protuberancje moze to banalne 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam.

Mam takie pytanko czy protuberancje mozna zobaczyc w swiele bia³ym??? Jesli nie to w jakim???

pozdrawiam
tomasz



¯eby zobaczyæ protuberancje potrzebny jest filtr H-alpha http://www.coronadofilters.com/ lub koronograf http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...seite-mark4.htm . To drogie zabawki.

Podczas ca³kowitego zaæmienia mo¿na zobaczyæ protuberencje bez filtrów :szczerbaty: . Tylko to trochê rzadko taka okazja jest ;).
Ten post by³ edytowany przez ABC dnia: 26 March 2007 - 12:53
Protuberancje -piêkana sprawa.

Mo¿na je zobaczyæ w zwyk³ym filtrze Mylarowym jako cienkie w³ókna (widoczne z góry)-bocznych nie widaæ.
Ten post by³ edytowany przez astrokosmo dnia: 26 March 2007 - 12:49



Protuberancje -piêkana sprawa.

Mo¿na je zobaczyæ w zwyk³ym filtrze Mylarowym jako cienkie w³ókna (widoczne z góry)-bocznych nie widaæ.


W folii baadera ?

w ND5 raczej na pewno nie :szczerbaty: ale jesli sie myle to prosze mnie poprawic

Tak w zwyk³ej folii Badera, oczywi¶cie trzeba wytê¿yæ wzrok , ale wyra¼nie widaæ cienkie w³ókna , do¶æ d³ugie, widaæ równie¿ rozb³yski jako jasne w³ókna oraz czê¶ciowo granulacjê.

Jako ¶wiadków mam kilka osób ze zlotu w Bukowcu z zesz³ego roku, sprzêt jakim obserwowali¶my to mój ulubiony Uniwersa³ 170x900 :D
Ten post by³ edytowany przez astrokosmo dnia: 26 March 2007 - 13:30
To w takim razie ide obserwowac moze oda mi sie cos wypatrzec;)

Zdecydowanie i kategorycznie - moim zdaniem protuberancji w obserwacjach wizualny nie widaæ bez u¿ycia filtrów Ha - innymi s³owy na pewno nie przy u¿yciu folii mylarowej. Tak samo jak nie widaæ rozb³ysków - tylko pochodnie.

Pozdrawiam !


Tak w zwyk³ej folii Badera, oczywi¶cie trzeba wytê¿yæ wzrok , ale wyra¼nie widaæ cienkie w³ókna , do¶æ d³ugie, widaæ równie¿ rozb³yski jako jasne w³ókna oraz czê¶ciowo granulacjê.

A jakie to by³o powiekszenie?? Bo mo¿e, Szanowny Astrokosmo, do¶wiadczyli¶cie tzw 'widzenia wstecznego' - co sie zdarza przy jasnych obiektach - czyli obserwowali¶cie naczynia krwiono¶ne wewn±trz oka.

Oczywi¶cie mogê siê myliæ, ale porównuj±c obraz PST z obrazem uzyskanym przez filtr mylarowy uzyskujê bardzo s³aby zarys protuberancji (vel filamentów, bo tak chyba siê nazywaj± protuberancje, które nie s± na brzegu tarczy) jedynie, gdy zastosujê fringe killer'a i filtr czerwony - robi±c przy okazji z tego tandemu tandetny filtr H-alfa (70 nm 'przepustowo¶ci ³±cza').

Je¿eli kilka osób ma w tym samym miejscu ¿y³ki w oku (w co w±tpie) to mozna by to by³o za³o¿yæ.

Twierdzê jednak co widzia³em (niejednokrotnie) , aczkolwiek nie zawsze.

Je¿eli chodzi o protuberancjê czy pochodniê to chodzi³o mi o pochodniê.

Ale rozb³yski te¿ widaæ (oczywi¶cie z góry a nie boczne) , Micha³ mo¿e mia³em lepsze lustro od twojego U :D


Je¿eli chodzi o protuberancjê czy pochodniê to chodzi³o mi o pochodniê.

No je¶li chodzi o pochodnie, to jeste¶my w domu!
Pochodnie bez problemu da siê zaobserwowaæ dziêki filtrowi mylarowemu !
No to ju¿ wszystko wiemy!

kurczaki nie wiem, mo¿e U tak tnie zakres fali ¿e widaæ... :)

Kilka razy widzia³em dziwnego kszta³u pod³u¿ne plamy - lub pozosta³o¶ci po nich - zazwyczaj sprawdza³em obserwacje ze zdjeciami z SOHO i nigdy ale to nigdy te twory nie pokrywa³y siê z protuberancjami - zreszt± Panowie wystarczy poczytaæ czym s± protuberancje i wychodzi ¿e w wizualu na tarczy to raczej bardzo w±tpliwe ¿eby je zobaczyæ....


Panowie wystarczy poczytaæ czym s± protuberancje i wychodzi ¿e w wizualu na tarczy to raczej bardzo w±tpliwe ¿eby je zobaczyæ....

Ale przecie¿ h-aplha to te¿ wizual :) a problem w tym ze zakres fali w jakiej widaæ protuberancje jest tak ma³y, ¿e gin± one w blasku ca³ego kontinuum s³onecznego.


Ale przecie¿ h-aplha to te¿ wizual :) a problem w tym ze zakres fali w jakiej widaæ protuberancje jest tak ma³y, ¿e gin± one w blasku ca³ego kontinuum s³onecznego.

A guzik prawda, linia Hα jest na 304nm a to juz nie jest wizual.

Witam.
W³asnie wróci³em z obserwacji sloneczka:) Po tym co napisa³ ASTROKOSMO postanowi³em wzi±¶æ "mocniejszy" okular i przyjzec sie brzegowi tarczy...przyjza³em siê i zobaczy³em(kurde nie wiem czy to sa te pochodnie czy co) ale zobaczy³em cos takiego jak na zdjêciach z zaæmienia s³onca. Prosze powiedziec cz to w³asnie sa te pochodnie.

pozdrawiam
tomasz


A guzik prawda, linia Hα jest na 304nm a to juz nie jest wizual.

filtry s³oneczne pracuj± w pobli¿u lini H-α 656.3 nm (linia centralna)

understanding solar H-alpha filters

pozdr
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 26 March 2007 - 18:23

A guzik prawda, linia Hα jest na 304nm a to juz nie jest wizual.

Czym zatem jest 656,3 nm?? Chyba siê pomyli³e¶, szanowny Dobsonme, bowiem mówimy tutaj o serii Balmera (656,3, 486.1, 434.1 i 410.2 nm).

I ¿eby by³o weselej, choæ nie wiem czy siê nie mylê, ale chyba nie jest mo¿liwe przej¶cie na 304 nm w ¿adnej z serii przej¶æ w wodorze.


A guzik prawda, linia Hα jest na 304nm a to juz nie jest wizual.
Co¶ Ci siê musia³o pomyliæ, bo linia H-alpha serii Balmera jest na 656nm, czyli w dalekiej czerwieni.

W³ókien protuberancji (filamentów) nie widaæ bez u¿ycia filtrów w±skopasmowych. Natomiast najja¶niejsze rozb³yski owszem mo¿na ogl±daæ nawet przez foliê Baadera jako w±skie jasne pasma w obrêbie grupy plam s³onecznych. Tylko trzeba mieæ naprawdê baaardzo du¿o szczê¶cia!


...przyjza³em siê i zobaczy³em(kurde nie wiem czy to sa te pochodnie czy co) ale zobaczy³em cos takiego jak na zdjêciach z zaæmienia s³onca. Prosze powiedziec cz to w³asnie sa te pochodnie.
Na zdjêciach z zaæmieñ ca³kowitych nie widaæ pochodni, bo one s± na faotosferze (tarczy S³oñca). To takie bia³e, rozga³êzione twory, generalnie sporo wiêksze nie¿ plamy s³oneczne. Z powodu pociemnienia brzegowego S³oñca najlepiej s± widoczne przy krawêdzi, ale bardzo jasne pochodnie mo¿na wypatrzeæ w dobrych warunkach nawet w samym ¶rodku tarczy.
Ten post by³ edytowany przez Radek Grochowski dnia: 26 March 2007 - 18:37
Ale wtopa popieprzyly mi sie linie
He II (304 Å) to chyba szerokosc pasma
To mialem na mysli, heh nawet nanometry pochrzanilem, jak widac na zalaczonym obrazku nie zawsze sie najpierw mysli a potem pisze :Boink:
Ten post by³ edytowany przez dobsonme dnia: 26 March 2007 - 18:47
Nie wiem, byæ mo¿e jest to dobre miejsce by porozmawiaæ na temat filtrów s³onecznych H-alfa w ogóle. Ostatnio du¿o czyta³em o technologii tych filtrów i sie tak zastanawiam, które s± lepsze (czyt. ewentualnie w przysz³o¶ci bardziej by mi podpasowa³y ;) ). A wiec w skrócie co siê dowiedzia³em:

prominence filters - filtry o szeroko¶ci pasma oko³o 1.5 Angstroema - tañsza alternatywa dla wielbicieli H-alfa, jednak nadaj±ca siê do obserwacji tylko protuberancji.

narrowband filters - filtry w±skiego pó³pasma czyli poni¿ej 1 Angstroema (dla niewtajemniczonych 1 nm = 10 Angstr.)

Coronado, SolarScope (Isle of Man) - filtry obiektywowe. Tajemniczy etalon (zestaw dwóch pó³przepuszczalnych lusterek) Fabry'ego-Perota zawê¿a pasmo ¶wietlne do bardzo w±skiego zakresu. standardowe pasmo to <0.7A, istnieje mo¿liwo¶æ stakowania (koszmarne podniesienie kosztu zestawu) filtrów przednich w celu zej¶cia do <0.5A. W zestawie jest tzw. BackFilter (obs³uguj± ró¿ne ogniskowe teleskopów: do 500mm, 1000mm, 1500mm itp. im d³u¿sza f tym dro¿szy) dodatkowo obcinaj±cy niepo¿±dane czêstotliwo¶ci. Cena stosunkowo niska za ma³± aperturê, jednak ro¶nie kosmicznie wraz ze wzrostem ¶rednicy.

SloarSpectrum, Daystar - filtry aplikowane z ty³u. Do poprawnego i bezpiecznego dzia³ania wymagaj± ERF (Energy Rejection Filter) zak³adanego z przodu teleskopu. Charakteryzuj± sie one tym, ¿e do prawid³owej pracy potrzebuj± praktycznie równoleg³ej wi±zki (teleskop f/30). Uzyskuje sie to przez przes³oniêcie du¿ej apertury odpowiednio mniejszym ERF lub za pomoc± telecentrycznych zespo³ów soczewek (takie polepszone barlowy) x2 lub x4 Baadera lub Astrophysics. Ich gigantyczn± zalet± jest to, ¿e cena filtra nie zale¿y tak znacz±co od ¶rednicy (rozdzielczo¶æ szczegó³ów tarczy i du¿e powiêkszenia) jak to ma miejsce w filtrach z etalonem z przodu teleskopu. Dostêpne s± tak¿e znacznie wê¿sze pasma od Coronado np 0.3A. Wad± jest wy¿sza cena, jak i potrzeba elektryczno¶ci (w wersjach nieokrojonych) do grzania filtra.

Oczywi¶cie producenci obu typów filtrów pisz±, ¿e to ich filtry s± lepsze i bardziej uniwersalne od konkurencji :szczerbaty:

Teoretyzuj±c, mi jako posiadaczowi SC bardziej pasowa³by filtr tylny, gdy¿ uzyskanie f/30 w teleskopie SC to nie problem (ERF maksymalne mieszcz±ce sie w ¶wietle pomiêdzy brzegiem lustra a LW to 63mm, a zapas ogniskowej f/11: f/10 + k±tówka starczy³by na ERF 73mm). Z drugiej strony to by by³o niesamowite kombo móc ogl±daæ naraz plamy s³oneczne w ¶wietle bia³ym + Baader solar continuum przez 8" SC, a detale H-alfa przez ma³± lunetkê - powiedzmy przez krótkiego chiñskiego achromata z filtrem 40-60mm - na barana

które rozwi±zanie mog³oby byæ lepsze/praktyczniejsze wed³ug Was?

pozdrawiam :sunsmiley:
Raf

Jak sam zauwa¿y³e¶ to co zobaczymy na S³oñcu zale¿y od szeroko¶ci pasma danego filtra H-alfa. Je¶li zale¿y nam na protuberancjach filtr dobrany do ich obserwacji s³abo uka¿e nam szczegó³y tarczy S³oñca. I odwrotnie, filtr, który poka¿e nam w detalach to co dzieje siê na tarczy, s³abo poka¿e protuberancje. Niestety. Proponowa³bym Ci zakup PST - http://www.coronadof...oducts_pst.html . To najtañsze rozwi±zanie. Kupuj±c sam filtr 40mm potrzebujesz jeszcze Blocking Filter dobrany do ogniskowej - http://www.coronadof...s_blocking.html . Cena wzrasta B) Szkoda, ¿e technologia tyle kosztuje, bo obserwacje za pomoc± filtrów H-alfa jak równie¿ CaK (393.4 nanometers) ukazuj± S³oñce jako zupe³nie inny obiekt ni¿ np. folia Baadera czy klin Herschela, który sam stosujê. Za³±czone miniaturki
    l l

wiem ¿e jak tylko uda mi siê opanowaæ robienie dobrych fotek na PST HAlpha (nie w projekcji ino w ognisku)
kolejnym zakupem bêdzie linia wapnia PST
:sunsmiley: :icon_rambo:

Tak, mam w ¶wiadomo¶ci t± zale¿no¶æ: szersze pasmo - lepsza widoczno¶æ protuberancji; wê¿sze - lepsze szczegó³y tarczy. Sam te¿ zastanawia³em siê nad zakupem PST i byæ mo¿e bêdzie to dobre rozwi±zanie na pocz±tek (i pó¼niej jako lunetka stricte do protuberancji). Pó¼niej w perspektywie lat mo¿na by nazbieraæ na jakiego¶ potwora np. SolarSpectrum lub DayStar, które w du¿ych aperturach wychodz± chyba taniej ni¿ Coronado.
Jednak trochê niepokoj±ca jest dla mnie postêpuj±ca z czasem degradacja takiego filtra "tylnego". Dell Woods - producent filtrów DayStar - przyznaje siê, ¿e niektóre filtry w ci±gu 10 lat degraduj± (utleniaj±) siê i trzeba je regenerowaæ, podczas gdy czê¶æ wytrzymuje i 20 lat bez spadku kontrastu :szczerbaty: . Coronado natomiast jest (prawdopodobnie) "wieczne".

Filtry H-alpha produkuje jeszcze Thousand Oaks Optical - 0.9A
Znacie jeszcze jakie¶ firmy produkuj±ce tego typu sprzêt?

pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 27 March 2007 - 12:55

wiem ¿e jak tylko uda mi siê opanowaæ robienie dobrych fotek na PST HAlpha (nie w projekcji ino w ognisku)
kolejnym zakupem bêdzie linia wapnia PST
:sunsmiley: :icon_rambo:


Proponowa³bym inaczej. Linia CaK jest na krawêdzi percepcji dla ludzkiego oka - co oznacza, ¿e obraz jest bardzo s³aby i/lub wymaga bardzo dobrych warunków. Moim zdaniem 40mm dla CaK PST to zdecydowanie za ma³o jak na taka zabawê.

S±dzê - i sam to planuje - za jakies 5-6 miesiêcy (nie ¶pieszy mi siê jeszcze), kupiæ o to:
http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...lter.htm#klinie
filtr jest 1,25" i ponoæ jest ca³kiem niez³y (choæ jeszcze nie szuka³em testów tego filtra i porównania z CaK PST). Ten filtr pozwala na wykorzystanie wiêkszego sprzêtu, co w przypadku linii CaK jest naprawde wa¿ne!


wiem ¿e jak tylko uda mi siê opanowaæ robienie dobrych fotek na PST HAlpha (nie w projekcji ino w ognisku)
kolejnym zakupem bêdzie linia wapnia PST
:sunsmiley: :icon_rambo:


a potem sód, jak zrobi± taki :)

Baader ma swój patent - http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...htm#oberflaeche - ty¿ drogi :blink: :D

pisa³em do baadera o ten filterek
odes³ali mnie do DO :D
robione pod konkretne telepy - chcieli nawet numer mojego buta

co do coronado PST - ludzie robi± patentu ¿e na du¿e refraktory z przodu daj± filtr czerwony o du¿ej aperturze
a wwyci±g montuj± resztê PST czarn± skrzyneczkê sam± i robi± takim zestawem masakruj±ce foty
taki zestaw widzia³em w necie razem z jakim¶ TakaHaszcze ...


Baader ma swój patent - http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...htm#oberflaeche - ty¿ drogi :blink: :D

To jest w³a¶nie SolarSpectrum, Baader jest chyba dystrybutorem (i produkuje ERFy i Telecentryki) jednocze¶nie z Alpine Astro w chameryce. SS nie posiada w³asnej strony www albo ja po prostu nie znalaz³em.

Hehe ale ceny u Baadera to te¿ europejskie maj± ;) po taki sprzêt nic tylko za fosê siê wybraæ i przywoziæ w kieszeni :szczerbaty:

:sunsmiley: pozdrawiam
Raf

A czy dobrym pomys³em by³oby za³o¿enie filtra H-alfa na achromata np. Synta 120/600?
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 27 March 2007 - 13:46
w Belêcinie by³ zak³adany swego czasu Coronado SolarMax 40
na Synte 100 achro
dawa³o to absolutnie masakruj±ce widoki
do tej pory mam kolana z waty :ha:


A czy dobrym pomys³em by³oby za³o¿enie filtra H-alfa na achromata np. Synta 120/600?

Hmm, s±dzê, ¿e w przypadku w±ziutkiego pasma H-alfa nie ma znaczenia czy to achromat, czy EDmund, czy apochromat czy te¿ achroaparat! :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez kanarkusmaximus dnia: 27 March 2007 - 13:51

w Belêcinie by³ zak³adany swego czasu Coronado SolarMax 40
na Synte 100 achro
dawa³o to absolutnie masakruj±ce widoki
do tej pory mam kolana z waty :ha:


:D

Bo w takim razie taka konfiguracja przychodzi mi do g³owy:
Synta achro 120/600 + ERF 110mm z Iris Blende (jak to powiedzieæ? przes³ona ¼renicowa?) + Telecentyczna soczewa x4 + Solar Spectrum Observer 1.5 (powiedzmy 0.5A), i to wszystko za³o¿one na barana mojego SC. By³by to ULTIMATE zestaw obserwacyjny do S³oñca z regulowan± przes³on± w zale¿no¶ci od warunków seeingowych do 80mm apertury.
A otwieraj±c szerzej to ustrojstwo schodzimy poni¿ej f/30 i przez to zwiêkszamy pasmo by obserwowaæ protuberancje :szczerbaty:

dobry projekt?

pozdrawiam s³onecznie
Raf

PS. ach zapomnia³em, jeszcze dodatkowo mamy wtedy trawelerka 120mm ;p
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 27 March 2007 - 13:57
tylko jeszcze musisz jako¶ ochrzciæ nazwê tego projektu i jak to mawiali indianie
wpierjod uraaaaaaa
ja ju¿ nawet rozbiera³em PST i stara³em siê go podczepiæ pod Soligorowego newtona :banan:


...
Synta achro 120/600 + ERF 110mm z Iris Blende (jak to powiedzieæ? przes³ona ¼renicowa?) + Telecentyczna soczewa x4 + Solar Spectrum Observer 1.5 (powiedzmy 0.5A), i to wszystko za³o¿one na barana mojego SC. ...

Po co Ci taki du¿y ERF? To¿ to ¶rednica odpowiednia do 14".
Na nieca³e 5" z F5 wystarczy Ci ERF o ¶rednicy ze 30 mm (teoretycznie nawet 20 mm).
Tu masz kalkulacje.
http://www.daystarfi....com/energy.htm
A tu schematy:
http://www.daystarfi...pplication.html
A ró¿nica w cenie miêdzy ERF 114 mm a 25-32 mm to 350-400 $.
Chyba, ¿e liczysz na wiêksz± rozdzielczo¶æ z wiêkszej apertury, wtedy faktycznie trzeba wypo¶rodkowaæ i podeprzeæ siê barlowem.
Czy na pewno zmniejszenie apertury powoduje, ¿e widaæ protuberancje? Pytam na powa¿nie, bo do tej pory by³em przekonany, ¿e chodzi tu o przesuniêcie ¶rodkowej czêstotliwo¶ci filtra H-alfa. Ale to takie moje przekonanie, nigdzie nie znalaz³em informacji jak to dzia³a i czy ma zwi±zek z przys³on±. Zreszt± w PST nie widaæ szczególnego poja¶nienia tarczy, gdy widaæ protuberancje. Mylê siê? Je¶li tak, wrzuæ jakie¶ linki z wyja¶nieniem tej zale¿no¶ci (przes³ona - widoczno¶æ protuberancji).
Kiedy¶ te¿ siê trochê interesowa³em mo¿liw± alternatyw± dla ERF-a i znalaz³em informacje, ¿e niektórzy stosuj± filtr czerwony A25, co niestety ma du¿y wp³yw na ¿ywotno¶æ samego filtra H-alfa. Zacz±³em kombinowaæ, czy nie da³oby siê znale¼æ jakiego¶ zamiennika ERF-a. Jest przecie¿ techniczne szk³o termoizoluj±ce (np. do kominków), ale chyba nie by³oby wystarczaj±cej jako¶ci optycznej.
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 27 March 2007 - 15:16

Po co Ci taki du¿y ERF? To¿ to ¶rednica odpowiednia do 14".

W³a¶nie dlatego, co napisa³e¶. Jak sie ju¿ pakowaæ w taki system, to ¶wiêtokradztwem by by³o u¿ywaæ tego z 40mm apertury ;) Du¿y ERF mo¿na by zawsze przys³oniæ odpowiednio w zale¿no¶ci od warunków atmosferycznych, ma³ego w górê oczywi¶cie siê nie da ods³oniæ. A ró¿nica w cenie pomiêdzy ró¿nej wielko¶ci ERFami jest niewielka w stosunku do ceny filtra.

:Beer:

PS. A producenci filtrów z etalonem z ty³u pisz±, ¿e seeing nie ma a¿ takiego wp³ywu na obserwacje jak to twierdzi konkurencja (Coronado) ;)
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 27 March 2007 - 15:22

Czy na pewno zmniejszenie apertury powoduje, ¿e widaæ protuberancje? Pytam na powa¿nie, bo do tej pory by³em przekonany, ¿e chodzi tu o przesuniêcie ¶rodkowej czêstotliwo¶ci filtra H-alfa. Ale to takie moje przekonanie, nigdzie nie znalaz³em informacji jak to dzia³a i czy ma zwi±zek z przys³on±. Zreszt± w PST nie widaæ szczególnego poja¶nienia tarczy, gdy widaæ protuberancje. Mylê siê? Je¶li tak, wrzuæ jakie¶ linki z wyja¶nieniem tej zale¿no¶ci (przes³ona - widoczno¶æ protuberancji).

to takie moje przemy¶lenia odno¶nie pracy filtra. Promienie musz± wchodziæ do filtra równolegle by mo¿liwe by³o uzyskanie ekstremalnie w±skiego pasma (granica f/30). Poni¿ej tej granicy promienie wpadaj± do filtra tak¿e pod innymi k±tami zwiêkszaj±c wtedy pasmo. Nie wiem jakby to zadzia³a³o w przypadku stosowania soczewki telecentrycznej (maj±cej na celu kasowanie wszystkich nierównoleg³ych promieni) zamiast zwyk³ego barlowa. A widaæ to na za³±czonych przez ciebie rysunkach w linku DayStar

pozdr

PS. Byæ mo¿e te¿ z takim rozwi±zaniem zetkn±³em siê w którym¶ z artyku³ów na CN, ale to ju¿ jutro sprawdzê.
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 27 March 2007 - 15:30
Tu jest fajny artyku³ o filtrach s³onecznych. http://sctscopes.net/SCT_Tips/Nice_to_Have..._observing.html
I tam chyba pisz±, ¿e do protuberancji jest stosowane szersze pasmo (1.5 Å chyba). I ma to jaki¶ zwi±zek ze zjawiskiem Dopplera. Nie mam teraz czasu, ¿eby siê zag³êbiaæ, ale tam mo¿e byæ wyja¶nienie.

Mo¿esz mieæ racjê. Zbie¿no¶æ wi±zki mo¿e mieæ zwi±zek z szeroko¶ci± pasma, wtedy otwieranie przes³ony "psuje" filtr H-alfa do filtra do protuberancji (Prominence Filter). Zastanawiam siê tylko, dlaczego w PST przy zawê¿aniu pasma (obserwacje tarczy) znikaj± protuberancje?

PS. Dorzucam jeszcze bardzo fajn± stronê po¶wiêcon± obserwacjom S³oñca. Mo¿e j± znacie, Du¿o tam ciekawych informacji i wynalazków "s³onecznych". http://www.sungazer.net/
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 27 March 2007 - 16:34

Zastanawiam siê tylko, dlaczego w PST przy zawê¿aniu pasma (obserwacje tarczy) znikaj± protuberancje?

Wydaje mi siê ¿e ¶wiat³o z centrum tarczy s³onecznej dociera pierwsze do Ziemi od ¶wiat³a emitowanego przez protuberancje znajduj±ce sie na brzegu tarczy czyli ponad 600 tys km dalej od Ziemi ni¿ centralna czê¶æ tarczy S³oñca co daje d³u¿sz± wêdrówkê ¶wiat³a o 2 sekundy. Dodaj±c do tego wzajemny ruch Ziemi i S³oñca powoduje to lekk± ró¿nicê w d³ugo¶ci fali przez co trzeba korygowaæ to pier¶cieniem w PST.
Je¶li sie mylê niech mnie ktos poprawi :Beer:


Wydaje mi siê ¿e ¶wiat³o z centrum tarczy s³onecznej dociera pierwsze do Ziemi od ¶wiat³a emitowanego przez protuberancje znajduj±ce sie na brzegu tarczy czyli ponad 600 tys km dalej od Ziemi ni¿ centralna czê¶æ tarczy S³oñca co daje d³u¿sz± wêdrówkê ¶wiat³a o 2 sekundy. Dodaj±c do tego wzajemny ruch Ziemi i S³oñca powoduje to lekk± ró¿nicê w d³ugo¶ci fali przez co trzeba korygowaæ to pier¶cieniem w PST.
Je¶li sie mylê niech mnie ktos poprawi :Beer:

Dobrze kombinujesz, chocia¿ nie chodzi tu o d³u¿sz± wêdrówkê ¶wiat³a od protuberancji ni¿ ze ¶rodka tarczy, ale raczej o widmo samych protuberancji. W protuberancji cz±stki poruszaj± siê wzd³u¿ linii pola magnetycznego czêsto z wielkimi prêdko¶ciami, co powoduje du¿e rozmycie dopplerowskie linii H-alfa. Na tyle, ¿e przy ma³ej aperturze i w±skim pa¶mie protuberancje wydaj± siê zanikaæ.
Drug± oczywist± przyczyn± jest mniejsza jasno¶æ protuberancji ni¿ tarczy, nawet przy szerszym pa¶mie.

Przegl±daj±c jeszcze tematykê filtrów znalaz³em co¶ takiego "Baader Solar Continuum filter stacked" i do tego folia ND3.8 za 419z³- czy¿by zwyk³y filtr continuum tylko ¿e z mniejszym pasmem przepuszczalno¶ci (czyli 4nm zamiast 8nm)
I jeszcze to- "2A (+/- 0.5A) h-alpha filter 1,25 za prawie 2000z³.


Dobrze kombinujesz, chocia¿ nie chodzi tu o d³u¿sz± wêdrówkê ¶wiat³a od protuberancji ni¿ ze ¶rodka tarczy, ale raczej o widmo samych protuberancji. W protuberancji cz±stki poruszaj± siê wzd³u¿ linii pola magnetycznego czêsto z wielkimi prêdko¶ciami, co powoduje du¿e rozmycie dopplerowskie linii H-alfa. Na tyle, ¿e przy ma³ej aperturze i w±skim pa¶mie protuberancje wydaj± siê zanikaæ.
Drug± oczywist± przyczyn± jest mniejsza jasno¶æ protuberancji ni¿ tarczy, nawet przy szerszym pa¶mie.


Wydaje mi sie ¿e wiêksze znaczenie przy rozmyciu dopplerowskim ma to, ¿e przecie¿ jedna strona krawêdzi S³oñca sie do nas zbli¿a, a druga oddala powoduj±c klasyczny efekt Dopplera.
Ten post by³ edytowany przez Pawlik dnia: 27 March 2007 - 23:48
Aby zobaczyæ protuberancje na brzegu tarczy s³oñca wystarczy pos³u¿yæ siê koronografem ( teleskop z tzw. sztucznym ksiê¿ycem który przes³ania tarczê s³oñca... ) Natomiast silne brzegowe w ¶wietle bia³ym widaæ przy u¿yciu koronografu. S³absze i tarczowe zobaczymy tylko przez H-alphe...

A mo¿e spektrohelioskop? Tu jest ciekawa strona na ten temat:
http://home.hetnet.n...ohelioscope.htm
Go¶ciu uzyska³ przy pomocy skonstruowanego przez siebie monochromatora szeroko¶æ pasma poni¿ej 0.1 Å. Oczywi¶cie mo¿na go nastawiaæ na ró¿ne d³ugo¶ci fal. Obraz S³oñca jest skanowany i ponownie sk³adany przy pomocy systemu dwu luster.
Rezultaty bardzo ciekawe:
http://home.hetnet.nl/%7Ec.severijns/Spect...anden/Tests.htm
Tu jest jeszcze kopalnia wiedzy o Spektroheliografii:
http://astrosurf.com/rondi/obs/shg/
PS. Oczywi¶cie ten post, to w³a¶ciwie zboczenie z tematu, bo nie o protuberancje tu idzie (ewentualnie na tle tarczy).
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 28 March 2007 - 12:19

Czy na pewno zmniejszenie apertury powoduje, ¿e widaæ protuberancje? Pytam na powa¿nie, bo do tej pory by³em przekonany, ¿e chodzi tu o przesuniêcie ¶rodkowej czêstotliwo¶ci filtra H-alfa. Ale to takie moje przekonanie, nigdzie nie znalaz³em informacji jak to dzia³a i czy ma zwi±zek z przys³on±.

Znalaz³em na Cloudy Nights artyku³ poruszaj±cy ten temat. Nie jest napisane wprost, ale generalnie pisz± tam, ¿e protuberancje ³adnie wy³a¿± ju¿ przy f/27

Daystar T-Scanner - 07 Angstrom review

:sunsmiley: pozdrawiam

owszem - ale z Daystar T-Scanner - 0.7 Angstrom Solar H-alpha Filter....

Pozdrawiam !

Ciekawe czy z innymi filtrami tylno-etalonowymi (Daystar, Solar Spectrum) te¿ ta sztuczka dzia³a?

pozdr

ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa: czy je¿eli zamiast jednego ERF 63 mm (w przypadku SC 8")

¼ród³o - www.daystarfilters.com
za³o¿yæ np dwa (powiedzmy niedaleko siebie po okrêgu) to ¶wiat³osi³a wzro¶nie przy tej samej ogniskowej teleskopu do wielko¶ci ¶wiat³osi³y z teleskopu o porównywalnej sumarycznej powierzchni fi 63+63mm?

pozdr
Raf
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 08 June 2007 - 15:06
Je¶li wstawisz je daleko od siebie, to na pewno uzyskasz wiêksz± aperturê, a tym samym wiêksz± zdolno¶æ rozdzielcz±. Mówiê tu oczywista nie o powierzchni sumarycznej dwóch ERF-ów, ale o aperturze opisanego na nich okrêgu. Jakby wiêc dwa ERF-y rozstawiæ po przeciwnych stronach, to mo¿na by uzyskaæ zdolno¶æ rozdzielcz± ca³ych 8".


wiem ¿e jak tylko uda mi siê opanowaæ robienie dobrych fotek na PST HAlpha (nie w projekcji ino w ognisku)
kolejnym zakupem bêdzie linia wapnia PST
:sunsmiley: :icon_rambo:


Tadeo, jak dobrze pójdzie to we wrze¶niu zapraszam do £odzi na CaK PST, no có¿ ka¿dy kto ma zwyk³e PST od razu siê w nim zakochuje i chce mieæ parkê...

ju¿ zaczynam siê pakowaæ :Beer:


Je¶li wstawisz je daleko od siebie, to na pewno uzyskasz wiêksz± aperturê, a tym samym wiêksz± zdolno¶æ rozdzielcz±. Mówiê tu oczywista nie o powierzchni sumarycznej dwóch ERF-ów, ale o aperturze opisanego na nich okrêgu. Jakby wiêc dwa ERF-y rozstawiæ po przeciwnych stronach, to mo¿na by uzyskaæ zdolno¶æ rozdzielcz± ca³ych 8".

ale co ze ¶wiat³osi³±? czy dok³adaj±c drugiego ERFa a) po przeciwnej stronie i b ) obok pierwszego, ¶wiat³osi³a wzro¶nie z automatu do niechcianego F10?

pozdrawiam
Raf
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 09 June 2007 - 08:31
No niestety, ¶wiat³osi³a z definicji bêdzie odpowiadaæ ³±cznej powierzchni obu ERF-ów.
Nie wiem, czy dwa skrajnie rozstawione ERF-y nie stworz± czego¶ w rodzaju maski Hartmana. A wiêc mo¿e dodatkowo mia³by¶ pomoc w ustawieniu ostro¶ci? Nie wiem tylko, czy mask± Hartmana mo¿na ustawiaæ ostro¶æ na tak jasnym i niepunktowym obiekcie, jak S³oñce.


No niestety, ¶wiat³osi³a z definicji bêdzie odpowiadaæ ³±cznej powierzchni obu ERF-ów.
Nie wiem, czy dwa skrajnie rozstawione ERF-y nie stworz± czego¶ w rodzaju maski Hartmana. A wiêc mo¿e dodatkowo mia³by¶ pomoc w ustawieniu ostro¶ci? Nie wiem tylko, czy mask± Hartmana mo¿na ustawiaæ ostro¶æ na tak jasnym i niepunktowym obiekcie, jak S³oñce.


je¶li ¶wiat³osi³a by mia³a warto¶æ dla ³±cznej powierzchni ERFów to mo¿na by wykorzystaæ ca³± ogniskow± SC i jeszcze zwiêkszyæ ³±czn± aperturê. Z diagonalem mój SC ma na przyk³ad oko³o 2200mm ogniskowej. Z t± ogniskow± mo¿na wykorzystaæ przy ¶wiat³osile F30 sumaryczn± apreturê 73mm :)

Zastanawiam siê te¿, czy sensowne jest stosowanie w SC barlowów telecentrycznych - przy np 4000mm ogniskowej mo¿na by zastosowaæ ju¿ ca³kiem spor± sumaryczn± aperturê ERF (4000/30=133mm) ?

:sunsmiley:
pozdrawiam
Raf
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 10 June 2007 - 08:24

Znalaz³em na Cloudy Nights artyku³ poruszaj±cy ten temat. Nie jest napisane wprost, ale generalnie pisz± tam, ¿e protuberancje ³adnie wy³a¿± ju¿ przy f/27

Daystar T-Scanner - 07 Angstrom review

:sunsmiley: pozdrawiam


po d³ugim niewczasie wpad³em na jeszcze jeden tekst potwierdzaj±cy moje przypuszczenia - reguluj±c przys³on± mo¿na wp³ywaæ w jakim¶ zakresie na to, czy bardziej widaæ detale, czy protuberancje
(w przyk³adzie jest zakres od f/35 do f/69)

stronka sungazera o ERF

pozdr
Raf
Ten post by³ edytowany przez ALF dnia: 28 August 2007 - 12:05
Powiem szczerze ze mam przekonanie do DAYSTARÓW, ich wad± jest niestety cena

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl