Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Hej,
Wczoraj pó¼no wieczorem wybrali¶my siê wspólnie z Januszem P. na obserwacje komet. No, plany by³y ambitne. Wydrukowa³em wcze¶niej mapki do 6 komet z wielk± ufno¶ci±, ¿e uda siê je z³apaæ. Jednak jak to w ¿yciu bywa planowanie jest wszystkim, a plany s± niczym.
Po drodze na wioskê zatrzymali¶my siê na ciemnym wzgórku poza Krakowem, aby sprawdziæ czy nie widaæ zorzy polarnej, o której tyle siê mówi³o w mediach wczorajszego dnia. Niestety nic nie by³o widaæ i kolejny raz nie uda³o mi siê jej zobaczyæ. Je¿eli u Was by³a zorza, to dajcie info.
W koñcu przyjechali¶my na wisokê, wytachali¶my dzia³ko 0,5m z gara¿u i do pracy.
1. Linear C/2002 T7 - bardzo ³adna zwarta kometa o jano¶ci ok. 11,3 mag i DC 5. Polecam do obserwacji u¿ytkownikom teleskopu od 15 cm w gorê. To aktualnie najja¶niejsza obserwowalna na naszych szeroko¶ciach kometa.
2. Linear-Neat C/2001 HT 50 - jasno¶c ok. 12 mag, DC 3.
3. 29P/Schwassmann-Wachmann 1 - nawet nam sie nie wydawalo, ¿e cos widzimy.
4. Wolf-Harrington - jak wy¿ej.
5. Encke - Czasami widzieli¶my kometê zerkaniem, ale w takich warunkach nikt nie podj±³by siê obserwacji. Byc mo¿e nam sie wydawa³o, ¿e j± widzimy :D
6. Linear C/202 X1 - o niej pó¼niej.
Na koniec obserwacji rzuclismy okiem na Barana, w którym znajduj± siê s³abe galaktyki NGC 695, 697, 694, 691, 686, 678, IC 167. Ich jasno¶ci s± od 12,2 mag - 14,2 mag. Niestety nie mieli¶my dok³adnych mapek do identyfikacji, dlatego przypadkowo zaobserwowalismy 3 z nich. Które to by³y :?: Hm, nastepnym razem trzeba bedzie dokonaæ identyfikacji.
Nie oby³o siê bez wstawek, które doprowadza³y nas do "³ez", tj.
1. Janusz mówi do mnie "Pawe³ masz totalnie rozkolimowany teleskop. Chyba gdzie¶ prztywali³e¶ szukaczem. W szukaczu widzê Marsa, a w g³ównym teleskopie w ogóle go nie ma" ! Ch³op ustawia i ustawia, a tu nic. Jak siê chwilê pó¼niej okaza³o dekiel by³ na³o¿ony na lustro g³ówne :D
2. Ja szukaj±c komety Linear C/2002 X1 przez pó³ godziny czesa³em okoliczny teren i nic mi siê nie zgadza³o na mapce. Pos±dza³em juz Guide 7.0 o straszne braki gwiazd w programie. Widzia³em na mapce dwie charakterysztyczne gwiazdki z Barana, galaktykê Mkê w Rybach, a gwiazdy nie te. Dopiero jak mi rêcê odmarza³y skapn±³em siê, ¿e galaktyka na mapce to by³a m77, a nie M74, a Ryby to Wieloryb :D
PS. Sorki, ¿e nie dalismy znaæ o wczorajszych obserwacjach, ale by³ to wyjazd szybko zapanowany. O 19:00 wróci³em z Wwy, a o 20:00 wyje¿d¿ali¶my z Januszem na wisokê.
Pozdrawiam
Pawe³
witam
no ³adnie :wink:
jak jest zadeklowany telep to najlepsza kolimacja nie pomo¿e :D
Dodam tylko ¿e pogoda by³± o wiele bardziej mglista i mro¼na ni¿ tydzieñ temu i na te s³absze komety szanse by³y naprawdê niewielkie a z tymi wpadkami to jest tak ¿e nie ma ich tylko ten kto nic nie obserwuje ale za to ubaw mieli¶my z siebie po pachy, to tak siê dzieje jak cz³owiek próbuje obserwowaæ zmêczony i rozkojarzony po ca³ym, ciê¿kim tygodniu pracy :lol: :lol: :lol:
Raz musieli¶my u¿yæ suszarki do odlodzenia lustra wtórnego a po obserwcjach w gara¿u teleskop wygl±da³ jak po powrocie z ekspedycji polarnej, ca³y zaszroniony kwiatami mrozu jak w futerale z koronek 8)
PS. Sorki, ¿e nie dalismy znaæ o wczorajszych obserwacjach, ale by³ to wyjazd szybko zapanowany. O 19:00 wróci³em z Wwy, a o 20:00 wyje¿d¿ali¶my z Januszem na wisokê. Jesli chodzi o mnie to oczywiscie nie ma sprawy :)
I tak nie mialbym sil... :sleep:
A tak wogole w jaki sposob przygotowujecie sie do takich wyczerpujacych i trudnych obserwacji ? Herbatka z pradem ?? :)
Pawe³ drukuje mapki, ja szykujê kanapki a u jego mamy dostajemy gor±c± cherbatkê oczywi¶cie bez pr±du (choæ z elektrycznego czajniczka) bo wtedy o wyczynowych obserwacjach mo¿esz po prostu zapomnieæ 8)
Janusz,
Zidentyfikowa³em nasze galaktyki z Barana. S± to:
- NGC 678 ok. 12 mag, 5'
- NGC 680 ok. 12 mag, 2,5'
- NGC 691 ok. 11 mag, jednak jasno¶æ powierzchniowa wynosi 13,6 - to ta rozmyta przy gwiazdce.
Znalaz³em je w starym S&T - December 2001, p. 114. Zamieszczone jest zdjêcie, co u³atwi³o mi identyfikacje. BTW go¶æ pisze, ¿e wszystkie 7 jasniejszych galaktyk w tej grupie ogl±da³ przez Newtona 25 cm.
Jasno¶ci i rozmiary galaktyk poda³em w¶lad za autorem tekstu.
Pozdrawiam
Pawe³
Pewnie gdzie¶ po drodze siê mijali¶my .
Ja z ¿on± wybra³em siê o 23 na pó³noc od Krakowa na s³ynn± zorzê ,jechali¶my przez Garlicê Duchown± :shock: i Wolê Zachariaszowsk± 8) na Micha³owice i gdzie¶ w Górnej Wsi zatrzymali¶my siê na foto ,niestety wizualnie nie by³o nic widaæ ,mo¿e na zdjêciach co¶ wyjdzie , (teraz jestem pewny ¿e nic) ale za to ³una nad Krakowem bt³a tak± namiastk± dla Anetki ,¿e to mog³o tak wygl±daæ.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl