Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
No i sta³o siê. Jestem posiadaczem tego telepa. W sumie zakup ultratravellera kr±¿y³ gdzie¶ tam lu¼no po mojej g³owie, ale nie planowa³em ¿adnych szybkich ruchów. Jednak po przeczytaniu informacji z pierwszego posta w tym
w±tku zapad³a szybka decyzja. No i tak dziêki koledze jointer, który bardzo pomóg³ w zakupie (odsta³ w kolejce do nowootwieranego sklepu :notworthy: a potem jeszcze zaj±³ siê wysy³k±) mam ten sprzêcik.
Poni¿ej moja recenzja. Jak zbierze mi siê trochê materia³u z testów sprzêtu w warunkach bojowych oraz zbiorê do¶wiadczenie z u¿ywania tego maleñstwa, to postaram siê uzupe³niæ recenzjê.
1. Impresje wstêpne
Teleskop jest oryginalnie spakowany w karton o wymiarach 60 cm x 31 cm x 28 cm który wa¿y oko³o 6 kg. Mie¶ci siê tam wszystko - ³±cznie z plecakiem i statywem. Ca³o¶æ jest dobrze zabezpieczona - owiniêta w folie i usztywniona kartonem co by siê nie przesuwa³o. Generalnie widaæ, ¿e to plastikowy teleskop (obiektyw jednak jest szklany :D ) ale jestem zadowolony, bior±c pod uwagê jego cenê.
2. Podstawowe parametry
¦rednica obiektywu:...............70 mm
Ogniskowa:........................350 mm
¦wiat³osi³a:......................F/5
Okulary:..........................MA 25 mm, MA 12 mm, MA 4 mm
Barlow:...........................3x, achromatyczny
Monta¿:...........................Azymutalny typu wid³owego
Goto:.............................Autostar #494 (baza 1400 obiektów)
Wymiary tubusu:...................9,3 cm (¶rednica) x 30,4-37,1 cm (d³ugo¶æ)
Waga teleskopu (bez statywu):.....2,7 kg
3. Obiektyw, tubus, monta¿
Ma uczciwe 70 mm (zmierzone) i pokryty jest pow³okami wielowarstwowymi typu "standardowego" (cytat za instrukcj±). Obiektyw zabezpieczony jest wkrêcan± os³on± plastikow± - bardzo fajne rozwi±zanie, os³ona nie ma prawa siê zsun±æ a soczewka zarysowaæ. Sama konstrukcja obiektywu jest nietypowa, bowiem jest on ruchomy i s³u¿y do regulacji ostro¶ci. Pokrêt³o do regulacji znajduje siê w tyle tubusu i jest niestety malutkie. Przez to bêdzie na pewno problem z ustawianiem ostro¶ci np. w grubych rêkawiczkach. Co do precyzji ostrzenia nie mam zastrze¿eñ i nawet przy du¿ym powiêkszeniu nie ma praktycznie ¿adnych luzów. Pomimo, ¿e sprzêt jest fabrycznie nowy, na obiektywie jest spory py³ek (wg mnie - ¿ona stwierdzi³a, ¿e jest ma³y :D ), jest niestety od wewn±trz i na razie nie mam pomys³u jak go zdmuchn±æ (dostêp do wnêtrza tubusu jest trudny ze wzglêdu na specyficzn± konstrukcjê). Sam py³ek pewnie nie ma wp³ywu na obraz, ale sam fakt jego istnienia dra¿ni mnie na maksa ;) Tuba ma wbudowany podwójny "wyci±g" okularowy. Jeden, umieszczony pod k±tem 90* do góry a drugi to specjalny gwint umieszczony na wprost tuby. Ten pierwszy ma ¶rednicê 1,25" i wiadomo do czego s³u¿y ;-) W drugi mo¿na dokrêciæ pryzmat Amici'ego (w zestawie) co umo¿liwia wygodne obserwacje ziemskie (uzyskujemy obraz prosty). Do wyboru "miejsca" obserwacji s³u¿y ruchome lusterko prze³±czane pokrêt³em po lewej stronie. W pozycjach docelowych ma ono co¶ w rodzaju click-stopu, tak wiêc trzyma siê pewnie i nie wpada w wibracje. Do teleskopu do³±czony jest odro¶nik z czarnego plastiku. Jest wkrêcany w miejsce wspomnianej wcze¶niej os³ony obiektywu. Sam odro¶nik jest moim zdaniem zbyt krótki i w naprawdê wilgotn± noc niewiele pomo¿e.
Monta¿ jest wid³owy azymutalny. Sprzêg³a s± oczywi¶cie dwa: pokrêt³o po prawej stronie tubusu oraz "wajcha" na spodzie. Zasilanie pod³±cza siê poprzez z³±cze typowe dla baterii 9V.
4. Okulary, barlow, pryzmat
Meadowskie oznaczenie na okularach MA ("Modified Achromat") to handlowa nazwa na okulary typu Kellnera. W zestawie s± do³±czone trzy okulary, o ogniskowych odpowiednio: 25 mm, 12 mm oraz 4 mm. Ca³a trójka schowana jest w indywidualne plastikowe pude³eczka - idealne rozwi±zanie ochronne w tak mobilnym sprzêcie (na marginesie: szkoda, ¿e producenci okularów z wy¿ej pó³ki do³±czaj± badziewne woreczki albo pseudokartoniki, które przed niczym realnie sprzêtu nie chroni±). Okulary s± pokryte warstwami przeciwodblaskowymi, ale nie wiem czy na wszystkich powierzchniach i jakiego typu pow³oki to s± (podejrzewam, ¿e takie same jak na obiektywie). Generalnie okulary zaskoczy³y mnie in plus, bo spodziewa³em siê kaszany totalnej, a tym czasem nawet mo¿na ich u¿ywaæ i co¶ zobaczyæ. Do 12 mm i 4 mm nie mam zastrze¿eñ (jak na t± klasê sprzêtu, rzecz jasna) ale w "dwudziestcepi±tce" co¶ stuka w trakcie potrz±sania nim. Prawdopodobnie soczewki nie s± do koñca dobrze przykrêcone którym¶ z pier¶cieni wewn±trz okularu. Zamierzam to poprawiæ w wolniejszej chwili. Ciekawostk± jest fakt, ¿e ta niedoskona³o¶æ nie ma wp³ywu na jako¶æ i ostro¶æ uzyskiwanych obrazów (mo¿e to zas³uga ma³ego powiêkszenia - przy tym okularze to "tylko" 14x).
Barlow fabrycznie jest zabezpieczony plastikow± nasadk± (tylko do strony soczewki), zawiniêty w woreczek foliowy i schowany w kartonik. Niestety, po wyjêciu okaza³o siê, ¿e jest ¼le skrêcony - tulejka metalowa by³a wkrêcona w plastikow± czê¶æ po prostu krzywo. Na szczê¶cie pomog³a szybka naprawa w postaci wykrêcenia jej i wkrêcenia jeszcze raz, tym razem prosto. Soczewka posiada warstwy antyodblaskowe.
Pryzmat jest wyposa¿ony w swoj± soczewkê rozpraszaj±c± (z warstwami), ale producent nie podaje jej parametrów. Pryzmat dzia³a jak k±tówka 45* i pokazuje obraz ziemski. Spakowany jest w foliê i kartonik. Brak jest zabezpieczenia od strony soczewki, trochê dziwne, bo do barlowa jest os³ona a do pryzmatu ju¿ nie.
5. Statyw
Statyw - bardzo lekki, aluminiowy. Ma wbudowan± poziomicê. Najciê¿szym jego elementem (wykonanym ze stali) jest podstawa do mocowania teleskopu. Przez to ¶rodek ciê¿ko¶ci wypada wysoko - zw³aszcza po zamocowaniu teleskopu. Dlatego pod spodem jest specjalny hak do powieszenia plecaka, co ma poprawiæ stabilno¶æ poprzez korzystniejszy rozk³ad masy. Teleskop mocowany jest na dwie ¶ruby - sposób szybki, pewny i wygodny. Po rozstawieniu nóg, te blokowane s± obrotowym pier¶cieniem, rozpórki s³u¿± jednocze¶nie jako uchwyty na okulary - ka¿dy mie¶ci trzy sztuki - czyli razem mamy dziewiêæ slotów 1,25" - sporo. Statyw do obserwacji jest w zasadzie niezbêdny - niby sam telep ma podstawkê do postawienia np. na stole, ale jej u¿ywanie powy¿ej 25x to pomy³ka (stabilno¶æ zerowa). Na statywie do oko³o 100x jest OK, potem, wraz ze wzrostem powiêkszenia drgania zaczynaj± coraz bardziej siê uwidaczniaæ podczas np. regulacji ostro¶ci.
6. Autostar
Do³±czony Autostar to model #494. Baza zawiera standardowo 1400 obiektów. Jego dok³adno¶ci nie testowa³em, bo brak nieba, ale samo sterowanie dzia³a poprawnie. Szerszy opis mo¿liwo¶ci pominê, bo ka¿dy mo¿e sobie zajrzeæ do dokumentacji na stronie Meade. Ogólnie jest to prostsza wersja modeli #495/#497. Jeszcze co do ilo¶ci obiektów w bazie: w±tpiê aby tym telepem, pod nawet najczarniejszym z czarnych niebosk³onów mo¿na by³o zobaczyæ wszystkie te obiekty. 70 mm to po prostu za ma³o.
7. Mobilno¶æ i plecak
Plecak jest super - mie¶ci wszystko co jest do³±czone do telepa (a nawet jest jeszcze trochê miejsca dodatkowego) i jest wygodny. Mo¿na z nim spokojnie zrobiæ nawet d³u¿sz± wycieczkê w terenie. Ca³o¶æ jest równie¿ bardzo lekka - nie przekracza 5-5,5kg (z plecakiem).
8. Impresje u¿ytkowe
Fiolet jest. Nie ma siê co czarowaæ. Jest widoczny na jasnych i/lub kontrastowych obiektach, ale nie jest tak, jak niektórzy pisz± o achromatach , ¿e widaæ tylko fiolet. Dramatu nie ma (mam porównanie z ED) i poziom jest akceptowalny. Jak wypadnie na DS-ach ta 70mm "armata" dopiero sprawdzê.
Na latarniach obraz w kitowym MA 4 mm praktycznie taki sam jak w NLV 4 mm - ró¿nica "tylko" w odleg³o¶ci ¼renicy ;-) Na jasnych gwiazdach (np. Wega) jest ju¿ wyra¼na ró¿nica - w NLV jest mniej fioletu - z tego wynika, ¿e okular MA wprowadza istotn± aberracjê chromatyczn±.
Skorzysta³em z okazji posiadania i podpi±³em Autostara #497 - najpierw lipa (co¶ tam krêci buczy, bzyczy). Ale po jego resecie wykry³ ju¿ inny teleskop (wcze¶niej by³ podpiêty pod monta¿ LXD-75) i piêknie pracowa³ - tak wiêc mo¿na sobie wzi±æ np. na wyjazd na urlop lepszego Autostara.
Podczas ¶ledzenia obiektów silniczki delikatnie "æwierkaj±" - na pocz±tku to nie przeszkadza (mam porównanie do LXD-75 gdzie jest absolutna cisza) ale po jakim¶ czasie zaczyna byæ to irytuj±ce.
Kultura pracy silników jest wy¿sza z #497 ni¿ #494 - s³ychaæ znacznie mniej æwierkania podczas przesuwania telepa z wy¿szymi prêdko¶ciami. Jeszcze spróbujê zasiliæ go bezpo¶rednio z 12V (nominalnie jest na 9V) - na
stronie Mike Weasnera jest napisane, ¿e przy 12V zmniejsza siê generowana ilo¶æ "chirpy sounds". Sprawa jest raczej bezpieczna, bo oryginalny zasilacz Meade (#506) dedykowany m.in. do ETX-70 podaje na wyj¶ciu 12V.
Przetestowa³em ETX-a razem z Hyperionem 13 mm. Obraz du¿o przyjemniejszy ni¿ z MA 12 mm gównie za spraw± znacznie wiêkszego pole widzenia. Niestety, waga Hyperiona to ju¿ do¶æ sporo dla silniczków ETX-a - dzia³aæ dzia³a ale czuje siê, ¿e to zaczyna byæ wysi³ek dla nich.
Eksperymentalnie wsadzi³em w wyci±g barlowa x2, potem x3 i okular NLV 4 mm. Da³o mi to powiêkszenie 350*6/4 = 525x ze ¼renic± 0,13 mm :D Na pobliskiej latarni uda³o obraz wyostrzyæ (wymaga³o to anielskiej cierpliwo¶ci, bo przy byle mu¶niêciu teleskopu obraz lata³ jak szalony przez pole widzenia) Ilo¶æ szczegó³ów by³a oczywi¶cie ograniczona do rozdzielczo¶ci odpowiadaj±cej ¶rednicy obiektywu, niemniej ich rozmiary k±towe pozwala³y te szczegó³y wygodnie dostrzec. Dziêki temu wiem, ¿e jedno z pêkniêæ na kloszu tej latarni wygl±da jak "paj±k" na szybie po przestrzeleniu pociskiem :D Od razu dodam, ¿e nie jestem oszo³omem powiêkszenia - takie ekstremum zaserwowa³em wy³±cznie w celach eksperymentalno-poznawczych.
Ten post by³ edytowany przez
starczek dnia: 05 July 2009 - 20:08
nie jest tak, jak niektórzy pisz± o achromatach , ¿e widaæ tylko fiolet. Dramatu nie ma
Absolutnie, je¶li chodzi o aberracjê w jasnych achromatach, to nie ma tragedii. Na Ksiê¿ycu prawie w ogóle, na gwiazdkach dos³ownie ¶ladowo, na dsach wiadomo...ma³o ¶wiat³a, zero aberracji, najgorzej na jasnych planetach, np na Jowiszu pojawia siê do¶æ sporawa (denerwuj±ca), kolorowa otoczka. Pytanie w jakim stopniu na jasnych planetach pomog³oby co¶ takiego...
http://deltaoptical....r-125,d423.htmlpozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
robson999 dnia: 05 July 2009 - 18:53
nie jest tak, jak niektórzy pisz± o achromatach , ¿e widaæ tylko fiolet. Dramatu nie ma
w 70mm nie ale w 120mm tak. wystarczy za³o¿yæ duze powiekszenie i podziwiac fiolet.
w 70mm nie ale w 120mm tak. wystarczy za³o¿yæ duze powiekszenie i podziwiac fiolet.
Masz racjê. To mo¿e wtedy pomog³yby jakie¶ sztuczki, typu dobry filtr + przys³onka...?
Witam
Dzisiaj widzia³em go w Lidl'u za niespe³na 500z³. Gdybym mia³ kupiæ swój pierwszy to na pewno d³ugo bym siê nie zastanawia³.
Pozdrawiam
Witam
Dzisiaj widzia³em go w Lidl'u za niespe³na 500z³. Gdybym mia³ kupiæ swój pierwszy to na pewno d³ugo bym siê nie zastanawia³.
Pozdrawiam
A by³ to nowo otwarty Lidl? :>
We wszystkich jest czy tylko w tym konkretnym?
A by³ to nowo otwarty Lidl? :>
By³em dzisiaj w dwóch Lidlach w Gdañsku i na Marynarki Polskiej nie by³o. By³ na grunwaldziekj ko³o galerii ba³tyckiej.
Nie jest to nowo otwarty Lidl
A wicie mo¿e w ktorym mozna dostaæ Lidletkê. Miala sie od dzisiaj pojawic ale nie bylo jej w tych dwoch wspomnianych wy¿ej.
pozdr.
W Legnicy równie¿ nie ma, w obu Lidlach... Specjalnie zmieni³em plany by zbadaæ ich dostêpo¶æ gdy¿ Lidl ma zastrze¿one numery telefonów wiêc trzeba siê wybraæ osobi¶cie.
W ich najnowszej ulotce nie ma tego teleskopu, podobnie na ich stronie internetowej, mo¿e to jakie¶ czyszczenie magazynu jednego z punktów ?
Ca³kiem mo¿liwe. W±tpliwa mo¿e byæ równie¿ jako¶æ takiego sprzêtu. W koñcu zarówno sklep jak i producent pochodz± z tego samego kraju i mog± mieæ jak±¶ umowê ¿eby siê pozbywaæ sprzêtu który by³ oddawany w ramach gwarancji. Bior±c pod uwagê jako¶æ wykonania lidletek - jest to prawdopodobne.
Hmm... przy zakupie warto sprzêt zawsze obejrzeæ. Poza tym masz 5 lat gwarancji. I na deser: 499 za taki ultra mobilny teleskopik z GoTo - chyba lepszy wybór ni¿ SW 70/900 na EQ2 za 529? "Regularna" cena za ETX-70AT to oko³o 1000z³ i tu siê zgodzê, ¿e to ju¿ jest drogo. Ale za 5 stówek to IMHO dobry wybór.
Ten post by³ edytowany przez
starczek dnia: 24 July 2009 - 14:41
Jestem od dzisiaj posiadaczem Meade ETX-70 AT ,kupi³em go w Lidl-u za 499z³. Dano mia³em ochotê na ³yk astronomi ale do tej pory spogl±da³em w górê tylko przez lornetkê 7x50.W koñcu zdecydowa³em siê i mam.Wiem ¿e jestem zielony ale mo¿e kto¶ pomo¿e go mi dobrze skomponowaæ z tymi wszystkimi okularami. Chcia³bym ogl±daæ planety i lubiê ogl±daæ przyrodê.Czyta³em ¿e do tego siê nadaje ,je¶li nie to poprawcie mnie jak zechcecie pogadaæ i pisaæ do takiego neofity.Proszê je¶li mo¿ecie i zechcecie jak go zestroiæ ¿eby dobrze s³u¿y³/
Je¶li kto¶ znajdzie jeszcze przypadkiem ETX-w Lidlu to serdecznie prosi³bym o kontakt.
Pozdrawiam
A ja mam ma³e pytanko- czy kto¶ z Was ³adowa³ na te wide³ki tubê np. achromatu 90-100mm?, czy jest to realne? Inaczej-czy konstrukcja wide³ umo¿liwia do³o¿enie szerszej tuby,tzn. czy jest jaka¶ zak³adka wolnej przestrzeni? oraz czy to by³by ju¿ zabieg ATM-owy ?
Ten post by³ edytowany przez
kotomysz dnia: 27 August 2009 - 10:34
A ja mam ma³e pytanko- czy kto¶ z Was ³adowa³ na te wide³ki tubê np. achromatu 90-100mm?, czy jest to realne? Inaczej-czy konstrukcja wide³ umo¿liwia do³o¿enie szerszej tuby,tzn. czy jest jaka¶ zak³adka wolnej przestrzeni? oraz czy to by³by ju¿ zabieg ATM-owy ?
Witam ,Ja bêde probowa³ (rêkami kolegi)w przysz³ym tygodniu wlozyæ tube 90/500 powiadomie o wynikach
pozdrawiam
Ja bêde probowa³ (rêkami kolegi)w przysz³ym tygodniu wlozyæ tube 90/500 powiadomie o wynikach Widze, ze sprzedajesz ETXa... Czyzby zabieg sie nie powiodl?
Strona poswiecona bohaterowi tegoz watku:
http://astronomy.cus....au/default.htmTen post by³ edytowany przez
r.ziomber dnia: 25 September 2009 - 02:12
Witam
Poszukuje instrukcji do ETX 70 AT tylko koniecznie z niemieckim menu.
Niestety mam sprzêt z wgranym niemieckim programem, a instrukcje jak± posiadam jest do angielskiego menu i jest to spore utrudnienie.
Bêdê wdziêczny za pomoc.
Czekam na info.
Pozdrwionka
[quote name='leszekr' date='05 November 2009 - 00:21 ' timestamp='1257373269' post='370695']
Witam ,
a próbowa³es zapytaæ producenta?
Masz tu adres do Meade Europe w Niemczech :info@meade.de Mo¿esz napisaæ po niemiecku lub angielsku i poprosic o podes³anie pliku PDF lub podadz± gdzie jest zamieszczony do ¶ci±gniecia
Nawet jesli masz problem z jêzykiem to znajdziesz kogo¶ ¿yczliwego kto Tobie te kilka zdañ napisze.
Trzeba korzystaæ z prostych rozwi±zañ!
Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
TAURUS-X dnia: 05 November 2009 - 10:38
Szuka³em rozwi±zania u krajowego dystrybutora. Sprzedaj± tylko wersje angielsk± (taka ju¿ mam ) . W Polsce wersja z niemieckim menu by³a sprzedana w LIDLU. Moja pro¶ba skierowana jest do osób, które maj± tak± instrukcje i chêæ do zrobienia skanu i podes³ania do mnie.
Na stronie producenta s± tylko instrukcje w jêzyku angielskim, niemieckim.
Wersje z niemieckim menu i polskim opisem zosta³a zrobiona na zlecenie Lidla pod swoj± sprzeda¿ .
Spróbuje zapytaæ pod podanym przez Ciebie adresem.
Ale jak kto¶ ma opisana instrukcje to moja pro¶ba nadal aktualna.
[quote name='leszekr' date='06 November 2009 - 08:01 ' timestamp='1257487309' post='370794']
Jak bêdziesz pisa³ w takiej formie jak zacz±³e¶ i kontynuujesz, to mo¿emy sobie pierniczyæ do koñca ¶wiata, a nawet dalej i nic nie za³atwisz.
Teraz doszed³em do wniosku ze Tobie jest chyba potrzebna polska instrukcja do urz±dzenia w którym jest niemiecko jêzyczne menu.
Czy tak?
Je¶li tak to oczywi¶cie tylko koledzy którzy maja polska instrukcjê i zechc± pomóc robi±c z tego skan lub ksero bêd± pomocni.
Na to dziadostwo które nazywasz krajowym dystrybutorem (ami) nie licz bo to nie s± ¿adni dystrybutorzy tylko cwaniacy robi±cy w konia polskiego klienta i drenuj±cy jemu portfel!.
To d³ugi temat i nie na to forum. Sami dajemy siê robiæ w tego konia wiec cierpmy dalej.
Nastêpnym razem postaraj siê jednak i sprecyzuj w prosty sposób co potrzebujesz to ³atwiej siê zrozumiemy i oszczêdzimy sobie czas.
Niemcy oczywi¶cie polskiej instrukcji Ci nie dadz±, bo nie oni ja stworzyli, a je¶li idzie o kontakt z Lidlem to ¿yczê powodzenia i gigantycznej cierpliwo¶ci.
Mam nadzieje ze kto¶ tu pomo¿e konkretnie!
Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
TAURUS-X dnia: 06 November 2009 - 15:48
Dok³adnie o to mi chodzi³o.
I dziêki za naprowadzenie.
Zobaczymy czy przyniesie to jake¶ rezultay w poastaci instrukcji :).
Czekam na dobr± duszyczkê z polsk± instukcj± do niemieckiego menu.
Pozdrowionka
Mam instrukcje do etx 70 (PDF) po polsku. Je¶li chcesz wy¶lê Ci j± emailem. Podaj kontakt.
frugoslaw
Dok³adnie o to mi chodzi³o.
I dziêki za naprowadzenie.
Zobaczymy czy przyniesie to jake¶ rezultay w poastaci instrukcji :).
Czekam na dobr± duszyczkê z polsk± instukcj± do niemieckiego menu.
Pozdrowionka
No i widzisz DOBRE DUSZE s± tylko trzeba im mówiæ rzeczowo czego nam trza!
No to powodzenia w dalszym dzia³aniu z tym sprzêtem
Mam instrukcje do etx 70 (PDF) po polsku. Je¶li chcesz wy¶lê Ci j± emailem. Podaj kontakt.
frugoslaw
ADRES WYS£ANY
WIELKIE DZIÊKI ZA POMOC
wiadomo¶æ z adresem nie dotar³a... najprawdopodobniej mój adres by³ ju¿ nieaktywny. Zmieni³em goprzed chwil± na inny , napisz raz jeszcze! Instrukcja czeka na wys³anie.
frugos³aw
Mam instrukcje do etx 70 (PDF) po polsku. Je¶li chcesz wy¶lê Ci j± emailem. Podaj kontakt.
frugoslaw
Witam , wlasnie zakupilam etx-70 i bardzo bym byla wdzieczna za polska wersje instrukcji , jezeli mozna. Moj e-mail tengel@hotmail.co.uk , z gory dziekuje i zycze wszystkiego dobrego :).
Shiranor
Witam , wlasnie zakupilam etx-70 i bardzo bym byla wdzieczna za polska wersje instrukcji , jezeli mozna. Moj e-mail tengel@hotmail.co.uk , z gory dziekuje i zycze wszystkiego dobrego :).
Shiranor
W³a¶nie pos³a³em instrukcjê do maleñstwa na Twój adres.
Pozdrawiam i ¿yczê przyjemno¶ci w korzystaniu z ETX-a
Piotr
Ten post by³ edytowany przez
Lampka dnia: 24 January 2010 - 20:23
Witam,
Niedawno sta³em siê w³a¶cicielem Meade ETX-70AT w zwi±zku z tym proszê po przes³anie na maila andrzej7_@vp.pl polskiej instrukcji.
Z góry bardzo dziêkujê
Andrzej
...Z góry bardzo dziêkujê
Andrzej
Proszê bardzo.
W³a¶nie wys³a³em do Ciebie plik.
Pozdrawiam
Piotr
Dzieki Lampka.
Nawete nie uwierzysz, ale sie sprzydalo. Funkcja "High Precision" To jest to. Kiedys mialem to ustawione w swoim ETX 125 i sie za cholere dziwilem czemu telep sie nie ustawial na wybranego Ds'a a planetki tak. Teraz wiem juz co chodzi. Przydatna funkcja, wroce z pracy, od razu ustawie to w swoim LX 200 :-)
Dzieki jeszcze raz.
Do reszty doszlem sam uzywajac przez 2 lata ETX.
Pozdr. Artur
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl