Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
witam szanowne towarzystwo ,
jestem nowy wiec ciezko bedzie sie ze mna gadalo ale moze ktos to wytrzyma :-)
Otoz kupilem niekompletny teleskop lustrzany 1300mm o srednicy lustra 153mm , teleskop jest bez wyciagu okularowego i chcialbym cos do niego dopasowac , niestety wydaje mi sie ze wyciag musial by byc bardzo krotki / ok. 4 cm dla nieskonczonosci ! / malo tego czym mniejsza odleglosc ostrzenia tym bardziej wysuniety powinien byc okular ! - dziwne prawda ? Do tej pory myslalem , ze powinno byc odwrotnie , proby przeprowadzalem trzymajac okular w reku i zblizalem badz oddalalem go od otworu do ktorego powinien byc zamontowany wyciag .
Mam tez inny problem : czy ktos z was wie jak ustawia sie lustro glowne i to male lusterko skosne / jaka kolejnosc i jak to zrobic ? pozniej oczywiscie kwestia zamontowania wyciagu itd . Ale mnie czeka meka, po co mi to bylo ? ! - nie smiejcie sie prosze !pozdr. piotr
czy ktos z was wie jak ustawia sie lustro glowne i to male lusterko skosne / jaka kolejnosc i jak to zrobic Poszukaj na forum pod has³em kolimacja. Ten problem by³ tu poruszany kilkanascie razy wiêc du¿o na ten temat znajdziesz :salu:
jestem nowy wiec ciezko bedzie sie ze mna gadalo ale moze ktos to wytrzyma Po to forum aby Ci pomóc.Spróbuj poszukaæ w opcji SZUKAJ.Tam jest wiele interesuj±cych Cie w±tków.
Witam na forum nowego pasjonata nocnych obserwacji. :mrgreen:
czym mniejsza odleglosc ostrzenia tym bardziej wysuniety powinien byc okular ! - dziwne prawda ? ca³kowicie normalne :salu:
ps. ¶ci±gnij sobie instrukcje kolimowania newtona
http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...p?p=98422#98422
teleskop jest bez wyciagu okularowego i chcialbym cos do niego dopasowac , niestety wydaje mi sie ze wyciag musial by byc bardzo krotki Ja buduj±c teleskop skonfigurowa³em go podobnie (ognisko 70mm za tub±) aby zaoszczêdziæ na rozmiarze k±towego i tym samym na winietowaniu a fotografowaæ takim klocem i tak nie bêdê. Musisz szukaæ krótkiego wyci±gu do vizuala :roll:
ok. 4 cm dla nieskonczonosci ! / malo tego czym mniejsza odlosc ostrzenia tym bardziej wysuniety powinien byc okular ! - dziwne prawda ? To zale¿y od okularku.
witam
czy moglbys mi napisac cos wiecej na temat tego teleskopu jaka firma, wytworca, kolor tubusa etc ?!!!!
Shadow, czolem ,
niewiem po co ci kolor tubusa :-) ale na wszelki wypadek napisze : srebrny , nazwa teleskopu : REVUE , na niektorych czesciach napisane jest Japan na niektorych germany
pozdr. piotrek
Pawlik,
wielkie dzieki ,
choc i tak podejrzewam ze sam niedam rady , moze znasz kogos z £odzi kto moglby mi pomoc osobiscie ?
pozdr.
piotrek
Z £odzi to osobi¶cie nikogo nie znam ale na forum jest troche osób z tego miasta, napewno znajdzie sie ktos kto Ci pomo¿e :salu:
Zobqacz te¿
http://astrojawil.pl/spistrec.htm . Jest tam ogolnie o budowie teleskopu .
Teleskop 153/1300 jest to dobry sprzet i powinien dac zadowolenie z obserwacji takze dla poczatkuj±cego
niewiem po co ci kolor tubusa :-) Dobrze ¿e nie jest ¿ó³ty :banan:
czesc:
Shadow, czolem ,
niewiem po co ci kolor tubusa ale na wszelki wypadek napisze : srebrny , nazwa teleskopu : REVUE , na niektorych czesciach napisane jest Japan na niektorych germany
pozdr. piotrek i wiele rzeczy wyjasniles tym opisem.
Posiadam dokladnie taki sam model teleskopu co twoj, z tym ze kompletny zaopatrzony w wyciag 1/25 + negatywny barlow (siakas specjalna soczewke) wkrecany do tego wyciagu (bez niego teleskop jest bezuzyteczny) tj jak sie go wykreci kompletnie nie lapie ostrosci :Cry:
Tuba teleskopu jest robiona w Japonii z kolei statyw chyba niemiecki. Ten revue to cos ala starszy brat do aktualnych newtonow soligora. Jakosc optyki na akteptowalnym poziomie bo jeszcze z Japonii nie chin... jesli juz mowa o samym wyciagu i dopasowaniu go do calego zestawu polecalbym tobie raczej fachowca nie wiem czy samemu cokolowiek zdzialasz i czy w ogole przyniesie to jakies wymierne efekty. Ten barlow pelni dziwna a zarazem istotna funcje w tym teleskopie "przy ogniskowej 1300mm tubus jest dosyc krotki" krotszy niz w innych newtonach 150/1300 mm czy o podobnej ogniskowej. :salu:
Rzeczywista ogniskowa lustra w tym teleskopie jest zblizona do dlugosci tubusa . Dopasujesz jakos wyci±g . Wiesz , o co w tym chodzi .
Soczewka barlowa / rospraszaj±ca / na sta³e w wyci±gu zmniejsza uzytecznosc teleskopu do obserwacji DS-ow . Umo¿liwia tylko wieksze powiekszenia do planet . Lepiej miec wyciaganego barlowa ,czy okular o mniejszej ogniskowej , da ten sam efekt .
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl