Przeróbka teleskopu. 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam.

Mam zamiar zabraæ siê za zmodernizowanie mojego teleskopu "home made" i mam kilka pytañ.

Generalnie chodzi o przeróbkê tubusa i monta¿u.

Tubus. W tej chwili jest z rury PCV fi200mm. D³ugo¶æ 150cm. Niestety ¶rodek ciê¿ko¶ci wypada do¶æ wysoko bo prawie w po³owie i chcia³em go obni¿yæ przez zastosowanie l¿ejszego tubusu. Kartonowy?? Jakie s± ceny? A mo¿e od razu powiêkszyæ ¶rednicê do fi 250mm ¿eby zrobiæ wiêksze diafragmy?

Monta¿. Aktualnie Dobsona. Z racji wysokiego ¶rodka ciê¿ko¶ci tubusa monta¿ jest ma³o sztywny. Chcia³by, zrobiæ co¶ w stylu "fork mount" czyli pochylonego Dobsona z napêdami. Zrobiæ po¿±dnego Dobsona i go pochyliæ czy lepiej taki typowy widelec?



Trudno cokolwiek doradzic . Koszty przerobki moga byc znaczne - z klikaset zl . Jak bardzo tuba ciazy i wozisz telep to moze warto ? Lustro masz 150 mm ok F10 . Na pewno 20 cm srednicy tuba wystarcza . Jakbys chcial wieksze lustro to najtaniej odkup 200/100 . Dlatego nie ma sensu dawac wiekszej tuby pod przyszlosciowe lustro o niewiadomej ogniskowej . :Beer:
20 cm srednicy to typowe rury kominowe - jak lekkie podejdziesz. Sa tez jakies papierowe czy podobnie - Hans ostatnio kupowal . Mozna tez zrobic z ocynkowanej cienkiej blachy , czy Al. Tylko wtedy trzeba ja usztywnic - tez Hans opisywal nie tak dawno . Na Twoim miejscu to najwyzej poszukal bym podobnej srednicy lekka rure tak aby nie przerabiac podstawy lusta , pajaka , wyciagu . Moze tez jakis zaklad slusarski dorobi na wymiar ?
A jak chwieje sie montaz Dobsona to usztywnij go .

No takich kosztów to raczej nie planujê a to dlatego ¿e wszystko sam wykonam.

Obecny tubus wydaje mi siê za ma³y z tego wzglêdu ¿e diafragmy s± bardzo ma³e, od 1,5cm do 0,5cm szeroko¶ci. A jak wiadomo na przyk³adzie PICCOLO J. Wilanda du¿e diafradmy wzmacniaj± kontrast. Ch cia³bym te¿ wywaliæ ze ¶rodka papier ¶cierny który dodaje ³adnych parê kilogramów. A jak nie bêdzie papieru to musz± byæ diafragmy a je¶li diafragmy to rura fi250mm.
Dzi¶ w £odzi w Castoramie ogl±da³em tak± rurê. Jest bardzo lekka nawet przy d³ugo¶ci 2,5m. Ja potrzebujê tylko 1,5m wiêc bêdzie bardzo lekka i bêdzie nisko ¶rodek ciê¿ko¶ci przez co zbudujê sztywnego niskiego dobsona. Tylko ta cena rury :rolleyes: 63z³ za fi250mm 2,5m d³ugo¶ci.

Wymiana tubusa nie zmieni ¶rodka ciê¿ko¶ci. Lepiej zrób mocowanie zwierciad³a np. z grubej blachy stalowej, bêdziesz mia³ wtedy ¶rodek ciê¿ko¶ci bli¿ej zwierciad³a. A je¶li my¶lisz o zmianie zwierciad³a na wiêksze to zrób nowy teleskop i nie psuj tego bo szkoda.

Pozdrawiam Piotr G.



Zwaz ile wazy lustro z cela , wyciag okular szukacz lusterko katowe z pajakiem . Wydaje mi sie , ze niezaleznie jak lekka bedziesz mial tube to srodek siezkosci bedzie w poblizu polowy dlugosci tubu bo na koncach dzwigni podobne ciezary . Moze obciaz dol tuby ?
Nie sugieruj sie tym , ze ktos cos zrobil i ma super .
Moje doswiadczenia z wyczernieniem sa takie, ze jedyne co naprawde bardzo dobrze trzeba wyczernic to rejon tuby naprzeciw wyciagu i jak sie da sam wyciag . Reszta to taka nadgorliwosc wynikla z pomylenia reflektora z refraktorem gdzie takie przyslony musza byc . Ale tam soczewka skupia na tubie boczne swiatlo i to dosc silnie .

Co do obci±¿enia do³u tubusa to ok, mo¿na i tak ale wtedy dok³adamy dodatkow± masê a ja chcê i¶æ w przeciwnym kierunku. Mogê doci±¿yæ ale jak bêdê mia³ l¿ejszy tubus, wtedy wyjdzie na to samo ale ni¿szym ¶rodkiem ciê¿ko¶ci.

A co do diafragm to nie sugerujê siê tak jak piszesz. Po prostu ju¿ trochê kombinowa³em i wiem ¿e przy samym wyci±gu nie wystarczy, zw³aszcza przy obserwacji obiektów blisko ksiê¿ca. A nawet je¶li zrobiæ diafragmy przy samym wyci±gu tu u mnie musia³y by mieæ przy obecnej ¶redicy rury okolo 1cm, wiêc to za ma³o na dobr± diafragmê.

Pozdrawiam

Jak zrobisz to napisz czy poprawilo sie . :Beer: Duzo bardziej poprawisz / w,g mnie/ jak na przeciw wyciagu dasz czarna matowa plytke z poziomo co kilka mm ulozonymi blaszkami . Nie sprawdzalem, ale korci mnie cos takiego zrobic .
Lustro przypadkiem nie ma z 1cm matowawego brzegu z niedopolerowania? Wtedy z kontrastem gorzej .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 01 April 2006 - 22:47
Wed³ug Mnie takie przeróbki nie maj± sensu w dzisiejszych czasach.
Kup lepiej sobie fabryczny Newton powy¿ej 20 cm, najlepiej Taurusa, a bêdziesz du¿o bardziej zadowolony pod wszystkimi wzglêdami i raczej nie bêdziesz nawet mysla³ o przeróbkach.

A kartonowe tubusy to ju¿ kompletny prze¿ytek. Co najwy¿ej na szalunek siê nadaj± pod s³up monta¿u.

S± przecie¿ jakies blaszane zwijane u Poruczki czy jakim¶ zak³adziku blacharskim. Zwin± jak± chcesz i bêdzie leciutka.

Jaki masz typ dobsona ? Jakby¶ zbudowa³ dok³adnie taki jak w starej ma³ej Syncie 8", to by¶ mia³ du¿o sztywniejszy (¶ciagany ¶rubami w osi obrotu tuby).

Masa tubusa poprawia jednak stabilno¶æ, co jest nie bez znaczenia. Zbyt lekka rura mo¿e siê okazaæ gorsza w prowadzeniu!

Nie jestem zwolennikiem papierowych rur ale:
Firma Meade w niektórych du¿ych dobsonach ( 350mm) stosuje takie rury-czyta³em o tym w Wademecum Mi³o¶nika Astronomii . Rura taka jest papierowa ale pokryta wewn±trz i na zewn±trz jakim¶ plastikiem który j± zabezpiecza od czynników zewnêtrzych.
Janusz Wiland malowa³ specjaln± farb± swoje Piccolo na zewn±trz i wen±trz. Czasami patrzê przez Piccolo i nie widzê do tej pory aby z±b czasu mu zaszkodzi³ wiêc mo¿na i z rury papierowej.
Na pewno bêdzie lekka i usztywni siê zw³aszcza je¶li bêdzie wiêksza ¶rednica np 250mm.
Poza tym usztywni± rurê przegrody wyczerniajace-które polecam, im wy¿sze tym lepsze i nie zgodze sie ze Zbigiem ¿e ich ilo¶æ jest przesad±. Patyrzy³em przez Piccolo a nastêpnie w mój teleskop U170x900-ró¿nica w kontra¶cie i odblaskach by³a ogromna na korzy¶æ Piccolo.
A w Piccolo tych przegród trochê jest i to do¶æ wysokich-jednym s³owem polecam z ca³ego serca.

Natomiast jest jeszcze druga strona medalu szerszej tuby-choæ by i papierowej, mianowicie szersza tuba zmienia parametry ogniskowej tzn. wyci±g wypadnie nieco bli¿ej lustra g³ównego a co za tym idzie skróci sie jej d³ugo¶æ a wiêc szersza i krótsza rura = sztywniejsza.
Koniecznie przy papierowej rurze musi byæ diafragma z krêgiem wzmacniaj±cym na samym pocz±tku rury, a na koñcu mo¿e byæ zewnêtrzne wzmocnienie.
Papierow± rurê dobrze jest na zewn±trz okleiæ foli± samoprzylepn± -co¶ w rodzaju samoprzylepnej tapety i to co najmniej 2 warstwy.
Wewn±trz mo¿na j± zagruntowaæ ¿ywic±, pomalowaæ na czarny mat i wcisn±æ diafragmy.
Diafragmy np. kartonowo - drewniane najlepiej przykrêciæ na ma³e ¶róbki-usztywnienie murowane czy to na dobsa czy paralityka.

Podobny rezultat uzyskasz stos±j±c szersz± plastikow± rurê która jest odporniejsza na czynniki atmosferyczne, ale mniej w³o¿ysz pracy.
Co do odchudzania teleskopu proponujê równie¿ je¶li to mozliwe zrobiæ co nastêpuje:
-je¿eli masz ciê¿ki szukacz zamieniæ na mniejszy a przede wszystkim l¿ejszy
-je¶li mo¿na to trzeba odchudziæ mocownie lustra g³ównego, wtórnego,wyci±g. Je¶li chodzi o twój wyci±g to patrz±c na avartarek widzê ¿e wystaje do ¶rodka tuby a co za tym idzie rzuca cieñ na lustro g³owne-to b³±d i polecam co nastêpuje"
albo schowaæ jego wystaj±c± czê¶æ w diafragmach wyczerniaj±cych albo przy zmianie szeroko¶ci rury i zmianie po³o¿enia wyci±gu skróciæ go lub zastosowaæ inny-ale to mo¿e poci±gn±æ za sob± koszta a wiêc -jak najtaniej i najpro¶ciej to moja dewiza.
pozdr :D

Kontrast miedzy lustrami F10 a F5,3 zawsze bedzie rozny . Wregi , bafle duzo nie poprawia .

Zbig , nie masz racji.
Bior±c pod uwage 2 takie same telskopy z baflami czy bez-bez bafli przegrywa i to nie s± moje wymys³y tylko astro¶wiata .
Dobre firmy od razu montuj± je w teleskopach -nawet newtona- nie bez potrzeby.
Inn± spraw± jest to ¿e jak ju¿ montuj± to mogli by siê lepiej przy³o¿yæ i dawaæ ich wiêcej i wy¿szych ale lepszy rydz ni¿ nic.
Je¶li nie wierzysz to pozbaw swój sprzêt bafi i spróbój zaobserwowaæ brzegówkê , a nastêpnie z baflami - zdziwisz siê baaaaardzo.
Pozdr

Jak zrobisz bardzo duzo bafli to sprawdzisz eksperymentalnie czy poprawilo kontrast . Daj wtedy znac .
Teraz to powielanie czyis opinii . :Beer:


Jak zrobisz bardzo duzo bafli to sprawdzisz eksperymentalnie czy poprawilo kontrast . Daj wtedy znac .
Teraz to powielanie czyis opinii . :Beer:


Patrzy³em w teleskopy z bafami i bez i wiem co mówiê, dlatego w miom równie¿ robiê bafle nie dla mody lecz wygody i poprawy kontrastu.
Twoje pomys³y na temat bafli przy wyci±gu okularowym i wen±trz sa dobre ale nie bagatelizowa³ bym bafli w dalszej czêsci tuby.
Najwa¿niejszy jest przy samym wyci±gu dlatego wa¿na jest jego wysoko¶æ-im wy¿sza tym lepsza zw³aszcza przy obserwach Ksiê¿yca pod pewnym k±tem kiedy potrafi mocno za¶wietliæ ¶ciankê boczn± tuby, a wtedy nawet ¿eby¶ posmarowa³ sadz± to i tak ci za¶wieci po oczach-bafle daj± równie¿ cienie i one bardzo os³abiaja odblaski od ¶cianek.
A w przypadku RuMuNa któremu zale¿y równie¿ na usztywnieniu tuby takie wysokie bafle tylko mu usztywnia tubê-ciê¿aru same bafle du¿o nie dodadza.

oto rysunek na to aby cie przekonaæ , podobnie jest z ilo¶ci± bafli, jeden nie wystarczy. Za³±czone miniaturki
    l l

Jak jasnawo jest w okolicy to min wyczernienie to : http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=175303 moze ktos opisze szukacz co tam widac?

gdy zupelnie ciemno to http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=175297
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 03 April 2006 - 15:59
Bafle to rzeczywiscie bardzo ciekawe rozwiazanie. Znam je z refraktorow, ale nie spotkalem sie jeszcze z nimi w Newtonach, co nie znaczy, ze sie nadaja. Ja mam tylko jedna uwage co do bafli, mianowicie moga zaklocic przemieszczanie sie powietrza wewnatrz tuby zwiazanego z chlodzeniem sie lustra i kontrast moze na nich skorzystac, ale ostrosc i stabilnosc obrazu nie. Pisze ze moze, poniewaz nie mam zadnych przykladow na potwierdzenie tej tezy. Jednak bafle spotkalem jak dotad tylko w zamknietych ukladach, gdzie ruch powietrza wewnatrz tuby nie gra roli.

Ja widze dwa rozwiazania. Pierwsze to rezygnacja z tuby na rzecz otwartej konstrukcji azurowej (nie ma wtedy scianek).
Druga to przedluzenie tuby. Z mojego doswiadczenia przedluzenie jej o 1,5 szerokosci tuby daje bardzo dobre efekty i poprawia kontrast. Poza tym zabezpiecza przed parowaniem lustra wtornego. Dolozenie wyczernienia jest rowniez dobrym pomyslem. Nie wiem czy w Polsce mozna dostac specjalne arkusze wyczerniajace (flocking paper). Sa bardzo skuteczne i bardzo redukuja odbicia.

Co do srodku ciezkosci to zawsze bedzie sie zmienial. Ja mam okulary, ktore waza od kilograma to kilkunastu gramow. Poza tym moja zaslona choc jest z aluminum tez troche wazy. Rozwiazalem to stosujac magnesy (te od glosnikow sa swietne) i przyczepiam je jezeli potrzebuje zbalansowac tube (mam metalowa, wiec poprostu je przyczepiam). Dla tych z innymi tubami zawsze pozostaje velcro.

Zalaczam zdjecie przedluzenia tuby.

Pozdrawiam
Maciek Za³±czone miniaturki
    l l

Widzê Pirx, ¿e przed³u¿y³e¶ tubus teleskopu. Piszesz, ¿e poprawi³o to kontrast. Sam zastanawia³em siê nad takim rozwi±zaniem. Teraz, po twoim info, napewno wyd³u¿ê tubus.
Czy móg³by¶ napisaæ jak dobra³e¶ jej d³ugo¶æ (piszesz, ¿e 1.5x) ...to tak z g³owy, czy czym¶ siê kierowa³e¶..(piszesz z do¶wiadczenia...a probowales dlu¿szy?)
Dobrze zrozumia³em, ze zrobi³e¶ j± z aluminium?

poogodnego i ciemnego nieba
Ten post by³ edytowany przez mpp dnia: 03 April 2006 - 20:15

Widzê Pirx, ¿e przed³u¿y³e¶ tubus teleskopu. Piszesz, ¿e poprawi³o to kontrast. Sam zastanawia³em siê nad takim rozwi±zaniem. Teraz, po twoim info, napewno wyd³u¿ê tubus.
Czy móg³by¶ napisaæ jak dobra³e¶ jej d³ugo¶æ (piszesz, ¿e 1.5x) ...to tak z g³owy, czy czym¶ siê kierowa³e¶..(piszesz z do¶wiadczenia...a probowales dlu¿szy?)
Dobrze zrozumia³em, ze zrobi³e¶ j± z aluminium?
poogodnego i ciemnego nieba

mpp
Dlugosc dobralem z tego co pamietam na jakies 2x srednica teleskopu. Arkusz blachy aluminiowej kupilem w Home Depot. Jest to blacha do dachow. Jest wystarczajaco sztywna i lekka. Mozna ja ciac nozyczkami, wiec po wyrysowaniu wymiarow wycialem, przymierzylem i po wywierceniu jakis 8 otworow skrecilem ja krotkimi srubami. W srodku jest wyklejona specjalnym papierem do wyczerniania, ktory mi jeszcze zostal po wyklejaniu tubusa.
Pozdrawiam,
Maciek

Z tym przedluzaniem tubusow, to nie tak predko panowie. Anie zapomnial ktos tu o winietowaniu?
Policzcie sobie jak potezne winietowanie zapewniliscie sobie przedluzajac tube o kolejna dwukrotnosc srednicy lustra...

Pozdrawiam.

Mozna dac wiekszej srednicy nakladke tak aby nie spowodowalo wzrostu winietowania .
W moim samorobkowym okularze 28 mm jak ostatnio obserwowalem okolice Saturna to z dolu mialem jasnawy pas od swiatel ulicznych . Nie widac go w 30, 40 mm ploslach . Tuba 30 cm jest za szeroka aby boczne swiatlo nie wpadalo bezposrednio do wyciagu co pogarsza kontrast . Do tego lusterko szroni .
Zrobie sobie taka nakladke na tube ale z 35 cm srednicy . :Beer:


Z tym przedluzaniem tubusow, to nie tak predko panowie. Anie zapomnial ktos tu o winietowaniu?
Policzcie sobie jak potezne winietowanie zapewniliscie sobie przedluzajac tube o kolejna dwukrotnosc srednicy lustra...

Pozdrawiam.


Hans - winietowanie nie wchodzi tutaj w gre. Mozna spokojnie stosowac to rozwiazanie.

Rozwin prosze to stwierdzenie, bo pomojemu to jednak wchodzi.

Pozdrawiam.


Rozwin prosze to stwierdzenie, bo pomojemu to jednak wchodzi.

Pozdrawiam.


Hm... tak na chlopski rozum to jest zwiazek dlugosc tubusa/winietowanie.
W koncu im dluzszy jest tubus tym mniejsze pole obejmie dla zwierciadla.
Czy dobrze kumam?

winietowania przynajmniej potê¿nego niema, bo raz, ¿e przed³u¿ka jest szersza ni¿ tubus a dwa, ¿e winieta dla 2st pola i 1m tuby wynosi oko³o 17mm na wysoko¶ci lustra. dla lustra 200mm spadek jasno¶æ na brzegu 16%. no sorry ale to jest dla oka zero.

Przy dlugosci przedluzki, ktora sugerowalem (1.5x szerokosci tuby) nie zachodzi niebezpieczenstwo winietowania. Zawsze mozna tez wykonac przedluzke, ktora bedzie wycinkiem stozka. Zasugerowalem to rozwiazanie, poniewaz jest ono bardzo proste do wykonania.
Maciek


winietowania przynajmniej potê¿nego niema, bo raz, ¿e przed³u¿ka jest szersza ni¿ tubus a dwa, ¿e winieta dla 2st pola i 1m tuby wynosi oko³o 17mm na wysoko¶ci lustra. dla lustra 200mm spadek jasno¶æ na brzegu 16%. no sorry ale to jest dla oka zero.

Potwierdzam. Wystarczy ¿e promieñ nak³adki bedzie tylko 2.5cm szerszy niz lustro (nie tubus tylko lustro) i ju¿ mamy brak winietowania w ca³ym 2calowym polu. Ale i tak niema sie co martwiæ w porównaniu do winietowania z lusterka wtórnego.

Równie¿ wydaje mi sie, ¿e przed³u¿enie tuby, nie bedziê mia³o istotnego wp³ywu na winietowanie.
Znalaz³em artyku³, opisuj±cy winietowanie w systemach optycznych typu Newton, oto link

http://home.hetnet.n...lumination.html.

oraz

http://www.catseyeco.../designie5.html

W proponowanych obliczeniach nie jest uwzglêdniana d³ugo¶æ tubusa.

pogodnego i ciemnego nieba

ps. szukam dalej... bardzo zaciekawi³ mnie ten temat... :)

Dzieki za naswietlenie sprawy.

Pozdrawiam.


Bafle to rzeczywiscie bardzo ciekawe rozwiazanie. Znam je z refraktorow, ale nie spotkalem sie jeszcze z nimi w Newtonach, co nie znaczy, ze sie nadaja. Ja mam tylko jedna uwage co do bafli, mianowicie moga zaklocic przemieszczanie sie powietrza wewnatrz tuby zwiazanego z chlodzeniem sie lustra i kontrast moze na nich skorzystac, ale ostrosc i stabilnosc obrazu nie. Pisze ze moze, poniewaz nie mam zadnych przykladow na potwierdzenie tej tezy. Jednak bafle spotkalem jak dotad tylko w zamknietych ukladach, gdzie ruch powietrza wewnatrz tuby nie gra roli.

Ja widze dwa rozwiazania. Pierwsze to rezygnacja z tuby na rzecz otwartej konstrukcji azurowej (nie ma wtedy scianek).
Druga to przedluzenie tuby. Z mojego doswiadczenia przedluzenie jej o 1,5 szerokosci tuby daje bardzo dobre efekty i poprawia kontrast. Poza tym zabezpiecza przed parowaniem lustra wtornego. Dolozenie wyczernienia jest rowniez dobrym pomyslem. Nie wiem czy w Polsce mozna dostac specjalne arkusze wyczerniajace (flocking paper). Sa bardzo skuteczne i bardzo redukuja odbicia.

Co do srodku ciezkosci to zawsze bedzie sie zmienial. Ja mam okulary, ktore waza od kilograma to kilkunastu gramow. Poza tym moja zaslona choc jest z aluminum tez troche wazy. Rozwiazalem to stosujac magnesy (te od glosnikow sa swietne) i przyczepiam je jezeli potrzebuje zbalansowac tube (mam metalowa, wiec poprostu je przyczepiam). Dla tych z innymi tubami zawsze pozostaje velcro.

Zalaczam zdjecie przedluzenia tuby.

Pozdrawiam
Maciek


Pewnego dnia odwiedzi³em PTMA w Warszawie na Bartyckiej. Na dachu sta³y refraktor i dwa Newtony w tym J.Wilanda - Piccolo. W Piccolo by³ najbardziej stabilny obraz po mimo i¿ w innym Newtonie nieco p³ywa³ a w refraktorze równie¿ nie by³ zadawalajacy. Zwróci³em na ten fakt uwagê Januszowi a on potwierdzi³ ¿e w tym momencie rzeczywi¶cie obraz jest najstabilniejszy w jego Piccolo z przegrodami w tubusie.
Dlatego upieram siê na te przegrody które zdecydowanie usztywni± tubus ( za³o¿enie zak³adajacego temat) a jednocze¶nie poprawia kontrast i zniweluj± odblaski przy Ksiêzycu i planetkach.

Co do przed³u¿ania tuby jest to genialny pomys³ zw³aszcza w mie¶cie
pozdr.


Pewnego dnia odwiedzi³em PTMA w Warszawie na Bartyckiej. Na dachu sta³y refraktor i dwa Newtony w tym J.Wilanda - Piccolo. W Piccolo by³ najbardziej stabilny obraz po mimo i¿ w innym Newtonie nieco p³ywa³ a w refraktorze równie¿ nie by³ zadawalajacy. Zwróci³em na ten fakt uwagê Januszowi a on potwierdzi³ ¿e w tym momencie rzeczywi¶cie obraz jest najstabilniejszy w jego Piccolo z przegrodami w tubusie.
Dlatego upieram siê na te przegrody które zdecydowanie usztywni± tubus ( za³o¿enie zak³adajacego temat) a jednocze¶nie poprawia kontrast i zniweluj± odblaski przy Ksiêzycu i planetkach.

Co do przed³u¿ania tuby jest to genialny pomys³ zw³aszcza w mie¶cie
pozdr.


Stabilnosc obrazu nie zalezy od bafli czy przedluzenia tuby. Bafle powoduja, ze swiatlo nie odbija sie od scian tuby i nie wpada do okularu powodujac wzrost jasnoci tla (czern nie jest taka czarna)

Stabilnosc obrazu (czyli drgania i "plywanie" obrazu) jest spowodowana dwoma czynnikami. Pierwszy to turbulencje w amtosferze. Wieksze teleskopy sa bardziej podatne na to zjawisko, poniewaz musza zebrac swiatlo z wiekszej powierzchni = wiecej turbulencji.
Druga przeczyna to ruchy powietrza wewnatrz tuby. Tutaj pomagaja wiatraczki chlodzace lustro i wyrzucajace cieple powietrze bokiem, gora czy tez dolem. Mozna roawazac czy bafle wplywaja w pozytywny sposob na wymiane cieplna wewnatrz tuby, ale ja na razie nie widze takiego wplywu.

Nie mniej twoja obserwacja dowodzi, ze obraz w Picollo byl lepszy. Interesuje mnie, czy moze ten projekt zawierac inne elementy, ktore poprawiaja stabilnosc obrazu.

Pozdrawiam
Maciek


(...) Interesuje mnie, czy moze ten projekt zawierac inne elementy, ktore poprawiaja stabilnosc obrazu.

Pozdrawiam
Maciek


http://www.astrojawil.pl/jazzz.htm

Pozdrawiam.

Lustro sferyczne F10 i subiektywnosc oceny .
Tez nie wiadomo jaka dokladnosc luster i sztywnosc konstrukcji mialy porownywane telepy . Jak obraz ciemniejszy to moze wydawac sie stabilnieszy czy ostrzejszy w gorszych okularach .
Do tego na dachu sa kominy i wywietrzniki , Obraz jest bardzo zalezny od mniejsca stania teleskopu .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 05 April 2006 - 15:13
Wyglada calkiem niezle. Co do bafli w nim, to jednak widze jedna bardzo wyrazna wade. Bafle daja dobre wyciamnienie tubusa w przypadku refraktorow, poniewaz wyciag i okular sa z tylu tuby. W przypadku Newtonw okular jednak znajduje sie u gory rury. Diafragmy wiec bronia przed swiatlem, ktore i tak zanim dotrze do okularu to odbije sie pare razy od scian tuby. Dobre wyczernienie zalatwi wiec tutaj sprawe. Konstruktor Picollo nie rozprawil sie natomiast z najwazniejszym zrodlem spadku kontrastu w Newtonach, a mianowicie oslonieciu czesci tuby po przeciwnej stronie wyciagu. Jest to najwazniejsza rzecz jak nalezy zrobic. 80% powodu spadku kontrastu w Newtonie jest spowodowane przez swiatlo padajace na scianke naprzeciw okularu. Dlatego konstruktorzy teleskopow azurowych zawze dbaja o osloniecie i wyczernienie tego miejsca.

W Netwonach to miejsce akurat znajduje sie u samego szczytu tuby. Pozostaje wiec albo znalezienie materialu ktory ma 99% pochlanialnosc swiatla, albo uzycie tuby o wiele szerszej od lustra i umieszczenie diafragmy tuz u wyloty tuby (czego konstruktor Picollo nie uczynil, zapewne chcac uniknac winietowania) i ostatnia metoda ktora znam, a mianowicie przedluzenie tuby i wyczernienie przedluzenia i tuby.

Pozdrawiam
Maciek
Ten post by³ edytowany przez Pirx dnia: 05 April 2006 - 16:02

Lustro sferyczne F10 i subiektywnosc oceny .
Tez nie wiadomo jaka dokladnosc luster i sztywnosc konstrukcji mialy porownywane telepy . Jak obraz ciemniejszy to moze wydawac sie stabilnieszy czy ostrzejszy w gorszych okularach .
Do tego na dachu sa kominy i wywietrzniki , Obraz jest bardzo zalezny od mniejsca stania teleskopu .


Je¶li chodzi o lustro w Piccolo to jest takie
http://www.astrojawil.pl/foto3/lustra2.jpg
dok³adno¶c <_< - ch³opie ten facet zrobi³ wiêcej luster niz ty w ¿yciu kotletów zjad³e¶-nie jeden obecny polski producent u niego siê uczy³ lustra robic

inne lustra nie gorsze

je¿eli chodzi o gorsze okulary to by³ lantan


Wyglada calkiem niezle. Co do bafli w nim, to jednak widze jedna bardzo wyrazna wade. Bafle daja dobre wyciamnienie tubusa w przypadku refraktorow, poniewaz wyciag i okular sa z tylu tuby. W przypadku Newtonw okular jednak znajduje sie u gory rury. Diafragmy wiec bronia przed swiatlem, ktore i tak zanim dotrze do okularu to odbije sie pare razy od scian tuby. Dobre wyczernienie zalatwi wiec tutaj sprawe. Konstruktor Picollo nie rozprawil sie natomiast z najwazniejszym zrodlem spadku kontrastu w Newtonach, a mianowicie oslonieciu czesci tuby po przeciwnej stronie wyciagu. Jest to najwazniejsza rzecz jak nalezy zrobic. 80% powodu spadku kontrastu w Newtonie jest spowodowane przez swiatlo padajace na scianke naprzeciw okularu. Dlatego konstruktorzy teleskopow azurowych zawze dbaja o osloniecie i wyczernienie tego miejsca.

W Netwonach to miejsce akurat znajduje sie u samego szczytu tuby. Pozostaje wiec albo znalezienie materialu ktory ma 99% pochlanialnosc swiatla, albo uzycie tuby o wiele szerszej od lustra i umieszczenie diafragmy tuz u wyloty tuby (czego konstruktor Picollo nie uczynil, zapewne chcac uniknac winietowania) i ostatnia metoda ktora znam, a mianowicie przedluzenie tuby i wyczernienie przedluzenia i tuby.

Pozdrawiam
Maciek


Ja nie zauwazy³em jakiego¶ odblasku , ale sprawdze go nastêpnym razem i pod tym k±tem-mo¿e stary mistrz da siê przekonac aby co¶ w nim jeszcze ulepszyc.

Ale obrazy w nim sa naprawde ¶wietne-taki ma³y teleskopik a obrazy ¿yleta-musi byc du¿a dok³adno¶c lustra.
To ten ma³y teleskop sta³ sie dla mnie inspiracj± do przeróbek w moim U 170x900-zw³aszcza bafle.
Ten post by³ edytowany przez astrokosmo dnia: 05 April 2006 - 19:38

Ja nie zauwazy³em jakiego¶ odblasku , ale sprawdze go nastêpnym razem i pod tym k±tem-mo¿e stary mistrz da siê przekonac aby co¶ w nim jeszcze ulepszyc.

Ale obrazy w nim sa naprawde ¶wietne-taki ma³y teleskopik a obrazy ¿yleta-musi byc du¿a dok³adno¶c lustra.
To ten ma³y teleskop sta³ sie dla mnie inspiracj± do przeróbek w moim U 170x900-zw³aszcza bafle.

Ostrosc i kontrast na pewno pochodzi po czesci z faktu, ze jest to F/10. Takie lustro jest latwiejsze w produkcji i nie wymaga duzej precyzji a pozniej kolimacji. Chcialbym moc spojrzec przez jeden z tych teleskopow i moc samemu ocenic.
Pozdrawiam
Maciek


Ostrosc i kontrast na pewno pochodzi po czesci z faktu, ze jest to F/10. Takie lustro jest latwiejsze w produkcji i nie wymaga duzej precyzji a pozniej kolimacji. Chcialbym moc spojrzec przez jeden z tych teleskopow i moc samemu ocenic.
Pozdrawiam
Maciek


Janusz czasami je¼dzi na zloty, a poza tym mo¿na w niego lookn±c w PTMA na Bartyckiej w ka¿dy poniedzialek 18-20.

A swoj± drog± warto by temat wyczernienia miesca przy wyci±gu poruszy w temacie który nie d³ugo za³o¿ê o moich przegrodach wyczerniajacych.

Mam do wykonania jeszcze kab³onki - ale nie mam na nie koncepcji ( ¶rednica 200mm ) a u producentów albo nie ma takiego rozmiaru abo ceny astronomiczne :Boink: -kto ma pomys³ niech zapoda nie koniecznie w tym temacie , i tak przepraszam ¿e zmieniam temat.

Zbig ty chyba sam robi³e¶ zapodaj jak- a mo¿e wykonasz i dla mnie? pozdr

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl