Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Nie pytalem wlascicieli ani wykonawcow o zgode,wiec zdiecia nie zamieszczam,jednak zapraszam wszystkich do odwiedzenia strony firmy Uniwersa³,pokazany jest tam teleskop,jaki juz w maju zostanie zamontowany we fromborskim obserwatorium.To juz nie przelewki....
Pozdrawiam.
No du¿e to du¿e....a mys³icie ze bedize mo¿na tam pojechaæ i sobie przez niego looknaæ?:) by³oby fajnie. Szkoda tylko ¿e nie podaj± innych specyfikacji sprzêtu...A tak przy okazji pytanie-jaki jest najwiêkszy polski teleskop? A. w Polsce wykonany? B. w posiadaniu/u¿ytkowaniu Polaków ( tutaj stawiam a Chile ) :)?
Jest jeszcze taki sobie 10-metrowy w Po³udniowej Afryce, tylko nie wiem jak postêpy z pracami, czy ju¿ stoi czy siê dopiero buduje...
660mm najwiekszy w Polsce? Dzi¶ przez przypadek wpad³a mi ksi±¿ka w rêce stara do fizyki i astronomi i by³ tam 90 cm teleskop z Torunia najprawdopodobniej, tylko nie wiem jak stara jest tak ksi±zka..
http://www.turystyka.torun.pl/index.php?jezyk=1&strona=58"Katedra Astronomii i Astrofizyki po³o¿ona w malowniczym parku udostêpnia do zwiedzania m.in. najwiêkszy teleskop w Polsce, w pe³ni zmodernizowany -90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera.
W Katderze Radioastronomii zwiedza siê m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz najwiêkszy w Polsce i naszej czê¶ci Europy - radioteleskop 32-m."
Ten post by³ edytowany przez
zysix dnia: 12 April 2006 - 13:15
"Katedra Astronomii i Astrofizyki po³o¿ona w malowniczym parku udostêpnia do zwiedzania m.in. najwiêkszy teleskop w Polsce, w pe³ni zmodernizowany -90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina Na stronie
http://www.astri.uni.../kaa/index.htmlpodaj±: teleskop Cassegraina-Schmidta 60/90 cm
Teleskop mo¿e pracowaæ w dwóch konfiguracjach:
1. teleskop Cassegraina o ¶rednicy zwierciad³a g³ównego 90 cm i ogniskowej F=1350cm
2. kamera Schmidta o ¶rednicy p³yty korekcyjnej 60 cm i ogniskowej F=180cm
Na stronie http://www.astri.uni.../kaa/index.html
podaj±: teleskop Cassegraina-Schmidta 60/90 cm
Teleskop mo¿e pracowaæ w dwóch konfiguracjach:
1. teleskop Cassegraina o ¶rednicy zwierciad³a g³ównego 90 cm i ogniskowej F=1350cm
2. kamera Schmidta o ¶rednicy p³yty korekcyjnej 60 cm i ogniskowej F=180cm To powiedzia³bym raczej skromnie... ¿eby nie pisaæ ¿enuj±co nêdznie...jak na 38mln kraj w ¶rodku Europy.
bez komentarza... :(
Jako¶ inne kraje nie pal± siê, ¿eby w Polsce umieszczaæ najwiêksze swoje teleskopy. Po có¿ wiêc my mieliby¶my to robiæ u siebie? S± przecie¿ miejsca, sk±d widaæ lepiej (Chile, RPA) i tam inwestujemy. Nie widzê tu ¿enady skoro warunki mamy takie jakie mamy, to po co przep³acaæ i wrzucaæ kasê w b³oto? Nie lepiej budowaæ SALT-a, albo czerpaæ korzy¶ci z kawa³ka naszego szkie³ka w Chile?
Co innego oczywi¶cie sprzêt dla amatorów, ale tu nie ma jeszcze niebezpieczeñstwa, ¿e jaka¶ grupa zapaleñców bêdzie chcia³a wystrugaæ 2-metrowego dobsona.
PS. Pamiêtam, ¿e kiedy¶ w mediach by³a mowa o 2-metrowym niemieckim teleskopie dla Polski, chyba na Turbaczu mia³ byæ, ale nie jestem pewien. To chyba z 30 lat temu by³o.
A swoj± drog±, Hanysiak, nie ma tam u was du¿ej wilgotno¶ci w tym Fromborku i zamglenia od Zalewu? Wiem, ¿e ten nowy teleskop na górce bêdzie, ale chyba blisko¶æ du¿ej wody mo¿e go trochê ograniczaæ.
Ten post by³ edytowany przez
Lampka dnia: 12 April 2006 - 20:38
Podsumowuj±c, najwiêkszym w Polsce jest teleskop Schmidta w Toruniu o zwierciadle 90 cm. W naszym klimacie, ze wzglêdu na seeing i ilo¶æ pogodnych nocy nie ma sensu budowaæ niczego wiêkszego. Najwiêkszym ca³kowicie polskim teleskopem jest
1.3-metrowy RC stoj±cy na górze Las Campanas na po³udniowym skraju pustyni Atacama w Chile. Za to najwiêkszym teleskopem, który jest stawiany za pieni±dze pochodz±ce m. in. z Polski jest prawie 11-metrowy kolos o nazwie SALT w Chile. Teleskop ju¿
dzia³a, jak na razie z jednym instrumentem - szybk± kamer± CCD o nazwie SALTICAM. Na dniach ma zostaæ uruchomiony
spektrograf PFIS, a w budowie jest spektrograf wysokiej rozdzielczo¶ci.
To powiedzia³bym raczej skromnie... ¿eby nie pisaæ ¿enuj±co nêdznie...jak na 38mln kraj w ¶rodku Europy.
bez komentarza... :( ???, jak sam wiesz pogodnych nocy u nas tyle co kot nap³aka³ i dobrze ¿e Gomu³ka skre¶li³ z listy zakupów 2 metrowy teleskop za swojej kadencji, bo sta³by wykorzystany w niewielkim stopniu.
i to juz brzmi lepiej...
jesli partycypujemy w kosztach w/w projektów i aktywnie bierzemy udzia³ w budowie i pracach badawczych, to jest ok...
niemniej je¿eli najwiêkszy skop w Polsce w placówce badawczej jest porównywalny ze skopem astroamatorów...hmm...to albo nêdznie jest w placówkach, albo tak dobrze w¶ród astroamatorów :)
wiem, ¿e to pytanie czysto retoryczne, bowiem siermiê¿no¶æ polskich laboratoriów badawczych jest powszechnie znana...
pogodnego i ciemnego nieba
Nie na sam± ¶rednicê zwierciad³a nale¿y patrzeæ. 60cm Cassegrain w Ostrowiku ma ogniskow± 7.5 metra. Poka¿ mi amatora, który potrafi uci±gn±æ tak± rurê na swoim monta¿u? Amatorskie teleskopy klasy 50-60 cm to newtony na dobsie wykorzystywane tylko do wizuala, wiêc ni jak nie mo¿na tego do siebie porównywaæ.
Poza tym pod teleskop co¶ trzeba podczepiæ. W Ostrowiku jest to kamera CCD, która w 1991 roku kosztowa³a 40 tys. USD. Dziêki temu, nawet jak na dzisiejsze standardy, jest przyrz±dem naprawdê ¶wietnym.
Co to za uciecha przy tych kolosalnych teleskopach.W Chile lub na innych Hawajach go¶cie siedz± w "sterowni"patrz± w monitory na których widaæ widma czego¶ tam i po herbacie.Przewa¿nie nikt do okularu przez rok nawet nie zajrzy.Poza tym trzeba mieæ aklimatyzacje.Pokazywali jak grupa studentów pod wodz± profesora przyjecha³a na Kecka to wieczorem mieli k³opoty sznurówki w butach zawi±zaæ a obserwacje musieli zrobiæ bo taka nocna sesja to kilkadziesi±t tysiêcy zielonych.Wysoko¶c ko³o 4000m swoje robi.U nas teleskopy stawia siê z regu³y tam gdzie uda siê wyczarowaæ kase lub kiedy¶ tam gdzie czynniki polityczne sobie ¿yczy³y jak np.w Chorzowie.Planetarium wiadomo mo¿e staæ wszêdzie ale refraktora 300mm chyba szkoda w tym miejscu.Jedynie obserwatorium krakowskiej AP na Suchorze ma niez³± lokalizacje.
Jezeli ktos chce zbudowac najwiekszy teleskop w Polsce to polecam ta ksiazke. Pochodzi od konstruktora teleskopow Obsession. Znajdziecie tam przepis na 40" Dobsona. B)
http://www.obsession...ions/index.html
Oto przyklad amatorskiego teleskopu 800mm
http://www.astrosurf.com/altaz/800.htmMozna tez zawsze zamowic sobie metrowego Dobsona
http://www.webstertelescopes.com/scopes_cu...ly_in_stock.htmNalezy jednak pamietac o cenie takiego teleskopu i czy znajdzie sie wystarczajaco wysoka drabina.
Napewno macie racje, ¿e inwestowanie pieniêdzy w sprzêt, który bêdzie wykoszystywany rzadko, jest nieefektywne. Szczególnie, ¿e mo¿na wys³ac ekipê do RPA czy Chile, lub korzystac "przy herbacie" z pobranych elektronicznie danych z du¿ych ¶wiatowych skopów.
Ja jednak nadal bedê obstawa³, ¿e jak na 38mln kraj, to czym dysponujemy, to raczej niewiele.
Do¶wiadczenia zdobyte przy budowie, ob³sudze du¿ego skopu, napewno u³atwi³yby uczestniczenie w tych najwiêkszych miêdzynarodowych projektach badawczych.
lista najwiêkszych skopów ¶wiata:
http://www.ausgo.anu...blic/world.htmlteleskop w hamburgu:
http://www.hs.uni-hamburg.de/EN/Oef/Stw/lu...g/luehning.htmldu¿e skopy amatorskie:
http://www.oregonpho...m/pagenine.htmlhttp://www.tucsonast...y.org/gcsp.htmlhttp://members.aol.c.../30inchTRO.htmlhttp://www.websterte...5_telescope.htmhttp://www.obsession...opes/index.htmlciemnego nieba i rurki jak wyzej... :)
ps. to jak u nas jest tak ¼le z tym warunkami, to po co wszyscy przescigaj± sie ze ¶rednicami lustra? :szczerbaty:
Pirx ubieg³es mnie o kilka sekund... :) ;)
Tak wlasnie czulem, ze piszesz i postanowilem cie ubiec :szczerbaty:
Za to najwiêkszym teleskopem, który jest stawiany za pieni±dze pochodz±ce m. in. z Polski jest prawie 11-metrowy kolos o nazwie SALT w Chile. A nie czasem w RPA ?
I ja s³ysza³em ¿e to w Chile. W kazdym razie daleko i jeszcze raz daleko. A kto¶ kiedy¶ by³ na zlocie posiadaczy tak du¿ego sprzêtu? A i ja uwa¿am ¿e jak na taki du¿y kraj nêdznie u nas z profesjonalnym sprzêtem...chodzi przecie¿ o warto¶æ naukow± teleskopów ale takze propagandow± :)
Bistii ma racjê SALT znajduje siê w RPA.
Adres polskiej strony o tym kolosie :
http://salt.camk.edu.pl/
Oczywi¶cie, ¿e w RPA. Przepraszam za pomy³kê, to z rozpêdu.
I ja s³ysza³em ¿e to w Chile. W kazdym razie daleko i jeszcze raz daleko. A kto¶ kiedy¶ by³ na zlocie posiadaczy tak du¿ego sprzêtu? A i ja uwa¿am ¿e jak na taki du¿y kraj nêdznie u nas z profesjonalnym sprzêtem...chodzi przecie¿ o warto¶æ naukow± teleskopów ale takze propagandow± :) Daj spokój propagandzie bo postawi± teleskop przed Sejmem.
hehehe no tam to s± warunki do obserwacji ale ¿adkich gatunków ;) ze jezeli powsta³by u nas w kraju jaki¶ spory teleskop to mia³by du¿y wp³yw na popularyzacjê astronomi.
pzdr
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl