[Komety STEREO] polskie odkrycia 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witajcie,

Dzisiaj o 8 rano, wys³a³em zg³oszenie na grupê dyskusyjn± STEREO-Hunter (mail automatycznie idzie do koordynatora projektu SOHO Comets) dotycz±cy znalezienia nowej komety Kreutza o jasno¶ci 5 (mo¿e 4.5 mag) z do¶æ wyra¼nym warkoczem, na zdjêciach SECCHI COR-2A Images z 18 lipca 2009.
Wygl±da na to ¿e nikt wcze¶niej mnie nie uprzedzi³, bo jak na razie nie otrzyma³em od innych obserwatorów "pretensji" ¿e kto¶ zg³osi³ t± kometê przede mn±.
Raport spokojnie sobie le¿y i czeka na potwierdzenie (które zapewne zostanie zweryfikowane w najbli¿szych godzinach).

Kometa pochodzi z grupy Kreutza. Nie zosta³a odkryta na zdjêciach LASCO (sonda SOHO), poniewa¿ od 17-19 lipca przerwano transmisjê i nie posiadamy z tego dnia danych z aparatów umieszczonych na pok³adzie SOHO.
Na zdjêciach Heliospheric Imager i COR 2, bardzo trudno cokolwiek odkryæ. Zdjêcia HI nadaj± siê do odkrywania komet Kreutza tylko w odpowiednich sezonach obserwacyjnych, z kolei COR 2A pracuj±cy w zakresie widma powy¿ej 640 nm, nie wy³apuje lini sodu (589nm) w której komety Kreutza bardzo intensywnie ¶wiec±. St±d na COR2 jeste¶my w stanie obserwowaæ tylko najja¶niejsze komety o jasno¶ci powy¿ej 7 magnitudo.

http://img300.imageshack.us/img300/1755/unkkus.gif

Jestem wiêc dobrej my¶li i czekam na potwierdzenie od innych obserwatorów.

EDIT:

Potwierdzenie odkrycia wystawi³ Alan Watson z Australii (pionier w odkryciach komet STEREO). Wszystko idzie ku najlepszemu i wygl±da na to ¿e mamy pierwsz± polsk± kometê STEREO ;)

http://tech.groups.y...ter/message/978
Ten post by³ edytowany przez Michal Kusiak dnia: 21 July 2009 - 12:32


Piêkna, z warkoczem... Gratulacje!

Gratulujê Michale odkrycia pierwszej "polskiej" komety STEREO ! :)

Ciekawi mnie czy szukasz regularnie komet na COR2 i HI oprócz oczywi¶cie LASCO czy te¿ na czas przerwy w dop³ywie danych z SOHO zerkn±³e¶ na STEREO ? :rolleyes:

Jak wiemy Kreutze obserwujemy sezonowo na Heliospheric Imager (dla STEREO A co 11 miesiêcy - sezon ~3 miesiêczny, dla STEREO-B co 13 miesiêcy - sezon ok 4 miesi±ce). Wówczas regularnie przegl±dam zdjêcia szukaj±c znanych komet (z nadziej± na co¶ nowego), ale przewagê zawsze mia³ Alan Watson który posiada idealnie zsynchronizowane mo¿liwo¶ci obserwacji w odniesieniu do publikacji zdjêæ (zdjêcia publikowane w drugiej czê¶ci nocy, kiedy Europa mocno przysypia).
Poza tym liczy siê jak najlepsza obróbka zdjêcia fts (bo one pojawiaj± siê pierwsze) by wy³apaæ najs³absze obiekty.
Je¶li chodzi o komety non-group to zajmê siê ich poszukiwaniem wówczas jak znajdê/zrobiê sobie skuteczny automat, bo wizualnie mo¿na oczopl±su dostaæ :)

COR 2A jest bardzo dobry "z doskoku" i tylko do tych najja¶niejszych komet. Moje ostatnie poszukiwania na COR2 by³y zamierzone, poniewa¿ SOHO dwukrotnie mia³a kilkudniow± przerwê w lipcu (13-14 i 17-19), a spodziewalem siê ¿e w okolicach ~20 lipca mo¿e pojawiæ siê kolejna seria komet Kreutza. W pierwszej luce nic ciekawego siê nie znalaz³o. Czeka³em wiêc na publikacjê danych z 17 i 18 lipca i rankiem 21 lipca (opó¼nienie miêdzy wykonaniem a publikacja zdjêæ wynosi 2-3 dni) gdy "dobowa seria zdjêæ z 18.07.2009" pojawi³a siê na serwerze zacz±³em najpierw wzrokowo przepatrywaæ zdjêcia, przegl±daj±c obrazki odleg³e czasowo od siebie o 3 godziny. To wystarczy³o a¿eby przejrzeæ ca³± dobê obserwacyjn± w kilka minut.
Gdy zobaczy³em podejrzany obiekt z warkoczem na zdjêciu z 21:22:00 UT, pobra³em nastêpny obrazek (21:52UT). Gdy zobaczy³em ¿e siê przemieszcza, 'pompka pod ¿ebrami' zaczê³a waliæ jak m³ot a ja siê spoci³em jak po najgorszym biegu :) . Pobra³em wówczas zdjêcie trzecie, za³adowa³em do Gif Animatora i szybko wyznaczy³em pozycje X,Y które przes³a³em nastêpnie na grupy STEREO-Hunter i SOHO-Hunter.

Na szczê¶cie nikt mnie nie uprzedzi³. Zdarza³o siê bowiem, ¿e kto¶ nadsy³a³ obserwacje do Karla Battamsa na maila nie pisz±c o tym nikomu, a zaraz za nim (kilka minut pozniej) choæby na grupie dyskusyjnej pojawia³ siê oficjalny anons innego obserwatora, który nies³usznie moim zdaniem traci³ wspó³odkrycie. Karl stosuje ostrzejsze restrykcje ni¿ w CBAT :) CBAT przyznaje kredyt na wspó³odkrycia gdy obserwatorzy nade¶l± swoje obserwacje w mo¿liwie krótkich odstêpach (mog± byæ kilkugodzinne), ale przed publikacj± anonsu na NEO Confirmation Page lub IAUC.
Tutaj Karl kilkukrotnie pozbawi³ mnie i innych obserwatorów odkrycia gdy kilka minut za Bo Zhou raportuj±cym na maila a nie na grupê dyskusyjn± zg³aszali¶my pojawienie siê tej samej komety (mia³o to miejsce, gdy sungrazer.nrl.navy mil nie dzia³a³a z przyczyn technicznych i trzeba by³o zg³aszaæ komety na SOHO Hunter). Regu³y ze strony Sungrazing Comets przeniesione zosta³y na grupy dyskusyjne projektu, st±d takie incydenty.
Dlatego dobra rada: nie spó¼niaæ siê, lecz byæ pierwszym :)

Ciekaw jestem czy we wspomnianych lukach nie pojawi³o siê co¶ s³abszego, czego COR2 nie by³o w stanie zarejestrowaæ :unsure: ...tego raczej ju¿ siê nie dowiemy.

http://d.yimg.com/kq/groups/18917646/sn/337559630/name/Cor2a-20090718-MK.jpg
Sk³adanka zdjêæ wykonana przez Alana Watsona. ¬ród³o: STEREO SSC
Ten post by³ edytowany przez Michal Kusiak dnia: 23 July 2009 - 07:53


22 lipca MPC oznaczy³o t± kometê jako C/2009 O1 (STEREO).
http://www.cfa.harva...K09/K09O25.html

Orbital Elements: Des. T q e peri node incl CK09O010 2009 July 19.450 0.00526 1.0 84.232 5.164 144.453 X

Z kolei w cyrkularzu IAUC 9057 (potrzebna subskrypcja)
opisano t± kometê jako obiekt 6 - 6.5 wielko¶ci gwiazdowej... :

9057: may have been around mag 6 or 6.5, appeared as a somewhat-long thin streak with no discernable head or coma in COR2-A images; in COR2-B images, the comet appeared much more condensed (possibly slightly diffuse and with a hint of a barely detectable tail)
fragment cyrkularza umieszczony na stronie R. Krachta
Ten post by³ edytowany przez Michal Kusiak dnia: 02 August 2009 - 16:28
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl