Pomó¿cie w zakupie teleskopu :) 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Co my¶licie o takim teleskopie.

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=245

Interesuj± mnie obiekty z katalogu Messiera i w niewy¿szej cenie ni¿ podana. Niepokoi mnie trochê ta cena (jakby niska?) zwa¿ywszy, ¿e teleskop posiada napêd. Wyt³umaczcie mi jeszcze co to dok³adnie jest sytem GO-TO i jak on dzia³a, a tak¿e czy ta cena teleskopu powinna mnie martwiæ. Za wszelkie informacje bêdê dozgonnie wdziêczna :notworthy: jako, ¿e nie chcê kupiæ kota w worku albo sprzêtu, którego nie bêdê umia³a obs³u¿yæ.



I jeszcze jedno. Naprawdê fajnie by by³o, gdyby mo¿na by³o robiæ na tym sprzêcie zdjêcia.

No nie bêdzie to w przypadku przesiadki ze SkyLuxa, tak jak z malucha na porsche.
Sugerowa³bym cos na monta¿u paralaktycznym, za t± kasê niestety bez napêdu. No i przede wszystkim wiêksiejsze lustro i jak do DS to bardziej ¶wiat³osilnego. Co my¶lisz o tym:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...95890b6696623e1

Pozdrawiam

je¿eli masz monta¿ od skyluxa mo¿e kup poprostu tube soligora 150/750 bêdziesz mai³a normalny teleskop :)

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=282



witaj Eluniu :)
niestety obawiam siê, ¿e tym teleskopem emek raczej nie zobaczysz :(
jest po prostu za ma³y, a poza tym posiada paskudny wynalazek, jak co¶ w rodzaju sta³ej soczewki, przez któr± teleskop ma 100 cm ogniskowej, ala sam tubus nieca³e 50 cm d³ugo¶ci
a system go-to, to tak z grubsza - wybierasz sobie jaki¶ obiekt, wciskasz w pilocie guzik "go" a po chwili teleskop sam naprowadza siê na "to" :banan:
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 22 May 2005 - 21:16

je¿eli masz monta¿ od skyluxa mo¿e kup poprostu tube soligora 150/750 bêdziesz mai³a normalny teleskop :)

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=282


Dobrze go¶æ mówi :notworthy:
W³a¶nie mia³em Ci podes³aæ linki do:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=282
oraz:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=186

bo Celestron ma podejrzanie krótki tubus

Sam± tubê za t± kasê mia³aby¶ nawet t±:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=284
ale nie wiem czy nie za ciê¿ka jak na montaz SkyLuxa. Koledzy podpowiedz±

absolutnie nie MT-800 :(

A sk±d pewno¶æ, ¿e tuba takiego soligora wejdzie do mojego statywu? Ka¿da tuba ma inn± grubo¶æ :huh: Je¶li o czym¶ nie wiem to mnie o¶wieæcie, bo z tego mo¿e wyj¶æ jeszcze niez³y ubaw :lol:

z tub± teleskopu dostajesz obejmy do niego i potem te obejmy przykrêcasz do takiej szyny, która jest po³±czona z monta¿em. Byæ mo¿e t± szynê by¶ musia³a dokupiæ/dorobiæ.

Wiêc mo¿e od razu "pe³nego" Soligora MT-750:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=237
Monta¿ z pewno¶ci± przewy¿sza tego ze Skyluxa.

Pozdro
Rad

Mo¿e http://astro-forum.o...?showtopic=7397
Lustro 200/1200 dobre pod ciemne niebo . Z t± ogniskow± i planety ³adnie wyjd± .
Mo¿e tylko byc za ciezkie .

Witam, monta¿u SkyLuxa nigdy nie maca³em ale na moje oko to MT750 jest trochê za du¿y jak na niego.
Sk±d najczê¶ciej zamierzasz obserwowaæ :icon_question: Je¿eli nie z balkonu to na podstawie w³asnych do¶wiadczeñ mogê powiedzieæ, ¿e MT800 to naprawdê dobry sprzêt do DS(do planet niestety gorzej :() a na monta¿u Soligora minutow± ekspozycjê jak±¶ lustrzank± te¿ poci±gniesz.
Zdecyduj jeszcze czy by³aby¶ w stanie po¶wiêciæ foto na rzecz wiêkszego lustra do wizuala. A na koniec powiem jeszcze, ¿e przyda³oby siê jeszcze od max ceny teleskopu odj±æ jeszcze ~200-300 z³ na dodatkowe akcesoria np. okulary czy barlowa.
GoTo raczej odradzam, na pocz±tek znacznie lepiej jest samemu nauczyæ siê odnajdywaæ obiekty na niebie (to daje naprawdê du¿o satysfakcji).
Pozdrawiam i ¿yczê udanego wyboru :Salut:

PS: tak sobie jeszcze pomy¶la³em, czy do DS nie by³aby lepsza du¿a lornetka (to zakup na lata) ale to tylko takie ''lu¼ne" kombinacje, niech siê wypowiedz± bardziej do¶wiadczeni obserwatorzy.
Ten post by³ edytowany przez Wojtek dnia: 23 May 2005 - 17:19
Monta¿ SkyLuxa bez drastycznego upgrade nie nadaje siê do ¿adnego Newtona, ma przecie¿ okropne luzy a statyw - szkoda gadaæ.
Na s±siednim forum (ASTRO4U) mo¿na jeszcze w ostatniej chwili zaopatrzyæ siê w u¿ywany statyw teodolitowy, o niebo stabilniejszy od SkyLuxowego trójnogu.
Ten teleskopik od którego zaczynasz post - nie nadaje siê do astrofoto. Ma delikatn± g³owicê, z GOTO, dobr± do wizualnych obserwacji przez pocz±tkuj±cego i nie bardzo wymagaj±cego obserwatora.
Je¶li chcesz fotografowaæ - sprawa nie jest prosta bo tu nieistotna jest za bardzo jako¶æ teleskopu, za to jako¶æ monta¿u i statywu ma kapitalne znaczenie. Przewa¿nie fotografujemy piggy-back, czyli montujemy aparat (lustrzankê) równolegle do teleskopu i fotografujemy przez teleobiektyw aparatu, teleskop s³u¿y do prowadzenia sprzêtu za ruchem obrotowym nieba. ¯eby fotografowaæ DS-y w ognisku g³ównym (czyli przykrêcaj±c aparat do wyci±gu, zamiast okularu) - jako¶æ wszystkiego musi byæ powalaj±ca. Du¿o ³atwiej i duuu¿o taniej jest zrobiæ odrêbny sprzêcik do fotografowania - tzw. KOZIO£KA. Poszukaj tematów w dziale ATM to szybko zorientujesz siê w czym rzecz.

Lustro radzê raczej 150 mm ni¿ 114, bo jak SkyLux bêdzie dobrze zestrojony to trochê ma³a bêdzie ró¿nica miêdzy obrazem z refraktora 70 mm i przeciêtnego lustra 114 mm.
:Salut:
Ten post by³ edytowany przez cygnus dnia: 23 May 2005 - 23:16

witaj Eluniu :)
niestety obawiam siê, ¿e tym teleskopem emek raczej nie zobaczysz :(
jest po prostu za ma³y


To nie prawda, a ja sie potem dziwie co mi m³odzi za g³upoty na GG wypisuj± <_<
Wiêkszo¶æ Emek widaæ nawet w lornetce a w tym teleskopie ju¿ nawet sporo detali.

Pamiêtaj Sumas ¿e pocz±tkuj±cy bior± wszystko dos³ownie.
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 24 May 2005 - 02:00

To nie prawda, a ja sie potem dziwie co mi m³odzi za g³upoty na GG wypisuj±   <_<
Wiêkszo¶æ Emek widaæ nawet w lornetce a w tym teleskopie ju¿ nawet sporo detali.

Racja co do ¶rednicy lustra, przez 114 mm ju¿ jest co ogl±daæ ale jednak ten teleskop bym odradza³ ze wzglêdu na integraln± soczewkê barlowa.
Je¿eli teleskop jest lustrzany, to d³ugo¶æ tubusa jest NIECO mniejsza od ogniskowej zwierciad³a. Wyj±tek to teleskop w uk³adzie Cassegreina (trzykrotnie krótszy od ogniskowej). Znakomite obrazy daj± uk³ady katadioptryczne: kamera Schmidta albo kamera Maksutowa, które na wlocie do tuby maj± zamykaj±cy tube element optyczny (wielka "soczewa"). Mog± byæ wg schematu Newtona (wyci±g z boku) albo Cassegreina, wtedy s± bardzo porêczne. Niestety, wszystkie te uk³ady s± znacznie dro¿sze od klasycznego teleskopu Newtona.

Eluniu, czy masz ju¿ jaki¶ sprzêt do fotografowania? Je¶li tak, napisz jaki. Je¶li nie - grozi Ci potê¿na eskalacja wydatków. Ja bym sugerowa³ na pocz±tek jakiego¶ niezbyt drogiego newtonka 150 mm ¶rednicy, monta¿ jednak paralaktyczny, na napêd raczej Ci nie wystarczy pieniêdzy. Amerykañskie lekkie konstrukcje GOTO s± atrakcyjne ale kompromisy ze wzglêdu na oszczêdno¶æ s± takie, ¿e wiêkszo¶æ ambitnych obserwatorów rezygnuje z komputeryzacji na rzecz jako¶ci optycznej, jasno¶ci i stabilno¶ci sprzêtu. Chyba ¿e kasy mamy kupê, wtedy owszem, jest w czym wybieraæ ale powy¿ej 4000 z³.

Generalnie - przychyla³bym siê do Kolegów sugeruj±cych Soligor MT-750 ale kompletny, nie licz na statyw SkyLux-owy. Istnieje opcja dokupienia w przysz³o¶ci napêdu osi godzinnej. Lunetka biegunowa stanowi±ca opcjonalne wyposa¿enie bardzo u³atwia ustawienie osi godzinnej. Tak naprawdê lunetka ta jest przydatna dopiero przy motoryzacji monta¿u, bo przy rêcznym prowadzeniu mikroruchami dryf wynikaj±cy z niedok³adno¶ci ustawienia na biegun korygujemy ga³eczkami na bie¿±co.
Ten post by³ edytowany przez cygnus dnia: 24 May 2005 - 09:16

To nie prawda, a ja sie potem dziwie co mi m³odzi za g³upoty na GG wypisuj±  <_<
Wiêkszo¶æ Emek widaæ nawet w lornetce a w tym teleskopie ju¿ nawet sporo detali.

Pamiêtaj Sumas ¿e pocz±tkuj±cy bior± wszystko dos³ownie.


HAMALU masz absolutnie racjê, lecz Ty mieszkasz prawie nad morzem, a Elunia w Krakowie, a my¶lisz, ¿e jednak da radê, tak± rurk±, zobaczyæ je pod tak za¶wietlonym i zanieczyszczonym niebem?
inna sprawa, ¿e ja ju¿ stary, ¶lepy i w okularach i pewnie dlatego, dojrzeæ tym ich nie da³em rady :szczerbaty:
pozdrowienia


HAMALU masz absolutnie racjê, lecz Ty mieszkasz prawie nad morzem,

Oko³o 100 km od morza :Boink: :banan: :banan: :banan:

pozdro
Krzysiek

Pod za¶wietlonym, wielkomiejskim niebem da siê dojrzeæ tylko naj³atwiejsze emki. Poprostu trudno je znale¼æ. Nie wiem na ile wielkie lustro w tym by pomog³o ale Elunia nie ma ¶rodków na WIELKIE lustro. Musi siê zadowoliæ (wg mnie) 150 mm.
¯eby dojrzeæ M-81 i M-82 (Newton 114 mm) strasznie siê mordowa³em na balkonie, za¶ 50 km od Lublina bez najmniejszych problemów!


HAMALU masz absolutnie racjê, lecz Ty mieszkasz prawie nad morzem, a Elunia w Krakowie, a my¶lisz, ¿e jednak da radê, tak± rurk±, zobaczyæ je pod tak za¶wietlonym i zanieczyszczonym niebem?
inna sprawa, ¿e ja ju¿ stary, ¶lepy i w okularach i pewnie dlatego, dojrzeæ tym ich nie da³em rady :szczerbaty:
pozdrowienia


Ja tam siê nie wdaje w sprawy nieba oraz zasiêgu 114, bo jest on spory( okulary sporo wytracaj±) mi chodzilo jedynie o stwierdzenie ¿e eMek nie widaæ, poczatkuj±cy to ³api± i przekazuj± potem takie stwierdzenia. Zreszt± s± eMki i eMki, nie da sie porównywaæ M45 z M109.

A tego teleskopu tez bym nie poleca³, tu macie racjê,
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 24 May 2005 - 13:21

Ja tam siê nie wdaje w sprawy nieba oraz zasiêgu 114, bo jest on spory( okulary sporo wytracaj±) mi chodzilo jedynie o stwierdzenie ¿e eMek nie widaæ,  poczatkuj±cy to ³api± i przekazuj± potem takie stwierdzenia. Zreszt± s± eMki i eMki, nie da sie porównywaæ M45 z M109.

A tego teleskopu tez bym nie poleca³, tu macie racjê,


HAMALU, oczywi¶cie znów masz racjê, ale Eluninia pyta³a o konkretny model 114, a ta "..olera" nie jest normaln± 114, to ma w ¶rodku co¶ ..hmm w rodzaju "anty-barlowa" zamontowanego na sta³e, noi wysz³o co¶, którego jedyn± zalet± jest krótki tubus i co ciekawsze, wydaje siê, ¿e zasiêg te¿ pod±¿y³ w tym kierunku
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 24 May 2005 - 13:36
Bêdê to musia³a przemy¶leæ, mam czas. U mnie niebo naprawdê jest chwilami przera¿aj±ce. A na statyw od Skyluxa rzeczywi¶cie nie mam co liczyæ. Ten Soligor-MT 750 mo¿e byæ ca³kiem niez³y, je¶li jednak macie jeszcze jakie¶ pomys³y albo uwagi bardzo chêtnie postudiujê. Nie chcê siê porywaæ na jaki¶ wielgachny sprzêt, ale chcia³abym taki, który z drugiej strony by³by ju¿ ca³kiem niez³y (co mo¿na znowu ró¿nie rozumieæ). Na szczê¶cie mam mo¿liwo¶æ wyje¿d¿ania (mieszkam na obrze¿ach Krakowa) w jakie¶ ciemniejsze zak±tki. Nie muszê daleko siê ruszaæ ¿eby znale¼æ du¿o lepsze warunki. Za wszystkie odpowiedzi dziêki Ch³opaki!

Korzystaj±c z okazji mam jeszcze jedno (dla niektórych mo¿e naiwne) pytanie. Ale od czego s± bardziej do¶wiadzczeni Koledzy :notworthy: .
Czym siê ró¿ni± zdjêcia robione kamerk±, a lustrzank±? Je¶li robicie zdjêcia jeszcze w jaki¶ inny sposób napiszcie jak i jakie to daje korzy¶ci (albo nie daje?).

Ale siê rozhula³am. Nareszcie mam siê kogo spytaæ :rolleyes:.

Witaj, powiedz nam jeszcze jakie masz mo¿liwo¶ci transportu za miasto (samochód?) i jakie masz warunki tam, gdzie mieszkasz. Podmiejskie niebo mo¿e byæ ju¿ ca³kiem odpowiednie pod co¶ wiêkszego np. dobson 20 cm z tym, ¿e z foto raczej w tym wypadku nie poszalejesz.
Z kamerkami sprawa ma siê nastêpuj±co:
-przerobione lub nie kamerki internetowe (np. s³ynna Vesta) tudzie¿ ich firmowe odpowiedniki np. Meade LPI: nadaj± siê raczej do foto planet choæ DS przy odrobinie wprawy da siê fociæ ca³kiem przyzwoicie. Koszt - kilkaset z³ +laptop :(
-dedykowane kamery CCD-docelowy sprzêt dla ka¿dego zaawansowanego astrofotografa -koszt min. kilka tysiêcy +laptop-niestety, za jako¶æ siê p³aci.
Stosunkowo ma³o mi wiadomo o tañszych odpowiednikach tych ostatnich typu Meade DSI wiêc siê nie wypowiadam.
Jak chodzi o lustrzanki to znów rozrzut jest do¶æ spory. Analog powinien mieæ prost± migawkê mechaniczn±, która nie wyczerpuje baterii przy d³u¿szych ekspozycjach. Cyfrowe maj± nieco wiêksze mo¿liwo¶ci ale s± znacznie dro¿sze i znów przyda³by siê do nich laptop. Lustzanek u¿ywa siê zwykle w ognisku g³ównym lub na piggy-backu do szerszych po³aci nieba.
Najogólniej rzecz ujmuj±c w kamerce masz du¿e powiêkszenie a w lustrzance du¿e pole.
Co do innych sposobów, to mo¿esz spróbowaæ jeszcze projekcji okularowej ale mnie to raczej nie przekonuje, mo¿e niech inni siê wypowiedz±.

Pozrawiam serdecznie :)

Kamerk± pracujesz w nastêpuj±cy sposób:
jest zamontowana w ognisku g³ównym (czyli zamiast okularu) i nagrywasz film AVI na do³±czonym laptopie (czyli laptop musi byæ obok teleskopu).
Potem za pomoc± specjalistycznego oprogramowania wybiera siê z nagranych filmików najlepsze klatki, ³±czy w jedno zdjêcie które nastêpnie obrabia siê w programach graficznych.

Lustrzank± pracujemy nastêpuj±co:
Lustrzanka jest zamocowana za po¶rednictwem odpowiedniego uchwytu do teleskopu prowadz±cego, ma za³o¿ony jaki¶ d³ugachny obiektyw, np. Tair 300 + ew. telekonwerter, MTO-100, Rubinar 500. Do obiektów rozleglejszych wystarcza np. Jupiter 200. Lustrzanka jest wycelowana w obiekt fotografowany a ostro¶æ nastawiona na nieskoñczono¶æ.
Teleskop prowadz±cy ma za³o¿ony okular celowniczy z pod¶wietlanym krzy¿em, którego ¶rodek ustawiamy na gwiazdê prowadz±c±.
Krzy¿ nie musi byæ pod¶wietlany, je¶li mamy gwiazdê prowadz±c± jasn± rozogniskowujemy j± i bêdzie widaæ dobrze cieñ krzy¿a na dyfrakcyjnym obrazie gwiazdy. Pod¶wietlanie daje jednak wiêkszy komfort i mo¿liwo¶æ u¿ycia s³abej gwiazdy.
Statyw i mechanizm g³owicy musi byæ taki ¿eby utrzymaæ gwiazdê prowadz±c± na ¶rodku krzy¿a przez ca³± ekspozycjê, i to bez ¿adnych drgañ!

a) wariant analogowy
w aparacie jest film FujiPress 800,
- na¶wietlasz M-42 przez 20 minut przy otworze wzglêdnym 5.6 (je¶li nie ma napêdu elektrycznego to trzeba mikroruchami prowadziæ rêcznie).
- robisz jeszcze ze trzy zdjêcia, powiedzmy na 10 minut i 30 minut.
Jak ju¿ masz na¶wietlony ca³y film - niesiesz go do fotografa zaklinaj±c, by nie poci±³ negatywu byle gdzie, bo mo¿e mu siê zdawaæ ¿e na filmie NIC NIE MA.
Zamawiasz odbitki z prze¶wietleniem 3-4 krotnym w stosunku do tego co wychodzi z automatu. Juz masz pojêcie co siê zarejestrowa³o na kliszy. Nale¿a³oby teraz zeskanowaæ te dobre klatki na profesjonalnym skanerze do negatywów i obrabiaæ na komputerze. Bez takiego skanera - mo¿na w ostateczno¶ci skanowaæ powiêkszenia 20 x 30 i próbowaæ obrabiaæ komputerowo, ale na odbitkach papierowych jest znacznie mniej ni¿ siedzi w negatywie, wiêc t± metod± tracimy sporo jako¶ci.

be) wariant cyfrowy
nastawiamy Canon-a 300D na czu³o¶æ ISO 800, robimy po kolei dziesiêæ zdjêæ dwuminutowych, prowadz±c teleskopem tylko dwie minuty, potem rozprostowujemy krzy¿ i nastêpne zdj±tko dwie minuty, i tak dziesiêæ razy.
na¶wietlamy ciemn± klatkê (z zakrytym obiektywem), te¿ przez dwie minuty.
Jedziemy do domu, pod³±czamy aparat do starego, wielkiego Celerona 900 (po diab³a w tym wariancie laptop?) i zgrywamy zdjêcia. Dalej obrabiamy je specjalistycznym programem astronomicznym, po uzyskaniu kompletnego zdjêcia mo¿emy jeszcze skorygowaæ kolory w programie graficznym.

Ró¿nice widzisz sama. Plus oczywi¶cie - mo¿liwo¶æ podgl±du na cyfrówce ju¿ w polu co siê zarejestrowa³o. No i nie czekamy a¿ siê zbierze 36 zdjêæ!

W fotografii analogowej wiêkszo¶æ cech zdjêcia jest zdeterminowanych nastawieniem sprzêtu w momencie na¶wietlania negatywu. W rejestracji cyfrowej istnieje znacznie wiêksza mo¿liwo¶æ ingerencji w materia³ zarejestrowany.

Oczywi¶cie aparat mo¿e byæ zamocowany w ognisku g³ównym ale jako¶ trzeba wtedy prowadziæ teleskop, je¶li napêd jest elektryczny i precyzyjnie ustawiony - jedynym problemem jest nastawianie ostro¶ci na ciemnej przecie¿ matówce.

Aparaty kompaktowe nie nadaj± siê do astrofoto prawie wcale:
1. musz± byæ mocowane za okularem, w tzw, projekcji okularowej, co ani wygodne nie jest ani nie daje najlepszych rezultatów
2. nie maj± d³ugich czasów na¶wietlañ przez co nie da siê nastawiæ odpowiedniego czasu do fotografowania DS-ów.

Ja osobi¶cie u¿ywam SkyLuxa jako lunety prowadz±cej do astrofoto (z okularem Plossl z dorobionym w³asnorêcznie krzy¿em niepod¶wietlanym), aparat mam analog, statyw ciê¿ki i solidny stalowy, g³owica bez mechanizacji, bardzo precyzyjna, mikroruchy na pokrêt³ach z ³o¿yskami kulkowymi, konstrukcja Braci Marcinków.
Ten post by³ edytowany przez cygnus dnia: 24 May 2005 - 22:38
Ja uwa¿am, ¿e nawet mieszkaj±c w ma³ej miejscowo¶ci lepiej jest ruszyæ 4 litery ,pare kilometrów pod prawdziwie ciemne niebo.

Ja budujê 380 Newtona a mieszkam w centrum Krakowa :szczerbaty:

Dla mieszczuchów niezmiernie istotna jest mobilno¶æ teleskopu. Nie tylko o jego gabaryty tu chodzi, ale przede wszystkim czas w jakim siê go rozk³ada i sk³ada!

Elunia, jak jeste¶ z Krakowa to musisz siê z nami wybraæ na wspólne obserwacje.
Czemu nie wpadasz na astroGrilla na dzia³kê do Mirka Dymka?
Ten post by³ edytowany przez MateuszZ. dnia: 25 May 2005 - 00:52
Mobilno¶æ - tutaj przewagê zdecydowanie maj± monta¿e DOBSONA ale do fotografii nie nadaje siê to WCALE. No i Dobsona uwa¿am za sensownego powy¿ej 200 mm lustra.


-przerobione lub nie kamerki internetowe (np. s³ynna Vesta) tudzie¿ ich firmowe odpowiedniki np. Meade LPI: nadaj± siê raczej do foto planet choæ DS przy odrobinie wprawy da siê fociæ ca³kiem przyzwoicie. Meade LPI posiada matryce CMOS... Nie jest to "najszczesliwszy" zakup do fotografii DS.

Oczywi¶cie masz racjê, LPI nie jest sprzêtem do foto DS ale chcia³em zwróciæ uwagê , ¿e na upartego te¿ siê da.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl