Przerabiam teleskop - pomozcie 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Mam ten nieszczêsny reflektor 76/700 i dysponuje lustrem do Newtona 125mm i ogniskowej oko³o 1000mm. Proszê opiszcie mi co i jak mam przerabiaæ :roll:

Rozumiem ¿e mam wykonaæ nowy tubus. Opiszcie mi z czego co zrobi¼æ, w jaki sposób i co mogê prze³o¿yæ ze starego teleskopu.

- Czy wyci±g mo¿e byæ ten sam :?:

- Czy to lusterko kieruj±ce ¶wiat³o do okularu mo¿ê pozostaæ, czy musi byæ inne :?:

Amator prosi o pomoc :D



Najlepiej zrob (lusterko kup) wszystko nowe. A wyciag..... jezeli ma 1.25'' to tak.

No lustro ju¿ mam jak opisa³em wy¿ej 125/1000

Zada³e¶ pozornie proste pytanie które wymaga kilku stron odpowiedzi i przekazania sporego zakresu wiedzy :roll:



Lepiej sprzedaj to co masz do tej pory te 76mm i na bazie lustra 125/1000mm zbuduj nowy teleskop, ta przeróbka nie ma najmniejszego sensu :shock:

Ps. Mierz si³y na zamiary bo czeka Ciê jeszcze sporo pracy manualnej i trochê g³ówkowania :lol:

Ja tez przerabialem cos takiego . Jest to bardzo prosta sprawa . Kupujesz rure kanalizacyjna pomaranczowa o srednicy 16 cm i pokrywke do niej . Z posiadanego teleskopu wykorzystasz lusterko katowe z pajakiem ,wyci±g oraz podpatrzysz ulozenia tych czesci i ich montaz . Wbrew obawom lusterko eliptyczne jest wystarczajacej wielkosci . Ja mam lustro 135/1307 z okularem 40 mm , 30 mm ruskim oraz 20mm o 52 st. mam caly obraz . Gdyby to lusterko bylo za male to tylko obraz by³by w srodku pola obserwacji okularu . Lustro glowne mozesz zamocowac klasycznie na krazku i za pomoca srub ze sprezynami przymocowac wewnatrz pokrywki . Mozna prosciej , bo lustro jest lekkie , podobnie jak w teleskopie co posiadasz . Wyci±g okularowy pewnie masz o klasycznej srednicy i jest metalowy . Posiada tylko plastikwa wykrecana redukcje na okulary 1 " . Gdyby okular 1,25" nie wchodzi³ do konca tulejki wyciagu to lekko spiluj widoczny w srodku nit . Musisz znac ogniskowa nowego lustra z dokladnoscia do kilku mm. Zarzyj na strone http://www.astrojawil.pl/spistrec.htm
tam jest opisane jak robic teleskop . Wyciag okularowy jest teraz przykrecony do tuby ok 12 cm srednicy . bez obaw mozesz go uzyc do 16 cm . plastik rury sie dopasuje . Wszystkie elementy mozesz przykrecac blachowkretami . Pajak do lusterka katowego wymaga dluzszych srub o 3 cm . Ja je tylko przedluzylem . Plyta komputera jest mocowana mosieznymi srubkami z wewnetrzyn gwintem 3mm . Obcialem je i wykorzystalem jako zl±czki . Tak tymczasowo . Lusterko katowe jest stosunkowo male i musi byc dobrze centrycznie ustawione . Inaczej przy malym powiekszeniu z jednej strny nie bedzie obrazu . Duzo da wynienic okulary . Wyciag zamocuj w takiej odleglosci od lustra aby obraz slonca ogniskowal sie ok 3 cm od czarnego korpusu wyciagu / bez srodkowej tulei / Powodzenia Zbyszek


Wbrew obawom lusterko eliptyczne jest wystarczajacej wielkosci . Ja mam lustro 135/1307 z okularem 40 mm , 30 mm ruskim oraz 20mm o 52 st. mam caly obraz . Gdyby to lusterko bylo za male to tylko obraz by³by w srodku pola obserwacji okularu .

Lusterko katowe jest stosunkowo male i musi byc dobrze centrycznie ustawione . Inaczej przy malym powiekszeniu z jednej strny nie bedzie obrazu .


Pomys³y ciekawe ale tego nie rozumiem :roll:
Wiesz co to jest winietowanie ?

Wydaje mi sie , ¿e gdy w polu ,ktore dany okular moze objac mam obraz z lustra to nie musze przejmowac sie winetowaniem .Ten problem moze dotyczyc okularow o duzej ogniskowej . Ponadto w oferowanych okularach dlugoogniskowych kat patrzenia jest na ogol mniejszy niz dla 20 mm . Problem winetowania wzrasta z swiatlosila lustra . W tym przypadku jest do pominiecia


Kupujesz rure kanalizacyjna pomaranczowa
A je¶li kupisz rurê ¯Ó£T¡ to zbudujesz... UNIWERSA£A!
Z lustra 125 mm bêdzie to pewnie Uniwersa³ 140 (skoro U-120 ma lustro 114 mm). :mrgreen:

nie ma ¿ó³tych - to kolor zarezerwowany

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl