo¿emy robiæ dobre zdjêcia, ró¿nym zwierzêtom lub polowaæ na s±siadki.
Z robieniem zdjêæ obiektom astronomicznym nie bêdzie tak ³atwo, aby to zrobiæ potrzebny jest monta¿ paralaktyczny. Mo¿emy robiæ tylko zdjêcia b.jasnych obiektów, które nie wymagaj± d³ugich czasów na¶wietlania, ale nie wiem czy takie znajdziecie, nawet ksiê¿yc w pe³ni na ¶rednim ISO wymaga chocia¿ 1/40s co jest jednak za du¿o aby uzyskaæ dobre ostre zdjêcie, jednak mo¿na stosowaæ do tego celu kamerki, po nakrêcenie filmiku, wybieramy poszczególne klatki i mamy z tego zdjêcia obiektów (ksiê¿yc, Saturn, Jowisz) w niskiej rozdzielczo¶ci.

PODSUMOWANIE

Tak to wygl±da i chocia¿ nie brzmi dobrze to jednak zawsze dostarczy trochê rado¶ci, na pewno wiêcej w dzieñ ni¿ w nocy ale bynajmniej to jest du¿ym plusem aby go zakupiæ, szczególnie je¶li ju¿ posiadamy wiêkszy teleskop do DS.
Trzeba dodaæ, ¿e gadanie „ a na co mi wiêkszy teleskop” jest ca³kowicie nie na miejscu, ja te¿ tak wtedy mówi³em, jednak gdy patrzysz na Saturna czy M42 przy 50x wygl±daj± piêknie i wtedy siê ¿a³uje, ¿e nie mo¿na tego zobaczyæ z bliska i snuje siê plany o jakiej¶ Syncie 8 cali lub wiêkszej.
Osobi¶cie polecam aby lepiej kupiæ na raty Synte 8 ni¿ to co¶, wiem, ¿e chêtni na ten teleskop to g³ówne osoby m³ode jeszcze nie pracuj±ce, które uzgrzyta³y te 300z³ i które spotka spore rozczarowanie, dlatego lepiej atakujcie rodziców 1000z³ to nie du¿o w szczególno¶ci przy zakupach ratalnych a 8 cali lustra to ju¿ co¶.

Przepraszam je¶li pope³ni³em gdzie¶ b³±d, jestem u¿ytkownikiem takiego teleskopu i to moje obserwacje, je¶li siê z nimi nie zgadzacie do proszê pisaæ.



Te¿ mam Optisana 60/700 . Prawda jest taka ¿e szkoda pieniêdzy na tak ma³y teleskopik . Do nauki nieba sie nie nadaje. Z Ds-ów znajdziemy jedynie M31, M13, M45, M42 z wielkim trudem.
O M57 mo¿na pomarzyæ szuka³em 20 min i nic ,za ciemny obiektyw . Teraz u¿ywam go jedynie do obserwacji naziemnych i samolotów B) .

Jednak tak jak napisa³ Verado mi te¿ ten refraktorek dostarcz³ wiele rado¶ci np. kiedy poraz pierwszy zobaczy³em pier¶cienie Saturna czy pasy równikowe na Jowiszu :D

Pozdrawiam Krzysiek

Tego typu teleskop by³ moim pierwszym sprzêtem obserwacyjnym, wiêc wspominam go bardzo mi³o. Pierwsze obserwacje Saturna, Ksiê¿yca, rozdzielenie Mizara, ech...
Nie jest prawd±, ¿e tego typu sprzêty do niczego siê nie nadaj±. Warto jednak zaopatrzyæ siê w chocia¿ jeden porz±dniejszy okular (w moim przypadku by³ to Ploss Vixena 6mm). Trzeba te¿ wiedzieæ gdzie patrzeæ i jak patrzeæ. Na pewno mo¿na zobaczyæ M57, bo widzia³em j± z miasta. IMHO je¿eli kogo¶ obrazy Saturna, Ksiê¿yca czy M42 z takiego sprzêtu nie zadowol± na pocz±tek, to znaczy, ¿e astronomia nie jest dla niego...
Oczywi¶cie nie namawiam nikogo do zakupu tego typu sprzêtu jako dobrego rozwi±zania, ale je¿eli na prawdê jest to jedyne wyj¶cie z powodu kasy to na pocz±tek wystarczy, chocia¿ o klasê lepszym wyborem jest np.SkyLux.

Pozdrawiam
Micha³

Acha nie napisa³em ¿e niestety w moim Optisanku by³ wyci±g okularowy 0,99 cala :unsure:

Pozdrawiam Krzysiek



Oczywi¶cie, ¿e ten teleskop sie nadaje i pamiêtajmy, ¿e to tylko 60mm soczewki i nie mo¿emy wymagaæ od niego za wiele. Ja osobi¶cie pare ³adnych wieczorów spedzi³em z nim i chocia¿ planuje kupno jakiego¶ po¿±dniejszego newtona to nie zamierzam siê go pozbywaæ, jedynie dokupie do niego jakiego¶ paralaktyka.

ps. tak wogóle to jestem Konrad :banan:

Te¿ mam refraktor 60/700 tylko, ¿e firma "Astrolon". Plusem jest, ¿e w zestawie s± 4 okulary 1,25 cala: 20 mm, 12,5 mm, 9 mm i 4 mm. Jest jeszcze zielony filtr ksiê¿ycowy i barlow 1,5, ale jego nie u¿ywam (chyba wiadomo dlaczego :szczerbaty: ). Tutaj jest link do takiego telepa jaki mam: http://cgi.ebay.nl/Refraktor-Teleskop-Astr...3QQcmdZViewItem


Te¿ mam Optisana 60/700 . Prawda jest taka ¿e szkoda pieniêdzy na tak ma³y teleskopik . Do nauki nieba sie nie nadaje. Z Ds-ów znajdziemy jedynie M31, M13, M45, M42 z wielkim trudem.
O M57 mo¿na pomarzyæ szuka³em 20 min i nic ,za ciemny obiektyw . Teraz u¿ywam go jedynie do obserwacji naziemnych i samolotów B) .

Jednak tak jak napisa³ Verado mi te¿ ten refraktorek dostarcz³ wiele rado¶ci np. kiedy poraz pierwszy zobaczy³em pier¶cienie Saturna czy pasy równikowe na Jowiszu :D

Pozdrawiam Krzysiek


Ale nie zgodzê siê, ¿e tylko tak ma³o obiektów mo¿na znale¼æ. Ja znalaz³em ju¿ nim z 20-30 obiektów DS. Dobrze rozdziela niektóre gromady otwarte jak M44, M41, M39, M35, M34, hi Persei, z trudem rozdziela M36.
Ale do DS to w³a¶ciwie nadaje siê tylko ten 20mm, pozosta³e ju¿ za ciemne. Planety najlepiej wygl±daj± w okularze 9 mm, chocia¿ i w 4 mm da siê ustawiæ jako tak± ostro¶æ, ale obraz ju¿ za ciemny.

Chcia³em zaznaczyæ zanim zaczne moje dywagacje, ¿e nigdy nie mia³em takowego teleskopu ale mam lornetke 7x50 i obserwowa³em przez Kronosa 20x60 :szczerbaty:

Po pierwsze, za 250z³ nic lepszego siê nie dostanie je¶li kto¶ jest uparty na telepa. Taki teleskop to troche jak wyd³u¿ony monokular z Kronosa 20x60 wiêc teoretycznie mo¿na nim zaliczyæ wszystko to samo co Kronosem (Kronosem da rade Messiera zaliczyæ) tylko obraz bêdzie ciemniejszy... Pozatym ten teleskop jest o tyle lepszy od Kronosa, ¿e ma wiêksze u¿ytecze powiêkszenie 35x i 77x. Z takim powiêkszeniem da rade obserwowaæ ju¿ Jowisza/Saturna. (Ja obserwowa³em przy 40x a i tak sie cieszy³em jak g³upi wkoñcu by³o widaæ pier¶cienie). Do tego dochodzi ksiê¿yc, s³oñce. Ja¶niejsze emki a szczególnie gromady otwarte i kulki (np. M13,M36,M37,M38 widaæ w szukaczu 7x50 z miasta) nawet czê¶æ galaktyk widaæ w szukaczu (np. M51,M101,M81+M82,M31) wiêc nie powinno byæ problemu pod ciemnym niebem. Mo¿na bawiæ siê w rozdzielanie gwiazd podwójnych o du¿ej separacji, czy nawet obserwacje ja¶niejszych zmiennych?
W przysz³o¶ci mo¿e i¶æ na czê¶ci, mo¿e bêdzie da³o rade wykorzystaæ w przysz³o¶ci co¶.

W ka¿dym b±dz razie taki 60/700 nie jest taki ca³kowicie bez u¿yteczny mimo swoich wad opisanych w pierwszym po¶cie.. chyba.. :szczerbaty:

PS. W delcie jest synta 70/500 za 300z³, jest chyba du¿o lepszym rozwi±zaniem ni¿ 60/700.
Ten post by³ edytowany przez zysix dnia: 23 April 2007 - 21:23
Ja go kupi³em na guider. Kiedy¶ celestron sprzedawa³ guidescope 60/700 to mo¿e byæ prawie to samo.

witam, ja mam teleskop(ze tak powiem ) 76/700 wlasnie wróci³em z ma³ej obserwacji ,(na razie go mroze na dworze) ale juz saturna widzia³em i by³em szczescliwy jak dziecko :) h ih i , co prawda chcia³bym kiedys odwiedzic zlot astroforumowiczow i moze kto¶ da³by obejrzeæ to i owo ... :) Pozdrawiam
A co do telekopów takich rozmiarów to w/g mnie a nie znam sie za bardzo to rzeczywiscie szkoda kasy ... :)

Ja równie¿ mam tak± lunetkê 60/700. Jak dla mnie na pocz±tek by³a wystarczaj±ca. Staram siê j± wykorzystaæ do maksimum. W 2006 r. obserwowa³em planetoidê Westê (zmiany po³o¿enia i jasno¶ci), czasami staram siê odnale¼æ jak±¶ ja¶niejsz± gromadê gwiazd. Jednak najczê¶ciej wykorzystujê j± do obserwacji S³oñca. Zakupi³em do niej filtr mylarowy i ju¿ od ponad roku obserwujê plamy S³oneczne. Jak widaæ taki "sprzêcik" te¿ mo¿na warto¶ciowo wykorzystaæ. Oczywi¶cie przyda³oby mi siê ju¿ co¶ wiêkszego ale nie narzekam. A co do monta¿u i statywu do rzeczywi¶cie nie jest za ciekawy, ale ju¿ dosz³em do wprawy i wiem jak siê z nim obchodziæ. Okular 4 mm czêsto u¿ywam do obserwacji planet i w idealnych waruknach jako¶æ obrazu jest spoko. Chocia¿ barlow niestety nie zabardzo siê przydaje.

Pozdrawiam,

Sebastian

Ps. Niestety te¿ trafi³em na wyci±g 0,99 cala :kwasny:

Jeszcze dodam co¶ bardziej interesuj±cego czyli pare fotek:

Powiêkszenie z zastosowaniem standardowych okularów (Astar 60/700)

1x



35x 56x 175x



56x 56x



Power 56x, 175x, oraz ³ysy i jowisz nie s± zdjêciami a jedynie specjalnie obrobionymi obrazkami aby ukazaæ widok z okularu.

Pozdrawiam....

Verado , fajnie to opisa³e¶ i pokaza³e¶ :Beer: .

ps . avatarek extra :Salut:

Niedawno sprawi³em sobie monta¿ AZ3 (pod jaki¶ trawelek - chyba Mak 127 - tylko musze kasê uzbieraæ) to korzystaj±c z okazji na monta¿u posadzi³em ostatnio swój refraktorek 60/700. (kumpel mi obejmy zrobi³).

http://images30.fotosik.pl/216/db7db38650f764d5.jpg

http://images27.fotosik.pl/215/4adda850c8751570.jpg

Od razu jest lepiej - obraz w okularze stabilny, na Saturnie mo¿na dostrzec wyra¼nie cieñ pier¶cieni na planecie. Chyba nawet uda³o mi siê dostrzec katem oka pas na planecie, ale nie jestem do koñca pewien.
Fazê Merkurego te¿ uda³o siê dostrzec. Na Jowiszu 2 pasy do¶æ wyra¼ne - mimo, i¿ seeing by³ s³aby (na tyle s³aby, ¿e w Syncie 8" by³o niewiele lepiej - te¿ widoczne 2 pasy tylko wyra¼niejsze, no i czasem przy biegunie by³o 3 pas widaæ). U¿ywa³em okularów UWA 15mm, Stratus 8mm i LV6mm.

Ostatnio mam tez w domu Newtona SW 114/500 (po¿yczony) z du¿ym lustrem wtórnym i do¶æ grubym paj±kiem - na Jowiszu ani razu nie widzia³em wyra¼nie pasów równikowych (co najwy¿ej lekko majaczy³y). Czyli wychodzi mi na to, ze 114/500 jest s³absze do planet ni¿ 60/700 (na DSach oczywi¶cie wygrywa), ale muszê jeszcze raz sprawdziæ.
Ten post by³ edytowany przez ABC dnia: 20 May 2008 - 03:31

Ostatnio mam tez w domu Newtona SW 114/500 (po¿yczony) z du¿ym lustrem wtórnym i do¶æ grubym paj±kiem - na Jowiszu ani razu nie widzia³em wyra¼nie pasów równikowych (co najwy¿ej lekko majaczy³y). Czyli wychodzi mi na to, ze 114/500 jest s³absze do planet ni¿ 60/700 (na DSach oczywi¶cie wygrywa), ale muszê jeszcze raz sprawdziæ.
W moim SkyLuxie Saturn by³ lepszy, ni¿ w U-ptisanie 114/900.

Cze¶æ mam pytanko.
Posiadam optisana 80060 czy te¿ mogê zobaczyæ pasy na jowiszu??

Tak, dwa g³ówne pasy powinny siê zaznaczyæ.
Ten post by³ edytowany przez Verado dnia: 07 November 2008 - 00:02
Ja swego czasu kupi³em bratu i jego synom SkyLuxa w prezencie i to by³ dobry wybór. Korzystaj± z niego sporadycznie ale jednak korzystaj±, a poniewa¿ skupiaj± siê na Ksiê¿ycu i planetkach wiêc w tym wypadku taki zakup by³ jak najbardziej uzasadniony.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl