Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
http://wiadomosci.on...22,16,item.htmlCiekawe jak du¿y to bêdzie krok w zasiêgu, szczegó³owo¶ci obrazów nieba ? Swoj± drog± jak oni tym bêd± poruszaæ - 42m to kawa³ lusterka. :notworthy:
a¿ trudno uwierzyæ, ¿e zrobia takie co¶ w jednym kawa³ku :)
Ostatnio czytalem ze jest projekt 100 metrowego teleskopu ...zbudoiwanego z 4 metrowych luster jakis Wloch zaprojektowal :)
A to gadziny.... <_< ....zwêszyli mój projekt z szuflady. :ha:
To bêdzie co¶ :Salut:
Ooooo tak! Teleskop bêdzie mia³ zapewne za szukacz lunetkê Celestron 1080 ED. Niestety Francuzi odmówili wykorzystania wie¿y Eiffela w charakterze statywu. Trwaj± negocjacje z w³adzami Warszawy na temat przystosowania Pa³acu Kultury i Nauki do zamontowania monta¿u paralaktycznego, ale twórcy teleskopu maj± jeszcze obiekcje, bo choæ nasz pa³ac zapewni³by znakomit± stabilno¶æ obserwacji, to niestety ucierpia³aby na tym mobilno¶æ i ca³y teleskop nie nadawa³by siê na "szybkie weekendowe lookanko". Co do innych spraw technicznych - nie chcia³bym staæ na zlocie w kolejce do takiego teleskopu. :mellow: :lol: :D :ha:
Trwaj± negocjacje z w³adzami Warszawy na temat przystosowania Pa³acu Kultury i Nauki do zamontowania monta¿u paralaktycznego, ale twórcy teleskopu maj± jeszcze obiekcje, bo choæ nasz pa³ac zapewni³by znakomit± stabilno¶æ obserwacji, to niestety ucierpia³aby na tym mobilno¶æ i ca³y teleskop nie nadawa³by siê na "szybkie weekendowe lookanko". Wedlug nie potwierdzonych plotek montaz ma zrobic firma 'Uniwersal' znana z jakosci i stabilnosci sprzetu (po niskich cenach). :ha:
Procz tego sa jeszcze (nie sprawdzone plotki), ze montaz mimo, ze nowy to bedzie od uzywanego 'szukacza komet' (ktory ktos zostawil zamieniajac na nowy i wiekszy) :szczerbaty: , a okulary beda firmowymi okularami Uniwersala, wraz ze swoimi przedluzkami. :ha:
Wtedy firma Uniwersal bedzie mogla na zywo nadawac efekt rozogniskowania gwiazdy/planety/Ksiezyca podczas 'specjalnych' transmisji w TVP!! :banan:
Wedlug nie potwierdzonych plotek montaz ma zrobic firma 'Uniwersal' znana z jakosci i stabilnosci sprzetu (po niskich cenach). :ha: Co siê tyczy tuby optycznej, ostatnie pog³oski wskazuj± na to, i¿ naukowcy, buduj±cy ten wspania³y cud nauki, maj± zamiar podpisaæ kontrakt z firm± produkuj±c± "olbrzymie teleskopy" dla allegro. Firma ta ma du¿e do¶wiadczenie w budowie "olbrzymich tub", a jej w³a¶ciciel uwa¿a, ¿e s± gotowi podj±æ siê tego wyzwania. Do wylania ¿el-betowej rury o d³ugo¶ci 500 metrów ma pos³u¿yæ koryto Amazonki. In¿enierowie, dla u³atwienia ca³ego przedsiêwziêcia, planuj± zatkaæ ¼ród³o królowej rzek olbrzymi± gumow± zatyczk±, ufundowan± przez firmê KOREX, na okres oko³o pó³ roku. :ha:
Ten post by³ edytowany przez
Rafalizator dnia: 11 August 2006 - 12:21
"W grê wchodz± Afryka Pd., Tybet, Maroko, Grenlandia i Antarktyka."
No ciekawe gdzie postawi±. Jak powstanie w Maroko to astronomowie z Europy bed± mogli szybko ¶migaæ na miejsce :) i potaniej± koszty wykonania i obs³ugi. W Tybecie siedz± Chiñczycy, tez sie po tanio¶ci zbuduje :) Grenlandia jest nie daleko i ma jeden wielki +, zarz±dza ni± pañstwo europejskie, wiec nie mieli by problemów prawnych. Natomiast jest surowy klimat co mo¿e odstraszaæ do czestego bwania tam, tak¿e budowa by³a by d³u¿sza i utrudniona. No Antarktyd wed³ug mnie od razu odpadnie. Nie tylko ze wzgladu na niezno¶ne warunki pracy. My¶le ¿e najwiêkszym problemem mog³o by byæ zaopatrzenie obserwatorium w energie i materia³y. Budowa by³a by dro¿sza ni¿ gdziekolwiek indziej. Zastanawiam siê tez czemu nie wymieniaj± Chile??
ciekawost± jest fakt ¿e do tego cuda bêdzie specjalnej konstrukcji wyci±g z pe³nym zestawem przelotek
z 2 " na 1,25" a potem na Ubotowe 0.96
ostro¶æ bêdzie ustawioana za pomog± odwa¿ników 1,5 tonowych osi±gaj±c dziêki temu nies³ychan± precyzjê na wyci±gu
po raz pierwszy w dziejach ludzko¶ci M31 zmie¶ci siê ca³a w kadrze b³ony filmowej :blink: :ha:
a s³ysza³em te¿ ¿e Baaader Planetarium rozpoczê³o ju¿ budowê folii ND5 do obserwacji s³oñca w JEDNYM KAWA£Ku na pe³n± aperturê sprzêtu ...
:notworthy:
wszytsko to g³upstwa....
A ja wiem z "prawdziwego" ¼ród³a ¿e konstrukcja monta¿u ma byæ wykonana z aluminium pochodz±cego z przetopu puszek pozosta³ych po OZMIE...
ponoæ z produkcj± zwierciad³a czekaj± do nastêpnego zlotu....
a¿ trudno uwierzyæ, ¿e zrobia takie co¶ w jednym kawa³ku :) Najpewniej nie zrobi± tego w jednym kawa³ku, bo tak wielkie lustro zarwa³oby siê pod w³asnym ciê¿arem (musia³oby mieæ grubo¶æ kilkuset centymetrów). Pewnie bêdzie to sieæ kilkunastu(dziesiêciu) mniejszych zwierciade³, z których obraz przepuszcz± przez korektor, z jakie¶ dwadzie¶cia filtrów, kilkanascie soczewek, etc. a na koñcu puszcz± bezpo¶rednio na telewizor plazmowy >55" :ha: albo wyci±g 1.25" :ha:
:Beer:
w³a¶nie, bo przy okazji niewiem czy widzieli¶cie schemat optyki Hubbla:
rysunek pochodzi z Encyclopedia Of Astronomy And Astrophysics
jak pierwszy raz to zobaczy³em, to przera¿enie,
jak krêt± drogê ma ¶wiat³o do rejestratorów w HST
Wow... sk±d to wzi±³e¶ sumas :D? Pryzmaty, szkie³ka, lustereczka. Te¿ mi ga³y z orbit wysz³y.
Ja s³ysza³em jeszcze historiê o innym wielkim teleskopie. Ta machina ma zostaæ wystrzelona w przestrzeñ podobnie jak teleskop Hubble'a i wynajdowaæ nowe planety, na podstawie badania okresowych zmian jasno¶ci gwiazd. Jak planetka przebiega przez tarczê, to zakrywa jej kawa³ek i jasno¶æ spada. Zapewne bêd± te¿ badaæ czy gwiazda ulega oddzia³ywaniom grawitacyjnym domniemywanych planet i czy siê kolyboce w przestrzeni - jak to u nas mówi± :P. S³ysza³ mo¿e kto¶ o tym teleskopie i ma jakie¶ ciekawe informacje na jego temat ?
http://ngst.gsfc.nasa.gov/6.5 metra :)
Jak go wystrzel± w kosmos (ten o ¶rednicy 42m), to sam bêdzie ma³± planet±. :Boink: Podejrzewam, ¿e koszt wyniesienia tego na orbitê pokrzy¿owa³by ca³e przedsiêwziêcie.
Ten post by³ edytowany przez
Pepin Krootki dnia: 11 August 2006 - 14:13
No tak, ale problem w tym, ¿e tego 42 metrowego nikt nie ma zamiaru wystrzeliwaæ :) To ma byæ teleskop "ogródkowy" :P
No tak, ale problem w tym, ¿e tego 42 metrowego nikt nie ma zamiaru wystrzeliwaæ :) To ma byæ teleskop "ogródkowy" :P Zamówiê sobie ten 42-metrowy do mojego ogródka, postawiê go miêdzy ró¿ami a floksami, z boku datury :szczerbaty: moja dzia³ka na szeroko¶æ ma tylko 50 m, wiêc bêdzie w±sko :ha:
Wejd¼cie na linka którym zarzuci³ W0l3k. Jest tam foto z lustrem które ma zostaæ wykorzystane w JWST. Pewnie na takiej zasadzie powstanie lustro w tym 42-metrowym badziewiu :P. Bêdzie siê sk³adaæ z kilkuset mniejszych sze¶ciok±tów. Chylê czo³a, jak to zsynchronizuj±. Ale jak tylko im siê uda to ja zamawiam taki :szczerbaty: . Tylko kurde... Na taras mi nie wejdzie :angry:
Ten post by³ edytowany przez
Rafalizator dnia: 11 August 2006 - 15:19
Ten JWST wygl±da jak ³ód¼ wikingów :D Lustro ¿agiel, baterie s³oneczne to kad³ub :D
Taka "modu³owa" budowa lustra to jedyne logiczne rozwi±zanie - w przypadku uszkodzenia którego¶ z elementów (naprê¿enia zwi±zane ze zmianami temperatury, dzia³anie czynników atmosferycznych, ornitologicznych etc.) mo¿na go bêdzie bezstresowo zast±piæ nowym, co w przypadku ca³ego lustra nie by³oby mo¿liwe.
Taka "modu³owa" budowa lustra to jedyne logiczne rozwi±zanie - w przypadku uszkodzenia którego¶ z elementów (naprê¿enia zwi±zane ze zmianami temperatury, dzia³anie czynników atmosferycznych, ornitologicznych etc.) mo¿na go bêdzie bezstresowo zast±piæ nowym, co w przypadku ca³ego lustra nie by³oby mo¿liwe. £atwiej i taniej bêdzie wymieniæ jedno sze¶ciok±tne zwierciad³o np. 25", ni¿ gdyby mieli konserwowaæ/remontowaæ olbrzymie 42-metrowe lustro. Poza tym w budowie modu³owej ³atwiej bêdzie dokonywaæ ulepszeñ i modyfikacji - konstrukcja jest bardziej podatna na zmiany i lepiej znosi naturaln± ewolucjê techniczn±, ni¿ sztywne i raz na zawsze ustawione elementy. Kiedy¶ w podobny sposób naprawili Hubble'a - wystarczy³o wymieniæ jedn± czê¶æ by zwiekszyæ osi±gi ca³ego teleskopu (chodzi³o wtedy o problemy ze zwierciad³em i ogniskowaniem obrazu).
42 metry do du¿o, niby. Zasiêg tego teleskopu mi wyszed³ 25.216 mag.
Dla porównania aby osi±gn±æ 20 mag. wystarczy zwierciad³o 3.80189 metra
Je¶li chodzi o lokalizacjê to stawiam na Maroko (Saharê), tereny s± stabilne sejsmicznie
i widaæ najwiêkszy obszar nieba.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl