Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam!
Mam pytanie jak w tytule. Chcê kupiæ co¶ do obserwacji g³ównie ksiê¿yca, planet i jasnych DSów.
Mój wybór pada na wszystko inne ni¿ NEWTON- nie za bardzo do planet. Który z tych wybraæ?
1)
http://deltaoptical....e119c3ba5d205a32)
http://deltaoptical....e119c3ba5d205a33)
http://deltaoptical....e119c3ba5d205a34)
http://deltaoptical....e119c3ba5d205a35)
http://deltaoptical....e119c3ba5d205a3Portfel jakim dysponuje to do 1000z³. Mia³em Synte 8" super teleskop ale nie do planet bo pewnie padnie taka propozycja. Mo¿e co¶ tañszego a do tego jaki¶ okular planetarny 5-6mm.
:szczerbaty:
Je¿eli mia³e¶ Syntê, to bardzo siê rozczarujesz.
Obrazy z tych teleskopów to bêdzie zaledwie namiastka tego, do czego zd±¿y³e¶ przywykn±æ.
PS
Wklejaj linki bezpo¶rednio. £atwiej bêdzie z nich skorzystaæ.
Mia³em te¿ MAKA 90 i obrazy planet by³y du¿o lepsze. Synta 8" jest za jasna i nie widaæ szczegó³ów na planetach tylko jasna plamka.
Mia³em te¿ MAKA 90 i obrazy planet by³y du¿o lepsze. Synta 8" jest za jasna i nie widaæ szczegó³ów na planetach tylko jasna plamka. :o
Redukcja apertury to nie jest (optymalny) sposób na ustawienie jasno¶ci obrazu planety.
Do tego s³u¿± filtry.
Gabriel@
Szkoda, ¿e nie zg³asza³e¶ wcze¶niej na Forum problemów z obserwacj± planet.
Problem rozwi±za³by filtr polaryzacyjny(lub szary lub barwny lub...).
Pozby³e¶ siê ¶wietnego(najlepszego?) w tej klasie cenowej teleskopu do obserwacji Ksiê¿yca i planet.
...¿e o DSach nie wspomnê. :huh:
Gabriel@
Szkoda, ¿e nie zg³asza³e¶ wcze¶niej na Forum problemów z obserwacj± planet.
Problem rozwi±za³by filtr polaryzacyjny(lub szary lub barwny lub...).
Pozby³e¶ siê ¶wietnego(najlepszego?) w tej klasie cenowej teleskopu do obserwacji Ksiê¿yca i planet.
...¿e o DSach nie wspomnê. :huh: Wiem co¶ o tym, bo ja te¿ pozby³em siê Synty 8'' na rzecz S-C 5'', ale w moim przypadku by³a zupe³nie inna bajka. Ciasny balkon we Wroc³awiu. A w moich rodzinnych sudeckich stronach piêkne miejsca obserwacyjne! Ale jak tu woziæ Syntê 8'' nie maj±c samochodu :szczerbaty: Teraz biorê mój ma³y S-C do plecaka i jadê :)
Jednak! Têskniê za Synt±, widokiem galaktyk, Veila. Rzeczywi¶cie nie by³ to sprzêt stworzony do planet, ale z powodzeniem je ogl±da³em. Obraz Saturna w Syncie niewiele odstawa³ od obecnego w S-C. Wystarczy popróbowaæ z filtrem. Jaki¶ "neodymek" (np. Moon&SkyGlow) wystarczy, albo polaryzacyjny z mo¿liwo¶ci± zmiany przepuszczalno¶ci (Celestron).
Zamiana teleskopu o du¿ej aperturze na teleskop o ma³ej, tylko dla poprawienia walorów obserwacyjnych planet, to dla mnie przestêpstwo :lol: Jest tyle piêknych DSów na niebie :unsure:
...
Zamiana teleskopu o du¿ej aperturze na teleskop o ma³ej, tylko dla poprawienia walorów obserwacyjnych planet, to dla mnie przestêpstwo
... W celu poprawienia walorów obserwacyjnych planet nale¿y wybraæ teleskop o wiêkszej aperturze.
Zdecydowanie! :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
misiowaty dnia: 17 August 2008 - 21:03
W celu poprawienia walorów obserwacyjnych planet nale¿y wybraæ teleskop o wiêkszej aperturze.
Zdecydowamie! :szczerbaty: :Boink:
No jasne, to by³ taki skrót my¶lowy :lol: Mia³em na my¶li teleskop dedykowany raczej do planet typu Mak o stosunku apertury do ogniskowej, czyni±cej go g³ównie narzêdziem do Ksiê¿yca i planet.
:Beer:
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 17 August 2008 - 21:06
1) Pozby³em siê bo potrzebowa³em niestety pieni±¿ków czego ci±gle ¿a³uje. Chodzi³a mim po g³ownie ponownie synta, ale musia³bym j± wrzuciæ na statyw.W³a¶nie dosz³o mi troszkê kasy i zmiana koncepcji:)my¶la³em równie¿ o:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e8f0380d2281b0ahttp://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e8f0380d2281b0ahttp://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e8f0380d2281b0ahttp://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e8f0380d2281b0aWygl±da solidnie i porz±dny statyw.
2)Który z tych teleskopów podanych wcze¶niej polecacie? Dowiedzia³em siê, ¿e który¶ z tych pójdzie na prezent dla chrze¶niaka :)
ten MAK 127 na EQ-3-2 wkrótce do mnie trafi. Jak przetestujê to bêdê zachwala³ :D
pozdrawiam
Cze¶æ,
Mak 127 nadaje siê ¶wietnie do obiektów, które Ciê interesuj±. Da siê nim zobaczyæ sporo DSów (nietylko kulki, gromadki otwarte i planetarki) pomimo ¿e niektóre mog± siê nie ³apaæ w ca³o¶ci w jego polu widzenia.
Mia³em równie¿ Newtona 150 i osobi¶cie wolê Maka.
Natomiast misiowaty ma bezwzglêdn± racjê - apertura rz±dzi!!! Miej to na uwadze.
Pozdr,
:Beer:
Chyba z planetami nie jest tak prosto. Ed 100 ma du¿o lepszy obraz planet ni¿ newton f5 200 mm.
Lepszy kontrast-lepsza optyka, przekona³em siê naocznie.
pozdrawiam
W celu poprawienia walorów obserwacyjnych planet nale¿y wybraæ teleskop o wiêkszej aperturze.
Zdecydowanie! :szczerbaty:
Je¶li porównasz tego Newtona:
http://www.orionopti...X/spx200f8.htmldo ED100, to przy dobrym seeingu zje on ED ¿ywcem chocia¿by rodzielczo¶ci±.
Ceny tych telepów s± podobne.
Natomiast je¶li porównasz kiepskiego no name Newtona 200mm do ED 100 (który bêdzie kosztowa³ z 4-5 razy wiêcej), to przy ¶rednim i kiepskim seeingu ED wygra.
Pozdr,
:Beer:
P.S. Moim zdaniem, misiowatego jak siê zdaje te¿, bardziej celowe jest porównywanie mo¿liwo¶ci teleskopów z jednego przedzia³u cenowego. Zreszt± to jest w³a¶nie dylemat z jakim borykaj± siê ludzie chc±cy wymieniæ/kupiæ sprzêt.
Ten post by³ edytowany przez
MaciekC6N dnia: 18 August 2008 - 10:20
Zobaczcie co na ten temat pisze pewien Japoñczyk i koledzy z CN.
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1/vc/1To mo¿e trochê OT :rolleyes: , ale ciekawy jestem Waszej opinii.
ciekawy jestem Waszej opinii. Widzia³em ten ranking wcze¶niej. Nie znalaz³em na sieci info nt. tego jakie kryteria w nim zastosowano (ale rozumiem, ¿e ekonomiczne pominiêto).
Dla mnie wniosek jest jeden - zwyciê¿y³ SPX 250 Orion Optics UK [(86 points)Orion 250cmF6.3]. Bezwglêdnie najlepszy stosunek ceny/jako¶æ (w tym obrazów jak wynika z rankingu).
Pozdr,
:Beer:
Z drugiej strony taki C8-S wymaga sporo czasu do sch³odzenia i dobrego seeingu. Przy marnym seeingu mniejsza optyka bez obstrukcji powinna pokazywaæ co najmniej równie dobre obrazy.
Tutaj dwa porównania:
http://www.cloudynig...php?item_id=939http://www.cloudynig...php?item_id=934Oczywi¶cie APO to nie ED, ale ró¿nicy w obrazie planet pewnie jakiej¶ zasadniczej nie ma.
Generalnie jakbym mia³ dobre warunki i czas na ch³odzenie sprzêtu to chcia³bym mieæ C8-S, ale jako, ¿e mam co najwy¿ej ¶rednie warunki z balkonu, to bêdê celowa³ w ED100mm. Poza tym ED100 F/7 jest mniej wymagaj±ce dla monta¿u i potem ca³o¶æ ³atwiej zabraæ na urlop.
"Ranking" czê¶ciowo uzupe³niony o ceny jest na drugiej stronie, w po¶cie:#2176840.
grzybu@
Tylko gdzie le¿y granica kiedy to czê¶ciej seeing a nie apertura ogranicza obserwacje.
http://www.damianpea...onC14review.htmW/g Peach'a 25cm!?
Ten post by³ edytowany przez
misiowaty dnia: 18 August 2008 - 17:06
U mnie nawet przy 10cm i powiêkszeniu 100x widaæ, ¿e nie jest zbyt dobrze. Ale bywa³y noce poza domem, kiedy by³o widaæ, ¿e i 12" da³oby radê wyci±gn±æ co siê da z ka¿dego cala apertury.
Zreszt± w tych dwóch porównaniach te¿ wychodzi, ¿e jak C8-S jest naprawdê dobrze wych³odzony i atmosfera jest stabilna to apertura po prostu wygrywa przy planetach i Ksiê¿ycu.
Ten post by³ edytowany przez
grzybu dnia: 18 August 2008 - 18:43
Jak najbardziej zgadzam siê z przedmówcami. Mam Maka 127 i jestem oczarowany obrazami planet! a widzia³em je przez wiele teleskopów. Rewelacyjny do planet jest Mak 150 ale to inna bajka cenowa. Synta jest boska ale:
- nie mie¶ci siê na balkonie
- ma mniej kontrastowy obraz ni¿ MAK 127 chocia¿ z racji ¶rednicy ma lepsz± rozdzielczo¶æ i pokazuje wiêcej kolorów planet (zbiera wiêcej ¶wiat³a)np. na tarczy Jowisza
- obserwacja planet przy du¿ym powiêkszeniu na dobsonie jest mniej komfortowa i ci±g³e przestawianie teleskopu za uciekaj±c± planet± nie pozwala na skupienie wzroku na detalach.
Tak wiêc moim skromnym zdaniem lepsza rozdzielczo¶æ Synty jest w pewnym sensie nie do wykorzystania z powodu statywu.
Ja mam MAKa 127 na EQ2 z napêdem i obserwacja planet,gwiazd podwójnych i zmiennych, planetoid, ja¶niejszych DSów i innych to prawdziwa przyjemno¶æ!
Hej
Ja tez mam Maksutova 127 na EQ3-2. Planety sa ³adne. Oczywi¶cie zalezy od pogody i po³o¿eniu na niebie. Mam tylko plossla 10mm z zestawu do planet ale nie jest ¼le. Mnie g³ównie ER przeszkadza w komfortowych obserwacjach. Napewno Mak me lepszy obraz planet ni¿ newton 150 (porównywa³em 2 obok siebie). Planety s± ostre. Widaæ WCP chmury na Jowiszu. Jasne, w tym plosslu to trzeba siê dobrze przypatrzeæ ale spokojnie zobaczysz. To jest 150x power. Ksiêzyc to bajka. Je¶li chodzi o DS. Kupi³em Celestrona plossla 32 mm i jest ca³kiem dobry. Spokojnie spobie poogl±dasz. Ale jak chcesz np. rozbiæ M13 to na okularkach z zestawu tego nie zrobisz. 25 jest zbyt d³uga a 10 zbyt ciemna. Ja mam jasne niebo ale np. mg³awica w Lutni jest bardzo ³adna. Laguna te¿, gromady tez bardzo fajnie wygl±daj±. Ogólnie fajne mobilne zwierze. nie trzeba kolimowaæ tak jak newtona, bynajmniej nie tak czesto. Optyka jest zamkniêta- lustra siê nie brudz±. Do planet fajny ale ma 2 wady- ma³e pole widzenia no i brak 2" wyci±gu na dobry, szerokok±tny okular. Nie wiem jak siê na EQ2 trzym ale ja mam EQ3-2 i myslê ze to jest akurat. Ja jako¶ na EQ2 tego nie widzê.
pozdrawiam
Piotrek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl