O której tak na prawdê zachodzi S³oñce? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Jaki wp³yw na moment obserwowanego zachodu / wschodu S³oñca ma refrakcja atmosferyczna, w stosunku do momentu teoretycznego? Pytam, bo akurat mi to wpad³o do g³owy i chcia³bym wiedzieæ... ;) Nagród nie przewidujê.



Przespa³e¶ na teleskopach.pl wyk³ad na ten temat?  ;)

Wp³yw refrakcji atmosferycznej na moment widocznego zachodu cia³a niebieskiego (w porównaniu z momentem astronomicznym) jest ZNACZ¡CY. Jutro podam Ci szczegó³y. Chyba, ¿e kto¶ wcze¶niej wyczerpie temat, to nie bêdê dublowa³ informacji.

na teleskopach to by³o? nie zauwa¿y³em... bo nie zagl±da³em... hehe

znacz±cy to znaczy, ¿e pewnie ze 3 minuty pó¼niej zachodzi S³oñce ni¿ powinno...

¯eby siê nie rozpisywaæ, uproszczê tak:

Im ni¿ej jest cia³o niebieskie, tym wiêkszy k±t refrakcji podnosz±cej jego obraz pozorny.

Ró¿ne przyjête modele atmosfery (rozk³adu gêsto¶ci w funkcji wysoko¶ci n.p.m., temperatury i ci¶nienia) oraz metody obliczania k±ta refrakcji atmosferycznej podaj± ró¿ne wyniki dla tego k±ta.

Astronomiczny wschód S³oñca, to moment przej¶cia przez p³aszczyznê horyzontu astronomicznego ¶rodka prawdziwej tarczy s³onecznej.
Widoczny wschód S³oñca, to moment przej¶cia przez liniê widnokrêgu ziemskiego tzw. górnej krawêdzi s³oñca pozornego.

S³oñce pozorne znajduje siê zawsze ponad S³oñcem prawdziwym. Ró¿nica tych wysoko¶ci, to k±t aktualnej refrakcji atmosferycznej. Pomiêdzy górn± krawêdzi± s³oñca pozornego a ¶rodkiem tarczy S³oñca prawdziwego jest odleg³o¶æ równa sumie k±ta refrakcji dla górnej krawêdzi S³oñca prawdziwego i promienia k±towego S³oñca prawdziwego.
Dodatkowo, linia widnokrêgu ziemskiego prawie zawsze znajduje siê poni¿ej p³aszczyzny horyzontu astronomicznego (za wyj±tkiem dziwnych zjawisk zwi±zanych z refrakcja terestryczn± - ale to inna bajka)

Zatem, pomiêdzy pozycj± ¶rodka tarczy S³oñca prawdziwego w momencie, gdy górna krawêd¼ tarczy s³oñca pozornego znajduje siê na linii widnokrêgu a pozycj± ¶rodka tarczy S³oñca prawdziwego, gdy znajduje siê on w p³aszczy¼nie horyzontu astronomicznego jest "przepa¶æ" k±towa równa sumie k±tów: refrakcji, promienia k±towego S³oñca i obni¿enia widnokrêgu wzglêdem horyzontu.
K±t refrakcji atmosferycznej dla wschodz±cego s³oñca pozornego to ok. 1° (zaraz siê wyt³umaczê z tego "oko³o"). Promieñ S³oñca, to ok. 16', obni¿enie widnokrêgu to kilka minut k±towych (0' na poziomie morza i np. 10' dla wys. 32 m). Razem niech bêdzie ok. 1,5°.
Gdy z górki 32 m obserwujesz pierwszy promieñ wschodz±cego S³oñca (górna krawêd¼ tarczy s³oñca pozornego na linii widnokrêgu), to ¶rodek tarczy S³oñca prawdziwego jest 1,5° poni¿ej p³aszczyzny horyzontu astronomicznego, na którym dopiero dojdzie do wschodu astronomicznego.

Ziemia obraca siê wzglêdem S³oñca ¶rednio o 1° w ci±gu 4 minut. Wobec tego na równiku (pionowy wschód S³oñca) odstêp czasowy pomiêdzy wschodem widocznym a astronomicznym, to ok. 6 minut. Na innych szeroko¶ciach trzeba to potraktowaæ trygonometri±, bo wschód odbywa siê "po skosie" zale¿nym od szeroko¶ci geograficznej. Trzeba, po prostu, te 6 minut podzieliæ przez cos(F).

Na równiku pozostanie: 6 / cos (0°) = 6 minut

W ¶rodku Polski: 6 / cos (52°) = 10 minut

Na kole podbiegunowym: 6 / cos (66°33') = 15 minut

Jeszcze wiêkszego hopla dostaj± momenty rozpoczêcia siê ¶witów oraz zakoñczenia zmierzchów.

Dlaczego pisa³em "oko³o"? Bo niestandardowe, chwilowe parametry atmosfery determinuj±ce k±t refrakcji atmosferycznej mog± przyspieszyæ/opó¼niæ wschód lub zachód cia³a niebieskiego a¿ do 4 minut.
Nie ma wiêc po co w zjawiskach horyzontalnych walczyæ o dok³adno¶æ rzêdu sekund...



dziêki za wyczerpuj±c± odpowied¼!!!

nie s±dzi³êm, ¿e to kopniêcie jest a¿ tak du¿e, my¶la³em, ¿e na naszych szeroko¶ciach nie przekroczy 3 min ;)

wreszcie siê dowiedzia³em po co w programie takim jak SkyMap jest mo¿liwo¶æ podania ci¶nienia atmosferycznego i temperatury, mo¿na te¿ podawaæ wysoko¶æ npm, ale z tego co zauwa¿y³em nie ma to a¿ tak wielkiego wp³ywu, czego nie mo¿na powiedzieæ o wp³ywie zmian temperatury i ci¶nienia - tutaj wp³yw na refrakcjê jest b. du¿y

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl