Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Carnegie Institution of Washington, University
of Arizona i Steward Observatory Mirror Lab w³a¶nie popsia³y umowê na budowê
25.4-metrowego zwierciad³a (siedem segmetów, ka¿dy po 8.4-metra) dla Great Magellan Telescope. Teleskop bêdzie gotowy w 2016 roku. Poni¿ej obrazek pokazuj±cy porównanie GMT z istniej±cym ju¿ Magellanem o zwierciadle 6.5-metra.
http://www.camk.edu.pl/~olech/tmp/GMT.jpg
Arek
A nie masz pod rêk± fotki z wizualizacji Owl'a te¿ w tej samej skali bo ta 25-tka to bêdzie jak jego model w sakli 1 do 4 :roll: :wink:
Mam animacjê OWLa. No ale porównania GMT i OWLa nie mam. Trudno przecie¿ liczyæ na to, ¿e twórcy GMT zrobi± fotke reklamow± i powiedz± zobaczcie jaki ma³y teleskop budujemy. OWL bêdzie a¿ 4x wiêkszy :)
Arek
http://www.rcoptical...om/rc_cine.html :shock: bryczka nie z tej ziemi :mrgreen:
Heh, to cholernie sie napracuja zeby wykonac i poprawnie zmontowac hiperbole i w dodatku tej wielkosci!! :shock:
Heh, to cholernie sie napracuja zeby wykonac i poprawnie zmontowac hiperbole i w dodatku tej wielkosci!! Japoñczycy pewnie wykombinuj± jakie¶ mysl±ce roboty w skutek czego pracownicy i architekci projektu skocz± sobie na piwo :D
http://www.rcoptical...om/rc_cine.html :shock: bryczka nie z tej ziemi :mrgreen: :shock: :shock: :shock: O ja .... :shock: :shock: :shock: Ile takie cacy moze kosztowac :mrgreen: :?:
Zapewne du¿o mniej ni¿ Teleskop Hubble'a, a zbierze 100x wiêcej ¶wiat³a. Zdolno¶ci rozdzielczej pewnie te¿ nie bêdzie du¿o brakowaæ. Hmm, w takim razie po co strzelaæ teleskopy w kosmos? :hmmm:
Zapewne du¿o mniej ni¿ Teleskop Hubble'a, a zbierze 100x wiêcej ¶wiat³a. Zdolno¶ci rozdzielczej pewnie te¿ nie bêdzie du¿o brakowaæ. Hmm, w takim razie po co strzelaæ teleskopy w kosmos? :hmmm: Hm... wydaje mi siê ze po to aby ta nasza "brudna" atmosfera nie "kisi³a" obrazu :mrgreen: :salu:
Wspó³czesne teleskopy, zw³aszcza tej wielko¶ci, wyposa¿one s± w optykê aktywn±, która w zdumiewaj±cym stopniu "odkisza" wp³yw turbulencji atmosferycznych. Rozdzielczo¶æ tego teleskopu bêdzie zbli¿ona do rozdzielczo¶ci Hubble'a, o ile jej nie przewy¿szy. ¦miem przypuszczaæ, ¿e czasy du¿ych optycznych teleskopów kosmicznych zaczê³y siê i chyba niestety skoñczy³y na Teleskopie Hubble'a. Jego nastêpca, 6-metrowy James Webb Telescope, bêdzie teleskopem pracuj±cym w bliskiej i ¶redniej podczerwieni.
Ju¿ obecne obrazy VLT czy Kecków dorównuj± rozdzielczo¶ci± HST. Na razie jednak tylko w podczerwieni.
Poroblemem na Ziemi jest jeszcze t³o nieba, które nie pozwala schodziæ dostatecznie g³eboko z zasiêgiem.
Dodatkowo z Kosmosu mo¿esz sobie zafundowaæ ci±g³a ekspozycje trwaj±c± np. 16 godzin. Z Ziemi nie bardzo :)
Arek
Dobra Radek to kiedy "kisimy" lub "odkiszamy" t± atmosfere :mrgreen: :salu:
Drobna uwaga merytoryczna koledzy:
Optyka aktywna s³u¿y tylko do trzymania kszta³tu lustra do zadanego i stosuje sie j± przy segmentowych i cienkich lustrach :roll:
Optyka adaptywna za to niweluje w wiêkszo¶ci turbulencjê atmosferyczn± ale to ju¿ zupe³nie inna i bardzo droga technologia czêsto o warto¶ci przekraczaj±cej koszty wytworzenia samego wielkiego teleskopu :roll:
¦miem przypuszczaæ, ¿e czasy du¿ych optycznych teleskopów kosmicznych zaczê³y siê i chyba niestety skoñczy³y na Teleskopie Hubble'a. Jego nastêpca, 6-metrowy James Webb Telescope, bêdzie teleskopem pracuj±cym w bliskiej i ¶redniej podczerwieni. A szkoda. Bo wydarzenia takie jak np. HUDF raczej dlugo pozostana w naszej pamieci. :roll:
Chociaz z drugiej strony, zakres nie-widzialny dla ludzkiego oka zawiera duzo wazniejsze naukowe info niz swiatlo widzialne. W koncu jest duzo szerszy. Wiec obrazki moze nie beda takie ladne jak z HST, ale......
PS. Gdzies widzialem taka fajna animacje zdjec tej samej galaktyki w kolejnych zakresach fal. Moze ktos to ma?
PS2. Offtopic: wiem ze IR jest troche rozpraszany przez nasza atmosfere. A UV? A moze na odwrot? ;)
wiem ze IR jest troche rozpraszany przez nasza atmosfere. A UV? A moze na odwrot? ;) IR jest mocno poch³aniana z wyj±tkiem paru w±skich okien w zakresie bliskim i ¶rednim, natomiast nadfiolet jest poch³aniany w ca³o¶ci na d³ugo¶ciach poni¿ej 300nm. Na szczê¶cie :wink:
:Boink: :Boink: :Boink: No tak. Jak trzeba pomyslec to juz mam problemy ;).
A szkoda. Bo wydarzenia takie jak np. HUDF raczej dlugo pozostana w naszej pamieci. :roll: A s±dzisz, ¿e takie wydarzenia, jak przewidywana rozdzielczo¶æ OWL-a, nie zapadn± w pamiêci:
http://www.eso.org/projects/owl/images/Gen...HII_regions.gifTu dopiero siê cz³owiekowi buzia ¶mieje :-) Albo tu:
http://www.eso.org/projects/owl/images/Gen...al/Figure_2.jpgPolecam zwróciæ uwagê na ró¿nice w czasach ekspozycji na tej ostatniej symulacji.
Za¶ trochê grafik i filmów o OWL-u jest tutaj:
http://www.eso.org/p...wl/Gallery.htmlMi³ego ogl±dania.
s3nn0c
Ciekaw jestem gdzie w Europie mia³by byæ ulokowany euro50, jak narazie w planach s± Kanary ale kwestia lokalizacji jest w dalszym ci±gu otwarta, przynajmniej tak pisz± :roll:
worldwind://goto/world=Earth&lat=28.7422771453857&lon=-17.8645896911621&view=0.399793058633804
Pewnie jednak skoñczy siê gdzie¶ na La Palmie.
Najlepsz± lokalizacj± by³o by gdzie¶ wysoko w górach. Jest ju¿ taki jeden teleskop zainstalowany górach chyba na wysoko¶ci 5500m nie pamiêtam dok³adnie gdzie ogl±da³em co¶ kiedy¶ na Discovery. Jest tylko jeden problem takiej lokalizacji i zarazem zaleta. Rozrzedzone powietrze seeing na pewno lepszy, ale ma³a ilo¶ci tlenu daje siê we znaki obserwatorom. Pamiêtam te¿, ¿e doba korzystania z tego teleskopu kosztuje chyba 25.000 USD. :?
IR jest mocno poch³aniana z wyj±tkiem paru w±skich okien w zakresie bliskim i ¶rednim, natomiast nadfiolet jest poch³aniany w ca³o¶ci na d³ugo¶ciach poni¿ej 300nm. Na szczê¶cie :wink: Gdyby UV nie by³ poch³aniany - przyroda wyposa¿y³aby nas w stosowne filtry! :salu:
Skoro jaki¶ dupek podobieral siê do naszych postów na forum pisze tu jeszcze raz to samo:
Ja ostatnio czyta³em ¿e jednak najlepszym miejscem na lokalizacjê teleskopu jest Antarktyda, i dzia³aj± ju¿ tam 2 próbne teleskopy.
Gdyby UV nie by³ poch³aniany - przyroda wyposa¿y³aby nas w stosowne filtry! :salu: A ja my¶lê ¿e mieliby¶my jeszcze wiêksze problemy z obserwacjami bo nigdy nie wyszliby¶my z wody
:rekin:
Pozdrawiam
Fajny ale mam tylko 593 m2 dzia³ki razem z cha³up±, nie zmieszcze.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl