Mój teleskop 300/1500 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Tak naprawdê, to czysty przypadek, ¿e ten teleskop powsta³, a w³a¶ciwie powstaje. W zasadzie nie mia³em zamiaru sam budowaæ teleskopu, ale ...

Ale jakie¶ trzy miesi±ce temu trafi³a mi siê okazja nabycia po przyzwoitej cenie optyki w sk³ad której wchodzi³y: lustro g³ówne 300/1500 i wysokosprawne lusterko wtórne Antaresa (96%). Kupi³em wiêc tê optykê, gdy¿ odpowiada³y mi jej parametry i pomy¶la³em, ¿e przez wakacje co¶ z tego posk³adam :).

Przysz³y wakacje, ale przysz³y te¿ domowe remonty i teleskop zszed³ na drugi plan. Od czasu do czasu przyci±³em jak±¶ p³ytê, rurkê itd. i tak stopniowo, bez po¶piechu powsta³ reflektor przez który od dwóch dni wypatrujê miêdzy chmurami gwiazd :)

Teleskop jest jeszcze niekompletny i jak wykaza³y pierwsze obserwacje ma sporo niedoróbek, które trzeba bêdzie wyeliminowaæ. Ale po kolei.

Wczoraj odby³a siê pierwsza obserwacja, jeszcze bez ... monta¿u i szukacza. Po prostu nie wytrzyma³em i wyci±gn±³em go na balkon. Ju¿ pierwsze spojrzenie wykaza³o, ¿e dzienna kolimacja luster mi nie wysz³a i trzeba by³o po ciemku robiæ poprawki. I na szczê¶cie po kilku próbach gwiazdy zaczê³y przypominaæ gwiazdy :). Pierwsz± jasn± gwiazd± na któr± spojrza³em by³a Wega, za¶ pierwszym DS-em mg³awica planetarna M57. Có¿ jednak mo¿na obserwowaæ bez monta¿u :(.

Dzisiaj skleci³em wiêc prowizoryczny monta¿ Dobsona. Niestety nie mam teflonu, a monta¿ zrobi³em ze sklejki, wiêc aby to wszystko siê porusza³o, tymczasowo wrzuci³em do ¶rodka niedu¿e ³o¿ysko kulkowe. Teleskop w azymucie porusza siê nawet sprawnie, ale za to chybocze siê przy przesuwaniu i na pewno bêdê musia³ zdobyæ teflon i dokonaæ zmian.

Nastêpne niemi³e zaskoczenie. Przez d³u¿szy czas nie mog³em doczekaæ siê na wyci±g, wiêc zrobi³em teleskop "na miarê" wyci±gu z Taurusa. W koñcu kupi³em wyci±g (Synta 2") w DO, ale okaza³o siê, ¿e ma on dodatkowe "redukcje" 1,25" i 2", które przed³u¿aj± wyci±g o 3,5 cm i ognisko wypad³o mi za nisko. Postanowi³em podnie¶æ wiêc zwierciad³o g³ówne, ale to te¿ nie jest dobre rozwi±zanie, gdy¿ lusterko wtórne jest rozmiarowo na styk i odsuwanie ogniska poza teleskop (wyci±g) powoduje winietowanie. Muszê wiêc zrobiæ jakie¶ w³asne przej¶ciówki do tego teleskopu.

Mimo przeszkód dzisiaj drugi raz teleskop wystawi³em na balkon. Konstrukcja jest "skrzynkowo-kratownicowa". Dolna cela jest w przekroju kwadratem (sklejka), górna cela ma przekrój o¶miok±tny. W teleskopie jest kilka moich "wynalazków" przyspieszaj±cych budowê, które stopniowo bêdê zmienia³ (udoskonala³).

Niestety szukanie bez szukacza jest k³opotliwe, wiêc poogl±da³em tylko kilka obiektów, to jest M57, M13, M11, Mizara, Albireo, epsilony Lutnii i oceni³em zasiêg.
Po udoskonaleniach bêdê musia³ poprawiæ kolimacjê, gdy¿ wci±¿ mam problemy z rozdzieleniem epsilonów. Niby co¶ tam majaczy, ale to nie to. Zadowolony natomiast jestem z zasiêgu (a to mój g³ówny cel), gdy¿ przy wschodz±cym Ksiê¿ycu doszed³em Swanem 33 do zasiêgu 13,5 mag., a wiem, ¿e Vixen 8-24 przy krótkiej ogniskowej dorzuci mi 1-1,5 mag., czyli w bardzo dobrych warunkach, ale w mie¶cie powinienem doj¶æ do 15 mag.
Niestety nie mog³em oceniæ zasiêgu przy pomocy Vixena, gdy¿ muszê dorobiæ do wyci±gu wspomnian± przej¶ciówkê, a dodatkowo os³oniæ bardziej rejon wyci±gu, gdy¿ zoom jest bardzo podatny na boczne ¶wiat³a.

Tak wiêc mo¿na mieæ stosunkowo du¿y teleskop, za stosunkowo niewygórowan± cenê ( bez szukacza ok. 1750 - 1800 z³.).



Eh, nie ma to jak przygody z w³asnorêcznym teleskopem :D
Dawaj jakies foty!
Z problemem wyciagowo-lusterkowym wyglada, ze bedziesz musial kupic wieksze wtorne...

zapomnia³e¶ wkleiæ fotki :Beer: , ja te¿ kilka razy obserwowa³em moj± 40cm tub± bez monta¿u, wiem jakich wymaga to umiejêtno¶ci :szczerbaty:

http://www.astrokrak.pl/sklep/advanced_sea...or+komy&x=0&y=0 chyba cos podobnego + zwykla redykcja na 1,25" wystarczy i nie bedziesz musial podnosic lustra do czasu nim lustrzanka w ognisku glownym nie zaczniesz focic.
Odnosnie kolimacji to powtorze sie " skolimowac , sprawdzic czy os wyciagu patrzy w srodek pajaka, potem wybudowac lusterko wtorne i sprawdzic czy srodek pajaka pokrywa sie z jego rzutem wzdluz tuby i srodkiem lustra" jak nie to przestaw pajaka tak aby srodek pajaka pokrywal sie z jego obrazem na lustrze glownym i w jego srodku byl znacznik lustra glownego . Skolomowac znowu i znowu wykrecic wtorne sprawdzic czy srodek pajaka .... , jak nie to porzestawic pajaka i znowu skolimowac i moze jeszcze raz tak samo.
Zapomnialem o przestawianiu lustra wtornego w miare potrzeb.
Jak masz amatorska konstrukcje kratownicy to maloprawdopodobne aby lustro i korpus mocujacy pajaka z lusterkiem wtornym byly dokladnie nad soba . W opisany wyzej sposob wyeliminujesz to. Potem sprawdz czy wyciag patrzy w srodek pajaka , jak nie to daj z ktores strony podkladki. :Beer:

Jak masz lusterko wtorne na styk to moze lepiej daj dorobic tuleje 2" nakrecana od razu na tuleje wyciagu zamiast redukcji, Moze jeszcze pomoze jak wyciag zabudujesz " od srodka " tuby . Bedzie sie mniej wygodnie pokretlami krecilo ale bedzie nizej o grubosc tuby i stopki wyciagu.

Jeszcze offset i ulozenie lusterka wtornego, zwlaszcza jego wysokosc jest dosc trudna do ustawienia za pierwszym podejsciem.
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 16 August 2006 - 00:51


No prosze Robert niez³a niespodzianka, musze zobaczyæ t± armate.
A co z Taurusem? Sprzeda³e¶, czy robisz bino :blink: :szczerbaty:


No prosze Robert niez³a niespodzianka, musze zobaczyæ t± armate.
A co z Taurusem? Sprzeda³e¶, czy robisz bino :blink: :szczerbaty:


W³a¶nie. Teraz bêdê mia³ problem nadmiaru :D . Na pewno do sprzeda¿y pójdzie jeden z nich. Ale to nie wcze¶niej ni¿ zim±, a¿ wykoñczê ten obecny.
Prawdê mówi±c i jeden i drugi, mimo ¿e porównywalne, maj± swoje przewagi. Taurus jednak jest l¿ejszy i porêczniejszy i mo¿na go szybko rozkrêciæ. Ten robiony obecnie bêdzie mia³ za to ciut wiêkszy zasiêg i powiêkszenia, przy tych samych okularach. Wiem ju¿ na co staæ Taurusa, teraz muszê stwierdziæ na co staæ ... no w³a¶nie. Muszê go jako¶ nazwaæ. Dwie nazwy chodz± mi po g³owie. Pierwsza to Procjon, gdy¿ jest nieco mniejszy od Syriusza, druga to Wega, gdy¿ to pierwszy obiekt na który go skierowa³em :)

Lusterka wtórnego na pewno nie bêdê wymienia³.

Aha, co do zdjêæ. Niestety nie mam cyfrówki i w najbli¿szym czasie zdjêæ nie bêdzie :(

Zbig, dziêkujê za rady. Najprawdopodobniej bêdê musia³ poprawiæ nieco ustawienie lusterka wtórnego, czyli troszkê odsun±æ go od zwierciad³a, bo chyba jest ciut za blisko. Co do kolimacji z wykorzystaniem paj±ka, to nie jest to taka prosta sprawa, gdy¿ paj±k jest nieco inny od tradycyjnych i przebiegaj±cy nieco bokiem, a na ¶rodku jest dopiero przykrêcane do paj±ka lusterko. Szkoda, ¿e nie mogê zrobiæ zdjêæ. Mogliby¶cie obejrzeæ mojego "cudaka" ;

Jak masz otwor w pajaku w srodku tuby telepa i z zalozenia tak mialo byc, to smialo mozesz sprawdzic czy ten otwor , jego odbicie w lustrze glownym i srodek lustra glownego sa po kolimacji w jednej linii . Nawet w fabrycznych telepach wystepuja ponad centymetrowe roznice i obraz bedzie nieostrawy czy nawet z lekka koma w srodku mimo poprawnej kolimacji lusterek i wyciagu.

Poprawi³em ustawienie lusterka wtórnego, troszkê podnosz±c go do góry (oddalaj±c od lustra g³ównego). Na szczê¶cie budowa mojego nietypowego paj±ka mi to umo¿liwi³a. Teraz obrazy s± ju¿ porównywalne z obrazami dawanymi przez Taurusa :). Dodatkowo bêdê musia³ wykombinowaæ dla niego "ubranko" podobne do taurusowego, gdy¿ miejskie za¶wietlenia od latarni docieraj± do lusterka wtórnego i powoduj± znaczne za¶wietlenia i refleksy. Ostatniej nocy postawi³em górn± czê¶æ monta¿u mojego teleskopu na dolnej czê¶ci monta¿u Taurusa (ma³y trójnóg z podk³adkami z teflonu) i to jest najlepsze rozwi±zanie. Jest tylko jeden problem. Zrobæ podobny trójnóg to pestka, ale gdzie zdobyæ teflonowe podk³adki? Te w Taurusie (3) maj± wymiary 40x20x5 mm. Mo¿e kto¶ wie?

Jako takich obserwacji jeszcze nie prowadzi³em, gdy¿ ostatni± noc po¶wiêci³em na zmienne (obserwacje przez Taurusa). I jeszcze nie zamontowa³em szukacza, gdy¿ nie mam elementu, który bezpo¶rednio przykrêca siê do teleskopu i w niego wsuwa "nó¿kê" szukacza. A bez szukacza poszukiwanie s³abych obiektów jest bardzo mozolne :(.

Dziêki uprzejmo¶ci Bistiego bêdê móg³ wstawiæ kilka zdjêæ teleskopu :). W tej chwili jest on wykoñczony w oko³o 80%. Brakuje jeszcze szukacza, podstawy monta¿u i poprawienia pewnych niedoróbek. Jak widaæ kratownica jest nietypowa i trudno nazwaæ j± nawet kratownic±. Jednak tak ³atwiej by³o mi zrobiæ "na szybko", a ca³o¶æ okaza³a siê nadzwyczaj stabilna i w dodatku mogê przenosiæ teleskop za uchwyty zrobione w sklejce. Wiêcej napiszê pó¼niej :)

Co¶ nie chce mi siê wgraæ zdjêcie, wiêc wstawiam link:

http://www.fotosik.p...fe8ec7ab1a.html

wygl±da wspaniale :helo:
gratulacje Robercie!!

£adna sztuka :)

Wygl±da naprawdê imponuj±co :D wykona³e¶ kawa³ dobrej roboty :helo:
:Beer:
mo¿na go jeszcze przeci±gn±æ lakierem

O jacie :o

Cacuszko :banan: :Beer:

Pomyslowo zrobione. Gratulacje :Beer:
Gdzies czytalem, ze s taurusach na mrozie ruki kratownicy kurcza sie nawet o 15 mm . jak w tedy zachwa sie sklejka wzdluz tych pretow? Chyba, ze prety sa w wlokna . moze jakies owalne otwory i nie za mocno skrecic sklejke ?

Teraz zdjêcie od góry. Jak widaæ kolimacja lusterka wtórnego odbywa siê za pomoc± czterech ¶rubek i to chyba nie by³ najlepszy pomys³. Jak znajdê czas, a przede wszystkim ochotê to w przysz³o¶ci to zmieniê. Druga rzecz widoczna na zdjêciu to paj±k. A w zasadzie nie paj±k, gdy¿ jest to zaledwie jedna blaszka do której mocowane jest lusterko wtórne. Poniewa¿ jednak teleskop jest na monta¿u azymutalnym i nie pochyla siê na boki, jak w przypadku monta¿u paralaktycznego pomy¶la³em, ¿e mo¿e to wystarczy. I wygl±da na to, ¿e wystarczy. Mo¿na z³apaæ praktycznie za ten p³askownik i przechylaæ teleskop na boki :), czego oczywi¶cie nie bêdê czyni³ w przysz³o¶ci. P³askownik specjalnie umie¶ci³em w pionie i dziêki temu praktycznie siê nie krzywi. Teoretycznie mo¿e o jaki¶ u³amek milimetra.

http://www.fotosik.p...1d17085a48.html


Pomyslowo zrobione. Gratulacje :Beer:
Gdzies czytalem, ze s taurusach na mrozie ruki kratownicy kurcza sie nawet o 15 mm . jak w tedy zachwa sie sklejka wzdluz tych pretow? Chyba, ze prety sa w wlokna . moze jakies owalne otwory i nie za mocno skrecic sklejke ?


A o tym nie czyta³em. Ale prawdê mówi±c nie chce mi siê wierzyæ, aby kurczy³y siê a¿ o 15 mm. Zreszt± rurki przechodz± przez otwory na "lekki" wcisk i nie s± po³±czone z reszt±. Wiêc najwy¿ej siê trochê skróc± ;). Wchodz± g³êboko w g³ówn± celê, wiêc "nie wyjd±" :).

4 regulacyjne srubki to uciazliwosc w regulacji, choc przy wprawie gdy czwarta tylko bedziesz delikatnie kontrowal to prawie bez prolemu . Gorzej z tymi roznej rozszerzalnosci termicznej materialami w kratownicy.
te 15 mm to chyba kiedys Thea pisal .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 20 August 2006 - 12:50
Gratuluje teleskopu.
Jak to wszystko siê zmienia, jeszcze kilka miesiêcy temu mówi³e¶, ¿e nie masz zamiaru budowac i chcesz kupiæ od razu gotowy.

Tym czasem ......

Jeszcze raz gratulujê i zachêcam do budowy wiêkszego :D


Gratuluje teleskopu.
Jak to wszystko siê zmienia, jeszcze kilka miesiêcy temu mówi³e¶, ¿e nie masz zamiaru budowac i chcesz kupiæ od razu gotowy.

Tym czasem ......

Jeszcze raz gratulujê i zachêcam do budowy wiêkszego :D


Nie my¶la³em, ¿e kto¶ zapamiêta³, ¿e zarzeka³em siê, ¿e nie bêdê budowa³ teleskopu :)

A co do wiêkszego, to ju¿ nie bêdê siê zarzeka³ ;)


Nie my¶la³em, ¿e kto¶ zapamiêta³, ¿e zarzeka³em siê, ¿e nie bêdê budowa³ teleskopu :)

A co do wiêkszego, to ju¿ nie bêdê siê zarzeka³ ;)


No i wdzisz wszystko ludzie zapamiêtuj± ;)

Po za tym budowanie wci±ga :D
Nic tak nie cieszy jak w³asnorêcznie zbudowany teleskop.

I zdjêcie od strony wyci±gu. Tutaj niestety powsta³a du¿a nieplanowana dziura (powy¿ej wyci±gu). Otó¿ teleskop robi³em pod miarê wyci±gu z Taurusa, gdy¿ mia³em k³opoty z zakupem nowego (taniego) wyci±gu. Gdy wreszcie otrzyma³em wyci±g Synty, okaza³o siê, ¿e ma on "przed³u¿ki"-redukcje do okularów 1,25" i 2 ", które wymusi³y zmniejszenie odleg³o¶ci wyci±g-lustro g³ówne i musia³em kombinowaæ. Ale ta dziura to najmniejszy problem. Ju¿ ja j± tak za³atam, ¿e nikt siê nie domy¶li o b³êdzie konstruktora :)

http://www.fotosik.p...1ebb4d7b41.html

Oczywi¶cie teleskop bêdzie musia³ mieæ pokrowiec, gdy¿ w mie¶cie za¶wietlenia od latarni "niszcz±" obraz. O ile lustro g³ówne schowa³em dosyæ g³êboko, o tyle lusterko wtórne jest czêsto "pod¶wietlane" od spodu.
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 20 August 2006 - 13:03
Robercie, uszyj jeszcze os³onê na tubus. Polecam tkaninê spandex - sprawdzona.


Robercie, uszyj jeszcze os³onê na tubus. Polecam tkaninê spandex - sprawdzona.

"Sekundê" przed Twoim postem doda³em "co¶" do poprzedniego :)

Ta dziura obok wyiagu wyglada na celowa . :Beer:
Przy okazji przypomniala mi sie podobna konstrukcja fabrycznego telepa z allegro . Lusterko wtorne bylo na sztywno z tuleja do ktorej wkladalo sie okular . Ostrosc regulowana byla wlasnie poprzez przesuwanie tulei z okularem w takiej dziurze. Przy malym LW to jest ciekawe rozwiazanie .
LW 80 mm mozna kupic za 270 zl , tak smo jak 93 mm tylko z innego zrodla. Przynajmniej tak udalo mio sie kupic ale zupelnie przypadkiem.

A tutaj macie okazjê poznaæ twórcê teleskopu i zarazem autora w±tków na tym i nie tylko na tym forum. Na forach jestem obecny ju¿ wiele lat, ale dla wiêkszo¶ci z wygl±du nieznany :)

I teraz mam nadziejê nikt nie bêdzie siê dziwi³, ¿e musia³em stawiaæ Taurusa na sto³ek, aby prowadziæ obserwacje ;)

http://www.fotosik.p...07b9924cd4.html


LW 80 mm mozna kupic za 270 zl , tak smo jak 93 mm tylko z innego zrodla. Przynajmniej tak udalo mio sie kupic ale zupelnie przypadkiem.

My¶lê, ¿e to "stare" bêdzie na styk. A je¿eli nie to bêdê my¶la³ nad wymian±.

I jeszcze z drugiej strony. Niestety naj³adniejszy "obiekt" ukryty jest za teleskopem, ale to ju¿ sprawka Bistiego ;).

Ja jeszcze z kombinerkami w d³oni, gdy¿ teleskop bez szukacza przewa¿a³ w stronê lustra g³ównego. Po dodaniu szukacza i ciê¿szych okularów my¶lê, ¿e wszystko bêdzie OK.

Czy u was gdzie¶ dostêpne s± motylki na wkrêty? Przyda³yby mi siê zamiast nakrêtek, a u mnie nigdzie nie ma.

Z ty³u za teleskopem widoczna jest "budka", w której stoi teleskop. Szkoda, ¿e nie mam zdjêcia w stronê przyko¶cielnego ogrodu, który rozpo¶ciera siê przed domem (kilka hektarów), dziêki któremu mam dosyæ ciemne miejskie niebo :)

http://www.fotosik.p...85cb7c6338.html

Podaj mi na jaki gwint, po drodze do pracy mam sklepik gdzie s± motylki.


Podaj mi na jaki gwint, po drodze do pracy mam sklepik gdzie s± motylki.

Wkrêty kupowa³em jako "szóstki". Oznaczenia na nich - 5.8 :)

5,8 to oznaczenie si³y dokrêcania dla tych co u¿ywaja klucza dynamometrycznego.
Czyli gwint M6. Jak nie bêdzie mocno la³o to jutro zagl±dnê do sklepu. Ile tego potrzebujesz?

W zasadzie dwie sztuki plus ewentualnie dwie na zapas :)

Huh :notworthy:

Normalnie odlot niedo¶c ¿e taki kolos to w dodatku tak wysmienicie wykonany (estetyka tutaj jest na najwy¿szym poziomie)

Gratuluje!!!!!!!!!!!!!!!!!


W zasadzie dwie sztuki plus ewentualnie dwie na zapas :)

Ok jutro dam znaæ. Chyba ¿e bêdzie :burza: to pojade autobuskiem i nie bedê w okolicy sklepu ale co siê odwlecze to nie uciecze :D .


Huh :notworthy:

Normalnie odlot niedo¶c ¿e taki kolos to w dodatku tak wysmienicie wykonany (estetyka tutaj jest na najwy¿szym poziomie)

Gratuluje!!!!!!!!!!!!!!!!!


W tej chwili w miarê dobrze prezentuje siê na zdjêciu. Do doskona³o¶ci jeszcze sporo mu brakuje. Ale staram siê stopniowo eliminowaæ te braki :)

Piêkny sprzêt, estetyka na najwy¿szym poziomie. :notworthy: Teraz kolej na 500mm :D

Pozdrawiam
Micha³

NOOO FAJNY FAJNY :Beer: eeee tam 500mm?? nie lepiej drugi taki? i bino jak marzenie :banan:

Wprowadz masow± produkcjê i na sprzeda¿ :Beer: Do tego dasz game kolorów sklejki, a dla wybrednych klejone drewno, machoñ albo orzech np. :D To bêdzie towar z wy¿szej pó³ki :D
Pozdrawiam

Do³anczam siê do gratulacji.
Adam.


........................
LW 80 mm mozna kupic za 270 zl , tak smo jak 93 mm tylko z innego zrodla. Przynajmniej tak udalo mio sie kupic ale zupelnie przypadkiem.

A mo¿esz zdradziæ, gdzie mo¿na kupiæ takie lusterka w takiej cenie?
Pozdrawiam

Gratulujê fajnie wykonanego teleskopu
Pozdrawiam

Do zbig-a:
Informacjê dosta³em. Dziêki

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl